جراحی زیبایی

عوارض جانبی جراحی بینی واقعا خطرناک است؟

نکات برگزیده مطلب
 • جراحی بینی مانند دیگر جراحی‌ها خالی از عوارض جانبی نخواهد بود اما می‌توان با کسب آگاهی مورد نیاز و مراقبت‌های قبل و بعد جراحی از میزان آن کاست. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی عوارض جانبی و خطرات جراحی بینی پرداخته است.
۰
(۰)

جراحی زیبایی بینی به عنوان یک عمل زیبایی بیشترین متقاضی را در سراسر دنیا دارد و سالیانه آمار زیادی مبنی بر انجام عمل بینی در جهان ثبت می‌شود. ما در اطراف خود هم شاهد این آمار بالا هستیم و بسیاری از نزدیکانمان این عمل را انجام داده‌اند. اما همیشه این سوال از طرف متقاضیان عمل بینی مطرح می‌شود که آیا جراحی بینی عوارضی به دنبال دارد؟ عمل به هدف رفع نواقص بینی و زیبایی صورت انجام می‌شود. اما این یک‌ طرف ماجراست زیرا عمل بینی مانند هر عمل جراحی دارای عوارض و معایبی هم هست. بنابراین اگر شما متقاضی انجام عمل بینی هستید، باید در کنار درنظر گرفتن مزایای آن، عوارض و خطرات احتمالی جراحی بینی را هم مدنظر قرار دهید و سپس به انجام آن اقدام کنید. عمل بینی یک عمل تقریبا سنگین است و بدن شما چند ساعت بیهوشی دریافت می‌کند و همچنین به دلیل برش در ناحیه بینی انجام می‌شود، دارای عوارض است و دوره نقاهت نسبتا طولانی دارد. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی خطرات و عوارض عمل زیبایی بینی پرداخته است که امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید واقع شوند.

عوارض جانبی عمل بینی

اگرچه عوارض جانبی و خطرات جراحی بینی به طور کلی ناچیز است اما آماده شدن برای هر خطری حین جراحی یا دوران ریکاوری می‌تواند کمک کننده باشد از جمله عوارض جانبی جراحی بینی که ممکن است آن را تجربه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد بعد از جراحی

جراحی بینی یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود زیبایی ظاهری است با این وجود، به دلیل تغییرات زیادی که در استخوان بینی و غضروف آن ایجاد می‌شود تجربه درد یک امر عادی است و ممکن است که بیمار را کمی آزرده کند خوشبختانه این نارحتی معمولا ناچیز است و بیشتر بیماران با مصرف داروهای مسکن به خوبی می‌توانند درد را تحمل کنند آن دسته از افرادی که نسبت به درد حساس هستند و آستانه درد کمتری دارند داروهای مسکن قوی‌تری باید مصرف کنند.

عوارض جانبی عمل بینی

تورم

یکی از رایج ترین عوارض جانبی بعد از جراحی بینی تورم بینی و اطراف آن است تورم این ناحیه در روزهای بعد از جراحی بسیار قابل توجه است اما معمولا تا دو هفته بعد از جراحی کاهش پیدا خواهد کرد اما به خاطر داشته باشید که کمی تورم تا شش ماه بعد از جراحی همراه با بیمار خواهد ماند نتیجه نهایی جراحی بینی را می‌توان بعد از یک سال مشاهده کرد.

کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض جانبی جراحی بینی است درجه کبودی به میزان حساسیت بیمار به درد و نوع جراحی بستگی دارد کبودی معمولا در اطراف چشم‌ها ظاهر خواهد شد و تقریبا تا ده روز ادامه خواهد داشت اگرچه ایجاد کبودی نباید موجب نگرانی شود اما در صورت ادامه داشتن آن به مدت ده روز و یا در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری می‌توان به پزشک جراح خود مراجعه کرد تا معاینه لازم را انجام دهد و توصیه‌های مورد نیاز را برای رفع نگرانی ارائه دهد.

واکنش نامطلوب به بیهوشی

گاهی بدن فرد به داروی بیهوشی واکنش نامطلوب نشان می‌دهد. بسیاری افراد که به داروی بیهوشی واکنش می‌دهند، معمولا به صورت التهابات و آلرژی‌های زودگذر است و نگرانی چندانی ندارد. اما باید درنظر گرفت که واکنش به داروی بیهوشی گاهی برای افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون، بیماری‌های قلبی و … می‌تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد.

سوراخ در تیغه بینی

یکی دیگر از عوارض عمل بینی، ایجاد سوراخ در تیغه بینی است. سوراخ شدن تیغه بینی (حفره ای در تیغه بینی) از عوارض بسیار نادر است. ممکن است درمان جراحی اضافی برای ترمیم تیغه بینی لازم باشد اما اصلاح این عارضه ممکن نیست.

هماتوم

این عارضه در اثر جمع شدن خون در زیر پوست ایجاد شده و موقتی است.

آسیب دیدن دائمی عصب های ناحیه بینی

اگر جراح بینی شما به کار خود آشنایی نداشته باشد و دارای تجربه کافی در این زمینه نباشد، عصب‌های صورت در ناحیه بینی را نمی‌شناسد و نمی‌داند که باید برش‌ را کجا بزند و محل درست و کم‌خطر برای برش‌ها کجاست. در این صورت امکان بریدن آسب‌ها و آسیب رساندن دائمی به آن‌ها وجود دارد که می‌تواند عوارضی جدی به دنبال داشته باشد.

خطرات جراحی بینی

مانند هر جراحی دیگر، جراحی زیبایی بینی نیز با خطراتی همراه است از جمله:

 1. خونریزی: در هفته اول بعد از جراحی برخی از بیماران خونریزی از بینی را تجربه خواهند کرد که معمولا با فشار دادن ناحیه مورد نظر یا استفاده از کمپرس یخ قابل کنترل کردن است اما در مواردی نیاز است که از پانسمان استفاده شود در موارد بسیار نادر اگر خونریزی بسیار شدید باشد برای متوقف کردن خونریزی باید به بیمارستان مراجعه کرد.
 2. عفونت: عفونت بعد از جراحی زیبایی بینی عادی نیست اما می‌تواند رخ دهد عفونت خود را با قرمزی و درد در بافت نرم بینی و صورت یا سینوس‌ها نشان خواهد داد این مشکل معمولا به کمک آنتی‌بیوتیک‌ها درمان خواهد شد
 3. واکنش نشان دادن نسبت به ماده بین‌هوشی

از دیگر خطرات که به ندرت اتفاق می‌افتد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به سختی نفس کشیدن از راه بینی
 2. احساس بی‌حسی اطراف و درون بینی
 3. بینی نامتقارن
 4. درد، تغییر رنگ یا تورم برای مدت طولانی
 5. اسکار
 6. نیاز به جراحی دوباره

عدم رضایت از نتیجه عمل بینی

عدم رضایت از نتیجه عمل بینی

شاید یکی از رایج‌ترین خطرات بعد از جراحی عدم رضایت بیمار از زیبایی بینی باشد بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق یافتن جراحی است که تجربه او در زمینه جراحی پلاستیک است متخصصی که بر روی زیبایی بینی متمرکز می‌شود البته نتیجه نهایی تنها به مهارت جراح بستگی نخواهد داشت از جمله مشکلاتی که بعد از جراحی اتفاق خواهد افتاد ایجاد برآمدگی بر روی پل بینی، عدم تقارن بین سوراخ‌های بینی، ناهمواری و نامنظمی غضروف بینی است.

رعایت نکاتی درباره مصرف دارو و خوراکی ها قبل از جراحی بینی برای کاهش عوارض

از مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن برای دو هفته قبل و بعد از جراحی خودداری کنید زیرا این نوع داروها رقیق کننده خون هستند و موجب افزایش خونریزی خواهند شد همچنین از مصرف داروهای گیاهی خانگی بپرهیزید؛ سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا دوران ریکاوری را به تاخیر خواهد انداخت و خطر ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی برای کاهش عوارض جانبی

بعد از جراحی بیمار نیازمند استراحت مطلق است اما باید سر بالاتر از بدن قرار بگیرد این کار به کاهش خونریزی و ورم بینی کمک بسیاری خواهد کرد البته به دلیل تورم و وجود آتل های درون بینی ممکن است که در بینی احساس گرفتگی کنید در اکثر موارد آتل برای مدت ۷ روز در بینی باقی خواهد ماند تا به شکل دهی بینی کمک کند و بعد از یک هفته خارج خواهد شد، خونریزی و ترشح مخاط و خون‌های مرده برای چند روز بعد از جراحی امری عادی است حتی ممکن است این اتفاق بعد از خارج کردن آتل نیز رخ دهد؛ پزشک ممکن است که پد یا گاز استریل به زیر بینی بچسباند تا ترشحات را به خود جذب کند برای کاهش تورم و خونریزی ممکن است که پزشک دستورهای خاصی وضع کند از جمله:

 1. اجتناب از انجام فعالیت‌های هوازی مانند ورزش یا دویدن
 2. عدم دوش گرفتن در صورت پانسمان بودن بینی
 3. عدم تخلیه بینی
 4. مصرف غذاهای حاوی فیبر از جمله میوه‌ها و سبزیجات این کار به کاهش یبوست کمک خواهد کرد، ایجاد یبوست به بینی فشار وارد خواهد کرد
 5. اجتناب از بیان احساسات به کمک ایجاد تغییر در چهره مانند خندیدن یا لبخند زدن
 6. آهسته مسواک زدن
 7. پوشیدن لباس گشاد یا یقه باز

مراقبت های بعد از جراحی بینی برای کاهش عوارض جانبی

افزون بر موارد بالا، برای مدت ۴ هفته از عینک آفتابی استفاده نکنید زیرا به بینی فشار وارد خواهد کرد می‌توانید از عینک‌های ویژه‌ای که وزن آن‌ها بر روی گونه یا پیشانی قرار خواهد گرفت استفاده کنید تا دوره ریکاوری طی شود از ضد آفتاب با SPF 30 هنگام بیرون رفتن از منزل استفاده کنید به ویژه برای بینی زیرا نور زیاد می‌تواند موجب تغییر رنگ در پوست بینی شود تورم یا تغییر رنگ آبی یا سیاه در ناحیه پلک عادی است و ممکن است که تا ۳ هفته بعد از جراحی بینی برقرار باشد تورم بینی برای مدت طولانی‌تری فرد را درگیر خواهد کرد و بعد از جراحی کمپرس یخ یا آب سرد بر روی بینی نگذارید؛ بینی در طول دوران زندگی دچار تغییر اندازه و شکل خواهد شد چه فرد جراحی انجام داده باشد چه نه، به همین دلیل نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا نتیجه نهایی مطلوب خواهد بود یا نه با این وجود اکثر تورم ایجاد شده بعد از یک سال از بین خواهد رفت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
rhinoplastytorontomayoclinicdocshopplasticsurgery
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا