جراحی زیبایی

۲۴ نکته مراقبتی مهم قبل و بعد از جراحی بینی

۰
(۰)

جراحی بینی پرکاربردترین عمل‌ زیبایی در سراسر دنیا، بخصوص کشور ماست. بطوریکه طبق آماری بعد از کره جنوبی، به نسبت جمعیت، ایران یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد زیادی عمل جراحی بینی در آن انجام می‌شود و ما با نگاهی گذرا به اطرافمان می‌توانیم متوجه درستی این آمار شویم. جراحی بینی جز عمل‌های حساسی است که نیاز است یکسری مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی را حتما رعایت کنید. برخی فکر می‌کنند همینکه این عمل را انجام دادند به معنای رسیدن به نتیجه مطلوبشان است. درحالی که چنین نیست. اگر می‌خواهید یک عمل بینی موفقیت‌آمیز و با نتیجه دلخواه داشته باشید و همچنین کمترین عوارض بعد از عمل برای شما پیش آید، باید نکات مراقبتی بعد از عمل بینی و قبل از آن را نیز رعایت کنید. این نکات مراقبتی کارهای سختی نیستند در واقع دستورالعمل‌ها و باید و نبایدهایی است که انجام آن‌ها به راحت و مطلوب بودن جراحی شما کمک می‌کند. شاید این سوال پیش آید که دقیقا بعد از عمل بینی چه کنیم؟ خانه پزشک ایرانیان به بررسی مراقبت های قبل و بعد از عمل زیبایی بینی خواهد پرداخت.

مراقبت های قبل از عمل بینی

 1. از مصرف داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای دو هفته قبل و بعد از جراحی خودداری کنید این داروها موجب افزایش خونریزی خواهند شد و زمانی فقط مجاز به استفاده از آن‌ها هستید که پزشک آن‌ها را تجویز کرده باشد همچنین از مکمل‌های گیاهی و بدون نسخه استفاده نکنید.
 2. سیگار کشیدن را قبل از جراحی متوقف کنید زیرا دوره بهبودی بعد از جراحی را طولانی خواهد کرد و خطر عفونت را افزایش خواهد داد.
 3. شب قبل از جراحی از مصرف شیر، تخم مرغ یا غذای سنگین خودداری کنید.
 4. آقایان ریش و سبیل خود را به طور کامل باید قبل از جراحی بتراشند.
 5. حتما با خود همراه داشته باشید.

مطالب بیشتر: ورزش بعد از عمل بینی

مراقبت های قبل از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

دوران ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی معمولا به یک سال زمان نیاز خواهد داشت ممکن است که یک سال طولانی به نظر برسد اما زمانی که آن را به دورهای کوتاه‌تر تقسیم کنید بهتر قابل کنترل و مدیریت خواهد بود:

هفته اول:

آتل دور بینی بعد از هفته اول برداشته خواهد شد پس می‌توانید از منزل خارج شوید مگر این که کبودی دور چشم وجود داشته باشد ممکن است که رفع کبودی دور چشم به دو هفته زمان نیاز داشته باشد اما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

هفته دوم:

اکثر تورم صورت از بین خواهد رفت همچنین اثری از کبودی دیده نخواهد شد.

هفته سوم و چهارم:

می‌توانید فعالیت‌هایی که سیستم عروقی را درگیر می‌کنند مانند پرش، شنا یا دوچرخه را از سر بگیرید.

هفته ششم:

در این هفته استخوان بینی به حالت پایداری رسیده است در نتیجه می‌توانید از عینک استفاده کنید.

ماه سوم تا ششم:

بی‌حسی و احساس غیر طبیعی درون بینی و مجراهای آن از بین خواهند رفت.

سال اول:

دوره ریکاوری کامل خواهد شد تورم به طور کلی از بین خواهد رفت و بینی فرم اصلی خود را پیدا کرده است.

مطالب بیشتر: آزمایش های قبل از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

موارد گفته شده دید کلی در مورد بازیابی سلامتی بعد از جراحی بینی است در ادامه خانه پزشک ایرانیان به مسائل ظریف‌تری اشاره خواهد کرد:

 1. روز جراحی و ۴ ساعت بعد از آن می‌توانید از مایعات و غذاهای نرم استفاده کنید.
 2. روز بعد از جراحی را حتما استراحت کنید و سر خود به کمک چند بالش از سطح بدن بالاتر نگه دارید.
 3. داروهایی که پزشک تجویز کرده است را بعد از این که هوشیاری کامل خود را به دست آوردید طبق دستور استفاده کنید اگرچه بیشتر بیماران به داروی خاصی نیاز نخواهند داشت جراح ممکن است استامینوفن ۵۰۰ میلی‌گرم را تجویز کند که هر ۴ یا ۶ ساعت برای از بین بردن درد باید آن را بخورید از مصرف الکل خودداری کنید زیرا موجب تداخل دارویی خواهد شد که برای کلیه‌ها بسیار مضر خواهد بود.
 4. بعد از جراحی بینی پانسمان زیر بینی را بردارید و درون آن را برای حداقل ۵ مرتبه با محلول بشویید این کار را ۳ مرتبه در روز انجام دهید.
 5. آبریزش از بینی برای ۴۸ ساعت اولیه بعد از جراحی عادی است پس نگران نباشید در ضمن پانسمان‌های قرار داده شده در بینی قابل تعویض هستند.
 6. برای ۴۸ ساعت بعد از جراحی حتما کمپرس آب سرد بر روی بینی و چشم‌ها بگذارید سپس برای ۴۸ ساعت بعد از کمپرس آب سرد استفاده کنید مراقب باشید که کمپرس را بر روی بینی و چشم‌ها فشار ندهید.
 7. برخی از بیماران ممکن است که استفراغ و در موارد بسیار نادر استفراغ همراه با خون را تجربه کنند نگران نباشید و با پزشک خود تماس بگیرید.
 8. از سه روز بعد از جراحی روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.
 9. عطسه کردن بعد از جراحی ممکن است که آزاردهنده باشد اما با باز نگه داشتن دهان فشاری بر بینی احساس نخواهید کرد.
 10. روز ۵ تا ۷ بعد از عمل به پزشک مراجعه کنید تا آتل و بخیه را بردارد قبل از مراجعه به کلینیک دوش بگیرید اما آتل را خودتان جدا نکنید.
 11. اگر تامپون درون بینی قرار داده‌اند پزشک حتما در مورد چگونگی خارج کردن آن اطلاعات لازم را به شما خواهد داد.
 12. بعد از برداشتن پانسمان ممکن است که بی رنگی در پوست ناحیه جراحی شده، چشم‌ها و لب بالا مشاهده کنید نیاز به نگرانی نیست این تغییر رنگ بعد از ۲ تا ۳ هفته از بین خواهد رفت.
 13. دو تا سه هفته بعد از جراحی بینی از رانندگی بپرهیزید.
 14. توصیه می‌شود که سیگار کشیدن را ۲ تا ۳ هفته بعد و قبل از جراحی متوقف کنید نیکوتین موجود در سیگار دوره درمان را کندتر خواهد کرد و خطر عوارض را افزایش خواهد داد.
 15. تورم و کبودی بعد از عمل زیبایی بینی امری عادی است و تورم به تدریج طی ماه اول بعد از جراحی از بین خواهد رفت اما چند ماه برای رفع کامل آن زمان نیاز است.
 16. تورم و کبودی زیر چشم از جمله عوارض جانبی رایج عمل زیبایی بینی است که معمولا بین هفته‌های دوم تا ۳ بعد از آن از بین خواهند رفت پس نگران نباشید.
 17. مصرف استامینوفن و ایبوپروفن را دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی متوقف کنید.
 18. از ورزش کردن به مدت یک ماه خودداری کنید بعد از یک ماه، ورزش‌های سبک بلامانع است شنا کردن و تردمیل نیز مشکلی ایجاد نخواهند کرد اما شیرجه زدن ممنوع است از ورزش‌هایی که با توپ انجام می‌شوند و در تماس فیزیکی با افراد هستید بپرهیزید.
 19. لباس راحت بپوشید و از پوشیدن لباس‌هایی که باید از سر بپوشید برای دو هفته بعد از جراحی خودداری کنید.
 20. شستن موها در آرایشگاه مشکلی ایجاد نخواهد کرد حتی اگر یک هفته از زمان جراحی گذشته باشد اما مراقب باشید که آتل بینی خیس نشود و موهای خود را به تنهایی و بدون کمک کسی نشویید.
 21. از شستن صورت در هفته اول خودداری کنید زیرا آتل بینی خیس خواهد شد و موجب عفونت پوست می‌گردد اگر این اتفاق رخ داد با سشوار آن را به خوبی خشک کنید شستن بدن مجاز است.
 22. تا سه ماه بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید زیرا به بینی فشار وارد خواهد کرد اگر مجبور به استفاده هستید در مواقعی که از آن استفاده نمی‌کنید آن را روی پیشانی قرار دهید تا فشار زیادی بر استخوان بینی وارد نشود استفاده از لنز ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی مجاز است.
 23. دندان‌ها خود را با مسواک نرم و به آهستگی مسواک بزنید.
 24. تا ۱۰ روز بعد از جراحی از ایجاد رابطه جنسی خودداری کنید انجام هر گونه فعالیتی که آدرنالین آزاد کند در دو هفته اول می‌تواند موجب ایجاد التهاب در بینی و خونریزی آن گردد.

مطالب بیشتر: عوارض جراحی بینی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
ariamedtourmayoclinicdrfarrior
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا