خدمات چشم پزشکی
موضوعات داغ

جراحی لیزیک چشم و علل انجام آن چیست؟

۰
(۰)

دور بینی، نزدیک بینی و چشمان آسیگمات و یا در اصطلاح عامیانه چشمان ضعیف، مشکلی است که درصد زیادی از افراد با آن مواجه می‌شوند. اولین راهی که معمولا برای افراد مبتلا به این مشکلات چشمی پیشنهاد می‌شود، استفاده ازعینک‌های متناسب با نوع مشکل بینایی آن‌ است. افرادی که از عینک استفاده می‌کنند، باید بطور مرتب عینک روی چشمان آن‌ها باشد، بنابراین پس از مدتی از آن خسته می‌شوند. بخصوص برای سنین پایین که همیشه والدین با فرزندانشان بر سر استفاده از عینک مشکل دارند. با پیشرفت علم چشم پزشکی، جراحی لیزیک چشم برای برطرف کردن دوربینی، نزدیک‌بینی و آسیگمات به دنیا معرفی شد. این عمل در واقع مانند معجزه‌ای برای افرادی که از عینک استفاده می‌کنند بود، چرا که آن‌ها را از دست عینک‌هایی که باید مدام روی چشمان خود می‌گذاشتند، نجات داد. عمل لیزیک چشم، استفاده از پرتو لیزر و تاباندن و عبور دادن آن به چشم برای اصلاح عیوب چشم است.

چشم عضوی حساس است و سعی کنید عمل لیزیک را در کلینیک‌های معتبر انجام دهید. هزینه لیزیک چشم در کلینیک‌های معتبر مطمئنا بالاتر از کلینیک‌های معمولی خواهد بود، اما این اختلاف قیمت ارزش آن را دارد که چشمان خود را به پزشکان حرفه‌ای و باتجربه بسپارید. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به جراحی لیزیک چشم پرداخته است و اطلاعات مفیدی را در این زمینه برای شما علاقه‌مندان به موضوعات پزشکی و متقاضیان انجام لیزیک ارائه داده است.

علت انجام جراحی لیزیک چشم

عمل لیزیک ممکن است برای اصلاح و ترمیم موارد زیر تجویز شود:

نزدیک بینی

زمانی که کره چشم بزرگ‌تر از حد معمول شود یا زمانی که منحنی قرنیه بسیار تیز و برآمده شود پرتوهای بازتابیده از اجسام در قسمت جلو شبکیه به هم می‌رسند و این موجب تاری دید فرد می‌گردد در این حالت فرد اجسام نزدیک را واضح اما اجسام دور را تار خواهد دید.

نوشته های مشابه

علت انجام جراحی لیزیک چشم

دور بینی

وقتی کره چشم کوچک‌تر از حد معمول شود یا انحنای قرنیه صاف شود پرتوهای بازتابیده از اجسام پشت شبکیه چشم به هم می‌رسند در حالی که باید روی شبکیه چشم به هم برسند و در آن‌جا برخورد داشته باشند، این اتفاق موجب می‌شود فرد اجسام نزدیک را تار ببیند.

آستیگمات

زمانی که قرنیه به شکل ناهمواری صاف یا هلالی شود در این حالت چشم آستیگمات خواهد شد و این اتفاق موجب می‌شود که پرتوهای بازتابیده از اجسام (چه دور چه نزدیک) به صورت نامنظم به هم برسند در نتیجه هر دو جسمی که در دور و نزدیک قرار گرفته است تار دیده خواهد شد.

معمولا افرادی که به طور دائم از عینک و لنز استفاده می‌کنند تمایل به انجام عمل لیزیک دارند و چشم پزشک حتما در مورد این عمل و دیگر انواع جراحی چشم که می‌تواند برای او مناسب باشد صحبت خواهد کرد.

خطرات عمل لیزیک

از دست دادن قدرت دید بسیار نادر است اما مشخص‌ترین عوارضی که این جراحی می‌تواند داشته باشد خشکی چشم و مشکلات موقت دید مانند حساسیت به نور خواهد بود که بعد از چند هفته بدون نیاز به درمان از بین خواهد رفت.

آماده شدن برای عمل لیزیک

مراحلی که باید قبل از لیزیک طی کرد و برای این جراحی آماده شد عبارتند از:

هزینه جراحی

لیزیک معمولا شامل بیمه نمی‌شود پس بهتر است در مورد هزینه‌های آن از قبل آمادگی داشته باشید.

آماده شدن برای عمل لیزیک

چگونگی رفتن به منزل

بیمار نیاز دارد که پس از جراحی، همراهی او را به منزل ببرد زیرا بعد از جراحی فرد هنوز تحت تاثیر داروهای مصرف شده قبل از عمل است و دید هنوز تار خواهد بود.

اجتناب از آرایش چشم

از آرایش چشم، کرم، عطر یا لوسیون یک روز قبل از عمل لیزیک بپرهیزید چشم‌ پزشک بعد از جراحی توصیه خواهد کرد که به صورت مداوم مژه‌های خود را تمیز کنید تا از عفونت چشم جلوگیری شود.

انتظارها از عمل لیزیک چشم

قبل از جراحی

بعضی افراد برای مدت طولانی تحت بررسی قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که فرد مناسبی برای عمل لیزیک هستند یا خیر، این افراد معمولا بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد اگر از لنز استفاده می‌کنید (که می‌تواند موجب تغییر شکل قرنیه شود) باید حداقل چند هفته قبل از جراحی استفاده از آن را متوقف کنید و در عوض از عینک استفاده کنید قطعا پزشک دستور‌های خاصی را با توجه به اینکه چه نوع لنزی استفاده کرده‌اید و چه مدت زمانی آن را در چشم خود قرار داده‌اید، ارئه خواهد داد قبل از جراحی حتما پزشک در مورد سابقه بیماری و دیگر جراحی‌هایی که تا کنون انجام داده‌اید، جویا می‌شود سپس چشمتان را به طور کامل معاینه خواهد کرد تا مشخص شود که آیا قادر به انجام عمل لیزیک هستید یا خیر و اینکه آیا خطری شما را تهدید خواهد کرد یا خیر، چشم پزشک موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

  1. عفونت چشم
  2. التهاب
  3. خشکی چشم‌ها
  4. فشار بالای چشم
  5. مردمک‌های بزرگ

انتظارها از عمل لیزیک چشم

چشم پزشک در قرنیه مواردی از قبیل تغییر شکل، ضخامت و هر ناهنجاری را مورد بررسی قرار خواهد داد او مشخص می‌کند که چه ناحیه‌ای از قرنیه نیاز به تغییر شکل دارد و چه مقدار بافت باید از قرنیه برداشته شود چشم پزشک با استفاده از دستگاه هایی که به کمک امواج کار می‌کنند به بررسی جزئیات چشم قبل از جراحی خواهد پرداخت در این حالت اسکنر جزئیات بسیار دقیقی از چشم به پزشک نشان خواهد داد هر چه که اندازه‌گیری‌های انجام شده با جزئیات بیشتری باشد جراح با دقت بیشتری جراحی را انجام خواهد داد در نتیجه به صورت درست‌تری بافت قرنیه برداشته خواهد شد همچنین چشم پزشک قبل از جراحی تمام نتایج، مزایا و معایب لیزیک را با شما در میان خواهد گذاشت و به سوال‌های شما پاسخ خواهد داد.

جراحی لیزیک

عمل لیزیک معمولا به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد حین جراحی بیمار بر روی صندلی مخصوص دراز می‌کشد و مقداری داروی آرامش بخش به او داده خواهد شد بعد از این که قطره‌ی بی‌حسی درون چشم بیمار ریخته شد جراح به کمک ابزاری پلک‌ها را باز نگه خواهد داشت سپس حلقه مکش را در فاصله‌ای درست قبل از برخورد با قرنیه قرار می‌‌دهد و این کار ممکن است کمی فشار یا کم شدن دید به همراه داشته باشد، جراح با تیغ بسیار کوچکی یا با استفاده از لیزر بخشی از بافت قرنیه را که باید خارج شود، برمی‌دارد این کار به پزشک اجازه خواهد داد که تغییر شکل قرنیه را به درستی انجام دهد.

استفاده از دستگاه لیزر برنامه‌ریزی شده، راه دیگری برای تغییر شکل قرنیه است با هر ضربان پرتو لیزر بخش بسیار کوچکی از بافت برداشته خواهد شد حین جراحی از شما خواسته می‌شود بر نقطه‌ای که نورانی است خیره شوید، این کار کمک کند که حین تغییر شکل قرنیه توسط لیزر چشم حرکتی نداشته باشد ممکن است که حین حرکت لیزر بر روی قرنیه بوی خاصی را احساس کنید برخی از افراد این بو را مشابه بوی سوختن مو توصیف می‌کنند اگر نیاز باشد که بر روی هر دو چشم عمل لیزیک انجام شود تمام این مراحل بر روی چشم دیگر نیز تکرار خواهد شد.

بعد از جراحی لیزیک چشم

بعد از جراحی لیزیک چشم

ممکن است بلافاصله بعد از جراحی فرد احساس خارش، سوزش و آبریزش داشته باشد و یا احساس کند که شن درون چشمش است احتمالا تاری دید را تجربه خواهد کرد همچنین کمی درد احساس خواهد شد اما فورا این مشکلات برطرف خواهد شد و بیمار دید خود را بدست خواهد آورد برای تسکین درد و احساس راحتی برای چند ساعت بعد از عمل دارو‌های مسکن و قطره تجویز خواهد شد ممکن است از بیمار خواسته شود که تا زمان بهبودی کامل هنگام شب از شیلد (shield) استفاده کند بعد از جراحی بیمار قدرت دید خواهد داشت اما زیاد واضح و شفاف نخواهد بود تقریبا دو تا سه ماه بعد جراحی و بهبود کامل چشم، قدرت دید به پایداری کامل و ثابت خواهد رسید موفقیت جراحی به این بستگی خواهد داشت که قدرت دید بیمار قبل از جراحی چگونه بوده است یک یا دو روز بعد از جراحی با پزشک ملاقات خواهید داشت او چشم و روند بهبود آن را مورد بررسی قرار خواهد داد؛ ممکن است که به چند هفته زمان نیاز باشد که بتوانید دوباره از لوازم آرایشی استفاده کنید، شنا بروید یا ورزش کنید فراموش نکنید که با دنبال کردن دستورات پزشک، هر چه سریع‌تر به دید نرمال خواهید رسید.

نتیجه گیری

جراحی لیزیک ساده‌ترین نوع جراحی چشم است و بیشتر افرادی که از عینک و لنز استفاده می‌کنند تمایل به انجام این عمل دارند عمل لیزیک مانند هر جراحی دیگر شرایط خاص خود را دارد که خانه پزشک ایرانیان به بررسی آن در این مقاله پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mayoclinic
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا