جراحی زیبایی

مراقبت های ضروری قبل و بعد از بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

نکات برگزیده مطلب
 • عمل پلک چشم به منظور رفع افتادگی پلک، خارج کردن پوست و چربی اضافی دور چشم انجام می شود با توجه به این که این جراحی در ناحیه خاصی از صورت انجام می‌شود نیاز به مراقبت‌ھای قبل و بعد برای رسیدن به نتیجه مطلوب است که خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به آن‌ھا پرداخت.
۰
(۰)

استفاده از عمل‌ها و کارهای زیبایی در جهان بسیار باب شده است و روز به روز در حال گسترش است. بلفاروپلاستی یا عمل پلک یکی از انواع کار‌های زیبایی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. البته گاهی انجام بلفاروپلاستی جنبه درمانی دارد، اما عمده دلیل استفاده از آن بحث زیبایی و رفع افتادگی پلک و کمک به جوان‌تر و شاداب‌تر و همچمین زیباتر به نظر رسیدن است. باید متذکر شویم که تنها اقدام به انجام بلفاروپلاستی برای رسیدن به نتیجه مطلوب کافی نیست. مانند سایر عمل‌ها، همواره نکات مراقبتی قبل و بعد از بلفاروپلاستی وجود دارند که برای رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش عوارض ناشی از این عمل، نیاز است آن‌ها را رعایت کنید. نادیده گرفتن مراقبت بعد از بلفاروپلاستی به افزایش عوارض بعد از انجام آن و طولانی شدن دوره نقاهت شما می‌انجامد که مطمعنا برای شما مطلوب نخواهد بود. بسیاری از کاربران و متقاضیان بلفارو پلاستی همواره این سوال را مطرح می‌کنند که بعد از جراحی بلفاروپلاستی چه نکاتی را رعایت کنیم؟ خانه پزشک ایرانیان در این مقاله، به این سوال پاسخ داده است.

مراقبت های قبل از عمل پلک چشم

معاینه فیزیکی

جراح به صورت فیزیکی میزان اشک تولیدی چشم و بخش‌های مختلف پلک را اندازه گیری خواهد کرد.

معاینه قدرت دید

پزشک با انجام تست میزان قدرت بینایی را خواهد سنجید.

مراقبت های قبل از عمل پلک چشم

عکس برداری از پلک

از پلک چشم در زوایای مختلف عکس برداری خواهند کرد این عکس‌ها به جراح کمک خواهد کرد در مورد نحوه جراحی، تاثیرهای کوتاه و بلند مدت برنامه ریزی کند همچنین برای استفاده از بیمه مورد نیاز خواهند بود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

در منزل از عینک آفتابی استفاده کنید زیرا ممکن است که نسبت به نور حساسیت ایجاد شود.

روغن یا پمادهای استفاده شده در جراحی ممکن است که دید شما را تار کند این اتفاق موقتی است و بعد از ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت.

به مدت دو هفته بعد از جراحی پلک از لنز استفاده نکنید و بهتر است که از عینک استفاده کنید.

برای ۳ تا ۴ روز بعد از جراحی غذاهای نرم بخورید و لقمه‌های کوچک در دهان خود بگذارید به عنوان مثال می‌توانید از این غذاها استفاده کنید: ماست، پنیر نرم، سبزیجات خوب پخته شده، میوه‌های نرم، نان نرم، ماکارونی یا گوشت نرم و ترد

بسیار مهم است که بعد از جراحی برای ۳ تا ۴ روز به طور کامل استراحت کنید در نتیجه از انجام ورزش‌هایی شامل بلند کردن اجسام سنگین است خودداری کنید.

اگر احساس تهوع یا علائم سرما خوردگی دارید حتما پزشک را در جریان بگذارید بسیار مهم است تا جایی که می‌توانید از عطسه، سرفه کرد یا استفراغ خودداری کنید این اعمال فشار خون را افزایش خواهند داد در نتیجه در ناحیه جراحی شده خونریزی مشاهده می‌شود.

برای مدت ۲ هفته خم نشوید و اجسام سنگین‌تر از ۲ کیلوگرم را بلند نکنید قبل از این که فعالیت‌های خود را از سر بگیرید با پزشک خود در این باره مشورت کنید به خصوص اگر تمایل به انجام ورزش دارید.

مطالب بیشتر: عوارض بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی پلک

برای مدت دو هفته بعد از جراحی هنگام خواب سر خود را با گذاشتن چند بالش بر روی هم بالاتر از سطح بدن قرار دهید این کار مانع از ایجاد تورم در ناحیه پلک خواهد شد.

چشم ممکن است که بعد از جراحی کبود یا متورم شود و تورم آن صبح‌ها بیشتر خواهد بود و در طول روز با راه رفتن و نشستن کمتر خواهد شد.

ممکن است که در ناحیه فک و گونه نیز تورم داشته باشید اما ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی شروع به کمتر شدن خواهد کرد.

کمپرس آب سرد و قطره چشم

قبل از جراحی پرستار به شما و همراه‌تان نحوه استفاده از کمپرس آب سرد و قطره استریل نمکی را آموزش خواهد داد همچنین به شما محلول نمکی استریل، قطره و پد استریل از جمله مواردی است که تجویز خواهند شد.

مراحل استفاده از کمپرس آب سرد

 1. دست‌های خود را قبل از این که از قطره استفاده کنید به مدت ۲۰ ثانیه به طور کامل و با دقت بشویید
 2. برای تهیه کمپرس آب سرد محلول استاندارد نمکی را در پد استریل بریزید و آن را درون فریزر قرار دهید
 3. سپس کمپرس را برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی پلک چشم بگذارید و بعد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت بدهید این کار را در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی تکرار کنید و تا زمانی که بیدار هستید انجام دهید، بعد از ۲۴ ساعت کمپرس آب سرد دیگر تاثیری نخواهد داشت
 4. اگر تاری دید دارید از قطره استریل چشم استفاده کنید البته اگر پزشک برای شما پماد چشم تجویز کرده باشد هر ۴ ساعت یک بار قطره را در بخش داخلی چشم بریزید و مراقب باشید که پلک چشم را موقع انداختن قطره نکشید

حمام و آرایش بعد از عمل پلک چشم

بعد از عمل بلفاروپلاستی از گردن به پایین را هر زمانی که بخواهید می‌توانید بشویید تا زمانی که پزشک به شما اجازه حمام کامل را نداده است از این کار اجتناب کنید معمولا ۵ روز بعد از جراحی می‌توانید به آرامی زیر چشم‌ها را با پارچه نرم بشویید می‌توانید از شامپو مو برای شستن موها استفاده کنید هرگاه که اجازه حمام کامل به شما داده شد می‌توانید پلک چشم را بشویید و از شامپوهای ملایم به عنوان مثال شامپو بچه برای شستن موها استفاده کنید؛ از کرم یا لوازم آرایشی چشم مانند سایه، خط چشم یا ریمل به مدت دو هفته بعد از جراحی استفاده نکنید آرایش دیگر نواحی صورت بلامانع است؛

بخیه پلک در دو نوبت مختلف بین ۲ تا ۷ روز بعد از عمل پلک کشیده خواهد شد.

حمام و آرایش بعد از عمل پلک چشم

علائمی که با مشاهده آن ها باید به پزشک مراجعه کنید

 1. تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۸ درجه) یا بالاتر
 2. لرز
 3. تهوع (احساس بالا آوردن)
 4. استفراغ
 5. افزایش درد، تورم و قرمزی در ناحیه جراحی شده که به مرور در حال بدتر شدن باشد
 6. آبریزش متناوب محل بخیه
 7. جداشدن بخیه‌ها
 8. کوتاه شدن تنفس به طور ناگهانی یا به سختی نفس کشیدن
 9. دیگر علائم بدون دلیل یا بدون انتظار

توصیه هایی برای خوردن و آشامیدن

 1. غذاهای شور مایع را درون بدن به دام خواهند انداخت و موجب تورم خواهند شد پس برای مدت ۷ روز اول بعد از عمل پلک چشم از خوردن این گونه غذاها بپرهیزید برای جلوگیری از انقباض‌ها مقدار زیادی سبزیجات و میوه‌های خشک شده بخورید از رژیم غذایی استانداردی پیروی کنید تا از رسیدن مواد معدنی و مغذی به بدن بعد از جراحی مطمئن باشید این کار به بهبود سریع‌تر کمک خواهد کرد
 2. در روزهای نخست بعد از جراحی مقدار زیادی آب و آب میوه طبیعی بنوشید
 3. مصرف کافئین و نوشیدنی‌های حاوی کربنات را در روزهای نخست کاهش دهید
 4. هفته اول بعد از جراحی از مصرف الکل دوری کنید

سیگار کشیدن را متوقف کنید

اگر سیگار می کشید باید بدانید که مصرف آن باعث می‌شود دوره ریکاوری طولانی‌تر شود سیگار کشیدن خطر ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد بهتر است مصرف سیگار را به مدت حداقل ۶ هفته قبل از جراحی متوقف کنید

به چشمان خود استرس وارد نکنید

از چک کردن ایمیل، خواندن کتاب یا دنبال کردن فیلم حداقل برای یک هفته قبل از جراحی دوری کنید این فعالیت‌ها موجب خشک شدن چشم خواهند شد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
yeovilhospitalmayoclinicmskcc
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا