جوانسازی پوست
موضوعات داغ

لیزر موهای زائد زنان – بررسی هزینه، مزایا و معایب

نکات برگزیده مطلب
  • لیزر موھای زائد امروزه به یک روش محبوب برای خانم ھا تبدیل شده است بعضی از افراد دیگر تمایلی به استفاده از روش ھای زمان بر و گاھی دردناک قدیمی ندارند در نتیجه تصمیم به لیزر موھای زائد خود می گیرند این روش مانند ھر روش درمانی - زیبایی مراحل و مراقبت ھای خاص خود را می طلبد که خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به طور کامل به آن ھا پرداخت.
۰
(۰)

بسیاری از خانم‌ها در صورت خود به ویژه در ناحیه چانه و گردن و پشت لب خود دارای موهای زاید درشت هستند که در زیبایی صورت تاثیر منفی دارند و هرچقدر هم اصلاح شوند بازهم رد آن‌ها روی صورت مشخص است و برای خانم‌ها آزار‌دهنده است. بعلاوه موهای زاید بدن هم در جای خود معضلی برای خانم‌ها محسوب می‌شود و به نوعی باعث کاهش اعتماد بنفس آن‌ها می‌شود. خانم‌ها معمولا از این موهای زاید شکایت دارند و می‌گویند که از اصلاح مکرر و رشد سریع آن‌ها خسته شده‌اند. لیزر موهای زائد صورت و بدن زنان روشی دائمی برای خلاص شدن از دست این موهای زاید و آزار‌دهنده است و شما می‌توانید با کامل کردن دوره جلسات آن حس خوشایندی را از نداشتن موهای زاید برای همیشه تجربه کنید.

روش حذف موهای زائد با لیزر روشی مبتنی بر استفاده از اشعه لیزر است که با تاباندن لیزر به پوست و غیرفعال کردن فولیکول‌های مو انجام می‌شود. لیزر موهای زائد در خانم ها اصول، نکات مراقبتی و باید و نبایدهایی دارد که در این مقاله نوشته شده توسط تیم خانه پزشک ایرانیان آورده شده است و توصیه می‌شود قبل از مراجعه برای لیزر موهای زائد حتما مطالعه شوند.

علت استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد خانم ها

از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده می‌شود هر ناحیه‌ای از بدن که دارای مو زائد باشد را می‌توان به کمک لیزر موزدایی کرد با وجود این که لیزر قابلیت رفع موهای زائد در هر قسمتی از بدن دارد، اما استفاده از آن در نزدیکی و اطراف پلک‌ها ممنوع است همچنین پوست‌های تاتو شده نباید از لیزر استفاده کنند رنگ موها و پوست از جمله عواملی هستند که بر موفقیت آمیز بودن لیزر تاثیر خواهند داشت؛ پایه‌ای ترین مورد این است که پیگمان‌ها یا همان رنگ‌دانه‌های موها نه رنگدانه پوست، باید نور لیزر را به خود جذب کنند لیزر موی زنان تنها باید فولیکول مو را تخریب کند در حالی که به پوست آسیبی وارد نسازد بنابراین تضاد بین رنگ مو و پوست بهترین گزینه است و هرچه مو تیره و پوست روشن‌تر باشد نتیجه بهتری حاصل خواهد شد وقتی که تفاوت رنگ بین مو و پوست کمتر باشد خطر آسیب به پوست افزایش خواهد یافت اما تکنولوژی‌های جدید و ابزار پیشرفته امکان لیزر موهای زائد برای افرادی که دارای پوست تیره هستند را امکان پذیر کرده است لیزر موهای زنان زمانی نتیجه خوبی نخواهد داشت که پرتو آن توسط فولیکول مو به خوبی جذب نشود موهایی که به رنگ خاکستری، قرمز، زرد یا سفید هستند این مشکل را خواهند داشت اما دستگاه‌های لیزر موهای روشن نیز در حال توسعه هستند.

فواید لیزر مو زائد

فواید لیزر مو زائد برای زنان

از لیزر برای رفع موهای زائد صورت، پاها، چانه، پشت، بازو، زیر بغل و دیگر نواحی بدن استفاده می‌شود از جمله فواید لیزر موها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دقت بالا:

لیزر موهای زنان این قابلیت را دارد که درست مو زائد را به عنوان هدف خود انتخاب کند و آسیبی به پوست وارد نکند

سرعت:

هر پالس یا ضربان لیزر تنها به جزئی از ثانیه برای تخریب مو زائد نیاز دارد در نتیجه می‌تواند با سرعت بالایی تعداد موهای بیشتری را از بین ببرد، لیزر تقریبا یک ناحیه را به شکل مربع در یک ثانیه از مو عاری خواهد کرد نواحی کوچک، مانند بالای لب در کمتر از یک دقیقه موزدایی خواهد شد و نواحی بزرگ مانند پاها یا پشت ممکن است که به یک ساعت زمان نیاز داشته باشند.

قابل پیش بینی:

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، اکثر بیماران بعد از ۳ تا ۷ جلسه لیزر به طور کامل موهای خود را از دست خواهند داد.

آماده سازی قبل از لیزر موهای زائد در زنان

لیزر موهای زائد در زنان را نباید تنها یک درمان برای از بین بردن موهای زائد به شمار آورد بلکه یک فرایند پزشکی محسوب می‌شود و ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد قبل از این که فرایند لیزر مو در خانم ها آغاز شود حتما نسبت به تجربه و تخصص پزشک و دستیاران او دقت کنید، اگر تمایل به انجام لیزر دارید باید به مدت ۶ هفته قبل از آن از روش‌هایی مانند موم و الکترولیز خودداری کنید زیرا لیزر ریشه موها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این روش‌ها به صورت موقت ریشه را از بین می‌برند، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۶ هفته قبل و بعد از لیزر بپرهیزید زیرا نور خورشید از تاثیرگذاری لیزر مو خواهد کاست و عوارضی بعد از درمان ایجاد خواهد کرد.

فراموش نکنید که از مصرف داروهای رقیق‌ کننده خون قبل از لیزر خودداری کنید و پزشک خود را در جریان دیگر داروهای مصرفی قرار دهید داروهای رقیق کننده عبارتند از آسپرین، داروهای ضد التهاب.

مطالب بیشتر: مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

فرآیند لیزر موهای زائد

فرآیند لیزر موهای زائد در زنان

درست قبل از این که فرایند لیزر موهای زائد صورت و بدن زنان آغاز شود موهای زائد به اندازه‌ چند سانتی‌متر و کمی بالاتر از سطح پوست کوتاه خواهند شد معمولا داروهای بی‌حسی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از شروع مورد استفاده قرار خواهند گرفت تا فرد حین انجام لیزر احساس ناراحتی نکند ابزار دستگاه لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و ناحیه‌ای که تحت درمان است و همچنین رنگ پوست انتخاب خواهند شد؛ بسته به لیزر یا منبع نوری که مورد استفاده قرار می‌گیرد تکنسین و متقاضی باید از عینک مخصوص ضد اشعه استفاده کنند همچنین نیاز است که لایه بیرونی پوست بدن را به کمک ژل سرد یا خنک کننده‌های مخصوص در مقابل اشعه لیزر محافظت کرد این کارها به نور لیزر کمک خواهد کرد که به درون پوست به خوبی رخنه کند.

بعد از این مرحله تکنسین پالسی از نور لیزر را به پوست خواهد تاباند و برای چند دقیقه مکث خواهد کرد تا از تنظیمات دستگاه و واکنش پوست نسبت به لیزر مطمئن شود بعد از این که فرایند لیزر موی زنان به اتمام رسید ممکن است که بر روی پوست فرد کمپرس یخ، کرم ضد التهاب یا لوسیون و کمپرس آب سرد قرار دهند تا از احساس ناراحتی آن کاسته شود تا زمانی که موها به رشد خود ادامه دهند لیزر درمانی انجام خواهد شد.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد دست و پا

ریکاوری و عوارض لیزر موهای زائد زنان

به مدت یک تا دو روز بعد از لیزر موهای زائد زنان، ناحیه تحت درمان ظاهری شبیه به آفتاب سوختگی خواهد داشت استفاده از کمپرس سرد و مرطوب کننده می‌تواند برای رفع این عوارض کمک کننده باشد اگر صورت لیزر شده باشد با آرایش می‌توان این تغییر رنگ را پنهان کرد مگر این که تاول بر روی پوست ایجاد شده باشد بعد از یک ماه موهای زائد دچار ریزش خواهند شد یک ماه بعد از لیزر از محافظ پوست در برابر نور خورشید استفاده کنید تا قسمت تحت درمان، دچار تغییر رنگ نگردد، ایجاد تاول بعد از لیزر اتفاقی نادر است اما در افرادی که دارای پوست تیره هستند بیشتر رخ خواهد داد.

نتایج حاصل از لیزر مو زائد

نتایج حاصل از لیزر مو زائد در زنان

موها به سرعت بعد از اتمام فرایند لیزر دچار ریزش نخواهند شد اما بعد از چند روز تا چند هفته ریزش آغاز خواهد شد حتی ممکن است که احساس کنید موها دوباره در حال رشد هستند تکرار فرایند لیزر ضروری است زیرا روند رویش و ریزش موها در طول چرخه رشد اتفاق خواهد افتاد و لیزر درمانی در حالتی بهترین نتیجه را خواهد داشت که موها در مرحله ابتدایی رشد خود قرار داشته باشند گاهی پیش‌بینی نتیجه سخت خواهد بود در برخی از افراد ریزش کامل موها برای چند ماه یا چند سال ادامه خواهد داشت اما این روشی تضمینی و کاملا دائمی نخواهد بود و اگر موها دوباره شروع به رشد کردند این بار روشن‌تر و نازک‌‌تر خواهند بود و با قبل تفاوت بسیاری خواهند داشت و ممکن است که بعد از مدتی دوباره نیاز به تمدید لیزر باشد.

نکات مراقبتی بعد از لیزر موهای زائد خانم ها

  1. یکی از عوارض شایع و البته موقتی لیزر موهای زائد در خانم‌ها ایجاد قرمزی در ناحیه موردنظر است. برای تسریع بهبود این قرمزی، از کمپرس یخ استفاده کنید.
  2. تا چند ساعت بعد از لیزر سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  3. در صورت پوسته پوسته شدن پوست خود می‌توانید از کرم‌های آنتی بیوتیک استفاده کنید.
  4. هنگام بیرون رفتن از خانه حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  5. بطور مرتب پوست ناحیه لیزر شده را به آرامی بشورید.
  6. پوست خود را مرطوب نگه دارید.

آیا لیزر موهای زاید برای زنان باردار ضرر دارد؟

یکی از رایج‌ترین سوال افرادی که متقاضی انجام لیزر هستند این است که آیا لیزر موهای زاید برای زنان باردار ضرر دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که تاکنون موردی برای تاثیر منفی لیزر بر روی خانم باردار و جنینش مشاهده نشده است و محققان در حال مطالعه برروی این موضوع هستند. اما در کل به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از انجام لیزر در این دوره خودداری کنند و آن را به بعد از زایمان خود موکول کنند، تا از خطرات و عوارض احتمالی آن برروی خود و بخصوص جنین خود جلوگیری کنند. بعلاوه لیزر باعث گرفتگی و درد در ناحیه تحت درمان می‌شود و از آنجا که خانم باردار دوران حساسی را می‌گذراند، این موارد باعث ناراحتی ایشان می‌شود. بعلاوه استفاده از کرم‌های بی‌حس کننده هم به هیچ عنوان در دوران بارداری توصیه تمی‌شود و حتی گفته می شود از کرم‌های مو بر هم استفاده نشود و تنها از روش‌های سنتی برای اصلاح موی بدن خود استفاده کنید.

مطالب بیشتر: شرایط لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد برای بانوان باردار و شیرده امکان پذیر است؟

لیزر موهای زاید در زنان شیرده

زنان شیرده معمولا در انجام لیزر موهای زاید تردید دارند و از عوارض آن بر روی شیر خود و به تبع آن نوزاد می‌ترسند. مطالعات زیادی تاکنون بر روی تاثیر لیزر در شیردهی مادر انجام نشده است و همین مطالعات اندک هم هیچگونه خطری را برای لیزر موهای زائد در دوران شیردهی ثبت نکرده‌اند. انجام لیزر عوارض و خطری را برای نوزاد ایجاد نمی‌کند. باید بگوییم لیزر نه بر روی مقدار شیر مادر و نه در کیفیت آن تاثیری ندارد. شما می‌توانید با خیالی آسوده به انجام آن اقدام کنید و از مزایای آن بهره برده و همیشه ظاهری آراسته و تمیز داشته باشید، بخصوص در این دوران که بسیار درگیر هستید و زمان زیادی برای رسیدگی به خود ندارید.

هزینه لیزر موهای زائد زنان

هزینه لیزر موهای زائد در خانم ها بستگی به نواحی درخواستی دارد، پکیج کامل ( فول بادی ) بین ۵۰۰.۰۰۰ الی ۷۰۰.۰۰۰ تومان متغییر می باشد و بستگی به نوع دستگاه لیزر موهای زائد دارد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mayoclinicwebmdlaserallclinic
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا