جراحی زیبایی

مراقبت های خاص قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

۰
(۰)

چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات افراد در قرن جدید است بطوری که افراد زیادی در جهان دارای اضافه وزن هستند. اضافه وزن از سبک زندگی ناسالم مانند خواب ناکافی، غذاهای فست‌فودی، ورزش نکردن و امکانات زیاد و راحت شدن زندگی نشات می‌گیرد. بسیاری از افراد از انجام ورزش‌های سنگین و رعایت رژیم‌های سخت خسته شده‌اند. این افراد کاندید انجام عمل لیپوماتیک یا چربی‌کشی می‌شوند. لیپوماتیک جز عمل‌های زیبایی حوزه لاغری است. در این روش چربی‌های اضافی شکم، ران، بازو، باسن و … بیرون کشیده می‌شود و بدن فرم زیبایی به خود می‌گیرد. انجام این عمل مانند سایر کارهای زیبایی دارای عوارضی است. شما می‌توانید با رعایت مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک این عوارض را به حداقل برسانید. رعایت این نکات نه‌تنها عوارض انجام عمل لیپوماتیک را کاهش می‌دهد، بلکه در موفقیت‌آمیز و رضایت‌بخش بودن نتیجه عمل هم بسیار موثر است. حال این سوال پیش می‌آید که بعد از لیپوماتیک چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ نگران نباشید این توصیه‌های در واقع دستورالعمل‌های بسیار راحتی هستند که پزشک از شما می‌خواهد برای حفظ سلامتی خود آن‌ها را رعایت کنید. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله اطلاعاتی را درباره توصیه های مراقبتی بعد از جراحی شکم در اختیار شما قرار می‌دهد.

مراقبت های قبل از پیکرتراشی

  1. سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل را برای حداقل دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.
  2. سابقه پزشکی خود را یادداشت کرده و در اختیار پزشک قرار دهید اگر حساسیت دارویی دارید حتما پزشک را در جریان بگذارید.
  3. میزان نمک مصرفی خود را قبل و بعد از جراحی کاهش دهید.
  4. از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا ویتامین به مدت ۲ هفته قبل از جراحی بپرهیزید.
  5. دو هفته قبل از جراحی از مصرف ایبوبروفن و آسپرین خودداری کنید.
  6. برای ۲۴ ساعت اولیه بعد از جراحی پیکرتراشی حتما همراه داشته باشید.

مراقبت های قبل از پیکرتراشی

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

در ادامه مراقبت‌هایی برای رفع تورم بعد از جراحی پیکرتراشی و بهبودی سریع‌تر معرفی خواهد شد با دنبال کردن این موارد دوران ریکاوری با سرعت بیشتری طی خواهد شد:

پوشیدن شکم بند ضروری است

اکثر جراحان برای بیماران خود که جراحی پیکرتراشی انجام داده‌اند شکم‌بند تجویز می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که برای چند هفته حتما آن را بپوشند شکم‌بند در واقع بهترین دوست بیمار بعد از پیکرتراشی است که به کوتاه شدن راه بهبودی او کمک بسیاری خواهد کرد شکم‌بند دارای اندازه‌های مختلفی است که می‌توانید متناسب با اندازه خود یکی را انتخاب کنید ایجاد فشار ثابت و متراکم کردن شکم موجب می‌شود که مایع تولید شده در زیر پوست فشرده شده و بدن سریع‌تر آن‌ها جذب کند و در نتیجه تورم کاهش خواهد یافت و بیمار سریع‌تر نتیجه جراحی خود را مشاهده خواهد کرد پوشیدن شکم‌بند بعد از پیکرتراشی به انقباض پوست کمک خواهد کرد و از ایجاد چین و چروک بعد از جراحی جلوگیری می‌کند شکم‌بندها از مواد ضد میکروبی و پارچه‌های نرمی تهیه شده‌اند که مانع از ایجاد حساسیت پوستی خواهند شد حتما از شکم‌بند طبق دستور پزشک استفاده کنید او معمولا توصیه می‌کند که تمام دو هفته اول را از شکم‌بند استفاده کنید به جز موقع حمام رفتن، سپس برای دو هفته دوم روزی ۱۲ ساعت شکم‌بند باید پوشیده شود.

استفاده از کمپرس یخ بر روی ناحیه جراحی شده

استفاده از کمپرس یخ یا آب سرد در کاهش تورم، کبودی و ناراحتی بعد از جراحی معجزه خواهد کرد سعی کنید بعد از جراحی در هر ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کمپرس یخ بر روی پوست خود قرار دهید این کار به کاهش تورم در دو روز نخست بعد از جراحی بسیار کمک خواهد کرد اما در مورد جزئیات نحوه استفاده از کمپرس یخ از پزشک خود بپرسید زیرا استفاده اشتباه از آن می‌تواند نتیجه عکس بدهد و شرایط را بدتر کند.

ماساژ درمانی

معمولا بعد از جراحی به بیماران پیکرتراشی برای ریکاوری سریع‌تر نوع خاصی از ماساژ درمانی به نام ماساژ تخلیه دستی لنف (manual lymphatic drainage) توصیه می‌شود این ماساژ مخصوص می‌تواند به کاهش تورم بعد از جراحی کمک کند زیرا به راحتی می‌تواند مایع جمع شده در زیر پوست را تخلیه کند ابتدا با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید و در صورت مشاهده نتیجه مثبت برای دو بار در هفته از این ماساژ استفاده کنید به یاد داشته باشید که ماساژ باید به آهستگی انجام شود در نتیجه موجب افزایش کبودی و ناراحتی نخواهد شد انجام درست ماساژ می‌تواند برآمدگی‌های بعد از پیکرتراشی را به خوبی از بین ببرد.

مصرف نمک را قطع کنید

مصرف نمک خود را کاهش دهید تا هرچه سریع‌تر تورم ناشی از جراحی از بین رود سدیم موجود در نمک آب را در بدن نگه می‌دارد و تجمع آب موجب تورم می‌شود از گذاشتن نمک‌دان بر روی میز غذا خودداری کنید تا از میزان تورم بعد از پیکرتراشی کاسته شود.

نوشیدنی های ورزشی را فراموش کنید

از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی خودداری کنید زیرا مملو از سدیم هستند و این ماده موجب باقی ماندن آب در بدن خواهد شد خانه پزشک ایرانیان توصیه می‌کند که به جای نوشیدنی‌های ورزشی، آب بنوشید زیرا آب به هیدارته ماندن بدن کمک بسیاری خواهد کرد.

پیاده روی کنید

جراح معمولا به بیماران خود توصیه می‌کند هفته اول بعد از جراحی به صورت روزانه پیاده‌روی کنند این کار به کاهش تورم و همچنین جلوگیری از ایجاد لخته خون در رگ‌ها کمک خواهد کرد البته پیاده‌روی کردن به معنی دویدن یا انجام ورزش‌های سنگین نیست.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

براشینگ خشک پوست

براشینگ خشک پوست در واقع روشی بسیار شبیه به ماساژ درمانی است، انجام ماساژ تخلیه دستی لنف مزایای زیادی برای بدن خواهد داشت از جمله جوانی و شادابی پوست، افزایش ایمنی، بهبود سلولیت‌ها و کاهش تورم؛ در براشینگ خشک پوست از نوع خاصی براش استفاده می‌کنند که در تمام فروشگاه‌ها قابل دسترسی است ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از دوش گرفتن می‌توانید آن را به روی پوست خود بکشید.

از داروهای ضد التهابی استفاده کنید

مسکن های ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوبروفن علاوه بر تسکین درد مانع از التهاب می‌شوند در نتیجه تورم را کاهش خواهند داد با این وجود این داروها موجب رقیق شدن خون نیز می‌گردند که سرعت بهبودی را آهسته‌تر خواهند کرد در نتیجه باید در مصرف آن‌ها دقت کرد و با آگاهی استفاده شود، فراموش نکنید که برای مصرف داروها حتما طبق دستور پزشک عمل کنید از مصرف داروهای ضد التهابی در دوران ریکاوری پیکرتراشی بپرهیزید.

رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کاهش استرس

از رژیم غذایی سالم، طبق دستور دکتر تغذیه قبل و بعد از پیکرتراشی پیروی کنید، میزان پروتئین‌ را در رژیم غذایی خود افزایش دهید زیرا به بهبود سریع‌تر کمک خواهد کرد بعد از بهبودی ورزش را به صورت منظم ادامه دهید زیرا با این کار پوست خاصیت کشسانی خود را حفظ خواهد کرد و موجب می‌شود که نتیجه بهتری از پیکرتراشی بگیرید

از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید بپرهیزید

آسیب‌هایی که نور خورشید بعد از جراحی وارد می‌کند از جمله مشکلات معمول بعد از جراحی پیکرتراشی است نور خورشید موجب شل شدن پوست به مرور زمان خواهد شد در نتیجه تاثیر پیکرتراشی کمتر خواهد شد حتی ممکن است که ظاهر ناحیه درمان شده را بدتر کند هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضد آفتاب استفاده کنید تا از اشعه‌های مضر در امان بمانید.

وزن خود را ثابت نگه دارید

قبل از انجام جراحی پیکرتراشی مهم است که وزن خود را به یک وزن پایدار برسانید و بعد از جراحی از رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی فعال و ورزش کردن به صورت منظم پیروی کنید این برنامه‌ها به تناسب اندام و نتیجه گیری بهتر از جراحی، کمک خواهند کرد.

نتیجه گیری

لیپوماتیک یا پیکرتراشی نوعی جراحی است که با حذف چربی‌های اضافی ذخیره شده در جاهای مختلف بدن به تناسب اندام بیمار کمک خواهد کرد اما قبل و بعد از جراحی نیاز به مراقبت‌های خاصی است که خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به آن‌ها پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
psiatlantaariamedtouriraniansurgery
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا