ارتوپدی

شکستگی های مهره‌های سینه ای تحتانی و کمری و راه درمان

۰
(۰)

از علائم اصلی شکستگی مهره های ستون فقرات احساس درد زیاد در پشت است، ممکن است درد به مرور زمان بدتر شود یا به صورت ناگهانی و بسیار شدید آشکار گردد اما این مهم نیست که چگونه دچار شکستگی شده‌اید بلکه مهم این است که باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید به ویژه اگر خانمی هستید که نزدیک یا بالای ۵۰ سال سن دارید اغلب شکستگی‎‌ها عبارت است از یک ترک کوچک در استخوان مهره، در زنان که در این سنین به دلیل پوکی استخوان، ترک استخوان مهره بسیار شایع است زیرا استخوان‌های آن‌ها ضعیف و شکننده خواهند شد درمان ترک ایجاد شده می‌تواند خطر شکستگی را کاهش دهد در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی شکستگی های مهره های سینه ای تحتانی و کمری و راه درمان آن خواهد پرداخت.

نشانه های شکستگی مهره های سینه

علاوه بر درد شکستگی‌ مهره های سینه می‌تواند موجب موارد زیر گردد:

  1. دردی که با ایستادن یا راه ‌رفتن شدید‌تر خواهد شد اما موقع دراز کشیدن از بین خواهد رفت
  2. خم شدن با درد شدید یا خم شدن و پیچش بدن
  3. کاهش وزن
  4. خمیده شدن ستون فقرات

درد به طور معمول با کشیده شدن ستون فقرات حین انجام فعالیت‌های روزانه ایجاد خواهد شد فعالیت‌هایی مانند

  1. بلند کردن کیف خوار و بار
  2. خم شدن به منظور برداشتن شی از روی زمین
  3. سر خوردن
  4. بلند کردن چمدان از جعبه عقب اتومبیل
  5. بلند کردن گوشه تشک تخت برای تغییر جای آن

نشانه های متفاوت شکستگی ستون فقرات

در بعضی از افراد بعد از بهبود شکستگی ستون فقرات بیمار درد کمتری را احساس خواهد کرد در صورتی که در  دیگر شکستگی‌ها  حتی بعد از بهبود به مدت دو تا سه ماه بیمار احساس درد خواهد کرد، برخی از افراد اصلا متوجه شکستگی در ستون فقرات خود نخواهند شد زیرا ابتدا ترک ایجاد می‌شود در نتیجه درد نسبتا خفیف یا غیر قابل احساس است به همین دلیل متوجه آن نمی شوند در افراد دیگری ممکن است درد به درد مزمن در ناحیه آسیب دیده تبدیل شود.

نوشته های مشابه

علائم شکستگی های متعدد در ستون فقرات

علائم شکستگی های متعدد در ستون فقرات

وقتی که بیمار دچار شکستگی‌های متعدد در ستون فقرات خود شود، ستون فقرات تغییرات بسیاری خواهد کرد بخشی از مهره ها فرو خواهند ریخت زیرا به دلیل ترک ایجاد شده، ستون فقرات تحمل وزن مهره‌ها را ندارد این اتفاق بر نحوه کارکرد بدن تاثیر خواهد داشت، علائم این نوع از شکستگی عبارت است از:

کاهش طول

با شکستن استخوان هر بخش از ستون فقرات، کمی از فاصله بین مهره‌ها کمتر خواهد شد در نتیجه از طول کلی ستون فقرات کاسته خواهد شد این تغییر طول بسیار چشم‌گیر خواهد بود.

خمیده شدن پشت

وقتی که مهره‌ها دچار ریزش شوند حالت کمانی به خود خواهند گرفت در نتیجه ستون فقرات خمیده خواهد شد در نهایت با شکل گرفتن بدن و عادت کردن به این حالت درد در ناحیه گردن و کمر ایجاد خواهد شد.

مشکلات معده

کوتاه شدن ستون فقرات موجب فشرده شدن معده و ایجاد مشکل در ناحیه سیستم گوارش خواهد شد مانند یبوست، بی اشتهایی و کاهش وزن

درد در باسن

کوتاه‌تر شدن ستون فقرات، باسن و لگن را به دنده‌ها نزدیک خواهد کرد وقتی که این استخوان‌ها بر روی هم کشیده شوند آسیب ایجاد خواهد شد.

مشکل در تنفس

وقتی که ستون مهره‌ها به شدت فشرده شوند ریه‌ها ممکن است که به درستی کار نکنند و در تنفس مشکل به وجود آید

علائم در هر فرد متفاوت است پس پزشک خود را در جریان هر گونه درد قرار دهید او منشا و علت ایجاد مشکل را پیدا خواهد کرد.

تشخیص شکستگی ستون فقرات

پزشک بعد از انجام معاینه فیزیکی قادر خواهد بود شکستگی ستون فقرات را تشخیص دهد اما برای اطمینان بیشتر عکس‌برداری را تجویز خواهد کرد، حین معاینه فیزیکی، بیمار از سر تا انگشت پا مورد بررسی قرار خواهد گرفت از مواردی که معاینه می‌شوند می‌توان به سر، لگن، ستون فقرات و باسن اشاره کرد.

درمان شکستگی ستون فقرات

اگر پوکی استخوان موجب شکستگی ستون فقرات شود برای جلوگیری از شکستگی‌های آینده باید پوکی استخوان را درمان کرد در طی دهه گذشته روش‌های درمانی بهبود یافته‌اند اکثر شکستگی‌های ستون فقرات به کمک دارو، استراحت، داروهای پایدار کننده چگالی استخوان و کاهش فعالیت در طول دوره درمان، بهبود می‌یابد اکثر بیماران بعد از درمان به زندگی روزمره خود باز خواهند گشت یکی از روش‌های درمان شکستگی جراحی است.

درمان شکستگی ستون فقرات به کمک جراحی

درمان شکستگی ستون فقرات به کمک جراحی

در مواری که شرایط بسیار وخیم باشد بیمار برای درمان شکستگی ستون فقرات نیاز به جراحی دارد، ورتبروپلاستی یک روش جراحی جدید است که برای درمان شکستگی‌هایی که با فشار ایجاد شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرند در این روش جراح یک لوله بسیار نزک بلند را وارد مهره فشرده شده می‌کند این لوله برای تزریق و اتصال محکم مهره‌ها استفاده می‌شود تا آن‌ها را به صورت پایدار در کنار هم نگه‌ دارد این جراحی به کاهش درد ناشی از شکستگی، تحلیل استخوان و بازگشت به تحرک سابق کمک خواهد کرد هر چند تغییر شکل ایجاد شده در ستون فقرات را اصلاح نخواهد کرد.

روش های غیر جراحی شکستگی ستون فقرات

برای از بین رفتن درد ناشی از شکستگی ستون فقرات بدون جراحی تقریبا به سه ماه زمان نیاز است اما درد به طور چشمگیری بعد از چند روز یا هفته بهتر خواهد شد بهترین راه برای مدیریت درد استفاده از داروهای ضد درد، استراحت کافی و عدم فعالیت‌های فیزیکی است.

داروهای ضد درد

داروی ضد درد کوکتل (cocktail) در صورتی که به درستی تجویز شود می‌تواند به کاهش درد استخوان، عضله و اعصاب کمک کند.

مصرف داروها به صورت مرتب

مصرف داروهای مسکن که بدون نسخه قابل دسترسی هستند برای از بین بردن درد مناسب هستند دو نمونه از این داروها استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب هستند، داروهایی که برای شل کردن عضلات و دردهای عصبی مناسب هستند برای مدت کوتاهی تجویز خواهند شد زیرا ممکن است اعتیاد آور باشند داروهای ضد افسردگی می‌توانند دردهای عصبی را کاهش دهند.

کاهش فعالیت

استراحت به کاهش درد کمک می‌کند اما می‌تواند موجب  شکنندگی بیشتر استخوان و بدتر شدن پوکی آن گردد پزشک معمولا استراحت در تخت را فقط برای چند روز توصیه خواهد کرد اما انجام فعالیت‌های سخت نیز ممنوع خواهد شد.

استفاده از آتل برای کمر

استفاده از آتل در ناحیه کمر باعث محدود شدن حرکت ستون فقرات خواهد شد دقیقا شبیه به گچ دست شکسته، استفاده از آتل با محدود کردن حرکت به کاهش درد نیز کمک خواهد کرد آتل‌های انعطاف پذیری ساخته شده‌اند که پوشیدن آن‌ها راحت‌تر هستند اما نتیجه خوبی به همراه نخواهند داشت، استفاده از آتل باید به توصیه پزشک و به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرد ضعف و از دست دادن عضلات از جمله عوارض استفاده بیش از حد آتل است.

درمان پوکی استخوان

داروهای تقویت استخوان مانند بیسفوسفونات به پایداری و افزایش مقاومت استخوان کمک خواهد کرد این بخش از درمان بسیار بحرانی و حساس است و مانع از گسترش شکستگی خواهد شد.

ریکاوری

شکستگی‌هایی که نیاز به جراحی ندارند معمولا بین ۶ تا ۱۲ هفته برای درمان زمان نیاز دارند، دوران ریکاوری بعد از جراحی بیشتر از این طول خواهد کشید در دوره ریکاوری ممکن است نیاز باشد که آتل پوشیده شود تراپیست ممکن است ورزش‌‌های مناسبی برای حرکت دوباره به بیمار توصیه کنند.

روش های غیر جراحی شکستگی ستون فقرات

نتیجه گیری

درد ناشی از شکستگی مهر‌ه به صورت یک‌باره و ناگهانی ظاهر نمی‌شود به همین دلیل ممکن است شکستگی به مرور زمان شدت یابد، شکستگی به دو صورت جراحی و غیر جراحی قابل درمان است که خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی شکستگی های مهره های سینه ای تحتانی و کمری و راه درمان آن پرداخت.

منابع

https://www.webmd.com/osteoporosis/guide/spinal-compression-fractures-symptoms

https://www.webmd.com/pain-management/guide/spinal-compression-fractures-treatments

https://www.medicalnewstoday.com/articles/broken-back#outlook

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmdwebmdmedicalnewstoday
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا