ارتوپدی

قوز سرشانه؛ عوامل و راه های تشخیص

۰
(۰)

ممکن است که در مورد قوز پشت شنیده باشید اما این یک اصطلاح قابل قبول پزشکی نیست و به این مشکل باز می‌گردد که ستون فقرات دچار انحنا شده است در نتیجه قسمت فوقانی پشت حالتی گرد و برآمده به خود می‌گیرد واژه پزشکی که برای این مشکل فیزیکی به کار برده می‌شود کیفوز است بسیاری از افراد اطلاق این مشکل به آن‌ها را توهین‌آمیز قلمداد می‌کنند زیرا معمولا این حالت را در افراد مسن مشاهده کرده‌اند استفاده از درمان مناسب برای رفع قوز سر شانه بسیار مهم است، قوز پشت به جنسیت و سن بستگی ندارد و هر فردی در معرض خطر خواهد بود در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی تشخيص قوز تشكيل شده سر شانه و درمان آن خواهد پرداخت.

علائم قوس سر شانه چیست؟

ستون فقرات انسان‌ها به طور طبیعی دارای قوز و انحنا است و به ما کمک می‌کنند که به طور صاف بایستیم و یا هنگام انجام کار تعادل داشته باشیم قوز در ستون فقرات زمانی بیش از اندازه زیاد خواهد شد که زاویه آن از حالت طبیعی خود خارج شود این وضعیت می‌تواند موجب ایجاد مشکلات جدی شود به طور کلی هر چه انحنای ستون فقرات شدیدتر باشد علائم و نشانه‌های آن نیز بیشتر خواهد بود از جمله علائم قوز پشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شانه‌های گرد شده یا ایجاد قوز بر پشت
 2. درد پشت
 3. احساس خستگی
 4. ایجاد برآمدگی سخت در ناحیه پشت

اگرچه علائم شدید‌تر به ندرت اتفاق می‌افتد اما با گذر زمان و ایجاد قوز بیشتر در ستون فقرات دیگر قسمت‌های بدن مانند ریه‌ها، اعصاب یا سیستم گوارش فشرده خواهند شد از جمله عوارض جانبی شدید قوز شانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود درد در پشت
 2. شدیدتر شدن درد هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی مانند راه رفتن، بالا رفتن یا برخاستن
 3. احساس بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 4. نفس‌های کوتاه یا سختی در نفس کشیدن
 5. مشکلات هضم مانند تورم یا ریفلاکس اسید
 6. ایجاد مشکل در کنترل ادرار و مدفوع

عوامل دخیل در ایجاد قوس سرشانه

نوشته های مشابه

عوامل ایجاد کننده قوز پشت و سرشانه

طیف گسترده‌ای از عوامل موجب ایجاد قوس در ناحیه ستون فقرات می‌گردند این عوامل عبارتند از:

وضعیت بد بدن

وضعیت بدن شامل موارد زیر است:

 1. قوز کردن و خمیده نشستن هنگام استفاده از کامپیوتر یا جلوی تلویزیون
 2. لم دادن بر روی صندلی
 3. حمل کردن اشیا سنگین بر روی پشت مانند کوله پشتی پر از کتاب

قوسی که به دلیل وضعیت بد بدن ایجاد می‌شود رایج‌ترین حالت اما خفیف‌ترین است افرادی که به دلیل وضعیت بد بدن دچار قوز شده‌اند با اصلاح وضعیت خود بهبود خواهند یافت.

جراحت ستون فقرات

جراحت ستون فقرات مانند شکستن می‌تواند بر انحنای آن تاثیر منفی گذارد.

شرایطی که بر استخوان‌های ستون فقرات تاثیر می‌گذارند:

شرایط زمینه‌ای می‌تواند موجب ایجاد قوز پشت شود به ویژه در افراد سالمند نمونه‌ای از شرایط زمینه‌ای عبارت است از مشکل دیسک یا پوکی استخوان

سن

به طور طبیعی با افزایش سن ستون فقرات دچار قوز و انحنا خواهد شد معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افراد مسن این مشکل فیزیکی را تجربه می‌کنند علاوه بر شرایط ستون فقرات و استخوان‌های آن، عوامل دیگری بر گسترش قوز پشت تاثیر دارند از جمله:

کاهش تحرک

کاهش تحرک، عضلات و رباط‌های موجود در پشت را تحت تاثیر قرار خواهد داد

مقاومت عضلات

نتایج حاصل از مطالعات گزارش کرده‌اند که عضلات ضعیف پشت به ویژه عضلات ستون فقرات موجب افزایش زاویه قوز پشت در زنان بالای ۶۰ سال می‌گردد

تغییر احساس

کاهش حواس مانند لامسه، بینایی و آگاهی از فضای اطراف می‌توانند بر وضعیت قرار گیری سر یا گردن تاثیر گذارند.

شرایطی که قوز شانه پیشرفته می شود

گاهی قوز زیاد ستون فقرات به صورت مادرزادی رخ می‌دهد زیرا ممکن است که ستون فقرات به طور کامل در دوران قبل از تولد رشد نکرده باشد برخی از افراد که درگیر این مشکل هستند به جای این که مهره‌هایی مستطیلی داشته باشند دارای مهره‌های مثلثی شکل هستند در نتیجه انحنای ستون فقرات آن‌ها زیاد خواهد بود.

سرطان

سرطان ستون فقرات موجب تضعیف عضلات این ناحیه خواهد شد در نتیجه به وجود آمدن قوز امری دور از انتظار نخواهد بود همچنین شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز تاثیرات مشابه‌ای خواهند داشت.

تشخیص قوز شانه

برای تشخیص کیفوز پزشک ابتدا به صورت فیزیکی بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد او قد بیمار را یادداشت خواهد کرد، پشت را معاینه خواهد کرد و حتی ممکن است که ستون فقرات را کمی بفشارد تا از وجود هر گونه درد یا حساسیت مطمئن شود. سپس از بیمار می‌خواهد که به سمت جلو خم شود و دست‌های خود را به صورت آزاد رها کند مانند زمانی که فرد می‌خواهد انگشتان پا را بگیرد. این کار به پزشک کمک می‌کند که انحنای ستون فقرات را بهتر ببیند، ممکن است که از بیمار خواسته شود دراز بکشد این کار به پزشک این امکان را خواهد داد که در مورد بد بودن وضعیت بدن بیمار اطمینان حاصل کند. عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌تواند میزان انحنای ستون فقرات را به خوبی مشخص کند اگر پزشک نیاز به جزئیات بیشتری داشته باشد CT اسکن یا MRI تجویز خواهد کرد. در مواردی که قوز بسیار شدید است ممکن است که پزشک تست‌های دیگری را تجویز کند تا متوجه تاثیر این مشکل بر دیگر قسمت‌های بدن شود از قبیل ارزیابی ریه‌ها یا عملکرد اعصاب شود.

راهکارهای درمانی قوس سرشانه

درمان قوز شانه

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، درمان‌های متنوعی برای قوز پشت وجود دارد و انتخاب آن‌ها به حال عمومی بیمار و شدت قوز او بستگی خواهد داشت. پزشک برای انتخاب روش درمان با بیمار مشورت خواهد کرد برخی از درمان‌های پیشنهادی عبارتند از:

 • تصحیح وضعیت بدن

برای افرادی که از قوز پشت رنج می‌برند توجه به وضعیت صحیح بدن مانند درست ایستادن می‌تواند به تصحیح انحنای بدن بسیار کمک کند.

 • ورزش

انجام ورزش به صورت منظم به قوی شدن عضلات پشت کمک خواهد کرد.

 • یوگا

یوگا به افزایش انعطاف‌پذیری و استقامت عضلات پشت کمک خواهد کرد.

 • مسکن ها

استفاده از داروهای مسکن به تحمل درد کمک خواهند کرد اگر نمی‌توانید درد را تحمل کنید از پزشک بخواهید که مسکن مناسب برای شما تجویز کند.

 • درمان بیماری های زمینه ای

اگر دچار بیماری زمینه‌ای از جمله پوکی استخوان هستید از پزشک بخواهید که بر روی درمان آن بیماری تمرکز کند تا از بدتر شدن وضعیت قوز ستون فقرات جلوگیری گردد.

 • استفاده از آتل

استفاده از آتل می‌تواند به اصلاح انحنای ستون فقرات کمک بسیاری کند به ویژه در افراد جوان که در حال رشد هستند استفاده از آتل از بدتر شدن شرایط جلوگیری خواهد کرد. در این حالت پزشک مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از آتل را با بیمار در میان خواهد گذاشت.

 • فیزیوتراپی

پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که با یک فیزیوتراپ کار کند و به کمک او ورزش‌های مناسبی را انجام دهد و به بهبود شرایط بیمار کمک کند.

 • جراحی

افرادی که دچار قوز بسیار شدید هستند ممکن است که نیاز باشد برای درمان از جراحی برای کاهش میزان انحنا و قوز ایجاد شده کمک بگیرند.

نتیجه گیری درباره قوز سرشانه

قوز تشکیل شده در سر شانه و پشت به مرور زمان شدت پیدا خواهد کرد و موجب درد در ناحیه پشت خواهد شد. راه‌های درمان متنوعی برای رفع این عارضه وجود دارد که با توجه به میزان قوز ایجاد شده انتخاب می‌شود. در این مقاله خانه پزشک ایران به بررسی تشخیص قوز تشکیل شده سر شانه و درمان آن پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthline
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا