خدمات چشم پزشکی

لازک چشم – مراحل، مزایا و معایب LASEK

۰
(۰)

لازک چشم نوعی جراحی است که در دسته روش‌های نوین جراحی برای رفع مشکلات چشمی قرار می‌گیرد. روش لازک برای اصلاح مشکلات چشمی و بینایی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم کاربرد دارد. در واقع این روش به صورت ترکیبی از روش‌های لیزیک چشم و پی‌آر‌کی می‌باشد. این عمل برای افرادی که شرایط عمل لیزیک را ندارند گزینه مناسبی است. در لازک از لیزر اگزایمر استفاده می‌شود تا تغییر شکل قرنیه صورت بگیرد و با استفاده از این لیزر تابش نور به چشم اتفاق افتاده و اصلاح بینایی در شکلی مطلوب اتفاق خواهد افتاد. لازک یا لیزیک چشم سوالی است که برای بسیاری از افرادی که قرار است برای حذف عینک و اصلاح بینایی روشی را انتخاب کنند پیش می‌آید.

در واقع تفاوت این دو روش در آماده سازی چشم با روش‌های مختلف برای درمان با لیزر می‌باشد. هر دو روش برای اصلاح بینایی از ایمنی مناسبی برخوردار هستند و اگر شرایطی که برای انتخاب دو روش وجود دارد مساوی باشد لیزرهای سطحی چون دارای هزینه کمتری هستند ممکن است نسبت به لازک ترجیح داده شوند. اما از آنجایی که عوارض ناشی از فلپ در لازک به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند مناسب‌تر از شیوه های دیگر مانند لیزیک است.

هزینه عمل چشم لازک

تعیین هزینه عمل چشم لازک در کلینیک‌های مختلف با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. در خانه پزشک ایرانیان همه تمهیدات لازم برای برآورد هزینه مناسب عمل لازک اندیشیده شده است. به هر ترتیب هزینه حذف عینک با روش‌های جراحی مختلف متغیر می‌باشد و برای برخی از داوطلبان حذف عینک با روش لازک بهترین و کم خطرترین گزینه است. نوع دید فرد و موردی که نیاز به اصلاح دارند در تعیین قیمت لازک موثر می‌باشند.

مطالب بیشتر: بهترین چشم پزشک در تهران 

لازک چشم چگونه انجام می شود؟

لازک چشم یکی از شیوه‌های رایجی است که برای اصلاح بینایی در نظر گرفته می‌شود در این روش که نوعی روش پیشرفته برای رفع عیوب انکساری چشم نیز است تنها یک لایه بسیار ظریف از قرنیه به صورت سطحی برداشته می‌شود و این امر یکی از مزیت‌های مهم در انتخاب این شیوه جراحی است. برش قرنیه در این روش با لیزر اگزایمر است و از آنجایی که استروما در این روش دستکاری نمی‌شود به عنوان یکی از شیوه‌های جراحی کاربردی در عمل چشم شناخته شده است.

نکات مراقبتی مهم بعد از لازک چشم

مراقبت های بعد از عمل لازک چشم

بهتر است جهت انجام مراقبت های بعد از عمل چشم لازک برای حصول نتیجه بهتر از یک محافظ چشمی و یا یک عینک محافظ استفاده شود. قطره‌های چشمی که توسط پزشک معالج تجویز می‌شوند باید در زمان مشخص شده استفاده شوند. اگر به هر دلیل پانسمان چشم افتاد توجه کنید که چشمان خود را بسته نگه داشته و به هیچ عنوان لنز را دستکاری نکنید. بهتر است از انجام کارهایی که سبب خستگی چشم می‌شوند پرهیز کنید. از ایجاد فشار به چشم بعد از لازک اجتناب شود. بهتر است تا دو هفته بعد از لازک، چشم و اطراف چشم آرایش نشود. استخر رفتن تا دو الی سه هفته بعد از عمل چشم ممنوع است و بهتر است تا حدود دو ماه ورزش ‌های سنگین انجام نشوند.

ورزش سنگین بعد از لازک چشم

در واقع انجام فعالیت‌های روزانه پس از عمل لازک چشم بستگی به بینایی شما دارد. تا زمانی که بینایی به شکل مناسبی وجود داشته باشد فرد می تواند کارهای خود را انجام بدهد. اما توصیه می‌شود تا حد امکان انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سنگین تا زمانی که بهبودی کامل در چشم ایجاد نشده است متوقف شوند.

 مطالب بیشتر: لوچی چشم

آرایش بعد از لازک چشم

بعد از عمل لازک چشم باید مراقبت‌های لازم جهت بهبودی سریع‌تر برای جلوگیری از عفونت چشم صورت بگیرد. توصیه می‌شود برای این‌ که جراحی بهترین نتیجه را داشته باشد آرایش چشم تا یک هفته بعد از جراحی صورت نگیرد. برای استفاده از لوازم آرایشی برای چشم باید دقت کرد که از لوازم آرایشی قبلی استفاده نشود تا احتمال ایجاد عفونت در چشم از بین برود.

مزایا و معایب لازک چشم

انتخاب روش‌های جراحی متفاوت برای چشم دارای مزایا و معایب گوناگونی هستند. در عمل لازک چشم در افرادی که کاندید مناسبی برای این روش هستند اصلاح دید به شکل مناسبی صورت خواهد گرفت. در واقع در این شیوه یک لایه نازک روی قرنیه ایجاد می‌شود و به عنوان یک شیوه ایمن شناخته شده است. برای افرادی که شیب قرنیه آن‌ها از حد معمول بیشتر است استفاده از این روش جراحی توصیه می‌شود. از معایب روش لازک این است که ممکن است مانند سایر روش‌های جراحی با عوارضی مانند عفونت همراه باشد و یا عواملی مانند تشعشع نور در شب سبب شود که فرد با ضعیف شدن در وضوح بینایی مواجه شود.

متقاضی مناسب برای لازک چشم

کاندید مناسب عمل لازک چشم

استفاده از لازک چشم به عنوان یک شیوه مناسب می‌تواند کاندیدای انتخاب این شیوه را گسترش بدهد. به طور کلی افرادی که قرنیه آن‌ها از حد متوسط نازک‌تر است و یا قرنیه آن‌ها دارای شیب بیشتری نسبت به حالت معمول است می‌توانند از این شیوه جراحی استفاده کنند. افرادی که نمی‌توانند از لیزیک برای اصلاح و رفع عیوب انکساری چشم استفاده کنند جراحی لازک مناسب است.

مطالب بیشتر: فمتولیزیک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا