جراحی زیبایی

مراقبت های هفته به هفته بعد از ابدومینوپلاستی

نکات برگزیده مطلب
 • جراحی آبدومینوپلاستی به منظور خارج کردن چربی‌ھای اضافی شکم انجام می شود دوران ریکاوری این جراحی نیاز به زمان دارد و به کندی می گذرد پس با صبوری و متمرکز شدن بر روی بھتر‌شدن، نتیجه بھتری به دست خواھید آورد مراقبت‌ھای قبل و بعد از آن را به خوبی و با دقت دنبال کنید خانه پزشک ایرانیان تمام این مراحل را برای شما در این مقاله مورد بررسی قرار داد. منابع:
۰
(۰)

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یکی از عمل‌های زیبایی است که بیشتر برای رفع افتادگی و شلی پوست شکم و از بین بردن پوست‌های اضافی ایجاد شده در اثر عواملی همچون چاقی و لاغری‌های زیاد، بارداری و … استفاده می‌شود. البته در این عمل امکان برداشتن چربی‌های اضافی و لاغر کردن شکم هم می‌باشد، اما نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفته شود زیرا هدف لیپوساکشن تنها حذف چربی‌های شکم است و ترمیم پوست و جمع کردن در آن انجام نمی‌شود. در ابدومینوپلاستی برش‌هایی در قسمت‌های مختلف شکم زده می‌شود، به همین دلیل با عوارضی مثل زخم و احتمال عفونت همراه است. بنابراین نیاز به رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی است. شما برای اینکه عوارض این عمل را برای خود به حداقل برسانید و دوره نقاهت کوتاهی داشته باشید و همچنین به یک نتیجه مطلوب در این عمل زیبایی برسید، باید به توصیه های مهم مراقبتی قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی توجه کنید. شاید این تصور پیش آید که این توصیه‌های مراقبتی کارهایی سخت و سنگین هستند. نگران نباشید این توصیه‌ها نکات بسیار ساده‌ای هستند. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به این سوال شما که چه نکاتی را قبل و بعد از آبدومینوپلاستی باید رعایت کرد، پاسخ خواهد داد.

مراقبت های قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

قبل از انجام ابدومینوپلاستی باید مراحل زیر را انجام دهید تا جراحی موفقیت آمیزی داشته باشید:

 1. آزمایش‌های قبل از ابدومینوپلاستی شکم را انجام دهید.
 2. داروهای مورد نیاز برای بعد از جراحی شکم را تهیه کنید.
 3. سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 4. از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی بپرهیزید زیرا خونریزی حین جراحی را افزایش خواهند داد.
 5. جراحی شکم به منظور خارج کردن چربی‌های اضافه در کلینیک یا در بیمارستان انجام خواهد شد اگر نیاز به بستری شدن بعد از ابدومینوپلاستی ندارید حتما همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند و حداقل شب اول بعد از جراحی را در کنار‌تان باشد.

مطالب بیشتر: بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های قبل از جراحی آبدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

هفته اول

هفته اول بعد از ابدومینوپلاستی شکم بیمار بیشترین درد را متحمل خواهد شد تورم شکم، کبودی و زخم از جمله مواردی هستند که باید انتظار آن را داشته باشید کمپرس یخ به شما در کاهش تورم و داروهای تجویز شده به تحمل درد در دوران ریکاوری کمک خواهند کرد بسیار مهم است که داروها را سر وقت مصرف کنید زیرا قبل از این که اثر آن‌ها از بین رود و درد شروع شود داروی جدید جایگزین آن خواهد شد اگر طبق دستور پزشک داروها را مصرف کنید به طور قابل توجهی نیاز به داروی کمتری برای تسکین درد خواهید داشت همچنین ممکن است که آنتی بیوتیک برای جلوگیری از ایجاد عفونت تجویز شود؛ تمام جراحی‌های مربوط به شکم از طریق شکافتن آن انجام می‌شوند در نتیجه بدن بیشتر در معرض حملات باکتری‌ها قرار خواهد گرفت، مصرف آنتی بیوتیک‌ها طبق دستور پزشک به بدن در برابر حملات باکتری‌ها کمک خواهد کرد و سرعت ریکاوری را افزایش خواهد داد؛ بعد از ابدومینوپلاستی، شکم پانسمان خواهد شد و سپس بیمار باید از شکم‌بند استفاده کند پوشیدن شکم‌بند تورم آن را کاهش خواهد داد، از ایجاد لخته شدن خون جلوگیری خواهد کرد و به بدن کمک می‌کند تا سریع‌تر با شرایط جدید سازگار شود، پانسمان باید تعویض شود و محل زخم نیز باید هر روز با دقت تمیز گردد، از شکم‌بند به صورت شبانه روزی به مدت ۴ هفته اول بعد از ابدومینوپلاستی شکم استفاده کنید.

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، علاوه بر پانسمان و چسب‌های شکم ممکن است نصب کیسه برای خارج کردن مایعات اضافی شکم انجام شود این کیسه تمام مایعات خروجی از شکم را در دوران ریکاوری در خود جمع خواهد کرد البته نصب آن معمول نیست اگر پزشک تصمیم گرفت که برای شما آن را نصب کند قطعا چگونگی تخلیه و تمیز کردن آن را به شما آموزش خواهد داد

در انتها باید تا حد امکان در بازه ۷ تا ۱۰ روز اول بعد از ابدومینوپلاستی شکم به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیت‌ها یا کارهای منزل حداقل برای ۶ هفته خودداری کنید هنگام دراز کشیدن با قرار دادن بالش زیر سر و زانو احساس راحتی خواهید کرد در هفته اول برای حمام کردن از اسفنج نرم برای شستن بدن استفاده کنید سعی کنید که هر یک ساعت برای چند دقیقه راه بروید تا جریان خون به خوبی برقرار شود احتمالا تا زمانی که بخیه‌ها کشیده نشوند کمی به حالت خمیده راه خواهید رفت در طول دوره ریکاوری از نوشیدن الکل، نیکوتین و مصرف زیاد سدیم در رژیم غذایی دوری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی آبدومینوپلاستی

هفته دوم

در هفته دوم درد کمتر خواهد شد و کبودی‌ها کم رنگ خواهند شد همچنین تورم شروع به کمتر شدن خواهد کرد اما هنوز هم قابل مشاهده است در هفته دوم نیز باید طبق دستور داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک‌ها مصرف شوند همچنین می‌توانید فعالیت‌های سبک خود را  از سر بگیرید؛ دنبال کردن این توصیه‌ها تاثیر مثبتی بر تورم و رفع درد خواهد داشت؛ در هفته دوم با توجه به جزئیات جراحی و سرعت بهبودی شما بخیه‌ها را خواهند کشید تعویض پانسمان و تمیز کردن ناحیه جراحی شده را طبق معمول ادامه دهید شکم‌بند خود را در دوران ریکاوری بپوشید در هفته دوم تشویق خواهید شد که پیاده‌روی سبک انجام دهید تا خون به خوبی در بدن جریان داشته باشد و از ایجاد لخته شدن خون جلوگیری شود برخی از بیماران ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از جراحی زیبایی شکم توانایی بازگشت به کار خود را دارند اما باید از انجام فعالیت‌های جدی و سنگین باز هم خودداری شود.

هفته سوم

هفته سوم و چهارم بعد از ابدومینوپلاستی احساس سلامت کامل خواهید کرد در این مرحله می‌توانید تمرین‌های سبک روزانه خود را از سر بگیرید با وجود این که احساس خوبی دارید اما نباید ورزش‌های سنگین مانند بلند کردن وزنه، پاشو بشین و دیگر ورزش‌های سخت را انجام دهید بیشتر بیماران معمولا تا هفته ششم به بهبودی کامل خواهند رسید قبل از شروع هر فعالیت از پزشک خود در این باره بپرسید؛ درد، تورم و کبودی باید بین هفته‌های سوم تا چهارم ریکاوری، رفع شوند در این مرحله می‌توانید شکم‌بند خود را باز کنید و به فعالیت‌های نرمال و عادی زندگی خود باز گردید همچنین می‌توانید به رژیم غذایی عادی خود باز گردید احساس بی‌حسی در ناحیه‌ شکم در ماه‌های آتی امری عادی است و از بین رفتن کامل آن تا دو سال به طول خواهد انجامید و معمولا با دردهای ناحیه‌ای همراه خواهد بود تورم نیز ممکن است ماه ها بعد از انجام جراحی شکم ایجاد شود و باز رفع شود.

مطالب بیشتر: تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

توصیه هایی برای دوران ریکاوری

توصیه هایی برای دوران ریکاوری

 1. برای خارج کردن سموم و کاهش تورم مقدار زیادی آب بنوشید و رژیم غذایی خود را تا جایی که می‌توانید به سمت غذاهای سالم سوق دهید از جمله مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات
 2. ویتامین A و C مصرف کنید
 3. برای تقویت سیستم ایمنی و افزایش سطح آنتی اکسیدان بدن چای سبز بنوشید
 4. مکمل‌های پروبیوتیک استفاده کنید
 5. آناناس و پاپایا برای کاهش نفخ و التهاب بخورید
 6. از داروی آرنیکا برای کاهش تورم، کبودی و درد استفاده کنید
 7. از مکمل فسفر یا چای زنجبیل برای رفع تهوع استفاده کنید

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlineplasticsurgerymyplasticsurgeon
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا