جوانسازی پوست

۱۴ نکته مهم مراقبتی قبل و بعد از تزریق بوتاکس

نکات برگزیده مطلب
 • بوتاکس یک روش درمان برای از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی آن به حساب می آید در این روش با تزریق دوز کمی از سم بوتولیسم به عضله آن را فلج می کنند و در حالت استراحت قرار می‌دھند بوتاکس مانند ھر روش درمانی دیگر جوانسازی پوست به مراقبت ھای قبل و بعد از جراحی نیاز دارد که خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به تفصیل به آن‌ھا پرداخت.
۰
(۰)

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های پرکاربرد و پرطرفدار برای حذف خطوط و چین و چروک‌های پوست صورت است. در این روش از یک سم با نام تجاری بوتاکس برای فلج کردن عضلات صورت استفاده می‌شود. باید توجه کرد بوتاکس علاوه بر آنکه مفید است نقض مثبتی در جوانسازی پوست دارد، می‌تواند عوارض خطرناکی را هم به همراه داشته باشد. برای جلوگیری و یا به حداقل رساندن این عوارض علاوه بر انتخاب یک کلینیک معتبر باید مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس به نواحی صورت را رعایت کنید. شاید از خود بپرسید این مراقبت‌ها چیست، از کجا باید از آن‌ها مطلع شویم و یا دقیقا باید قبل یا بعد از بوتاکس چه کنیم؟ این مراقبت‌ها دستورالعمل‌های ساده‌ای هستند که کارشناسان کلینیکی که برای بوتاکس مراجعه می‌کنید و یا خود پزشک آن‌ها را به شما خواهند گفت.

اما توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم به انجام کاری در رابطه با آن تحقیق و مطالعه کنید. برای بوتاکس هم چنین است، بهتر است که قبل از مراجعه به کلینیک در رابطه با آن اطلاعات کسب کنید. در این مقاله تیم خانه پزشک ایرانیان نکات مراقبتی مهم بعد از تزریق بوتاکس که نیاز است از آن مطلع باشید را شرح داده است.

مراقبت های قبل از بوتاکس

چند روز قبل از آغاز درمان بوتاکس با انجام فعالیت‌هایی که موجب تحریک و حساسیت پوست می‌شوند خودداری کنید از جمله:

 1. دوش آب گرم
 2. انجام ورزش‌های سنگین
 3. مصرف داروهای ضد التهابی مانند Advil یا Tylenol
 4. نوشیدن الکل
 5. مالش یا ماساژ پوست
 6. انجام دیگر درمان‌های پوستی

مراقبت های قبل از بوتاکس

۷ روز قبل از بوتاکس

از مصرف آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بپرهیزید این داروها عبارتند از:

 1. ایبوپروفن
 2. ادویل (Advil)
 3. موترین(Mortin)
 4. نوپرین(Nuprin)
 5. ناپروکسن با نام تجار آلو(Aleve)
 6. سلبرکس(Celebrex)
 7. روغن ماهی
 8. جینکوبیلوبا(Gingko Biloba)
 9. گل راعی(St. John’s wort)
 10. دوز بالایی از ویتامین E برای حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از تزریق، مگر این که بیمار مجبور به استفاده از داروها باشد.
 11. اگر سابقه تبخال زدن دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا داروهای ضد ویروسی مناسب برای شما تجویز کنند.
 12. در صورتی که باردار یا شیرده هستید یا به هر ماده مانند تخم مرغ آلرژی دارید و یا از بیماری‌های اختلال عصبی رنج می‌برید از انجام بوتاکس خودداری کنید.

۳ روز قبل از بوتاکس

استفاده از داروهای ترتینوئین ( رتین-A)، رتینول، گلیکولیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید یا دیگر داروهای ضد قارچی را متوقف کنید همچنین از موم انداختن، سفید کردن دندان‌ها، کرم‌های مو بر در ناحیه مورد نظر خودداری کنید.

روز تزریق

 1. با پوست تمیز و بدون آرایش به کلینیک بروید.
 2. بعد از تزریق ممکن است کمی پوست حساس شود.
 3. قرمزی و تورم امری معمول و عادی است همچنین کبودی ممکن است ایجاد شود.
 4. ممکن است در ناحیه تزریق پوست حساس شود که چند ساعت بعد از بین خواهد رفت.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

هدف از رعایت‌ مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس رسیدن به بهترین نتیجه بعد از انجام این درمان است همچنین با رعایت مواردی که در ادامه به تشریح آن‌ها خواهیم پرداخت از کبودی و انتشار آن به دیگر نقاط جلوگیری خواهد شد؛ رعایت نکات زیر در روز تزریق می‌تواند بسیار موثر باشد:

 1. به آرامی صورت خود را نرمش دهید.
 2. بعد از تزریق ادامه روز را استراحت کنید.
 3. ضربان قلب خود را در حد نرمال نگه دارید.
 4. از لمس کردن، مالش یا فشار فیزیکی در ناحیه‌ای که تزریق انجام شده است خودداری کنید.

بازگشتن به فعالیت های روزمره پس از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیاز به استراحت ندارد بنابراین فرد نیاز به مرخصی نخواهد داشت و می‌تواند فعالیت‌های خود را به سرعت از سر بگیرد.

مراقبت های بعد از بوتاکس

۲۴ ساعت بعد از تزریق از ورزش بپرهیزید

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، اگر ورزش کردن بخشی از فعالیت‌های روزانه شما است حداقل تا ۲۴ ساعت از این کار بپرهیزید ممکن است که پزشک شما را برای چند روز از این کار منع کند فعالیت‌های ورزشی جریان فشار خون را افزایش خواهند داد و این امر موجب می‌شود که سم تزریق شده به دیگر نواحی سرایت کند و از تاثیر آن در ناحیه تحت درمان بکاهد همچنین خطر کبودی را افزایش خواهد داد ورزش کردن عضلات را منقبض خواهد کرد در نتیجه تاثیر گذاری سم تزریق شده را کمتر خواهد کرد با این وجود انجام نرمش‌های صورت بی‌خطر خواهد بود نرمش‌های از قبیل:

 1. اخم کردن
 2. خندیدن
 3. بالا بردن ابروها

این تمرین‌ها باعث می‌شوند که تاثیر بوتاکس سریع‌تر خود را نشان دهد.

آرایش کردن محدودیتی نخواهد داشت

اگر تزریق انجام داده‌اید بهتر است که برای ۲۴ ساعت اولیه بعد از آن از آرایش کردن خودداری کنید زیرا برای آرایش کردن پوست باید مواد آرایشی را بر روی آن مالید و این عمل موجب پراکنده شدن سم در صورت خواهد شد.

بنشینید

تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس بنشینید زیرا دراز کشیدن یا خم شدن می‌تواند موجب انتشار سم و افزایش کبودی می‌گردد.

در مورد داروها از پزشک خود بپرسید

برخی از داروها ممکن است موجب افزایش کبودی شوند اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید در مورد متوقف کردن و از سر گیری دوباره آن‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از نوشیدن الکل بپرهیزید

همان طور که قبل از بوتاکس به دلیل افزایش کبودی، فرد را از مصرف الکل منع می‌کنند بعد از تزریق نیز نباید الکل نوشید.

از لمس کردن صورت بپرهیزید

برای جلوگیری از پراکنده شدن سم به مدت یک روز بعد از تزریق از دست زدن به صورت خودداری کنید گاهی برخی از پزشکان این کار را تا ۳ روز منع می‌کنند اگر بوتاکس در دیگر قسمت بدن تزریق شده است از لمس کردن آن نیز بپرهیزید اگر نوبت ماساژ حرفه‌ای دارید بهتر است که آن را به چند روز دیگر موکول کنید.

از دیگر درمان های پوستی بپرهیزید

بوتاکس نیاز به زمان دارد تا تاثیر خود را بر ماهیچه بگذارد برای ۲۴ ساعت اولیه بعد از تزریق از دیگر درمان‌های پوستی مانند موارد زیر خودداری کنید:

 1. صورت
 2. ماساژ صورت
 3. لایه برداری
 4. استفاده از فیلر

انجام این درمان‌های پوستی بلافاصله بعد از بوتاکس از تاثیر آن خواهد کاست.

بر روی ناحیه تزریق شده نخوابید

تمام تلاش خود را به کار ببرید تا از خوابیدن بر روی بخشی که تزریق انجام شده است نخوابید این کار از فشار فیزیکی بر روی ماهیچه خواهد کاست و به بوتاکس اجازه می‌دهد که در ماهیچه مورد نظر بماند از خوابیدن تا ۴ ساعت بعد از تزریق بپرهیزید.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

حداقل تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس در برابر نور خورشید قرار نگیرید گرما موجب افزایش فشار خون و در نتیجه کبودی خواهد شد برای احتیاط بیشتر بهتر است که بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه این روند را ادامه دهید همچنین بهتر است که از دیگر فعالیت‌ها که به گرما نیاز دارند نیز دوری کنید مانند:

 1. حمام آفتاب
 2. دوش آب گرم
 3. قرار گرفتن در وان آب گرم
 4. سونا

زمان مراجعه بعدی به پزشک بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق، قرمزی پوست، حساسیت آن به لمس و تورم امری عادی است این عوارض معمولا یک روز بعد از تزریق از بین خواهند رفت کبودی نیز عادی است با گذاشتن کمپرس یخ می‌توانید به رفع آن‌ها کمک کنید اما کبودی‌ها تا دو هفته بعد از بین خواهند رفت همچنین اگر هر کدام از مشکلات زیر را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

 1. ضعف ماهیچه
 2. تورم شدید
 3. ایجاد اختلال در صحبت کردن
 4. اختلال در تنفس
 5. عدم کنترل مثانه
 6. ایجاد تغییر در دید

اگرچه این عوارض بسیار به ندرت رخ می‌دهند اما هشداری است که فرد نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

چند روز بعد از بوتاکس صورت میتوان موها را رنگ کرد؟

چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد؟

اگر قصد رنگ کردن موهای خود را دارید سعی کنید ۳-۲ هفته قبل از انجام بوتاکس موهایتان را رنگ کنید. اما اگر شرایطی پیش آمد که نیاز به رنگ کردن موها بعد از بوتاکس بود، پزشکان توصیه می‌کنند اجازه دهید حداقل بیست روز بعد از تزریق آن را انجام دهید. در غیر این صورت موهایتان آسیب جدی می‌بینند.

اصلاح صورت بعد از تزریق بوتاکس

دوره نقاهت بوتاکس کوتاه است و شما می‌توانید فعالیت‌های خود را بلافاصله از سر بگیرید. اما برای جلوگیری از انتشار سم، حداقل ۷ روز به صورت خود دست نزنید و آن را اصلاح نکنید. هرچند برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند ۳ روز منتظر بمانید.

تغذیه بعد از تزریق بوتاکس

تغذیه سالم تاثیر زیادی در نتایج مطلوب بوتاکس و کاهش عوارض آن دارد. بعد از تزریق بوتاکس حتما استفاده سبزیجات و میوه‌ها را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. مواد غذایی مغذی مانند ماهی و میگو استفاده کنید. خوراکی‌های آهن‌دار و ویتامین‌دار مصرف کنید. در کنار این‌ها مواردی وجود دارند که تا مدتی نباید استفاده کنید، به عنوان مثال از مصرف الکل، کافئین، مکمل نیاسین، غذاهای دارای سدیم بالا، غذاهای دارای قند بالا، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، غذاهای تند و سیگار ۴۸-۲۴ ساعت پس از درمان خودداری کنید.

مطالب بیشتر: هزینه تزریق بوتاکس چقدر است

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
pacificskinsfpatientpophealthlinedress-en.techinfus
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا