پوست و مو و زیبایی

عوامل تقویت کننده فولیکول مو

۰
(۰)

فولیکول مو یک قسمت فعال و ارزشمند در ساختمان مو محسوب می‌شود که دارای سلول‌های متفاوتی با وظایف گوناگون است. در واقع این قسمت به عنوان یک بخش حساس شناخته می‌شود که دارای مو است و برای تقویت و تغذیه مناسب آن راه‌های مختلفی وجود دارد. فولیکول مو وظیفه تنظیم رشد مو را بر عهده دارد و این کار را از طریق یک رابطه تعاملی با هورمون‌ها، نوروپپتیدها و همچنین سلول‌های ایمنی بدن انجام می‌دهد.

در پاسخ به این سوال که چگونه فولیکول مو را تقویت کنیم می‌توان روش‌های مختلفی را توصیه کرد. تقویت فولیکول مو با روش‌های طبیعی امکان‌پذیر است. استفاده از شامپوهای بدون سولفات یک راهکار مناسب برای ممانعت از شل شدن و ضعیف شدن فولیکول‌هاست. بهتر است پوست سر با روغن مناسب مرطوب شود. شامپوهای کراتین موجب تقویت فولیکول و ریشه مو می‌شوند. ماسک موی مناسب موجب رطوبت‌رسانی به مو شده و در نتیجه موجب تقویت تار مو می‌‌شود. روغن رزماری از دیگر مواد طبیعی است که از ریزش مو جلوگیری می‌کند. نوشیدن آب و مایعات به اندازه کافی در طور روز موجب می‌گردد فولیکول تقویت شده و در نتیجه موها نرم و لطیف دیده می‌شوند و از خشکی آنها جلوگیری می‌شود.

فولیکول مو چیست؟

یک قسمت مهم در ساختار مو که در میزان رشد و فرم موها نقشی تعیین کننده دارد فولیکول مو نامیده می‌شود. این بخش از قسمت‌هایی با عنوان اپیتلیال و مزانشیمال تشکیل شده و اپیتلیال قسمت رونده مو است. مزانشیمال ساختار اصلی مو راتشکیل می‌دهد و تعیین رنگ مو را در افراد مختلف بر عهده دارد. فولیکول مو قادر است از ۱ تا ۴ تار مو بسازد و مسئولیت رشد و تکثیر مو را انجام می‌دهد. بنابراین محافظت و تقویت فولیکول اهمیت زیادی در جلوگیری از ریزش مو خواهد داشت.

تحریک فولیکول موی سر

تحریک فولیکول موی سر موجب می‌شود ریزش موها متوقف شود و مو با سرعت بیشتری رشد کند. تکنیک‌های مختلفی برای تحریک فولیکول پیشنهاد شده است که رعایت آنها سبب می‌شود از ریزش موها تا میزان قابل توجهی ممانعت گردد. یکی از روش‌های توصیه شده برای تحریک فولیکول ماساژ پوست سر با استفاده از روغن گزنه است. استفاده از شامپوهای ملایم سبب می‌شود موها خشک و شکننده نباشند و در نتیجه ریشه مو و ناحیه فولیکول مقاوم شود. مصرف ویتامین‌ها و پروتئین‌ها سبب تقویت و تحریک فولیکول شده و در نتیجه شانس رویش مجدد مو را بیشتر می‌کند. مزوتراپی از روش‌های درمانی برای این منظور است. در این شیوه مواد غذایی مورد نیاز به پوست تزریق شده و در نتیجه فولیکول‌های مو قوی می‌شوند و در نهایت با ایجاد تعادل در سطح هورمون‌ها می‌توان رویش مجدد مو را انتظار داشت.

چگونه فولیکول مو را تقویت کنیم؟

تقویت فولیکول مو علاوه بر زیبایی و درخشندگی موها موجب می‌شود که رشد مو نیز تحریک شود. استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ که با ترکیبی از عسل و روغن زیتون تهیه می‌گردد ساختار مو را تقویت می‌کند و با تغذیه مناسب فولیکول‌ها سبب می‌شود مو دارای رشد مناسبی شده و موی جدید نیز پدیدار شود. آلوئه‌ورا از دیگر گیاهان طبیعی است که برای ایجاد ضخامت مو توصیه می‌گردد و در نتیجه فولیکول مو را برای رویش مجدد مو تحریک می‌کند. سرکه سیب از دیگر مواد طبیعی است که سبب می‌شود پاکسازی مو به شیوه‌ای طبیعی و مناسب صورت بگیرد و در نتیجه موهایی درخشان و نرم را برای فرد به ارمغان می‌‌آورد.

ساختار ظاهری فولیکول مو چگونه است؟

ساختمان مو

ساختمان مو از اجزای مختلفی تشکیل شده که برخی از این قسمت‌ها مانند ساقه مو به راحتی قابل مشاهده هستند. اجزای دیگر ساختمان مو در داخل پوست قرار دارند و قابل مشاهده نیستند اما وظایف مهمی دارند. از جمله این قسمت‌ها فولیکول و ریشه مو است که در لایه‌های عمقی پوست قرار دارد. مراقبت از ساختمان مو موجب تامین رطوبت و مواد مغذی در این ناحیه می‌شود که نتیجه آن کاهش ریزش موها و تحریک رویش مجدد موها است.

تغذیه فولیکول مو

تغذیه فولیکول مو عامل مهمی در تولید موی جدید قلمداد می‌گردد و در نهایت مواد مغذی توسط پیاز مو جذب می‌شوند که نتیجه آن ممانعت از طاسی و شکنندگی موها است. جهت تغذیه فولیکول‌ها برای عملکرد بهتر، مصرف مواد معدنی مانند انواع ویتامین‌ها و پروتئین ضرورت دارد. مصرف مواد غذایی حاوی  روی و مس از دیگر مواردی هستند که موجب می‌شوند فولیکول‌ها به شکل مناسبی در رشد موها عمل کنند.

راه‌های تقویت فولیکول مو

برای تقویت فولیکول‌ها می‌توان علاوه بر تغذیه مناسب و روش‌هایی مانند ماساژ پوست سر با روغن‌های گیاهی از روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیز استفاده کرد. این امر یکی از روش‌های مناسب برای تحریک رشد موها و مراقبت از فولیکول است. برای این‌که از شکنندگی موها ممانعت شود ضرورت دارد که شناخت درستی از ساختار مو و جنس موها وجود داشته باشد. ماساژ موها با روغن‌های گیاهی مناسبی که با در نظر گرفتن شریط مو انتخاب می‌شود و بهره‌مند از یک رژیم غذایی غنی از مواد مفید از روش‌های تقویت کننده ساختار مو هستند.

دلایل از بین رفتن فولیکول مو

فولیکول مو چگونه از بین می‌رود؟

از بین رفتن فولیکول مو و تخریب آن دلایل مختلفی دارد. اگر فولیکول در معرض گرمای شدید قرار بگیرد از بین می‌رود. باکتری‌ها و قارچ‌ها از دیگر عواملی هستند که پوست و مو را تحت تاثیر قرار می‌دهند و با عفونت‌های شدید ممکن است قسمت‌های عمیق فولیکول بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرد و از بین برود. بالا رفتن سن از دیگر عواملی است که موجب ریزش مو می‌شود و فولیکول‌ها ممکن است در سنین بالاتر ضعیف عمل کنند. عوامل استرس‌زا از دیگر فاکتورهای موثر در از بین بردن فولیکول‌ها به شمار می‌روند. بیماری‌هایی مانند آلوپسی آره آتا از مواردی هستند که به موجب آن سیستم ایمنی بدن فولیکول‌ها را مورد حمله قرار داده و آنها را از بین می‌برد. هر عامل آسیب‌زایی که موجب شود اکسیژن‌رسانی به ریشه مو کم شود در از بین رفتن فولیکول موثر است.

تولید فولیکول مو

متدهای درمانی مختلفی برای رشد مجدد فولیکول‌ها وجود دارد. روش‌هایی که منجر به تقویت ساختار مو می‌شوند در تولید فولیکول‌های مو تاثیر بسزایی دارند. تحریک مناسب گیرنده‌های حسی موجود در فولیکول مو سبب می‌شود رویش موها به شکل مناسبی وجود داشته باشد. کاشت مو از متدهایی است که به موجب آن فولیکول‌های آماده رشد در قسمتی از پوست که دچار ریزش مو شده‌اند قرار داده می‌شوند. بدین ترتیب فرایند رشد موها شروع می‌شود و در نتیجه موها به صورت طبیعی و پرپشت مشاهده می‌شوند. البته تکنیک‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایط فرد نوع مناسبی از آن توسط متخصصی پیشنهاد می‌گردد.

شکل فولیکول مو

فولیکول مو به شکل مسیری لوله مانند دیده می‌شود که در ناحیه درم قرار گرفته است. فولیکول به صورت یک حفره در پوست است که در داخل آن موها مشاهده می‌شوند و دارای سلول‌های مختلفی است. تقویت فولیکول از عوامل موثر بر کاهش ریزش مو و تقویت موها محسوب می‌گردد. فولیکول دارای اجزایی با عنوان پاپیلا و غلاف ریشه مو است. پاپیلا یا پستانک یک بافت محکم حاوی حلقه‌های مویرگی دیده می‌شود و قسمتی به عنوان ماتریکس مو در اطراف خود دارد. غلاف یکی از قسمت‌های مهم مو به شمار می‌رود که از بخش‌های مختلف داخلی و خارجی تشکیل شده است. یک فولیکول سالم با ساختار مناسب نقشی مهم در روند رویش موها و زیبایی آنها ایفا می‌کند.

برای آگاهی از روش‌های مختلف تقویت و تولید فولیکول‌ها می‌توانید به خانه پزشک ایرانیان مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را جهت انتخاب بهترین شیوه در زمینه مراقبت از موهای خود از متخصصان مربوطه در این زمینه کسب کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا