طب سنتی

طب سنتی چینی – آیا طب سنتی از نوع چینی ایمن می باشد؟

۰
(۰)

طب سنتی چینی که از هزاره پیش در چین آغاز شده است، مبتنی بر این نظریه است که بیماری‌های بدن ناشی از عدم تعادل نیروی حیات (چی) در بدن است، با تعادل نیروهای مخالف یین (نیروهای تاریک، زنانه، منفی) و یانگ (نیروهای درخشان، مردانه، مثبت) که در بدن به صورت سرما و گرما، داخلی و خارجی، کم و زیاد ظاهر می‌شوند، نیروی حیات ترمیم می‌شود. شبکه انرژی اعضای بدن، بافت‌ها، رگ‌ها، اعصاب، سلول‌ها را به هم متصل می‌کند، به طور کلی ۱۲ نصف النهار یا مریدیان اصلی در بدن وجود دارد که هر کدام به یکی از ۱۲ ارگان اصلی در تئوری طب باستانی چینی متصل می‌شوند. در این مطلب، متخصصان خانه پزشک ایرانیان اطلاعات مفیدی در مورد طب چینی باستان و انواع روش‌های آن را گردآوری کرده‌اند.

اینفوگرافیک طب سنتی چینی
اینفوگرافیک طب سنتی چینی

طب سنتی چیست؟

طب سنتی چینی نوعی سیستم پزشکی باستانی است که بر این ایده استوار است که یک انرژی به نام چی (qi) در امتداد مسیرهای بدن یا مریدیان‌های بدن (نصف النهار‌های بدن) در جریان است، چی به انرژی زندگی یا انرژی حیاتی نیز گفته می‌شود که در سراسر بدن در حال جریان است، این انرژی همواره در حال حرکت بوده و دائماً تغییر می‌کند؛ درمان‌های طب باستانی چینی غالباً بر روی روش‌های تقویت و حفظ جریان چی تمرکز دارد. در این باور اگر جریان چی در امتداد مریدیان‌ها مسدود یا نامتوازن باشد، ممکن است منجر به بیماری شود، در چین پزشکان هزاران سال است که طب چین باستان را انجام می‌دهند و این روش در بسیاری از کشورهای دیگر نیز محبوبیت فراوانی یافته است، تصور می‌شود که دلایل عدم تعادل چی شامل موارد زیر است:

 1. نیروهای خارجی مانند باد، سرما یا گرما
 2. نیروهای درونی مانند احساسات شادی، عصبانیت یا ترس
 3. سبک زندگی مانند رژیم غذایی نامناسب کم‌خوابی یا نوشیدن الکل فراوان

طب سنتی چیست؟

مفهوم مهم دیگر طب سنتی چین مفهوم یین و یانگ است، در این رویکرد همه چیز از جمله بدن از نیروهای متضادی به نام یین و یانگ تشکیل شده است، یین و یانگ موارد متضادی هستند که خصوصیات چی را توصیف می‌کنند. در این روش سنتی اعتقاد بر این است که سلامتی به تعادل نیروها در بدن بستگی دارد؛ تمرکز طب باستانی چین نیز بر حفظ تعادل یین و یانگ برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری است. پزشکان این نوع طب سنتی تعادل جسم، ذهن و روح را بررسی کرده تا نحوه بازیابی چی، تعادل یین و یانگ و سلامتی را تعیین کنند.

انواع درمان های طب سنتی چینی

برخی از افراد از این روش پزشکی برای درمان مشکلاتی مانند آسم، آلرژی و ناباروری استفاده می‌کنند، درمانگران طب چینی ممکن است از چندین نوع روش درمانی برای بازگرداندن تعادل چی استفاده کنند، برای آگاهی از انواع درمان‌های طب چین باستان با خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های بسیار نازک در پوست در نقاط استراتژیک بدن است، طب سوزنی به عنوان یکی از اجزای اصلی طب چینی برای درمان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع از این روش برای سلامتی کلی جسم و روح از جمله مدیریت استرس استفاده می‌شود. طب باستانی چینی، طب سوزنی را به عنوان روشی برای متعادل سازی چی به شمار می‌آورد؛ پزشکان چینی بر این باورند که قرار دادن سوزن در نقاط خاص و در امتداد مریدیان‌ها، جریان چی را متعادل خواهد کرد، با این حال پزشکان طب مرسوم، نقاط طب سوزنی را محلی برای تحریک اعصاب، عضلات و بافت‌های همبند می‌دانند، برخی از این پزشکان معتقدند که این تحریک، مسکن‌های طبیعی بدن را تقویت می‌کند.

هر فردی که طب سوزنی را انجام می‌دهد، سبک منحصر به فردی دارد، برای تعیین نوع درمان طب سوزنی، درمانگر ممکن است از شما در مورد علائم، رفتارها و شیوه زندگی سوال کند؛ طب سوزنی عمدتاً برای از بین بردن ناراحتی‌های  ناشی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل موارد زیر هستند:

 1. تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی
 2. درد دندان
 3. سردردها از جمله سردردهای تنشی و میگرنی
 4. درد زایمان
 5. درد کمر
 6. گردن درد
 7. آرتروز
 8. گرفتگی‌های قاعدگی
 9. اختلالات تنفسی مانند رینیت آلرژیک

انواع درمان‌های طب سنتی چینی

طب فشاری

طب فشاری شاخه‌ای از طب چین باستان است که در آن سیگنال‌هایی به بدن ارسال می‌شود تا باعث بازگشت سلامتی بدن شود، این روش معمولا برای درمان بیماری و درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش طب فشاری معمولاً به عنوان طب سوزنی بدون سوزن نیز شناخته می‌شود زیرا با همان اصول تب سوزنی انجام می‌شود؛ در این روش، درمانگر به نقاط هدف فشار وارد کرده تا مریدیان‌ها را از حالت انسداد خارج کند، علاوه بر آزاد کردن کشش عضلانی و جریان خون، طب فشاری تجمع انرژی در مسیرهای مسدود شده مریدیان را از بین می‌برد. این امر می‌تواند به بازگرداندن بدن به تعادل و همچنین درمان بیماری‌های جسمی و عاطفی کمک کند.

انواع طب فشاری

برخی از رایج‌ترین اشکال طب فشاری که مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

ماساژ چینی tui na

این نوع ماساژ یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی طب فشاری

در چین باستان است، این ماساژ شامل طیف وسیعی از حرکات کششی بدن بوده و برای بهبود برخی از مشکلات سلامتی مفید است.

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یک هنر درمانی ژاپنی است که شامل استفاده از دست‌ها، بازوها، پاها و کف پا برای فشار آوردن به نقاط مریدیان است، علاوه بر این، این ماساژ شامل چندین حرکت مختلف رقص مانند برای کشش بدن و ایجاد فشار بسیار مستقیم و محکم به نقاط مریدیان است.

سو جوک su_jok

سوجوک که از کره جنوبی سرچشمه می‌گیرد، یکی از ساده‌ترین درمان‌های طب فشاری به شمار می‌رود، این روش یک هنر شفابخشی است که بر روی فشار آوردن بر پاها و دست‌ها متمرکز است، این روش برای درمان دردهای مزمن و دردهای تنشی بسیار مفید است.

انواع طب فشاری

ریکی reiki

ریکی یکی دیگر از هنرهای درمانی آسیایی است که فرایندی مشابه طب فشاری را دنبال می‌کند، این روش در درجه اول شامل استفاده از کف دست برای تحریک انرژی چی است، همچنین اعتقاد بر این است که درمان ریکی همان تاثیر طب فشاری را خواهد داشت. ریکی برای بازگرداندن تعادل انرژی در بدن و در نهایت ترویج بهبودی، جلوگیری از درد و رفع مسائل عاطفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حجامت

حجامت نوعی درمان جایگزین است که از کشور چین آغاز شده است، این روش شامل قرار دادن فنجان بر روی پوست برای ایجاد مکش می‌باشد زیرا مکش می‌تواند باعث بهبودی جریان خون شود، علاوه بر این، طرفداران طب باستانی چین ادعا می‌کنند که مکش به تسهیل جریان چی در بدن و همچنین تعادل یین و یانگ کمک می‌کند، همچنین حجامت گردش خون در محلی که فنجان‌ها قرار داده می‌شوند را افزایش می‌دهد، این ممکن است درد عضلانی را کاهش داده، جریان خون را بهبود و باعث ترمیم سلول شود؛ همچنین حجامت ممکن است به تشکیل بافت‌های پیوندی جدید و ایجاد رگ‌های خونی جدید در بافت‌ها کمک کند.

انواع مختلف حجامت

حجامت در گذشته با استفاده از شاخ حیوانات انجام می‌شد، اما‌ بعدها شاخ حیوانات جای خود را به فنجان‌های ساخته شده از بامبو و سپس سرامیک دادند؛ همچنین مکش در ابتدا با استفاده از گرما ایجاد می‌شود، در واقع فنجان‌ها با آتش گرم شده و سپس بر روی پوست قرار می‌گرفتند، با سرد شدن فنجان، پوست داخل آنها کشیده می‌شد؛ اما حجامت مدرن اغلب با استفاده از فنجان‌های شیشه‌ای انجام می‌شود که شبیه توپ‌های گردی هستند که یک طرف آنها باز است. در حال حاضر حجامت با دو روش اصلی زیر انجام می‌شود:

 1. حجامت خشک که صرفا باعث ایجاد مکش می‌شود.
 2. حجامت مرطوب که ممکن است شامل مکش و خونریزی کنترل شده پزشکی باشد.

برای انتخاب روش مورد نظر، درمانگر بر اساس وضعیت پزشکی و ترجیحات بیمار تصمیم می‌گیرد.

ماکسی باسشن maxibustion

ماکسی باسشن یک روش درمانی جایگزین و شاخه‌ای از طب چین باستان است که شامل سوزاندن گیاهان و استفاده از گرمای حاصل از آنها در نقاط خاص بدن است، این روش درمانی اغلب در طب چینی و طب تبتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به اعتقاد درمانگران چینی گرمای تولید شده در طول ماکسی باسشن به افزایش جریان چی در سراسر بدن کمک می‌کند، این درمانگران معتقدند که ماکسی باسشن می‌تواند به درمان مشکلات زیر کمک کند:

 1. آرتروز
 2. کمر درد
 3. سردرد
 4. میگرن
 5. سفتی عضلات
 6. گرفتگی‌های قاعدگی
 7. مشکلات گوارشی
 8. زخم
 9. سرطان
 10. ناباروری
 11. تاندونیت

انواع مختلف حجامت

چی گونگ qi gong

چی گونگ بر مطالعه و تمرین پرورش نیروی چی از طریق تکنیک‌های مختلف مانند تکنیک‌های تنفس، حالات، مراقب‌ها و تصویرگری استوار است، دو نوع اصلی چی گونگ عبارتند از:

 1. اکسیر خارجی که شامل حرکت و تمرکز جسمی است.
 2. اکسیر داخلی که شامل مراقبه نشسته، تصویرگری و ذهن آگاهی است.

بر طبق آموزه‌های سنتی چی گونگ، مبتدیان ابتدا حرکات بدنی را با هماهنگی تکنیک‌های تنفسی می‌آموزند، چی گونگ برای تقویت سلامتی، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان سر درد، احتقان سینوس و کاهش استرس و اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیاهان چینی

درمانگران طب سنتی در چینی به جای تجویز داروهای شیمیایی، از گیاهان مختلف با ترکیبات مورد نیاز برای بیماری استفاده می‌کنند، این ترکیبات ممکن است به صورت چای، کپسول یا پودر ارائه شوند، گیاهانی که معمولاً در طب باستانی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

 1. گون
 2. جینکوبیلوبا
 3. برنج مخمر قرمز
 4. دارچین
 5. زنجبیل
 6. جینسینگ
 7. گوتو کولا
 8. یو زینگ کائو

آیا طب سنتی چینی ایمن است؟

تحقیقات انجام شده در چین و در کل جهان نشان داده‌اند که طب سنتی چینی برای بسیاری از بیماری‌ها مفید هستند، با این حال، در تشخیص و درمان با روش پزشکی شناخته شده تفاوت‌های فراوانی دارد؛ مانند داروهای مرسوم، داروهای گیاهی سنتی چینی نیز ممکن است عوارض جانبی مانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند یا با سایر داروها یا گیاهان دارویی بدون نسخه، تداخل داشته باشند، به همین دلیل مشاوران خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کنند که قبل از هرگونه اقدامات درمانی مکمل که می‌خواهید امتحان کنید، با پزشک خود صحبت کنید، اگر پزشک از همه اقدامات بهداشتی شما مطلع باشد‌، می‌تواند به شما در مدیریت بهتر سلامتی کمک کند.

آیا طب سنتی چینی ایمن است؟

نتیجه گیری

در این مطلب از سری مقالات خانه پزشک ایرانیان، توضیحات جامعی در مورد طب سنتی در چین، پایه و اصول آن ارائه شده است، در ادامه به لنولع روش‌های درمانی طب باستانی چین پرداخته شده است و در انتها ایمن و بی خطر بودن این روش پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا