خدمات زیبایی مو

لیزر موهای زائد بدن و صورت – حذف موهای زائد با لیزر

نکات برگزیده مطلب
 • حذف موهای بدن با لیزر می‌تواند موهای بدن فرد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، این روش می‌تواند رشد موها را به طور کامل متوقف یا میزان آنها را کاهش دهد، حذف مو با لیزر فواید و مزایای فراوانی نسبت به سایر روش‌های از بین بردن مو دارد و می‌تواند به عنوان گزینه موثری عمل کند. در این مطلب توضیحات جامعی در مورد لیزر درمانی موهای زائد، مناطق تحت درمان و فرآیند انجام آن ارائه شده است.
۰
(۰)

استفاده از لیزر در علوم پزشکی بیش از یک قرن است که ترویج پیدا کرده است. اما در دو سه دهه اخیر به‌طور گسترده راهی به حوزه زیبایی هم باز کرده است. لیزر موهای زائد از جمله پرکاربردترین روش استفاده از لیزر در کارهای زیبایی است. در این روش با تاباندن اشعه لیزر با شدتی خاص، رشد موها را متوقف می‌کنند. لیزر مو در چندین جلسه انجام می‌شود و می‌توان گفت پس از تکمیل دوره آن روشی تقریبا دائمی محسوب می‌شود. کلنیک لیزر موهای زائد که برای انجام لیزر انتخاب می‌کنید، نقشی مهم و اساسی در نتیجه و موثر واقع شدن آن دارد. افراد زیادی هستند که برای انجام لیزر مراجعه کرده‌اند اما نتیجه نگرفته‌اند که اکثر آن‌ها به مراکز نامعتبر مراجعه کرده‌اند. بنابراین با توجه به نقش کلیدی کلینیک در لیزر مو، نباید به هر جایی اعتماد و مراجعه کرد. باتوجه به کاربرد زیاد لیزر مو و درخواست بالای آن کلینیک‌های زیادی در تهران در این زمینه فعالیت دارند. شما باید از بین آن‌ها بهترین کلینیک لیزر موهای زائد تهران را انتخاب و به آن مراجعه کنید. خانه پزشک ایرانیان، در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با لیزر موهای زائد در اختیار شما قرار داده است.

اینفوگرافی لیزر موهای زائد
اینفوگرافی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد ۲۰۲۱

اصلاح موهای زائد بدن با لیزر یک روش پزشکی است که با استفاده از پرتوهای متمرکز نور، موهای زائد و ناخوشایند را از بین می‌برد؛ در این روش انرژی نور به گرما تبدیل شده و به کیسه‌های لوله‌ای شکل موجود در پوست که به آن ریشه مو گفته می‌شود، منتقل می‌شود، این امر باعث آسیب رساندن به ریشه مو شده و در نتیجه رشد موها در آینده نزدیک متوقف می‌شود. اگرچه لیزر موهای زائد به طور موثر رشد موها را برای طولانی مدت متوقف می‌کند، اما در برخی از موارد منجر به حذف دائمی مو نمی‌شود؛ این روش برای افرادی که موهای تیره دارند بسیار موثر است، با این حال، موفقیت این روش بسته به انواع پوست ممکن است متفاوت باشد.

لیزر موهای زائد زمانی که فولیکول مو از بین برود به عنوان یک روش دائمی به شمار می‌رود، اما اگر فقط فولیکول آسیب ببیند، موها می‌توانند به طور مجدد رشد کنند. مدت زمانی که برای رشد مجدد مو لازم است، در هر فرد منحصر به فرد است، در واقع، موهای برخی از افراد سریع‌تر از سایرین رشد می‌کند و ممکن است چند ماه پس از لیزر به طور مجدد قابل مشاهده شوند. همه این عوامل می‌تواند در حذف و از بین بردن موهای زائد تأثیر داشته باشند، با این حال، موهایی که پس از لیزر رشد می‌کنند معمولا نسبت به موهای قبل از آن، کمتر و نازکتر هستند، زیرا فولیکول مو در مواجهه با لیزر آسیب دیده است.

نحوه انجام لیزر موهای زائد

در میان روش‌هایی که برای حذف موهای اضافی بدن وجود دارد، لیزر به عنوان بهترین و موثرترین روش شناخته شده است. اصلاح موهای بدن با ژیلت، تنها ساقه مو را حذف می‌کند در حالی که ریشه مو همچنان در پوست باقی مانده و قوی تر از قبل، به رشد خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل است که بعد از اصلاح، تراکم موهای زائد بدن افزایش پیدا می‌کند. اما لیزر، دقیقا فولیکول مو را نشانه می‌گیرد. در این روش پالس‌های نوری به پوست تابیده می‌شوند و باعث افزایش دمای ریشه و از بین رفتن آن خواهند شد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که قدرت پالس نوری چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم چون تراکم موهای اضافی و جنس آن‌ها در اندام‌های بدن تفاوت دارد، لذا شدت تابش پالس نوری برای هر قسمت به صورت مجزا تنظیم می‌گردد. برای مثال برای لیزر موهای زائد پا، تعداد جلسات لیزر و شدت تابش، بیشتر از لیزر موهای زائد بالای لب خواهد بود.

قبل از شروع لیزر، ابتدا ناحیه مورد نظر تمیز می‌شود. برخی از متقاضیان می‌خواهند قبل از لیزر از ژل بی‌حسی برای آن‌ها استفاده شود حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد تا ژل بی‌حس‌کننده اثر کند. لیزر را در یک اتاق مخصوص انجام می‌دهند. همه افراد در اتاق باید در طول انجام لیزر از عینک محافظ استفاده کنند. برای انجام این روش، پوست محکم نگه داشته می‌شود و لیزر به پوست تابانده می‌شود. ممکن است شما مقداری احساس درد ناشی از برخورد لیزر به پوست داشته باشید. البته برخی هم اظهار داشته‌اند که هنگام اعمال لیزر یک حالت ضربان مانند روی پوست خود احساس می‌کنند و درد خاصی را حس نمی‌کنند.

لیزر با شدت بالا به فولیکول‌های مو برخورد کرده و آن‌ها را می‌سوزاند. این کار باعث ایجاد دودهای کوچکی می‌شود که بوی گوگرد دارند. مدت زمان انجام لیزر بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. به عنوان مثال لیزر موهای زائد زیربغل حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد اما اگر ناحیه وسیعی مانند کمر یا پاها را می‌خواهید لیزر کنید، لیزر شما ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

لیزر موهای زائد زنان

لیزر موهای زائد زنان

بر اساس نتایج مشخص شده که از بین بردن موهای زائد با استفاده از لیزر، ایمن‌ترین و موثرترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدون عوارض جانبی در زنان است، به طور معمول زنان به ۶ تا ۱۰ جلسه لیزر برای از بین رفتن کامل موها نیاز دارند. در واقع، برای رسیدن به بهترین نتیجه هر ۴ تا ۱۰ هفته یکبار درمان لیزر باید تکرار شود. از بین بردن موهای ناخواسته بدن زنان با لیزر بسته به ناحیه مورد نظر ممکن است از ۵ تا ۶۰ دقیقه به طول انجامد، به عنوان مثال، لیزر موها با لیزر در ناحیه کمر پنج دقیقه زمان و در ناحیه پاها به ۶۰ دقیقه زمان احتیاج دارد؛ علاوه بر مزیت‌های آشکار در کاهش دائمی موها با لیزر، سرعت رشد موها نیز نسبت به سایر روش‌ها کاهش می‌یابد.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از اواخر دهه ۹۰ میلادی در همه جهان به طور فزاینده‌ای رایج شد و بسیاری از زنان و حتی مردان برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن به این روش زیبایی روی آورده‌اند. در طول سال‌ها‌، پیشرفت‌های تکنولوژیکی زیادی به بهبود نتایج این روش کمک کرده است و دستگاه‌های لیزر هرروز پیشرفته‌تر شده‌اند. قبلا لیزرهایی که وجود داشتند تنها برای موهای ضخیم پوست‌های روشن کاربرد داشتند اما دستگاه‌های حاضر برای از بین بردن موثر انواع مختلف موها با ایمنی و کارآیی اثبات شده برای رنگ پوست و انواع مختلف موها استفاده می‌شوند. اجازه دهید به دستگاه های مختلف لیزر موهای زائد که اغلب در کلینیک‌ها استفاده می‌شوند، نگاهی بیندازیم:

 1. دستگاه لیزر موهای زائد Soprano ICE
 2. دستگاه لیزر موهای زائد Nd: YAG
 3. دستگاه لیزر موهای زائد Diode
 4. دستگاه لیزر موهای زائد Ruby
 5. دستگاه لیزر موهای زائد الکساندرایت Alexandrite

کاندید مناسب لیزر موهای زائد چه کسانی هستند؟

در گذشته، تنها افرادی که موهای تیره و پوست روشن داشتند، می‌توانستند با خیال راحت لیزر موهای زائد را انجام دهند و کاندید مناسبی برای انجام لیزر بودند. اما حال باتوجه به پیشرفت دستگاه‌های لیزر، این روش، روشی موثر در حذف موهای زاید برای همه افراد با هر نوع پوستی و هر جنسیتی است. همه افرادی که از موهای زائد خود خسته شده‌اند، می‌توانند برای انجام لیزر اقدام کنند. فقط باید توجه کرد که باید اجازه داد موهای زائد روند رشد خود را کامل کنند. رشد این موها با شروع بلوغ آغاز می‌شود و به مرور این روند تکمیل می‌شود و باید تا پایان این دوره صبر کنید و سپس دوره لیزر خود را شروع کنید. اما به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که جهت سلامت خود و جنین، انجام لیزر موهای زائد را به بعد از دوران بارداری خود موکول کنند.

لیزر موهای زائد مردان

لیزر موهای زائد مردان

در گذشته حذف موهای زائد تنها مختص زنان بود و تنها گروهی از مردان مانند ورزشکاران بدنسازی، دوچرخه سواری، شناگران یا رقصنده‌ها موهای بدن خود را از بین می‌بردند، اما اکنون حذف موها در مردان به ویژه با روش لیزر، رواج یافته است، حذف مو با تکنیک لیزر در مردان فواید بسیاری داشته که بارزترین آن، عدم تکرار تراشیدن مو یا اصلاح مجدد مو است، این امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود. یکی دیگر از مزایای این روش عدم ایجاد مشکلات ناشی از رشد مجدد موها مانند برجستگی‌های کوچک دردناک در کشاله ران، قفسه سینه و گردن است، همچنین از بین بردن موهای زائد مردان با استفاده از دستگاه لیزر حتی می‌تواند باعث از بین رفتن بوی بد در بدن آن‌ها شود؛ در حال حاضر لیزر درمانی موها در مردان یکی از محبوب‌ترین روش‌های از بین بردن موها به شمار می‌رود.

جلسه اول لیزر موی زاید

قبل از شروع لیزر،پزشک ناحیه مورد نظر را تمیز می‌کند، اگر این ناحیه حساسیت خاصی داشته باشد، می‌توان از ژل بی‌حس کننده استفاده کرد؛ در طی این روش، لازم است که همه افراد حاضر در اتاق برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها از عینک محافظ مخصوص استفاده کنند. به محض شروع تاثیر ژل بی‌حسی، پزشک پرتوهای نور پر انرژی را بر روی ناحیه موردنظر متمرکز می‌کند، اگر ناحیه تحت درمان بزرگ‌تر باشد، مدت زمان انجام لیزر درمانی موها طولانی‌تر خواهد بود. در طی تابش لیزر، برخی از بیماران احساسی شبیه به نیش حشرات یا آفتاب سوختگی را احساس می‌کنند، علاوه بر این، به دلیل سوختن مو در اثر لیزر، ممکن است بوی گوگرد مانندی در حین فرایند احساس شود. بسته به ناحیه تحت درمان، پزشک جلسات بعدی را برای انجام مجدد درمان مشخص خواهد کرد.

لیزر موهای زائد بالای لب

معمولا هر خانمی در ناحیه بالای لب خود، دارای موهای زائد می باشد، که در اکثر مواقع با استفاده از بند انداختن، اقدام به از بین بردن موهای زائد لب خود می کنند. این روش ( با استفاده از بند ) پیامدهایی از جمله شل شدن و نازک شدن پوست را به همراه دارد.

همچنین اگر قرار باشد بانوان این روش را مدنظر خود داشته باشند، می بایست حداقل در هفته یک بار اقدام به بند انداختن موی زائد لب نمایند که کاملا حوصله بر می باشد!

لیزر موهای زائد بالای لب یک روش با نتیجه دائمی و با تضمین قطعی جهت از بین بردن موهای زائد در ناحیه بالای لب زنان می باشد .
در این متد با ارسال اشعه در قسمت بالای لب، سبب سوزاندن ریشه موی زائد در این ناحیه و فولیکول ها و در نتیجه باعث می گردد تا دیگر در آن ناحیه هیچ موی زائدی رشد نکند.

لیزر موهای زاید پاها

پاها اغلب برای لیزر بهترین نتیجه را ارائه می‌دهند، از آنجا که موهای پا به ویژه در قسمت پایین ساق پا ضخیم‌تر و تیره‌تر است، معمولاً به تعداد بیش از ۳ جلسه درمانی نیاز دارد؛ پس از مشاهده نتایج لیزر درمانی موها، بیماران می‌توانند ۱۲ هفته پس از بین رفتن کامل موها درمان خود را تمدید کنند.

لیزر موهای زائد صورت

از بین بردن موهای زائد صورت با روش لیزر به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته و این ممکن است به دلیل سریع‌تر بودن رشد موها و عدم پاسخ سریع به روش لیزر باشد، از بین بردن موهای زائد صورت با استفاده از لیزر اغلب برای آرایش و نگهداری آن بهتر از سایر روش‌ها عمل می‌کند.

لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد بیکینی

از بین بردن موهای زائد ناحیه بیکینی با استفاده از لیزر نسبت به سایر روش‌ها نتایج بهتری خواهد داشت، زیرا موهای ناحیه بیکینی ضخیم‌تر و تیره‌تر هستند و در نتیجه به روش لیزر بهترین پاسخ را می‌دهند، از آنجا که ضخامت موها در ناحیه بیکینی متفاوت است، معمولاً موها در تعداد جلسات کمتراز بین نرفته و نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارند.

لیزر موهای زاید زیر بغل

روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل، ایمن‌تر موثر است و بسیاری از افراد این روش را بهتر از هر روشی برای اصلاح موهای زیر بغل به شمار می‌آورند، رسیدن به میزان رضایت بخشی از روش لیزر برای ناحیه زیر بغل ممکن است به ۶ تا ۸ جلسه درمانی نیاز داشته باشند.

نکات قبل از لیزر موی زائد

پیروی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها، کارایی روش حذف موهای با لیزر را بهبود بخشیده و خطر عوارض جانبی را کاهش می‌دهد، خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کند که برای جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی بعدی، موارد زیر را قبل از شروع لیزر درمانی در نظر بگیرید:

 1. به مدت چند روز قبل از لیزر از قرار گرفتن در مقابل آفتاب مستقیم خودداری کنید و از به کار بردن روش لیزر برای پوست‌های برنزه خودداری کنید.
 2. از تحریک پوست خودداری کنید.
 3. از اپیلاسیون پوست خودداری کنند.
 4. مصرف داروهای ضد التهابی مانند آسپرین را که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند، قطع کنید.
 5. در صورت ابتلا به عفونت فعال مانند سرماخوردگی یا عفونت باکتریایی پوست، از انجام روش لیزر خودداری کنید.
 6. در صورت برخورداری از پوست تیره، توصیه می‌شود که از ماده سفید کننده پوست در حین درمان استفاده کنید.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی لیزر موی زاید

در طول لیزر درمانی موهای زائد برخی از افراد ممکن است دچار سوزش، گزگز و ناراحتی شوند، به همین دلیل بسیاری از تکنسین‌ها از کرم بی‌حس کننده در ناحیه تحت درمان استفاده می‌کنند، با این حال، برخی از افراد ممکن است به کرم بی‌حس کننده واکنش آلرژیک یا تحریک پوستی داشته باشند.

عوارض جانبی احتمالی جزئی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تغییر رنگ در پوست در افرادی که پوست تیره دارند اما این تغییر رنگ موقتی بوده و بهبود می‌یابد.
 2. قرمزی پوست
 3. تاول یا پوسته پوسته شدن پوست
 4. گاهی اوقات تحریک مربوط به از بین بردن مو، باعث ایجاد زخم می‌شود، علاوه بر این، در موارد نادر پوست آسیب دیده ممکن است آلوده شود.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر موهای زائد

به دلیل آنکه افراد برای رسیدن به بهترین نتیجه به جلسات متعدد نیاز دارند، هزینه جلسات از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ با این حال، هزینه لیزر درمانی موهای بدن به عوامل مختلفی مانند کلینیک مورد نظر بستگی دارد، سایر عوامل موثر بر هزینه درمان عبارتند از:

 1. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
 2. میزان رشد مجدد موها
 3. سطح ناحیه مورد نظر برای درمان

کلینیک لیزر موهای زائد

برخی از افراد در مورد انتخاب بهترین کلینیک برای لیزر موهای خود، دچار سردرگمی می‌شوند، اما مشاوران خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کنند که کلینیک‌هایی را برای انجام این روش انتخاب کنید که به لحاظ بهداشتی در سطح بالایی قرار داشته باشند و دستگاه‌های مورد استفاده در آن‌ها از به روزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های موجود باشد، همچنین توجه و پرسش از افرادی که قبلا درمان لیزر را انجام داده‌اند نیز می‌تواند به شما در یافتن بهترین کلینیک لیزر موهای بدن کمک کند، از طرف دیگر هزینه‌های جلسات نیز یکی دیگر از عواملی هستند که می‌توانند در انتخاب کلینیک مورد نظر تاثیر گذار باشند.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

کافی است کمی در اینترنت در مورد دستگاه های لیزر موهای زائد تحقیق کنید تا متوجه شوید چه تعداد برند در تمام دنیا در این صنعت فعالیت می کنند. انواع دستگاه لیزر در اندازه، مدل و رنگ های متنوع به بازار عرضه می شوند که عملکردهای آن ها با هم تفاوت دارد. حتما شما نیز به دنبال پیدا کردن بهترین دستگاه لیزر موهای زائد هستید تا از این طریق بتوانید بهترین کلینیک زیبایی را پیدا کنید. به هر حال یک معیار برای انتخاب کلینیک، تجهیزاتی است که در آن استفاده می شود. برای این کار کافی است چند فاکتور را در این دستگاه ها با هم مقایسه کنید تا براساس نتایج به دست آمده، بتوانید بهترین وسیله را بشناسید. این فاکتورها عبارتند از:

– در دستگاه لیزر از چه فناوری یا قدرت پالس نوری استفاده شده است؟

– در هر قسمت، تعداد شلیک و قطر امواج چقدر است؟ این مسئله برای تنظیم شدت تابش پالس نوری برای هر قسمت از بدن ضرورت دارد.

– چه تعداد وقفه بین هر بار شلیک کردن وجود دارد؟ در قسمت هایی از بدن مانند صورت که پوست نازک است، نباید وقفه ها کوتاه باشند چون احتمال سوختگی بالا خواهد رفت.

– آیا طراحان دستگاه لیزر، سیستم خنک کننده را برای آن در نظر گرفته اند تا برخورد امواج نوری به پوست باعث افزایش دما و در نتیجه سوختگی نشوند؟

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

دائمی بودن اثر لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی از جمله شرایط جسمی فرد متقاضی، کلینیکی که فرد مراجعه می‌کند و توانایی و تجربه پزشک اپراتور دستگاه لیزر بستگی دارد. برداشتن مو از فولیکول موهای تخریب شده دائمی است. با این حال، افرادی که تحت لیزر موهای زائد قرار می‌گیرند می‌توانند انتظار داشته باشند که برخی از موهای ناحیه مورد نظر دوباره رشد کنند. لیزر با آسیب رساندن به فولیکول موها می‌تواند آن‌ها را کاملا از بین ببرد، یا اینکه تنها به آن‌ها آسیب برساند و امکان رشد این موها وجود دارد. از بین بردن تک تک فولیکول‌های مو کاری بسیار دشوار است، بنابراین اکثر مردم شاهد رویش مجدد موها هستند. اما این موهای رشد کرده بسیار نازک‌تر و کم‌تر از موهای قبل از لیزر هستند. در برخی موارد، موها ممکن است خیلی روشن، خیلی کوتاه یا مقاوم به لیزر باشند. در این موارد، فرد باید از روش‌های دیگری برای رفع موهای زائد خود استفاده کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlinemedicalnewstodayaad
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا