خدمات چشم پزشکی
موضوعات داغ

جراحی لوچی چشم – درمان استرابیسم چشم

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب توضیحات جامعی در مورد بیماری لوچی چشم و عوامل تعیین کننده آن ارائه شده است، در ادامه به علل و علائم این اختلال پرداخته شده است و در انتها جراحی لوچی چشم، فرآیند انجام آن و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.
۰
(۰)

مطمئنا تاکنون با فردی مواجه شده‌اید که هنگام نگاه کردن به شما یا اطراف، چشمان آن‌ها به یک جهت نیست و نگاه هر چشم به جهت مختلفی است. به این عارضه چشمی انحراف چشم یا لوچی (استرابیسم) می‌گویند. انحراف چشم ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشد مثلا به طرف داخل یا خارج باشد و یا چشم‌ها به سمت بالا و پایین انحراف داشته باشند. لوچی چشم ممکن است در سنین مختلف ایجاد شود هرچند بیشتر افراد بصورت مادر زادی و از نوزادی به این عارضه مبتلا هستند. علت این بیماری ضعف در عضلات چشم که مسئول کنترل حرکت چشم هستند و عدم قرارگیری مناسب کره چشم بوجود می‌آید. در گذشته درمانی برای بیماری لوچی چشم (استرابیسم) نبود و افراد مبتلا به این عارضه تا آخر عمر با این مشکل زندگی می‌کردند. اما با پیشرفت‌های چشمگیر در علم چشم پزشکی روش‌های مختلفی برای آن ارائه شد. درمان ممکن است شامل گزینه‌های مختلفی مانند عینک‌های مناسب، بستن چشم قویتر، قطره‌های چشمی و … باشد. بهترین و البته آخرین گزینه برای درمان بیماری لوچ بودن چشم، عمل انحراف چشم است. در این مقاله که توسط تیم خانه پزشک ایرانیان نوشته شده است می‌توانید مطالب مفیدی را در رابطه با لوچی چشم مطالعه کنید.

لوچی چشم چیست؟

استرابیسموس یا لوچی چشم نوعی اختلال بینایی است که در آن چشم‌ها به درستی تراز نشده و دچار چرخش شده‌اند، این عدم انطباق ممکن است دائمی یا متناوب باشد؛ در شرایط عادی حرکت چشم‌ها توسط شش ماهیچه مختلف کنترل می‌شود تا هر دو چشم در یک جهت قرار دهند، اما بیماران مبتلا به استرابیسم چشم در کنترل حرکت چشم دچار مشکل هستند و نمی‌توانند ترازبندی چشم را حفظ کنند، مشکلات مربوط به کنترل حرکت چشم باعث چرخش آ‌ن‌ها به داخل، خارج، بالا یا پایین می‌شود، چرخش چشم ممکن است دائمی باشد یا در شرایطی مانند خستگی، بیماری، مطالعه زیاد یا انجام کارهایی که نیاز به دقت بالایی دارند، ایجاد شود.

لوچی چشم چیست؟

تراز بندی مناسب چشم برای جلوگیری از دوبینی، درک درست از عمق و جلوگیری از ایجاد دید ضعیف در چشم‌های دارای لوچی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زمانی که چشم‌ها نامتقارن هستند، مغز دو تصویر متفاوت را دریافت می‌کند، در ابتدا این امر ممکن است موجب سردرگمی شود اما با گذشت زمان مغز به نادیده گرفتن تصویر چشم چرخش یافته عادت می‌کند، در صورت عدم درمان، چرخش چشم می‌تواند منجر به کاهش بینایی دائمی در یک چشم شود، این وضعیت به عنوان آمبلیوپی یا تنبلی چشم شناخته می‌شود، اختلال استرابیسم چشم معمولاً در نوزادان و کودکان ایجاد می‌شود اما نوجوانان و بزرگسالان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، برخی از مردم بر این باورند که کودکان مبتلا به اختلال لوچی چشم می‌توانند به خودی خود این شرایط را پشت سر گذارند اما این امر درست نبوده و بیماری استرابیسم ممکن است بدون درمان بدتر شود.

نوشته های مشابه

مطالب بیشتر:  همه چیز درباره پیوند قرنیه

عوامل تعیین کننده استرابیسم چشم

اختلال لوچی چشم بر اساس شش عامل مختلف تعیین کننده، دسته بندی می‌شود، بر اساس تحقیقات مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 1. جهت چرخش چشم: اگرچه بسیاری از افراد این بیماری را به عنوان چشم‌های غیر همتراز می‌شناسند، اما در واقع این بیماری بر اساس جهت چرخش آن دسته بندی می‌شود.
 2. فرکانس چرخش چشم: در تعیین نوع استرابیسم، فرکانس چرخش چشم از اهمیت بالایی برخوردار است، به عنوان مثال چشم‌ها ممکن است به طور نامتناوب و یا دائمی دچار چرخش شوند؛ علاوه بر این، زمان چرخش چشم‌ها در استرابیسم متناوب نیز می‌تواند در تعیین نوع آن تاثیر گذار باشد.
 3. کدام یک از چشم‌ها تحت تاثیر قرار گرفته است: چرخش چشم می‌تواند یک چشم یا هر دو را تحت تاثیر قرار دهد، آموزش چشم‌هایی که دچار چرخ شده‌اند می‌توان. موجب پاسخ درست به سیگنال‌های عصبی و در نتیجه همکاری با چشم دیگر شود، اگر این اختلال تنها یک چشم را در تاثیر قرار داده باشد این امر می‌تواند باعث آمبلیوپی یا تنبلی چشم شود.
 4. میزان چرخش چشم: برخی از چرخش‌های چشم شدید هستند در حالی که برخی دیگر به سختی قابل مشاهده می‌باشند، میزان چرخش برای تشخیص زودهنگام و در نتیجه درمان آن تاثیر گذار باشد، به عنوان مثال چرخش‌های شدید در سنین پایین سریعا تشخیص داده شده و به درمان زودهنگام به خوبی پاسخ می‌دهند، با این حال افرادی که دچار چرخش‌های ظریف هستند ممکن است حتی نسبت به مشکل بینایی خود ناآگاه باشند.
 5. مسائل حسی: مغز تصاویر دریافت شده از هر دو چشم را مانند پازل در کنار یکدیگر قرار می‌دهد، اما این امر برای بیماران استرابیسم دشوار است، زیرا چشم‌های آن‌ها برای ایجاد یک تصویر واضح و یک دست تراز نشده‌اند، در نتیجه این امر موجب دوگانگی یا سرکوب می‌شود.
 6. علت چرخش چشم: آخرین مورد در تعیین نوع چرخش چشم، علت آن است؛ علاوه بر این، علت اصلی این بیماری در انتخاب گزینه‌های درمانی و میزان بینایی درمانی موثر است.

علائم لوچی چشم

علائم لوچی چشم

علائم رایج اختلال استرابیسم چشم شامل موارد زیر هستند:

 1. چشم‌هایی که ناهمتراز به نظر می‌رسند
 2. چشم‌هایی که با هم حرکت نمی‌کنند
 3. پلک زدن یا چشمک زدن مکرر به ویژه در زیر نور خورشید
 4. کج کردن سر برای دیدن اشیا
 5. مشکل در درک عمق
 6. دید دوتایی

علل ایجاد لوچی چشم

اختلال لوچی در چشم‌ها می‌تواند به دلیل مشکلات در عضلات چشم که شامل اعصاب منتقل کننده اطلاعات به عضلات یا مرکز کنترل در مغز می‌باشد، رخ دهد، برای آگاهی از سایر شرایط مرتبط با این اختلال با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. عیوب انکساری اصلاح نشده
 2. دیده ضعیف در یک چشم
 3. فلج مغزی
 4. سندروم دان
 5. هیدروسفالی
 6. سکته مغزی
 7. آسیب‌های سر به اعصاب کنترل کننده حرکت چشم، عضلات چشم و ناحیه‌ای از مغز که مسئول کنترل حرکت چشم است.
 8. مشکلات عصبی
 9. بیماری گریوز

مطالب بیشتر: جراحی لیزیک چشم

جراحی لوچی چشم چیست؟

جراحی ترمیم عضلات چشم روشی است که عدم تعادل عضلانی چشم را اصلاح می‌کند، عدم تعادل عضلانی باعث قرارگیری داخل‌تر یا خارج‌تر چشم‌ها می‌شود، در واقع افراد مبتلا به اختلال استرابیسم، چشم‌های غیر همتراز دارند، جراحی تغییر عضلات چشم به تراز دوباره چشم‌ها کمک می‌کند.

جراحی لوچی چشم چیست؟

قبل از انجام جراحی لوچی چشم

قبل از انجام جراحی ترمیم عضلات چشم، پزشک چشم‌ها را بطور کامل معاینه می‌کند، همچنین در طی این معاینه پزشک اندازه چشم‌ها را تعیین کرده و عضلات ضعیف یا قوی‌تر از حد نرمال را مشخص می‌نماید، قبل از انجام جراحی پزشک مصرف داروهایی که می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند، متوقف می‌کند، این داروها ممکن است شامل آسپرین، ایبوپروفن، سدیم ناپروکسن، وارفارین، هپارین و کلوپیدوگرل باشند، علاوه بر این، قبل از انجام جراحی لازم است با پزشک در مورد مصرف سایر داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه یا انواع مکمل‌ها صحبت کنید.

عمل جراحی در کودکان معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، با این حال، انجام این عمل جراحی در بزرگسالان ممکن است تحت بی حسی موضعی انجام شود.

فرایند جراحی لوچی چشم

در این روش ابتدا چشم پزشک یک برش کوچک در غشای شفاف چشم ایجاد می‌کند، این غشاء به عنوان ملتحمه شناخته می‌شود، به محض دسترسی پزشک به عضلات چشم، آن‌ها را در صورت لزوم کوتاه و یا نازک می‌کند تا چشم در محل درست خود تنظیم شود، برای کوتاه کردن و تقویت عضلات، جراح بخشی از عضلات یا یک تاندون را به طور از بین می‌برد، اما اگر نیاز به کاهش قدرت عضلات باشد، پزشک عضله را کشیده و به نقطه‌ای دورتر از چشم متصل می‌کند.

برخی از افراد مبتلا به اختلال استرابیسم به جراحی تنها در یکی از چشم‌ها احتیاج دارند، با این حال، برخی دیگر ممکن است به ترمیم در هر دو چشم نیاز داشته باشند.

مطالب بیشتر: جراحی آب مروارید

پس از جراحی لوچی چشم

جراحی ترمیم عضلات چشم معمولاً به عنوان یک عمل سرپایی شناخته می‌شود، این بدان معنی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد، چشم‌ها پس از عمل جراحی ممکن است دچار خارش و درد شوند اما این عوارض به مرور زمان از بین می‌روند، عدم لمس یا مالش چشم‌ها و همچنین عدم قرار گرفتن در هوای آلوده پس از جراحی برای جلوگیری از ایجاد عفونت، از اهمیت بالایی برخوردار است، پس از جراحی پزشک ممکن است استفاده از قطره‌های چشمی یا پماد آنتی بیوتیک را تجویز کند.

در برخی از موارد مشکلات بینایی تنها با عمل جراحی رفع نمی‌شود، زیرا استرابیسم می‌تواند در برخی از افراد منجر به اختلال بینایی شود، به همین دلیل حتی با اصلاح عضلات چشم به روش جراحی، کاهش بینایی می‌تواند همچنان وجود داشته باشد، در چنین شرایطی درمان‌هایی مانند استفاده از عینک یا بینایی درمانی توصیه می‌شود، کودکانی که در اثر این نوع اختلال دچار دید ضعیف شده‌اند، به تقویت چشم‌ها پس از ترمیم عضلات چشم نیاز خواهند داشت، وسیله‌های پوشش دهنده چشم باعث درمان تنبلی در چشم‌ها می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی جراحی لوچی چشم

خونریزی و عفونت از خطرات احتمالی جراحی لوچی چشم به شمار می‌روند، با این حال دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک در مورد قطع داروهای رقیق کننده خون قبل از عمل می‌تواند خطر خونریزی را کاهش دهد، علاوه بر این، خشک و تمیز نگه داشتن برش‌ها از بروز عفونت پس از جراحی جلوگیری می‌کند، در موارد نادر جراحی استرابیسم می‌تواند باعث دوبینی و آسیب دیدگی چشم شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlinethevisiontherapycenterclevelandclinicmedicalnewstoday
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا