جراحی زیبایی

مقایسه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی – کدام یک بهتر است؟

۰
(۰)

شما نمی­توانید کسی را پیدا کنید که علاقه‌­ای به تناسب اندام نداشته باشد. وقتی که بدن شما فرم ایده­‌آل دارد، قطعا در انتخاب لباس آزادی بیشتری داشته و همچنین این مسئله اعتماد به نفس شما را بالاتر می­‌برد. شاید شما از جمله افرادی هستید که تنها شکم بزرگ یا چاق دارید در حالی که بقیه اندام­‌های بدن، بسیار مناسب و خوش فرم هستند. اولین راهکاری که به ذهن ما می­رسد تا این مشکل را رفع کنیم، رژیم گرفتن و داشتن برنامه ورزشی منظم است. اما فراموش نکنید که رژیم غذایی، بر همه اندام­‌ها تاثیر گذاشته و باعث لاغری آن­‌ها خواهد شد. در واقع نهایتا به تناسب اندام نمی­رسید. همچنین اگر بزرگی شکم تنها به دلیل بزرگ شدن عضلات باشد، قطعا رژیم غذایی هیچ تاثیر بر کوچک شدن شکم و پهلوها نخواهد داشت.

در چنین مواردی باید به سراغ عمل های زیبایی بروید. اما اکنون این سوال مطرح می­‌شود که لیپوماتیک بهتر است یا ابدومینوپلاستی؟ تشخیص اینکه عمل ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک انجام شود، بر عهده متخصص است. پزشک در ابتدا باید وضعیت شکم را بررسی کند تا متوجه شود دلیل بزرگ شدن آن چیست چون هر کدام از این دو جراحی زیبایی، عملکرد خاص خود را دارند و باید به درستی اجرا شوند تا نتیجه مطلوب به دست آید.

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک

همانگونه که ذکر شد، عمل ابدومینوپلاستی و همچنین عمل لیپوماتیک از جمله مهم‌ترین و رایج‌­ترین جراحی­‌های زیبایی هستند که هر دو برای فرم‌­دهی به شکم، گزینه مناسبی خواهند بود. اما اگر شما از جمله افرادی هستید که شکم بزرگ دارید، قطعا مهم است بدانید کدام گزینه برای شما مناسب­‌تر است. برای درک تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک، ابتدا بهتر است با عملکرد هر کدام از این دو روش آشنا شوید:

تفاوت عمل لاغری ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک

ممکن است دلیل بزرگ بودن شکم شما، چربی اضافی باشد. این مسئله به دنبال چاقی و افزایش وزن رخ می­دهد. لازم است بدانید که شکم، آخرین عضوی است که لاغر خواهد شد. بنابراین اگر همه اندام­‌ها به فرم مطلوب رسیده ولی هنوز چربی­‌های شکم از بین نرفته­‌اند، پیکرتراشی کمک می­‌کند تا تنها در یک جلسه درمان، از شر چربی­‌های اضافی بدن خلاص شوید. در این روش، ابتدا سوراخی در بافت چربی ایجاد شده و لوله کانولای دستگاه وارد آن می­‌گردد. بدون اینکه آسیبی به عضلات شکم وارد شود، چربی در اثر افزایش حرارت و حرکت لوله، خرد خواهد شد. در این صورت می توان به راحتی ذرات چربی را از بدن خارج کرد.

مطالب بیشتر: بهترین زمان برای عمل لیپوماتیک

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

دلیل دیگر بزرگ بودن شکم، افتادگی عضلات و پوست است. برای مثال خانم­‌ها بعد از بارداری ممکن است به این عارضه دچار شوند. در نتیجه شما نمی­توانید با رژیم گرفتن یا ورزش کردن، این عضلات را کوچک کنید بلکه باید عمل ابدومینوپلاستی صورت گیرد. این روش با جراحی همراه است. باید دو برش در شکم انجام شده و در ابتدا عضلات شکم به سمت هم کشیده شوند تا بتوان اضافه عضله­‌ها را برید. بعد از آن، نوبت به کشیدن پوست و بخیه زدن آن خواهد رسید.

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک

اکنون با تعریفی که درمورد این دو روش بیان کردیم، می­‌توانید به راحتی فرق لیپو با ابدو را متوجه شوید. در این قسمت به صورت موردی، تفاوت­‌ها را ذکر خواهیم کرد:

 1. مهم‌ترین و اصلی­‌ترین تفاوت لیپو با ابدو در این است که لیپوماتیک برای حذف چربی‌­های اضافی شکم و پهلوها و عمل ابدومینوپلاستی برای برداشتن عضلات اضافی این قسمت به کار می­‌رود.
 2. در عمل لیپوماتیک هیچ آسیبی به عضلات وارد نمی­‌شود بلکه تنها چربی‌­ها از بین می­‌روند. در صورتی که نقطه هدف عمل ابدومینوپلاستی، عضلات است. در نتیجه شما بخشی از عضلات خود را از دست می­‌دهید و همین باعث سفت شدن شکم می­‌گردد.
 3. درد ناشی از ابدومینوپلاستی بسیار بیشتر خواهد بود چرا که عضلات بدن دستکاری می­‌شوند. کافی است از کسی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده است سوال کنید تا به شما بگوید تا چند روز نمی­‌توانید درست بایستید و حتی برای خواب نیز باید به حالت خمیده بخوابید چون در این زمان عضله­‌ها و پوست که به تازگی کوچک شده‌اند، کش می­‌آیند. اما در لیپوماتیک، تنها جای بخیه‌­ها درد دارد.
 4. دوره نقاهت عمل لیپوماتیک بسیار کوتاه است. تنها باید مراقب محل زخم­‌ها باشید تا عفونت نکنند ولی خیلی زود به شرایط عادی زندگی برمی‌­گردید. در حالی که اگر ابدومینوپلاستی انجام داده‌­اید، حداقل ۳ روز باید استراحت مطلق داشته و حتی امور خانه را نیز انجام ندهید.
 5. تفاوت دیگری که بین ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک وجود دارد این است که لیپوماتیک محدودیتی برای بارداری خانم­‌ها ایجاد نمی‌کند. متخصصان توصیه می­‌کنند عمل ابدومینوپلاستی بعد از آخرین بارداری انجام شود. این موضوع از دو منظر اهمیت دارد از یک‌سو در دوران حاملگی مجددا عضلات شکم کش می­‌آیند و ممکن است مجددا نیاز به جراحی باشد و از سویی دیگر اگر عمل ابدومینوپلاستی را انجام دادید، باید دوره نقاهت به طور کامل طی شود تا عضلات ترمیم شده و بتوانید باردار شوید. اما همانگونه که گفته شد، تمرکز عمل لیپوماتیک بر چربی­‌های اضافی است لذا ارتباطی با بارداری ندارد.
 6. احتمال بروز عفونت در ابدومینوپلاستی بیشتر است چون جراحی زیادی بر روی بدن انجام خواهد گرفت. همین موضوع منجر به افزایش احتمال خونریزی خواهد شد.
 7. جالب است بدانید که عمل ابدومینوپلاستی تنها بر روی شکم انجام می­‌شود اما عمل لیپوماتیک را برای همه اندام‌­های بدن می­توان به کار برد.

مطالب بیشتر: جای زخم بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک بهتر است یا ابدومینوپلاستی؟

لیپوماتیک بهتر است یا ابدومینوپلاستی؟

تا این قسمت از مقاله سعی کردیم به بررسی فرق ابدو با لیپو بپردازیم اما با این حال ممکن است هنوز این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که کدام یک از این دو جراحی زیبایی، مناسب‌­تر هستند. زمانی که به متخصص مراجعه می­‌کنید، قبل از هر چیز باید معاینات لازم انجام شود تا مشخص گردد بزرگی شکم به دلیل چربی زیاد است و یا افتادگی عضلات. بنابراین در پاسخ به این سوال که ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک، باید بگوییم که این مسئله به وضعیت خود شما بستگی دارد. اما در صورتی که بخواهید موضوع را از نظر عوارض، مدت زمان جراحی و دوره نقاهت بررسی کنید، قطعا عمل لیپوماتیک بهتر خواهد بود.

عوارض ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

تمامی عمل‌­های زیبایی، با عوارضی همراه خواهند بود که اگر جراحی به درستی صورت گرفته و از خود مراقبت کنید، قطعا شدت این عارضه­‌ها کم‌تر می­‌شود.

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

 1. اولین عارضه عمل ابدومینوپلاستی، درد شدیدی است که به دلیل دستکاری عضلات بروز می­‌کند. بعد از جراحی، اثر بی­‌حسی از بین می­رود و اکنون درد را حس خواهید کرد. به خصوص وقتی می­‌خواهید بایستید، درد تشدید می­‌شود.
 2. همچنین شکم ورم خواهد کرد که این عارضه از یک‌سو به دلیل تغییر در جریان خون در عضلات و از سویی دیگر به دلیل ترشحات ناشی از جراحی رخ می­‌دهد. جایی برای نگرانی نخواهد بود، به تدریج ورم بدن کم می­‌شود.
 3. استریل نبودن محیط و تجهیزات و همچنین عدم مراقبت از خود، خطر عفونت را به همراه دارد.
 4. متاسفانه یکی از عارضه­‌های خطرناک ابدومینوپلاستی، آمبولی است که خونرسانی را دچار اختلال خواهد کرد.
 5. احتمال تشکیل اسکار در محل زخم­‌ها، از دیگر عارضه­‌های ابدومینوپلاستی است. این مشکل عمدتا به دلیل عدم توجه به مراقبت­‌های بعد از عمل رخ می‌­دهد.

عوارض احتمالی لیپوماتیک

 1. احتمال آسیب به بافت­‌های بدن وجود دارد در صورتی که عمق نفوذ لوله کانولا به درستی تنظیم نشود.
 2. قطعا با از بین رفتن بی­‌حسی، درد حس خواهید کرد ولی این عارضه طبیعی است. بهتر است مسکن مصرف کنید.
 3. همچنین ممکن است به عفونت دچار شوید که این عارضه به دلیل میکروبی بودن محیط عمل و عدم مراقبت از خود رخ می‌دهد.

مطالب بیشتر: دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

هزینه ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

سوالی که قطعا برای شما نیز پیش آمده این است که هزینه ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چقدر است؟ بسته به میزان چربی اضافی شکم و مدت زمان عمل لیپوماتیک، میزان افتادگی شکم و مدت زمان عمل ابدو، همچنین دستمزد متخصص، هزینه­‌های کلینیک و درمان عوارض احتمالی، قیمت کار متفاوت خواهد بود اما به طور کلی، هزینه عمل لیپوماتیک کمتر از ابدومینوپلاستی است.

مطالب بیشتر: ضرورت بستن گن بعد از لیپوماتیک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا