جوانسازی پوست

معرفی ۹ مورد از عوارض لیزر موهای زائد بدن

نکات برگزیده مطلب
 • لیزر موھای زائد مانند ھر روش درمانی دیگر پیامدھا و عوارض جانبی خاص خود را دارد اما بدین مفھوم نیست که نمی توان از این روش ھای جدید استفاده کرد بلکه با رعایت توصیه پزشکان و استفاده از این خدمات توسط افراد متخصص و انجام آن در مطب ھای مطمئن، عوارض جانبی آن به حداقل خواھد رسید خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخت.
۰
(۰)

اصلاح مداوم موهای زائد و وقت‌گیر بودن آن یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد مختلف، بخصوص خانم‌هاست. اصلاح موهای زائد به روش‌ سنتی یعنی تراشیدن آن علاوه بر وقت‌گیر بودن، وجهه نامطلوبی به نواحی اصلاح شده می‌دهد و فرد واقعا از آن خجالت می‌کشد و باعث می‌شود اعتماد بنفسش در اماکنی مانند استخر و در مهمانی‌هایی که لباس باز می‌پوشد و یا در مقابل همسرش پایین بیاید. معرفی لیزر موهای زائد به عنوان روشی برای حذف موهای دائم، بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفت چرا که از دست مشکلات ذکر شده راحت شدند. یکی از سوالاتی که برای متقاضیان لیزر همانند دیگر عمل‌ها و کارهای زیبایی پیش می‌آید این است که آیا رفع موهای زائد با لیزر عوارضی دارد؟ به گفته پزشکان و افرادی که تجربه انجام لیزر دارند، لیزر موهای زائد با عوارض جانبی همراه است. اما اصلا جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد چرا که عوارض جانبی لیزر موهای زائد شدید نبوده و موقتی هستند. در این مقاله کارشناسان خانه پزشک ایرانیان سعی کرده‌اند مطالب مفیدی را در ارتباط با هر آنچه را که نیاز است شما از عوارض لیزر موهای زائد بدانید، در اختیار شما قرار دهند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شوند.

عوارض لیزر موهای زائد

هنوز درمورد عوارض لیزر موهای زائد بین صاحب نظران بحث وجود دارد اگرچه این عوارض موقتی و بسیار ناچیز هستند اما قابل انکار نیستند و امکان وقوع آن‌ها هر چند به ندرت وجود دارد ؛ تکنولوژی رفع موی زائد با لیزر از لیزرهایی با قدرت گرمایی بالا اما کوچک استفاده می‌کنند لیزر ممکن است موجب ایجاد عوارض جانبی موقت، درست بعد از اتمام فرایند شود تحریک پذیری پوست و تغییر پیگمان‌های پوست از جمله عوارض جانبی معمول بعد از لیزر محسوب می‌شود:

عوارض لیزر موهای زائد: قرمزی و تحریک پذیری پوست

رفع موهای زائد با لیزر می‌تواند موجب تحریک پذیری موقت پوست گردد همچنین ممکن است موجب قرمزی و تورم پوست در ناحیه تحت درمان شود این عوارض نیز کوچک و ناچیز شمره می‌شوند و نیازی به نگرانی نیست، این عوارض را می‌توانید بعد از هر روش دیگر موزدایی مانند موم مشاهده کنید متخصص پوست ممکن است که از بی‌حسی موضعی برای به حداقل رساندن این عوارض استفاده کند تمام این عوارض بعد از چند ساعت از بین خواهند رفت و برای سرعت دادن به آن از کمپرس یخ استفاده می‌کنند که افزون بر آن به کاهش تورم و درد نیز کمک خواهد کرد در صورت مشاهده هر عارضه دیگری به جز تحریک پذیری پوست شدید باید به متخصص خود مراجعه کنید زیرا می‌تواند شدت پیدا کند.

عوارض لیزر مو زائد: تغییر پیگمان‌ها

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است که احساس کنید کمی پوست ناحیه تحت درمان تیره‌تر یا کمی روشن‌تر شده است اگر پوست‌تان روشن باشد بعد از لیزر نقطه‌هایی تیره بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد در مقابل در صورت داشتن پوست تیره نقاط روشن بر روی پوست ایجاد خواهد شد با این وجود این اتفاق مانند تحریک پذیری پوست رایج است و این تغییرات موقتی هستند و نیاز به نگرانی نیست.

معرفی تمام موارد عوارض احتمالی لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد: ایجاد تاول پوستی

اگر پوست خود را خیلی زود بعد از عمل در معرض آفتاب قرار دهید، ممکن است دچار تاول شوید. همچنین اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشده باشد ممکن است شاهد ایجاد تاول‌های پوستی باشید. الیته نگران نباشید این تاول‌ها از بین خواهند رفت. فقط نیاز است برای بهبود سریع آن‌ها و جلوگیری از ماندن اثرات آن‌ها روی پوست به یک متخصص پوست مراجعه کنید که در صورت نیاز برای شما پمادهای خاص و دارو تجویز کند.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد مردان

عوارض جانبی لیزر: رشد موهای بیشتر در ناحیه لیزر شده

این مورد بسیار نادر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است رشد موی زیاد را در ناحیه تحت درمان و اطراف آن تجربه کنند.

عوارض لیزر موهای زائد: ایجاد زخم و اسکار

ایجاد زخم یکی از بدترین عوارض جانبی بوده لیزر مو است. علت اصلی ایجاد جای زخم خود لیزر است. عفونت بعد از درمان نیز می‌تواند باعث تشکیل بافت اسکار شود. سیستم‌های لیزر پالس موهای زائد می‌توانند خطر ایجاد اسکار پس از درمان را به حداقل برسانند.

عوارض لیزر موهای زائد: آسیب چشم در اثر لیزر

آسیب‌های چشمی می‌توانند به دلیل لیزر موهای زائد ایجاد شود. هنگام انجام هرگونه درمان با لیزر، ایمنی چشم ضروری است. استفاده از عینک مناسب برای طول موج لیزر از هرگونه آسیب چشمی ناشی از تماس مستقیم یا غیر مستقیم لیزر جلوگیری می‌کند.

عوارض لیزر موهای زائد: عفونت زخم ها

عفونت زخم‌ها تنها زمانی رخ می دهد که اپیدرم پوست آسیب دیده باشد. باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها همه می‌توانند باعث عفونت شوند. پس از انجام لیزر موهای زائد باید از کرم‌های آنتی بیوتیکی و ضد ویروسی استفاده شود تا خطر ابتلا به عفونت به حداقل برسد.

عوارض لیزر موهای زائد: پورپورا

پورپورا خونریزی به داخل پوست است و بصورت بثورات قرمز/ بنفش روی پوست ظاهر می شود. ایجاد این عارضه می‌تواند در اثر آسیب به دیواره رگ خونی ایجاد شود. پورپورا معمولاً موقتی است و حدود ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. اگر متوجه این موضوع شدید، باید آن را به پزشک یا کلینیک گزارش دهید.

پوسته پوسته شدن پوست

پوسته پوسته شدن می ‌تواند پس از درمان با انواع خاصی از لیزر ایجاد شود. این عارضه معمولاً در اثر تاباندن بیش از حد لیزر یک ناحیه ایجاد می‌شود. پوسته پوسته شدن می‌تواند با مراقبت‌های بعد از عمل درمان شود.

عوارض جانبی جدی لیزر موهای زائد

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

اینگونه عوارض لیزر موهای زائد به ندرت جدی هستند و زمانی تبدیل به یک مشکل جدی می‌شوند که در خانه لیزر انجام شود یا فرد متخصص و با تجربه‌ای آن را انجام ندهد از جمله عوارض لیزر موهای زائد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. موهای زائد زیادی در ناحیه تحت درمان رشد می‌کند
 2. تغییر کلی بافت پوست این اتفاق برای افرادی که دارای پوست تیره هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد
 3. ایجاد اسکار، اسکار در افرادی که پوست تیره دارند یا به سادگی دچار زخم می‌شوند معمول است
 4. تاول و کبودی پوست، این حادثه ممکن است به دلیل قرار گرفتن در برابر نور خورشید بلافاصله بعد از لیزر رخ دهد

در مورد این عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید اگرچه این عوارض رایج نیستند اما بهتر است که قبل از لیزر در مورد آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید اگر هر کدام از این عوارض را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد بکینی

عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارند؟

انجام هرکار زیبایی چه به صورت جراحی و چه غیر جراحی بدون شک با عوارضی همراه خواهد بود. برخی از این عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد موقتی بوده و در مدت زمان کوتاهی پس از انجام پروسه رفع می‌شوند، اما برخی عوارض ممکن است خطر جدی برای سلامتی ایجاد کنند. لیزر موهای زائد هم از این قائده مستثنی نیست، یعنی در کنار عوارض طبیعی و کم‌خطر ممکن است عوارض خطرناکی هم به همراه داشته باشد. عوامل مختلفی در ایجاد این عوارض وحشتناک تاثیر دارند. مهم‌ترین و کلیدی‌ترین عامل مراجعه به کلینیک نامعتبر است. این کلینیک‌ها عموما استانداردهای جهانی را در ارتباط با دستگاه‌ها رعایت نکرده و از دستگاه‌های با کیفیت پایین استفاده می‌کنند و به روز نیستند. عامل دیگری که مستقیما در ایجاد عوارض  بعد از لیزر موهای زائد موثر است عدم رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد است.

از عوامل دیگر می‌توان به عدم توانایی و بی‌تجربگی پزشک اشاره کرد. گاهی پزشکان بیش از زمان مجاز اشعه را به پوست شخص می‌تابانند و یا از شدت مورد استفاده متناسب پوست‌های مختلف اطلاعی ندارند. البته گاهی شرایط بدنی خود شخص مراجعه‌کننده باعث ایجاد عوارض می‌شود و به عامل خارجی بستگی ندارد.

عوارض لیزر موهای زائد در بارداری

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، لیزر موهای زائد در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا مطالعات انسانی هنوز موفق به یافتن راهی برای در امان نگه داشتن بدن در دوران بارداری در برابر لیزر نشده است ممکن است بخواهید از لیزر برای رفع موهای زائدی که در دوران بارداری ایجاد شده‌اند استفاده کنید از نقاط رایج بدن که در دوران بارداری دچار افزایش موهای زائد می‌شوند عبارتند از سینه‌ها و شکم با این وجود در بیشتر موارد این موها بعد از بارداری به صورت خود به خود از بین خواهند رفت در نتیجه ممکن است نیازی به درمان پزشکی نداشته باشید تنها با کمی صبوری بعد از بارداری از بین خواهند رفت همچنین اگر باردار هستید و تمایل به انجام لیزر دارید بهتر است که تا بعد از زایمان صبر پیشه کنید پزشک ممکن است که توصیه کند تا چند هفته بعد از زایمان صبر کنید تا از در امان بودن شما اطمینان حاصل کند.

آیا لیزر موی زائد موجب ایجاد سرطان می‌شود؟

این یک افسانه است که لیزر موی زائد موجب ایجاد سرطان در متقاضی می‌شود در حقیقت از لیزر برای درمان نوع مشخصی از سرطان استفاده می‌شود از لیزرهای متفاوتی برای درمان چین و چروک و آفتاب سوختگی‌ها استفاده می‌شود نوع لیزری که برای رفع موهای زائد به پوست تابانده می‌شود دارای مقدار اندکی امواج رادیویی است و مقدار کمی به پوست صورت تابانده خواهد شد در نتیجه خطر ایجاد سرطان تقریبا صفر است.

آیا لیزر موی زائد موجب ناباروی می‌گردد؟

این گفته باز مثل یک افسانه است در فرایند لیزر تنها سطح پوست در معرض نور لیزر قرار می‌گیرد و این امواج به قدری ضعیف هستند که توانایی نفوذ در پوست را ندارند در نتیجه به اندام‌های داخلی آسیبی نخواهند رساند اما اگر تمایل به بارداری دارید می‌توانید برای اطمینان با پزشک خود در این باره نیز مشورت کنید.

مطالب بیشتر: مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

به حداقل رساندن عوارض جانبی بعد از لیزر موهای زائد

به حداقل رساندن عوارض جانبی بعد از لیزر موهای زائد

با رعایت مواردی که پزشکان به عنوان آماده سازی قبل از لیزر از آن یاد می‌کنند می‌توانید عوارض ناشی از لیزر موهای زائد را به حداقل برسانید، پزشک قطعا مواردی را که باید قبل از لیزر موهای زائد انجام دهید توضیح خواهد داد اما در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا لیزر پوست‌های تیره نتیجه خوبی نخواهد داشت
 2. از لایه‌ بر داری یا دیگر درمان‌هایی که توسط مواد شیمیایی انجام می‌شود یک هفته قبل از لیزر بپرهیزید زیرا موجب تحریک پوست خواهد شد
 3. ممکن است که از شما خواسته شود موها را قبل از لیزر بتراشید
 4. در صورت امکان با صورت تمیز و بدون آرایش به مطب مراجعه کنید
 5. سعی کنید که قبل از رسیدن به مطب دمای بدن پایین باشد برای رفتن به مطب پیاده روی نکنید زیرا در صورت بالا بودن دمای بدن و شروع لیزر دمای بدن بالاتر خواهد رفت و احساس ناراحتی خواهید کرد
 6. از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خون یا گیاهان دارویی که موجب خونریزی می‌شوند اجتناب کنید
 7. در صورتی که تبخال یا دیگر زخم‌های باز بر روی پوست صورت ایجاد شده است وقت لیزر خود را به تاخیر بیندازید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlinestylecrazehealthcentre
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا