زیبایی دندان
موضوعات داغ

لمینت دندان – مزایا و معایب انواع لمینت های دندان

۰
(۰)

لمینت‌ دندان پوسته‌هایی نازک و به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر آن‌ها به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند، این روکش‌ها معمولاً از سرامیک یا کامپوزیت ساخته شده و به طور دائمی به دندان‌ها متصل می‌شوند، از ونیرهای دندان می‌توان برای درمان مشکلات مختلف زیبایی از جمله دندان‌های ترک خورده، شکسته شده یا تغییر رنگ دندانی در حد متوسط استفاده کرد؛ بسیاری از افراد برای ایجاد لبخند یکنواخت و متقارن معمولا بین ۶ تا ۸ دندان خود را روکش می‌کنند، این دندان‌ها شامل دندان‌های جلویی در فک‌های بالا و پایین هستند. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد لمینت‌ دندانی، انواع آن‌ها و نحوه اتصال آن‌ها به دندان توسط مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، که به آن ونیر دندان یا روکش دندان نیز گفته می‌شود، پوسته‌هایی نازک و سفارشی هستند که دندانپزشکان می‌ توانند آن‌ها را در جلوی دندان‌ها قرار دهند. در واقع لمینت‌ها برای کمک به بهبود ظاهر دندان‌های لک شده، تراش خورده و ناصاف بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند؛ در برخی از افراد، آسیب دیدگی دندان‌ها یا تغییر رنگ آن‌ها می‌تواند باعث پایین آمدن سطح اعتماد به نفس شود، در این شرایط لمینت دندان که اتصالات سفارشی ساخته شده توسط دندانپزشکان هستند می‌توانند آسیب‌های دندانی شامل سایش دندان، شکاف بین دندان‌ها، دندان‌های ترک خورده و تغییر رنگ موجود بر روی دندان‌ها را اصلاح کنند،. این درمان به ویژه برای افرادی که به سایر درمان‌های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان‌ها، بریس‌ها یا نگهدارنده‌ها پاسخ نمی‌دهند، بسیار مفید است؛

در طی فرایند نصب لمینت دندان، دندانپزشک معمولاً مقدار کمی از مینای دندان را از بین می‌برد، به همین دلیل برخی از ونیرها پس از قرار گرفتن، قابل جدا شدن نیستند؛ از لمینت‌ها می‌توان تنها برای یک دندان یا تعداد بیشتری از دندان‌ها استفاده کرد، این روش متناسب با اندازه و رنگ دندان انجام می‌شود در نتیجه کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

مطالب بیشتر: ارتودنسی دندان

لمینت دندان چیست؟

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لمینت ‌دندان هستند؟

لمینت دندان‌ می‌توانند با حل مشکلات مربوط به ظاهر دندان‌ها، به افراد در افزایش اعتماد به نفس کمک کنند، این روش درمانی برای اصلاح موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

تغییر رنگ دندان

گاهی اوقات رنگ دندان‌ها ممکن است به طور طبیعی و یا به دلیل انتخاب نامناسب سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن قهوه، تغییر یافته و مایل به زرد شود؛ تغییر رنگ دندان همچنین می‌تواند در نتیجه درمان‌های پزشکی مانند مصرف آنتی بیوتیک‌ها با دوز بالا در دوران کودکی یا ضربه‌ای که باعث از بین رفتن اعصاب داخل بدن شده، ایجاد شود؛ درمان‌های سفیدکننده رایج در برخی موارد نتایج مطلوبی به همراه ندارند و به همین دلیل استفاده از این روش درمانی می‌تواند تاثیر گذار باشد.

ظاهر نامناسب دندان

دندان‌ها به طور طبیعی می‌توانند خیلی کوچک یا خیلی کوتاه باشند که این امر باعث ظاهر نامناسب دندان‌ها در هنگام لبخند زدن می‌شود، لمینت‌ دندانی به افراد این امکان را می‌دهند که شکل لبخند خود را بازسازی کرده و مشکلات مربوط به ظاهر دندان را از بین ببرند.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لمینت ‌دندان هستند؟

دندان‌های ترک خورده یا شکسته شده

در بسیاری از افراد، دندان‌ها ممکن است دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند، اگرچه بسیاری از این موارد از نظر پزشکی مشکل ساز نیستند اما می‌توانند ظاهر لبخند را تغییر دهند.

تراز نامناسب دندان

افرادی که مایلند بدون استفاده از بریس، دندان‌های خود را صاف کنند، لمینت‌ دندان می‌تواند گزینه مفیدی به شمار رود، در واقع می‌توان از لمینت برای رفع شکاف‌ها و اصلاح نامرتبی و نامنظمی دندان‍‌ها استفاده کرد، با این حال این روش برای بیماران جوان توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد، در این موارد درمان ارتودنسی ارجحیت دارد.

مشکلات ناشی از دندان قروچه

بیمارانی که از دندان قروچه رنج می‌برند، ممکن است دچار فرسایش مینای دندان شوند، استفاده از انواع لمینت‌ها می‌تواند علاوه بر بازیابی ظاهر دندان‌ها، از آن‌ها در برابر حساسیت به سرما و گرما محافظت کند.

تضعیف مینای دندان

مینای بسیار نازک یا تضعیف شده دندان‌ها می‌تواند باعث حساس شدن آن‌ها شود، این امر در نهایت منجر به مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان می‌شود، ونیرها می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند.

مطالب بیشتر: سفید کردن دندان با بلیچینگ دندان

انواع مختلف لمینت دندان

برای آگاهی بیشتر با انواع لمینت‌ها با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

ونیرهای کامپوزیت

این لمینت‌ها  می‌توانند در یک جلسه توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار گیرند، لمینت‌ کامپوزیت معمولا از رزین یا پلاستیک ساخته می‌شوند و در صورت شکسته شدن به راحتی قابل ترمیم هستند، این لمینت‌ها می‌توانند تا ۷ سال دوام داشته باشند، لمینت دندان با استفاده از کامپوزیت شامل استفاده از لایه‌های کامپوزیت بر روی دندان و سپس تراش آن‌ها برای رسیدن به شکل و اندازه دلخواه است، پس از قرار گیری کامپوزیت بر روی دندان و رسیدن به شکل دلخواه، توسط نور آبی مخصوص سخت و محکم می‌شوند، از این نوع از روکش‌های دندان به عنوان درمان رفع سریع موارد آسیب دندان مانند خرد شدگی یا تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود.

لمینت پالاتال

این نوع خاص از روکش‌های دندانی به دلیل تمرکز بر روی سطوح داخلی دندان‌ها، کمی متفاوت هستند؛ در واقع، این نوع روکش‌ها به جای قرار گرفتن بر سطح جلوی دندان‌ها، به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند، این ونیرها که معمولاً از سرامیک یا کامپوزیت ساخته می‌شوند و بر قسمت پشت دندان‌ها متصل می‌شود، می‌توانند از دندان‌های ضعیف، فرسوده، ظریف یا حساس محافظت کنند و مانع ساییدگی بیشتر آن‌ها می‌شوند.

انواع مختلف لمینت دندان

لمینت لومینیرز

این روش که به آن لمینت دندان بدون آماده‌سازی قبلی نیز گفته می‌شود، شامل روکش‌هایی بسیار نازک اما مستحکم است، این روش بدون ایجاد درد، تراش دندان و بدون نیاز به بی حسی، تنها در دو جلسه انجام می‌شود، این نوع لمینت‌ دندانی دوام و مقاومت بالایی داشته و معمولاً برای پوشاندن تغییر رنگ یا فضای موجود بین دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تفاوت این روش با دیگر روش‌های لمینت دندان در این است که این روش قابل بازگشت است، با این حال، این روکش‌ها بسیار نازک بوده و تیرگی دندان زیر آن می‌تواند نمایان شود.

مطالب بیشتر: کامپوزیت دندان

لمینت سرامیکی

این نوع از لمینت‌ها از سرامیک سخت و مرغوب ساخته می‌شود و برای افرادی که دندان‌های آن‌ها به درمان‌های سفید کننده دندان واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند، مناسب است؛ این روش شامل قرار دادن قطعات بسیار نازک سرامیک بر روی دندان‌ها برای ظاهر طبیعی‌تر و سفید‌تر آن‌ها است، علاوه بر این، این ونیرها به استحکام مینای دندان‌ها کمک می‌کنند.

فرآیند نصب لمینت دندان

پس از مشاوره اولیه، دندانپزشک دندان‌های بیمار را بررسی می‌کند، همچنین ممکن است انجام رادیوگرافی از دهان برای بررسی وضعیت فعلی دندان‌ها را توصیه کند، دندانپزشک همچنین وجود هرگونه مشکلات دهان و دندان مانند بیماری لثه را بررسی می‌کند، قبل از انجام لمینت دندان‌ها باید مشکلات دهان و دندان برطرف شوند، در ادامه دندانپزشک یک لایه نازک از مینای دندان را برای ایجاد فضای کافی برای لمینت‌ها تراش می‌دهد، انجام فرایند تراش دندان به نوع روکش بستگی دارد؛ علاوه بر این، انجام این روند دردناک نمی‌باشد زیرا هیچ عصبی در مینای دندان وجود ندارد، پس از تراش دندان، دندانپزشک بسته به نوع روکش فرآیند نصب آن را انجام می‌دهد.

فرآیند نصب لمینت سرامیکی

فرایند لمینت سرامیکی مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد زیرا روکش هرکدام از دندان‌ها به صورت جداگانه در لابراتوار ساخته می‌شود، بعد از تراش دندان‌ها، دندانپزشک با استفاده از خمیر مخصوص قالب گیری دندان‌ها را انجام داده و برای ساخت لمینت به لابراتوار می‌فرستد، به محض آماده شدن لمینت‌ سرامیکی، دندانپزشک دندان‌ها را کاملاً تمیز کرده و از اسید برای ایجاد سطح ناصاف بر روی دندان استفاده می‌کند، سپس با استفاده از چسب قوی دندان، لمینت‌ها را بر روی دندان قرار می‌دهد.

فرایند نصب لمینت کامپوزیتی

روکش‌های کامپوزیتی دندان طی یک جلسه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، در این روش ابتدا دندانپزشک سطح دندان را با اسید ناصاف کرده و سپس کامپوزیت را بر روی دندان قرار می‌دهد، در ادامه به تدریج لایه کامپوزیت روی دندان را شکل داده و سپس با استفاده از لامپ مخصوص سخت و محکم می‌کند، در نهایت سطح دندان جلا داده می‌شود تا مانند دندان طبیعی به نظر برسد.

مطالب بیشتر: طراحی لبخند هالیوودی

مراقبت‌های پس از لمینت دندان

لمینت‌ دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند و تنها رعایت اصول بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن، نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه می‌تواند برای حفظ سلامت آ‌ن‌ها کافی باشد، علاوه بر این، دندانپزشک ممکن است مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که موجب تغییر رنگ دندان می‌شوند مانند را محدود کند.

مزایا و معایب انواع لمینت های دندان

مزایا و معایب انواع لمینت دندان

در ادامه مزایا و معایب انواع لمینت دندان توسط سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است:

ونیر کامپوزیت

کامپوزیت‌ها به طور قابل توجهی ارزان‌تر از لمینت سرامیکی هستند اما از نظر زیبایی ظاهری پایین‌تر از سرامیک‌ها قرار دارند، طول عمر لمینت‌ کامپوزیتی حدوداً ۷ سال است و پس از این مدت ممکن شروع به لب پر شدن کنند، قرار دادن کامپوزیت‌ها بر روی دندان موجب از دست دادن مینای دندان نمی شود، این مزیت بزرگی به شمار می‌رود زیرا باعث برگشت پذیر بودن این روش می‌شود.

لمینت سرامیکی

بادوام ترین نوع روکش‌های دندان، آن‌هایی هستند که از سرامیک ساخته می‌شوند، اگرچه این نوع از روکش‌ها بسیار نازک هستند اما انتظار می رود ۱۰ تا ۲۰ سال دوام داشته باشند، روکش‌های سرامیکی زیرکونیا می‌توانند باعث استحکام دندان‌های آسیب دیده شوند.

مطالب بیشتر: ایمپلنت دندان

نتیجه گیری درباره لمینت دندان

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد لمینت‌ دندانی و شرایط قابل درمان با این روش‌ها ارائه شده است، در ادامه به انواع لمینت دندان و فرآیند و مراقبت‌های پس از انجام آن‌ها پرداخته شده است و در انتها مزایا و معایب انواع لمینت بررسی قرار گرفته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا