جراحی زیبایی

ماموپلاستی و معرفی انواع روش های جراحی سینه

۰
(۰)

بدن افراد تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر دارد، به عنوان مثال برخی از افراد ممکن است سینه‌های بزرگی داشته باشند و یا برخی دیگر از سایز کوچک سینه‌های خود ناراضی باشند، انواع عمل‌های پستان که شامل کاهش یا افزایش حجم آن و همچنین بازسازی سینه به دلیل جراحی سرطان پستان است، به عنوان ماموپلاستی شناخته می‌شوند، جراحی سینه با استفاده از تکنیک‌های خاص، مشکلات مربوط به پستان را رفع می‌کند. در این مطلب متخصصان خانه پزشک ایرانیان اطلاعات کامل و جامعی در مورد ماموپلاستی پستان ارائه کرده‌اند.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی، اصطلاحی برای عمل‌های جراحی پلاستیک ناحیه پستان می باشد، بهبود ظاهر سینه‌ها می‌تواند احساس جدیدی از اعتماد به نفس در افراد ایجاد کند، علاوه بر این، در برخی از موارد عمل جراحی سینه می‌تواند به رفع مشکلات سینه کمک کند، بخش عمده‌ای از عمل‌های جراحی پستان مربوط به بیماری سرطان پستان است، زیرا این بیماری نیاز به برداشتن پستان و بازسازی مجدد آن دارد، همچنین جراحان پستان می‌توانند از این روش برای افزایش و کاهش سایز پستان استفاده کنند.

ماموپلاستی چیست؟

انواع ماموپلاستی

بسته به نیاز هر بیمار، انواع مختلفی از ماموپلاستی سینه وجود دارد، برخلاف آنچه که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، این مداخله جراحی تنها شامل کاهش یا افزایش سایز سینه نمی‌باشد زیرا مشکلات جسمی یا روانی دیگری نیز وجود دارند که به لطف جراحی پلاستیک پستان قابل حل هستند، جراحی پستان به سه نوع ماموپلاستی افزاینده، ماموپلاستی کاهنده و ماموپلاستی ترمیم تقسیم می‌شود، برای آگاهی بیشتر با انواع جراحی پستان با مجله سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

ماموپلاستی افزاینده یا تقویت سینه

ماموپلاستی افزاینده به منظور بهبود ظاهر، اندازه و خطوط سینه‌ها انجام می‌شود، زنان به دلایل مختلف مایل به انجام جراحی افزایش پستان هستند، به عنوان مثال برخی از افراد از ظاهر کوچک سینه‌های خود ناراضی هستند، برخی دیگر این عمل جراحی را برای اصلاح عدم تقارن اندازه سینه‌های خود انجام می‌دهند، افزایش پستان از طریق کاشت‌هایی انجام می‌شود که می‌توان آن‌ها را روی عضله قفسه سینه یا در زیر آن قرار داد، پزشک برای انجام این کار برشی را در کنار پستان یا پایین آن ایجاد می‌کند، قرار گرفتن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه تداخل کمتری در ماموگرافی غربالگری ایجاد می‌کند، با این حال زنان باید به این نکته توجه کنند که کاشت پستان ممکن است در تشخیص سرطان اختلال ایجاد کند، علاوه بر این، فشرده سازی پستان در طول ماموگرافی ممکن است باعث پارگی ایمپلنت شود.

هدف از انجام جراحی تقویت سینه

این روش جراحی ممکن است به رفع موارد زیر کمک کند:

 1. سینه‌های کوچک یا شرایطی که در آن یکی از سینه‌ها کوچک‌تر از دیگری است.
 2. کاهش سایز سینه پس از بارداری یا شیردهی
 3. اصلاح شرایط مربوط به سینه‌های ناهموار

ماموپلاستی افزاینده یا تقویت سینه

قبل از انجام ماموپلاستی افزاینده

قبل از انجام جراحی باید در مورد اندازه و شکل ظاهری پستان با جراح پلاستیک صحبت کنید، پزشک بسته به خواسته بیمار، انواع خاصی از ایمپلنت‌ها و همچنین روش‌های انجام جراحی را برای بیمار توصیف می‌کند، همچنین قبل تصمیم به انجام جراحی موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

 1. کاشت پستان از افتادگی آن‌ها جلوگیری نمی‌کند، برای اصلاح افتادگی پستان ممکن است علاوه بر تقویت سینه به لیفت سینه نیز نیاز داشته باشید.
 2. کاشت پستان دائمی نبوده و متوسط طول عمر ایمپلنت ۱۰ سال است.
 3. پس از انجام جراحی کاشت پستان، ماموگرافی ممکن است پیچیده و سخت باشد، در صورت کاشت علاوه بر انجام ماموگرافی معمول به انجام تست‌های اضافی نیز نیاز است.
 4. کاشت پستان ممکن است شیردهی را مختل کند.
 5. قبل از انجام جراحی به افراد سیگاری توصیه می‌شود که مدتی قبل از جراحی از مصرف دخانیات خودداری کنند.

فرایند ماموپلاستی افزاینده

برای قرار دادن کاشت پستان، پزشک برشی را در یکی از سه مکان زیر ایجاد می‌کند:

 1. در چین زیر پستان
 2. زیر بغل
 3. اطراف نوک پستان

پس از ایجاد برش، پزشک بافت پستان را از عضلات و بافت همبند قفسه سینه جدا می‌کند، این امر جیب کوچکی را در پشت یا جلوی خارجی‌ترین عضله دیواره قفسه سینه ایجاد می‌کند که جراح ایمپلنت را در داخل این جیب درست در پشت نوک پستان قرار می‌دهد، ایمپلنت‌های نمکی پس از قرار گرفتن در جای خود با آب نمک استریل پر می‌شوند اما ایمپلنت‌های سیلیکونی از قبل با ژل سیلیکون پر می‌شوند؛ پس از قرار گیری ایمپلنت در جای خود، پزشک برش ایجاد شده را بخیه می‌زند.

پس از ماموگرافی افزاینده

درد و تورم به احتمال زیاد برای چند هفته پس از جراحی وجود خواهد داشت؛ علاوه بر این، ممکن است در محل برش، کبودی ایجاد شود اما این موارد به مرور زمان از بین می‌روند، پس از جراحی لازم است دستورالعمل‌های پزشک را درمورد بازگشت به فعالیت‌های روزمره دنبال کنید، به عنوان مثال، ممکن است پزشک بیمار را از انجام فعالیت‌های سنگین به مدت دو هفته منع کند.

پس از انجام جراحی، سینه‌ها ممکن است به تماس بدنی یا حرکات ناخوشایند حساس شود، بنابراین از پوشیدن لباس‌های تحریک کننده و چسب خودداری کنید؛ احساس گرما و قرمزی در پستان می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد، در چنین شرایطی لازم است سریعاً به پزشک مراجعه شود.

خطرات ماموپلاستی افزاینده

افزایش سایز پستان ممکن است با خطرات مختلفی از جمله موارد زیر همراه باشد:

 1. بافت اسکار
 2. درد سینه
 3. عفونت
 4. تغییر در احساس نوک سینه
 5. نشت یا پارگی ایمپلنت

اصلاح این عوارض ممکن است به عمل‌های جراحی بیشتر نیاز داشته باشد.

ماموپلاستی کاهنده یا کاهش سینه

سینه‌های بزرگ، سنگین و آویزان ممکن است ناراحت کننده باشد، سینه‌های بزرگ می‌تواند باعث گردن درد، کمر درد، تحریک پوست، تو رفتگی بند سینه بند و بی حسی شود، کاهش پستان که به عنوان ماموپلاستی کاهنده شناخته می شود شامل برداشتن پوست، چربی و بافت غدد اضافی است، کاهش سینه برای اهداف زیبایی و درمانی انجام می‌شود، این نوع جراحی می‌تواند باعث ایجاد اسکار گسترده شود.

ماموپلاستی کاهنده یا کاهش سینه

هدف از انجام جراحی کاهش پستان

جراحی کاهش پستان برای زنانی که پستان‌های بزرگی دارند و موارد زیر را تجربه می‌کنند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد:

 1. درد مزمن پشت گردن و شانه که به داروهای ضد درد نیاز دارد.
 2. بثورات مزمن یا تحریک پوستی در زیر پستان‌ها
 3. درد عصب
 4. فعالیت محدود شده
 5. اعتماد به نفس پایین به دلیل سایز بزرگ سینه
 6. مشکل در پوشیدن سوتین برای لباس
 7. جراحی ماموپلاستی کاهنده به افراد زیر توصیه نمی‌شود
 8. افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند
 9. افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت و مشکلات قلبی
 10. افراد دارای اضافه وزن

علاوه بر این، افرادی که برنامه‌های خاصی برای آینده دارند مانند زایمان یا کاهش وزن، ممکن است لازم باشد جراحی کاهش پستان را به تعویق بیندازند.

قبل از انجام ماموگرافی کاهنده

قبل از انجام جراحی، پزشک سابقه پزشکی و سلامت کلی بیمار را ارزیابی می‌کند، سپس در مورد انتظارات بیمار از اندازه و شکل ظاهری سینه‌های خود پس از جراحی با وی صحبت می‌کند، علاوه بر این، قبل از انجام جراحی پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 1. انجام تست‌های مختلف آزمایشگاهی
 2. انجام ماموگرافی
 3. عدم مصرف دخانیات برای مدت مشخصی قبل و بعد از جراحی
 4. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی

فرایند ماموپلاستی کاهنده

تکنیک خاصی که برای کاهش اندازه پستان مورد استفاده می‌گیرد، می‌تواند در افراد متفاوت باشد، به طور کلی برای انجام این روش، مراحل زیر دنبال می‌شود:

 1. ایجاد برش در اطراف نوک سینه یا قسمت چین هر پستان
 2. بافت پستان، چربی و پوست اضافی از بین رفته تا حجم پستان کاهش یابد.
 3. سپس سینه‌ها تغییر شکل داده و مکان نوک پستان تغییر می‌کند.
 4. در نهایت پوست باقی مانده توسط بخیه بسته می‌شود.

اگر سایز سینه بسیار بزرگ باشد، ممکن است پس از حذف بافت و پوست اضافی، پوست در موقعیت بالاتر پیوند داده شود.

پس از جراحی کاهش پستان

سینه‌ها بلافاصله پس از جراحی با گاز یا بانداژ پوشانده می‌شوند، پس از جراحی، لوله‌هایی در زیر بازو در داخل زخم قرار داده می‌شوند تا خون و مایعات اضافی را تخلیه کنند، برای کاهش خطر ابتلا به عفونت احتمالاً داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می‌شوند، روزهای اول یا هفته اول بعد از جراحی موارد زیر ممکن است ایجاد شوند:

 1. حساسیت و تحریک‌پذیری سینه‌ها
 2. تورم و کبودی در ناحیه سینه

پس از انجام جراحی پزشک ممکن است استفاده از سوتین‌های فشاری الاستیک را برای محافظت از پستان‌ها توصیه کند، همچنین در حین بهبودی سینه‌ها، فعالیت‌های بدنی سنگین باید برای ۲ تا ۴ هفته محدود شوند.

ماموپلاستی ترمیمی سینه

بازسازی پستان به منظور بهبود ظاهر، کانتور سینه و رسیدن به حجم دلخواه انجام می‌شود، ماموپلاستی ترمیمی در مواردی که فرد به بیماری‌هایی مانند سرطان پستان مبتلا شده باشد، انجام می‌شود، در این موارد که لازم است پستان و عضله سینه از بین بروند، ماموپلاستی ترمیمی باعث بازسازی پستان و افزایش اعتماد به نفس بیمار می‌شود، ماموپلاستی ترمیمی می‌تواند به دو روش پروتز‌های آناتومیک و گرد پستان یا انتقال بافت‌های چربی از شکم به پستان انجام شود:

قبل از انجام ماموپلاستی ترمیمی

قبل از انجام جراحی ترمیمی پستان پزشک مراحل جراحی را توضیح داده و ممکن است انواع روش‌های مختلف بازسازی پستان را ارائه کند، نوع بازسازی و نتیجه آن به نوع بدن، وضعیت سلامتی و درمان سرطان بستگی دارد، علاوه بر این، پزشک اطلاعاتی در مورد بیهوشی، محل انجام عمل و نوع انجام آن و اقدامات بعدی پس از عمل را برای بیمار توضیح می‌دهد، قبل از انجام جراحی لازم است بیمار دستورالعمل‌های پزشک را در مورد آماده شدن برای عمل دنبال کند، این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل خوردن و آشامیدن، تنظیم داروهای مصرفی و ترک سیگار باشد.

ماموپلاستی ترمیمی سینه

فرآیند انجام مامو پلاستی ترمیمی

همانطور که اشاره شد، این روش به دو صورت کاشت ایمپلنت و استفاده از بافت‌های بدن انجام می‌شود که فرآیند انجام آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

فرآیند ماموپلاستی ترمیمی با ایمپلنت

ایمپلنت پستانی، پوسته‌ای سیلیکونی گرد یا اشک مانند است که با آب نمک یا ژل سیلیکون پر شده است، پزشک ایمپلنت را در پشت یا جلوی عضله قفسه سینه قرار می‌دهد، ایمپلنت‌هایی که در جلوی عضله سینه قرار می‌گیرند با استفاده از یک بافت خاص به نام ماتریکس پوستی سلولی در جای خود قرار می‌گیرند، با گذشت زمان، بدن این بافت را با کلاژن جایگزین می‌کند، در این روش ممکن است نیاز به استفاده از گسترش دهنده‌های بافت باشد، گسترش دهنده بافت روشی است که پوست قفسه سینه و بافت‌های نرم را کشیده و فضای مناسب برای کاشت را ایجاد می‌کند؛ هنگام جراحی، پزشک گسترش دهنده بافت را در زیر یا بالای عضله سینه قرار می‌دهد، سپس طی چند ماه آینده پزشک از طریق دریچه کوچکی در زیر پوست، محلول نمکی را به داخل پوسته سیلیکونی تزریق می‌کند و از این طریق ایمپلنت به صورت مرحله‌ای پر می‌شود، این روند باعث کشش تدریجی پوست می‌شود.

فرآیند ماموپلاستی ترمیمی با بافت طبیعی بدن بیمار

بازسازی پستان با بافت بدن از یکی از دو روش زیر پیروی می‌کند:

 1. جراحی فلپ دایره‌ای شکل: در این روش پزشک برخی از رگ‌های خونی را به بافت منتقل می‌کند اما رگ‌های دیگر را دست نخورده باقی می‌گذارد، بافت جدا شده در زیر پوست به ناحیه قفسه سینه متصل شده و سپس جیب جدیدی برای جایگذاری کاشت ایجاد می‌شود.
 2. جراحی فلپ آزاد: در این روش پزشک بافت را به طور کامل از منبع خون جدا کرده و دوباره به رگ‌های جدید نزدیک سینه متصل می‌کند، به دلیل اتصال مجدد رگ‌های خونی، جراحی فلپ آزاد معمولاً پیچیده‌تر از جراحی فلپ دایره‌ای است.

پس از جراحی ترمیمی پستان

بعد از انجام جراحی، احساس خستگی و درد ممکن است برای چندین هفته وجود داشته باشند، پزشک برای کمک به کنترل درد داروهای ضد درد را تجویز می‌کند، بازگشت به فعالیت‌های عادی ممکن است شش هفته یا بیشتر به طول انجامد، در طی این مدت پزشک ممکن است انجام فعالیت‌های بدنی سنگین را محدود کند.

نتیجه گیری

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد ماموپلاستی پستان و انواع آن ارائه شده است و در ادامه فرآیند مربوط به هر کدام از آنها و نکات و مراقبت‌های قبل و بعد از آن‌ها ارائه شده است و در انتها خطرات این روش‌ها توضیح داده شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا