جراحی زیبایی

لیپوماتیک – فواید، دستورالعمل ها و عوارض احتمالی آن

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب توضیحات جامعی در مورد پیکرتراشی با لیپوماتیک، هدف از انجام و فواید آن ارائه شده است، در ادامه اقدامات قبل از انجام مکش چربی و فرآیند آن به طور کامل تشریح و در آخر به عوارض جانبی احتمالی و امکان ترکیب این روش با سایر روش‌های زیبایی پرداخته شده است.
۰
(۰)

لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی برای تخلیه چربی از بدن است، این جراحی یک روش ایمن و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و شامل لیپوساکشن چربی با حجم بالا و کمترین عارضه است؛ زیرا این روش نیاز به بی‌هوشی نداشته و با تزریق ماده بی‌حسی انجام می‌شود. در این نوع از پیکرتراشی، چربی‌های اضافی بدون شل شدن پوست از بدن خارج می‌شوند. هدف از انجام این روش برخلاف روش لیپوساکشن، کاهش چربی در برخی از مناطق بدن است، علاوه بر این، مکش چربی می‌تواند به از بین بردن سلولیت در برخی از قسمت‌های خاص بدن کمک کند. در این روش تنها چربی‌های ناخواسته از بدن خارج می‌شود، به همین دلیل نمی‌توان آن را به عنوان یک روش برای کاهش وزن به شمار آورد. در این مطلب خانه پزشک ایرانیان قصد دارد به طور ویژه به روش پیکرتراشی لیپوماتیک و شرایط مربوط به آن بپردازد.

اینفوگرافیک لیپوماتیک
اینفوگرافیک لیپوماتیک

بررسی کامل عمل لیپوماتیک

درمان لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی برای از بین بردن چربی‌های اضافی در بدن است، این جراحی زیبایی را می‌توان در کلینیک‌های معتبر انجام داد و معمولاً به بیهوشی نیاز ندارد، در این روش در طی یک جلسه مقدار زیادی چربی با کمترین عارضه از بدن خارج می‌شود؛ در این روش بیمار شل شدن پوست را تجربه نمی‌کند، علاوه بر این پیکرتراشی با مکش می‌تواند بدن را تقویت نماید، لازم به ذکر است که کاهش سایز در این روش ماندگار بوده و می‌تواند سلولیت را نیز از بین ببرد، در واقع اثر این روش بسیار ماندگارتر از سایر روش‌های پیکرتراشی یا سایر روش‌های لیپوساکشن است.

در این روش با استفاده از حرکات ارتعاشی، چربی‌ها شکسته شده و بدون درد و خونریزی به صورت لیپید از بدن خارج می‌شوند، هدف از این جراحی تغییر در اندازه و فرم بدن است، در عمل لیپوماتیک برش‌های بزرگ وجود نداشته و تنها سوراخ‌های بسیار کوچکی به طول ۲-۵ میلی‌متر برای داخل شدن کانول ایجاد می‌شود، به همین دلیل بهبودی پس از عمل بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌ها است. پیکرتراشی با مکش اغلب با روش لیپوساکشن اشتباه گرفته شده و معمولاً به عنوان یک روش برای کاهش وزن در نظر گرفته می‌شود، اما هدف این روش تنها اصلاح بدن در نواحی مشکل دار بدن است.

لیپوساکشن یک مکش جراحی برای جمع آوری رسوبات چربی از قسمت‌های خاصی از بدن شامل شکم، باسن، ران‌ها، زانوها، چانه، بازوها و کمر است؛ در برخی موارد چربی‌های خارج شده در طی مکش به نواحی دیگری از بدن تزریق می‌شود. جراحی لیپوماتیک را می‌توان به طور جداگانه یا با روش‌های دیگر مانند تغییر پستان، جراحی آبدومینوپلاستی یا جراحی‌های پلاستیک مشابه انجام داد.

مشاهده این مطلب : مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

هدف از انجام لیپوماتیک

درمان لیپوماتیک توسط دستگاه مکش انجام می‌شود تا با از بین بردن رسوبات اضافی چربی، مناطق بد فرم بدن را باریک، پر یا تغییر شکل دهد، این دستگاه دارای سیستم ایمنی فعال خودکار بوده و هنگام برخورد با بافت غیر چربی، فعالیت خود را متوقف می‌کند، بنابراین خطر آسیب‌های داخلی و سوختن پوست به مراتب کاهش می‌یابد.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است؟

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است؟

این روش برای افرادی که در برخی از قسمت‌های بدن خود تجمع چربی دارند و نمی‌توانند از طریق رژیم غذایی یا ورزش آن را برطرف کنند، ممکن است گزینه مناسبی باشد، در واقع روش جراحی لیپوماتیک به عنوان یک روش اصلاحی زیبایی به شمار می‌رود؛ علاوه بر این، بیمار برای لیپوماتیک باید شرایط زیر را نیز دارا باشد:

 1. برخورداری از سلامت جسمی و روحی
 2. برخورداری از خاصیت ارتجاعی پوست
 3. عدم مصرف سیگار یا مشروبات الکلی
 4. باردار یا شیرده نبودن زنان
 5. عدم ابتلا به مشکلات پزشکی مانند دیابت، ناراحتی‌های قلبی، سیستم ایمنی ضعیف و سایر بیماری‌های جدی

چه قسمت‌هایی از بدن را می‌توان با پیکرتراشی اصلاح کرد؟

تقریباً تمام قسمت‌های بدن را می‌توان به روش جراحی لیپوماتیک درمان کرد، اما رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. شکم
 2. کمر
 3. باسن
 4. سینه‌ها
 5. ران‌ها
 6. پهلو
 7. خط گردن و ناحیه زیر چانه
 8. بازوها

چه قسمت‌هایی از بدن را می‌توان با لیپوماتیک اصلاح کرد؟

پیکرتراشی یا لیپوماتیک در قسمت‌های بزرگتر مانند شکم و کمر نتایج موثرتری خواهد داشت.

فواید لیپوماتیک

روش درمانی لیپوماتیک، غیر تهاجمی‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر از لیپوساکشن سنتی است، این روش مزایای فراوانی دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. خارج کردن چربی بدون آسیب به اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌ها، به طور موثر از آن بدن خارج می‌کند.
 2. کاهش خطر تروما، درد، کوفتگی و پس از جراحی
 3. کوتاه بودن دوره بهبودی پس از جراحی
 4. مشاهده نتایج در مدت زمان کمتر با اثربخشی و رضایت بخشی بیشتر
 5. کاهش خطر عفونت، کوفتگی و آسیب دیدگی بدن و ایجاد زخم
 6. گسترده شدن یکنواخت چربی در زیر پوست و عدم برآمدگی یا فرورفتگی پوست
 7. عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 8. حذف سریع چربی
 9. عدم نیاز به بی‌هوشی عمومی
 10. کاهش خطر آمبولی چربی

دستورالعمل های قبل از انجام لیپوماتیک

مشاوران خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کنند قبل از جراحی لیپوماتیک دستورالعمل‌های ویژه‌ای را دنبال کنید تا احتمال عوارض در حین و بعد از عمل کاهش یابد، این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. آگاه کردن پزشک از وجود هرگونه بیماری، آلرژی یا مصرف دارو
 2. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون، ایبوپروفن یا داروهای حاوی آسپرین به مدت دو هفته قبل از عمل
 3. عدم مصرف دخانیات حداقل دو هفته قبل از جراحی

فرآیند انجام روش پیکرتراشی

این روش شامل استفاده از امواج بسیار متراکم برای حذف چربی است، فرآیند پیکرتراشی با لیپوماتیک با بی‌حسی انجام می‌شود، قبل از آغاز فرآیند، محلول نمکی همراه با ماده بی‌حسی موضعی به داخل سلول‌های چربی تزریق می‌شود زیرا این روش باعث کاهش کبودی و تورم پس از عمل می‌شود. سپس در قسمتی از بدن که قرار است اصلاح شود، سوراخی به قطر ۲ تا ۵ میلی‌متر ایجاد می‌شود، سپس دستگاه از طریق سوراخ وارد بافت چربی شده و با استفاده از امواج ماوراء بنفش، بافت چربی خارج می‌شود و در نهایت محلول چربی و ماده بی‌هوشی از طریق منافع ایجاد شده از بدن خارج می‌شوند. این دستگاه به دلیل دارا بودن سیستم ایمنی فعال، هنگام مواجهه با بافت غیر چربی، فعالیت خود را متوقف می‌کند.

بهبودی پس از انجام لیپوماتیک

فرآیند لیپوماتیک به صورت سرپایی انجام شده و بیماران می‌توانند پس از آن به خانه برگردند و همچنین طی یک یا دو روز آینده به روال معمول زندگی خود بازگردند. احساس درد، تورم و کبودی پس از جراحی امری طبیعی است اما بدن به مرور به جراحی عادت کرده و فرم خود را بازیابی می‌کند.

ترکیب لیپوماتیک با سایر روش‌های زیبایی

ترکیب لیپوماتیک با سایر روش های زیبایی

عمل لیپوماتیک روشی است که اثر سفت کننده دارد، در صورت عدم افتادگی و تغییر شکل پوست قبل از عمل، نتایج بسیار رضایت بخش خواهد بود، با این حال اگر قبل از جراحی پوست ترک یا افتادگی داشته باشد، استفاده از پیکرتراشی لیپوماتیک همراه با عمل جراحی لیفتینگ نتایج بسیار بهتری را ارائه خواهد کرد. علاوه بر این، این روش می‌تواند با سایر روش‌ها مانند ماموپلاستی، روش‌های زیبایی صورت یا جراحی زیبایی بینی ترکیب شود، در این شرایط بیمار به جای بی‌حسی موضعی، بی‌هوشی عمومی را دریافت می‌کند. چربی خارج شده در طی این روش می‌تواند در صورت تشخیص پزشک، به شکم و اطراف مفاصل ران تزریق شود، در نتیجه می‌توان با استفاده از چربی بدن خود فرد، ظاهر زیباتری به آن داد.

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن

هر دو روش لیپوماتیک و لیپوساکشن از روش‌های زیبایی لاغری موضعی به شمار می‌روند که در آن‌ها چربی از قسمت‌های مشکل‌دار بدن تخلیه می‌شود، با این تفاوت که در روش لیپوساکشن چربی‌های اضافی زیر پوستی از طریق حرارت سوزانده شده و سپس توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌شوند، با این حال در روش پیکرتراشی لیپوماتیک چربی‌ها به هیچ عنوان سوزانده نمی‌شوند، بلکه از طریق ضربه و حرکات ارتعاشی لوله کانولا شکسته شده و به مایع تبدیل می‌شوند، سپس چربی مایع از بدن خارج می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی روش لیپوساکشن و جراحی لیپوماتیک امکان استفاده و انتقال چربی به قسمت‌های دیگر بدن در درمان لیپوماتیک است، زیرا در این روش چربی‌ها بدون آسیب و سوزانده شدن به صورت مایع از بدن خارج می‌شوند، به همین دلیل امکان انتقال آن به سایر قسمت‌های بدن وجود خواهد داشت.

عوارض جانبی احتمالی روش لیپوماتیک

پیکرتراشی با لیپوماتیک معمولاً فاقد عوارض جانبی است، اما مانند همه جراحی‌های زیبایی ممکن است با عوارض جانبی احتمالی همراه باشد که خانه پزشک ایرانیان برای آگاهی بیشتر شما آن‌ها را عنوان کرده است:

 1. لرزش شدید که باعث آسیب دیدگی بیمار می‌شود.
 2. التهاب
 3. بی‌حسی موضعی ناحیه تحت درمان
 4. عفونت که معمولا نادر است
 5. واکنش آلرژیک
 6. سوختگی پوست
 7. جای‌ زخم
 8. خارش
 9. افزایش دمای بدن
 10. حالت تهوع
 11. احساس ضعف و سرگیجه

هزینه عمل لیپوماتیک

قیمت عمل لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی به عوامل مختلفی ارتباط دارد.

لیپوماتیک شکم و پهلو  طبق آخرین تعرفه های موجود بین ۱۵ الی ۲۰ ملیون تومان به صورت تقریبی هزینه در بر دارد. ( این تعرفه با توجه به تخصص و تجربه پزشک و مکان عمل متغییر می باشد )

لیپوماتیک که همچنین به آن پیکرتراشی با مکش گفته می‌شود، یک جراحی زیبایی برای از بین بردن و خارج کردن چربی، بدون شل شدن پوست و بازگشت آن است؛ در طی انجام این روش چربی اضافی از طریق شکسته شدن و مکیدن از بدن خارج می‌شود. این روش می‌تواند بر روی شکم، ران، باسن، گردن، شانه و کمر انجام شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا