قلب و عروق
موضوعات داغ

فشار خون بالا – علائم؛ عوارض و راه های درمان

۰
(۰)

سطح بالای فشار خون یا هایپرتنشن، یک بیماری رایج است که در آن فشار و نیرویی که از جانب خون به دیواره شریان‌ها وارد می‌شود، به اندازه‌ای بالا است که در نهایت ممکن است به مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی منجر شود، فشار خون به دو روش میزان خون پمپاژ شده قلب و میزان مقاومت در برابر جریان خون در عروق محاسبه می‌شود؛ هرچه قلب خون بیشتری پمپاژ کند و عروق باریک‌تر باشند، فشار خون بالاتر است؛ افراد می‌توانند سال‌ها بدون هیچ علائمی مبتلا به فشار خون بالا باشد اما حتی بدون علائم نیز آسیب به رگ‌های خونی و قلب ادامه داشته و این آسیب قابل تشخیص است، در صورت عدم کنترل فشار خون، خطر بروز مشکلات جدی بهداشتی از جمله حمله قلبی و سکته را افزایش می‌یابد، خوشبختانه این بیماری به راحتی قابل تشخیص بوده و می‌توان با همکاری دکتر سطح آن را کنترل کرد. در ادامه اطلاعات جامع و مفیدی در مورد بالا بودن سطح فشار خون توسط متخصصان خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

اینفوگرافی فشار خون بالا
اینفوگرافی فشار خون بالا

فشار خون بالا چیست؟

بالا بودن سطح فشار خون بیماری شایعی است که زمانی که شریان‌ها تحت فشاری بیش از حد طبیعی قرار می‌گیرند، ایجاد می‌شود؛ فشار خون شامل دو نوع سیستولیک و دیاستولیک است، فشار سیستولیک فشاری است که بطن‌ها خون را از قلب خارج می‌کنند، فشار دیاستولیک فشار بین ضربان قلب در هنگام پر شدن آن از خون است، در اکثر بزرگسالان فشار خون سالم معمولا بین ۸۰-۱۲۰ میلی متر جیوه است. اگر فشار خون به مدت طولانی بالا باشد، می‌تواند آسیب جدی به رگ‌های خونی وارد کند، این آسیب ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آن‌ها می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند، این آسیب‌ها شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و مشکلات سلامتی دیگر است.

علائم و نشانه‌های فشار خون بالا

علائم و نشانه های فشار خون بالا

اکثر افراد مبتلا به سطح بالای فشار خون علائمی را تجربه نمی‌کنند، به همین دلیل است که اغلب این بیماری را قاتل خاموش می‌نامند، با این حال، هنگامی که فشار خون به حدود ۱۸۰-۱۲۰ میلی متر جیوه برسد، به یک بحران تبدیل می‌شود، بر اساس تحقیقات سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان در این مرحله ممکن است شخص موارد زیر را تجربه کند:

 1. سردرد
 2. حالت تهوع
 3. استفراغ
 4. سرگیجه
 5. تاری دید یا دو بینی
 6. خون دماغ شدن
 7. تپش قلب
 8. نفس نفس زدن

افرادی که این علائم را تجربه می‌کنند، لازم است سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر قلب

علائم فشار خون بالا در زنان

عوامل هورمونی ممکن است خطر ابتلا به هایپرتنشن را افزایش دهند، عواملی که می‌توانند خطر این بیماری در زنان را افزایش دهند، شامل موارد زیر هستند:

 1. بارداری
 2. یائسگی
 3. استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری

در دوران بارداری، بالا بودن سطح فشار خون می‌تواند نشانه‌ای از پره اکلامپسی باشد، پره اکلامپسی یک بیماری فوق العاده خطرناک است که می‌تواند مادر و نوزاد تازه متولد شده را تحت تاثیر قرار دهد، علائم پره اکلامپسی عبارتند از:

 1. سردرد
 2. تغییر در بینایی
 3. درد شکم
 4. تورم شکم

علائم فشار خون بالا در نوجوانان

نوجوانان به دلیل چاقی و بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است به سطح بالای فشار خون مبتلا شوند، عوامل پزشکی احتمالی عبارتند از:

 1. جنبه‌های سندروم متابولیک مانند دیابت نوع ۲
 2. بیماری کلیوی
 3. بیماری غدد درون ریز که بر هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد
 4. بیماری‌های عصبی

علائم فشار خون بالا در کودکان

بالا بودن سطح فشار خون می‌تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد، ابتلا به چاقی و دیابت خطر این بیماری را افزایش می‌دهد، همچنین هایپرتنشن می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 1. تومور
 2. مشکلات قلبی
 3. مشکلات کلیوی
 4. مشکلات تیروئید
 5. بیماری ژنتیکی مانند سندروم کوشینگ

همانند بزرگسالان این بیماری اغلب علائمی در کودکان ایجاد نمی‌کند، با این حال علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. سردرد
 2. خستگی
 3. تاری دید
 4. خون دماغ شدن

علائم فشار خون بالا در نوزادان

نوزادان تازه متولد شده به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های کلیوی یا قلبی ممکن است سطح فشار خون آن‌ها بالا رود، علائم این بیماری در نوزادان شامل موارد زیر است:

 1. تشنج
 2. تحریک پذیری
 3. بی حالی
 4. ناراحتی تنفسی

مطالب بیشتر: کلسترول بالا

علل ابتلا به فشار خون بالا

علل ابتلا به فشار خون بالا

بیماری سطح بالای فشار خون به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود:

فشار خون اولیه: در بیشتر بزرگسالان هیچ دلیل قابل توجهی برای ابتلا به این بیماری وجود ندارد؛ این نوع فشار خون، فشار خون اولیه نامیده می‌شود و در طی سال‌ها به صورت تدریجی ایجاد می‌شود.

فشار خون ثانویه: فشار خون در برخی از افراد ممکن است ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای باشد؛ این نوع فشار خون، فشار خون ثانویه نامیده می‌شود که به طور ناگهانی ظاهر می‌شود. بیماری‌ها و داروهای مختلف می‌توانند منجر به این بیماری شوند، این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 1. آپنه انسدادی خواب
 2. مشکلات کلیوی
 3. تومورهای غده فوق کلیوی
 4. مشکلات تیروئید
 5. نقص‌های مادرزادی در رگ های خونی

همچنین داروهای خاصی مانند قرص‌های پیشگیری از بارداری، داروهای ضد سرماخوردگی، ضد احتقان، مسکن‌های بدون نسخه و برخی داروهای تجویز شده می‌توانند به فشار خون ثانویه منجر شوند.

عوامل خطرزای فشار خون بالا

متخصصان خانه پزشک ایرانیان عوامل خطرزای بالا رفتن فشار خون را موارد زیر برشمرده‌اند:

 1. سن: افزایش سطح فشار خون می‌تواند ناشی از افزایش سن باشد.
 2. سابقه خانوادگی: هایپرتنشن می‌تواند به دلیل پیشینه خانوادگی ابتلا به این بیماری رخ دهد.
 3. اضافه وزن یا چاقی: هرچه وزن افراد بیشتر باشد، خون بیشتری برای تامین اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌ها نیاز است؛ با افزایش حجم گردش خون در رگ‌های خونی، فشار دیواره‌های شریان‌ها نیز افزایش می‌یابد.
 4. عدم تحرک بدنی: افراد بی تحرک ضربان قلب بالاتری دارند، هرچه ضربان قلب بالاتر باشد، نیروی وارد بر عروق نیز بیشتر است، کمبود فعالیت بدنی همچنین خطر اضافه وزن را افزایش می‌دهد.
 5. مصرف دخانیات: مصرف دخانیات می‌تواند به دیواره شریان‌ها آسیب برساند، این امر می‌تواند باعث تنگ شدن عروق و افزایش خطر بیماری‌های قلبی شود.
 6. مصرف مقادیر زیاد نمک: مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی سبب احتباس مایعات در بدن می‌شود و این نیز باعث بالا رفتن فشار خون خواهد شد.
 7. استرس: سطح بالای استرس می‌تواند منجر به افزایش موقتی فشار خون شود.
 8. ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن می‌توانند خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهند.
 9. بارداری

مطالب بیشتر: سکته قلبی و علائم آن

عوارض بیماری فشار خون بالا

عوارض بیماری فشار خون بالا

فشار بیش از حد دیواره شریان‌ها که ناشی از بالا بودن سطح فشار خون است، می‌تواند به رگ‌های خونی و همچنین اندام‌های بدن آسیب برساند، هرچه فشار خون بدن بالاتر باشد، آسیب بیشتر خواهد بود؛ فشار خون کنترل نشده می‌تواند عوارضی از جمله موارد زیر در پی داشته باشد:

 1. حمله قلبی یا سکته: بیماری هایپرتنشن می‌تواند باعث سخت شدن و ضخیم شدن عروق بدن شود که این امر سبب حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر عوارض می‌شود.
 2. آنوریسم: افزایش در میزان فشار خون می‌تواند باعث ضعیف شدن و برآمدگی رگ‌های خونی و تشکیل آنوریسم شود.
 3. نارسایی قلبی: در صورت فشار بیشتر بر عروق، قلب برای پمپاژ خون نیاز به کار بیشتری دارد؛ این امر باعث ضخیم شدن دیواره‌های اتاق پمپاژ قلب می‌شود و در نهایت عضله ضخیم شده و برای تامین نیازهای بدن به سختی خون را پمپاژ می‌کند، این امر می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود.
 4. رگ‌های خونی ضعیف و باریک در کلیه‌ها: ضعیف و باریک شدن رگ‌های خونی در کلیه‌ها می‌تواند از عملکرد طبیعی این اندام جلوگیری کند.
 5. باریک شدن رگ‌های خونی در چشم یا پارگی آن‌ها: این امر می‌تواند منجر به کاهش بینایی شود.
 6. سندرم متابولیک: این سندروم شامل مجموعه‌ای از اختلالات متابولیسم بدن مانند افزایش دور کمر، بالا رفتن تری گلیسیرید و سطح انسولین بالا می‌باشد، این شرایط احتمال ابتلای افراد به دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.
 7. مشکل در حافظه: فشار خون کنترل نشده ممکن است بر توانایی افراد در تفکر، یادآوری و یادگیری تاثیر بگذارد.
 8. زوال عقل: عروق باریک یا مسدود شده می‌توانند جریان خون در مغز را محدود کرده و منجر به نوع خاصی از زوال عقل یعنی زوال عقل عروقی شوند، سکته مغزی که جریان خون در مغز را قطع می‌کند نیز می‌تواند باعث زوال عقل عروقی شود.

نتیجه گیری درباره فشار خون بالا

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد هایپرتنشن و علائم ابتلا به آن گردآوری شده است، سپس به علل ابتلا به این بیماری پرداخته شده است و در ادامه عوامل خطرزای این بیماری مورد بررسی قرار گرفته است، در انتها به عوارض این بیماری در بدن اشاره شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا