خدمات چشم پزشکی

فمتولیزیک چیست؟ جدیدترین تکنیک رفع عیوب انکساری

۳.۵
(۳۴)

فمتولیزیک جدیدترین عمل چشم برای برداشتن عینک است که با استفاده از این شیوه جراحی عیوب انکساری چشم شامل نزدیک‌بینی و دوربینی رفع می‌شود. همین‌طور برای افرادی که آستیگماتیسم هستند فمتولیزیک انتخاب مناسبی برای رفع این مشکل است. این تکنولوژی کارآمد با ترکیبی از لیزر اگزایمر و لیزر فمتوسکند انجام‌پذیر است و بدون تیغ جراحی صورت می‌گیرد. بهترین دکتر عمل فمتولیزیک در خانه پزشک ایرانیان با تخصص و تجربه کافی جراحی موفقی را انجام می‌دهد و در نتیجه بیمار می‌تواند انتظار بهبودی کامل پس از جراحی را داشته باشد بدون آن که نیاز باشد دوران نقاهت طولانی را پشت سر بگذارد. Femto Lasik در حال حاضر به عنوان یکی از شیوه‌های نوین در جراحی لیزر چشم محسوب می‌شود. این جراحی ساده بوده و ایمن‌تر و دقیق‌تر از شیوه‌های قدیمی برای درمان عیوب انکساری و مشکلات چشمی می‌باشد.

فمتولیزیک چگونه انجام می شود؟

فمتولیزیک یک نوع شیوه جراحی بدون استفاده از تیغ جراحی و با کاربرد دو نوع لیزر است. در این روش تمام لیزر برشی که در ناحیه فلپ قرنیه ایجاد می‌شود توسط لیزر است و این برش نازک در نهایت پس از انجام جراحی بخیه نمی‌خورد. در ابتدای جراحی با استفاده از لیزر فمتوسکند یک فلپ بسیار نازک در سطح جلویی چشم ایجاد می‌شود و پس از آن با لیزر اگزایمر می‌توان جهت اصلاح بافتی که در زیر قرنیه وجود دارد اقدام کرد و اصلاح بینایی در این مرحله انجام خواهد شد. در این شیوه برشی که ایجاد می‌شود بسیار ظریف است و عمق آن در حدود ۹۰ تا ۱۱۰ میکرون در نظر گرفته می‌شود. تابش لیزر اگزایمر بدین منظور است که اصلاح عیوب انکساری و تصحیح بینایی در سطح قرنیه صورت بگیرد.

فمتولیزیک چگونه عمل می کند؟
مراحل انجام فمتولیزیک چشم

در پاسخ به این سوال که روش فمتولیزیک چشم چیست می‌توان گفت که این شیوه مانند سایر روش‌های جراحی چشم جهت اصلاح عیوب چشم در نظر گرفته می‌شود و تا حدودی شبیه به سایر عمل‌هایی است که با کاربرد لیزر برای درمان مشکلات چشم انجام می‌شوند. در واقع فمتولیزیک در آماده کردن چشم جهت تابش نور لیزر با سایر روش ها متفاوت می‌باشد. لایه برش خورده در این شیوه پس از انجام عمل اصلاح عیوب، به محل اولیه خود بازگردانده می‌شود تا در نهایت این بافت بتواند از قسمتی که تحت تابش لیزر قرار گرفته به عنوان یک پانسمان طبیعی به خوبی محافظت کند و در سریع‌ترین زمان ممکن جوش بخورد.

بهترین دکتر عمل فمتولیزیک

بهترین دکتر عمل فمتولیزیک این شیوه جدید را برای اصلاح خطای انکساری در مورد افرادی که کاندیدای مناسبی برای این نوع جراحی هستند به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد. شما می‌توانید برای انجام مشاوره با یک متخصص مجرب در این زمینه با خانه پزشک ایرانیان ارتباط برقرار کرده و هر گونه ابهامی که دارید در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف نمایید.

نوشته های مشابه

جدیدترین عمل چشم برای برداشتن عینک

جدیدترین عمل چشم برای برداشتن عینک روش فمتولیزیک است که با این شیوه می توان انتظار داشت که نمره های دیوپتر چشم به شکل مناسبی رفع شود. این نمره های دیوپتر جهت اصلاح بینایی بین ۱۲- و ۶+ هستند. استفاده از لیزر با ضخامت پایین و برش یکنواخت از ویژگی‌های این شیوه جراحی جدید می‌باشد و دارای ایمنی مطلوبی است.

مطالب بیشتر: همه چیز درباره پیوند قرنیه

عمل فمتولیزیک چشم مزایا و معایب

عمل فمتولیزیک چشم یکی از تکنولوژی‌های ایمن است که عوارض بسیار کمی به هنگام ایجاد برش در فلپ قرنیه دارد از این رو می‌تواند خطر ابتلا به هر گونه عفونت چشمی و یا التهاب را در این ناحیه کاهش بدهد. پس از استفاده از این شیوه نیاز به درمان مجدد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و در نهایت سطحی که با استفاده از فمتولیزیک قابل درمان می‌باشد سطحی بزرگتر برای افزایش پایداری است. دروه نقاهت پس از عمل جراحی با این شیوه بسیار کوتاه است و در Femto Lasik انتخاب اندازه برش در سطح قرنیه و نحوه جراحی به دقیق‌ترین شکل ممکن وجود دارد. به همین ترتیب امکان پیش‌بینی ضخامتی که قرار است برای برش در نظر گرفته شود توسط جراح وجود دارد در این صورت این روش جراحی بسیار ایمن است.

از معایب فمتولیزیک این است که برای افرادی با عفونت های ویروسی چشمی مناسب نیست. همین‌طور فمتولیزیک برای افرادی که مشکلات بینایی چشم در آنها به صورت پیرچشمی وجود دارد پیشنهاد نمی‌شود.

مزیت فمتولیزیک نسبت به سایر جراحی ها

در فمتولیزیک به دلیل دقت بالایی که برای برش وجود دارد و با توجه به ظرافتی که جهت ضخامت برش در نظر گرفته می‌شود ریسک کمتری نسبت به سایر روش‌های جراحی چشم مشاهده می‌شود زیرا برش در روش فمتولیزیک با استفاده از کامپیوتر صورت می‌گیرد.

تفاوت فمتولیزیک و لازک

تفاوت این دو روش در نحوه برشی است که ایجاد می‌شود و در لازک بر خلاف فمتولیزیک ایجاد برش با دستگاه میکروکراتوم صورت می‌گیرد و در نهایت لبه این قسمت خم می‌شود تا این که تابش نور لیزر به شکل مناسبی انجام شود.

تفاوت عمل فمتولیزیک با سایر روش ها
مقایسه فمتولیزیک با سایر روش ها

تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک

در لیزیک برش قرنیه با تیغ میکروکراتوم است و در فمتولیزیک استفاده از تیغ برای برش وجود ندارد و همه مراحل با لیزر انجام می‌شود. فمتولیزیک با ریسک کمتری پس از انجام عمل همراه است و دقت بالاتری در ایجاد برش دارد. فمتولیزیک به دلیل حساسیت بالا تنها در کلینیک های خاص  و با دستگاه های پیشرفته انجام‌پذیر است در حالی که لیزیک در کلینیک های مختلف انجام می‌شود.

فمتولیزیک بهتر است یا پی آر کی؟

پی آر کی برای افرادی مناسب‌تر است که قرنیه نازکی دارند و فلپ در قرنیه آنها ایجاد نمی‌شود. همچنین پی آر کی برای نزدیک‌بینی با شدت پیشرفت ثابت و همین‌طور برای دوربینی که پیشرفت آن با شدت ثابتی صورت می‌گیرد روشی مناسب‌تر از فمتولیزیک است. عمل فمتولیزیک برای اصلاح نزدیک‌بینی در حوزه ۱۰ دیوپتر مناسب می‌باشد و به این ترتیب برای اصلاح مشکل دوربینی با شدت ۴+ دیوپتر و اصلاح قرنیه چشم انتخابی بهتر است. برای افرادی که ممکن است در معرض آسیب چشم باشند و یا احتمال ضربه به چشم آنها وجود دارد پی آر کی بهتر است. در هر دو روش احتمال بروز عوارض جراحی وجود دارد اما روش فمتولیزیک به عنوان یکی از امن‌ترین شیوه‌های جراحی چشم برای افرادی که کاندیدای مناسبی برای این روش هستند می‌باشد.

مطالب بیشتر: بهترین چشم پزشک در ایران

مراقبت های قبل و بعد از عمل فمتولیزیک

قبل از انجام عمل باید استفاده از لنز به مدت مشخصی متوقف شود که با توجه به نوع لنز متفاوت است. شستن پلک ها با مواد شوینده رقیق باید قبل از عمل صورت بگیرد و از آرایش پلک ها در روز قبل از جراحی خودداری شود. بعد از عمل لازم است از عینک محافظ استفاده شود و قطره های تجویز شده نیز به موقع استعمال شوند. تا حد امکان باید مراقب بود که فشاری به چشم وارد نشود و از کاربرد لنزهای تماسی نیز تا چند ماه اجتناب شود.

تاری دید بعد از عمل فمتولیزیک

بعد از عمل فمتولیزیک ممکن است که با تاری دید مواجه شوید اما این مسئله نگران کننده نیست و بعد از چند هفته که دوره ترمیم قرنیه پشت سر گذاشته شود می‌توان بهبودی در تاری دید را انتظار داشت.

هزینه عمل فمتولیزیک در سال ۱۴۰۰

این عمل هزینه ای بیشتر از سایر روش‌های جراحی چشم دارد و با توجه به مرکز درمانی انتخابی هزینه جراحی متفاوت است. به عنوان مثال هزینه عمل فمتولیزیک در سال ۱۴۰۰ در بیمارستان نور حدود ۸ میلیون تومان می‌باشد.

کاندید مناسب عمل فمتولیزیک

برای افرادی که دوربینی و نزدیک‌بینی دارند و یا چشم آنها آستیگمات است همین‌طور برای افرادی که برای لیزیک شرایط لازم را دارند این روش قابل انجام است.

مطالب بیشتر: عمل لیزیک چشم

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. شمارش آرا: ۳۴

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا