جراحی زیبایی

مراقبت های اساسی قبل و بعد از عمل ماموپلاستی

نکات برگزیده مطلب
 • عمل کاھش اندازه سینه علاوه بر کوچک کردن سایز با بالا کشیدن آن موجب زیبایی بیشتر اندام زنانه خواھد شد طی این روش جراح با خارج کردن بافت و پوست اضافی اندازه سینه را کوچکتر خواھد کرد این جراحی مانند دیگر روش‌ھای درمانی نیاز به مراقبت‌ھای قبل و بعد دارد تا بیمار ھر چه سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود برسد خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به این موارد پرداخته است.
۰
(۰)

بزرگ بودن سینه و عدم تناسب سایز آن با دیگر اعضای بدن، خوش فرم و حالت نبودن سینه‌ها و یا عدم تقارن در سایز آن‌ها به علت‌هایی همچون نقص مادرزادی از جمله دغدغه‌هایی است که خانم‌های زیادی از آن رنج می‌برند و به نوعی باعث شده است اعتماد بنفس پایینی داشته باشند. ماموپلاستی عملی است که برای زیبایی سینه استفاده می‌شود. در طی این عمل برش‌هایی در قسمت‌های مختلف سینه زده شده و چربی اضافه برداشته شده و پوست سینه کشیده می‌شود، درنهایت سینه جمع شده و فرم و حالتی زیبا می‌گیرد. این عمل زیبایی، با برش‌هایی همراه است، بنابراین احتمال ایجاد عفونت و دیگر عوارض در آن شایع است. در راستای جلوگیری از این عوارض، رعایت مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی ضروری است. رعایت این مراقبت‌ها نه‌تنها موجب کاهش عوارض جراحی ماموپلاستی می‌شود، بلکه با مراقبت بعد از کوچک کردن سینه با ماموپلاستی، به رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه و انتظارات خود از این عمل هم بسیار کمک خواهید کرد. تیم خانه پزشک ایرانیان سعی کرده است که نکاتی که بعد از جراحی ماموپلاستی باید بدانید را در مقاله حاضر در اختیار شما قرار دهد.

مراقبت های قبل از ماموپلاستی

قبل از مراجعه به کلینیک برای انجام جراحی موارد زیر را آماده کنید:

 1. مقدار زیادی یخ
 2. گاز استریل، پارچه‌های تمیز و حوله
 3. تیشرت‌های گشاد و راحت
 4. پمادهای خاص یا کرم برای ناحیه‌ شکافته شده
 5. داشتن همراه
 6. متوقف کردن سیگار کشیدن برای کاهش دوران ریکاوری
 7. عدم مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل گیاهی زیرا موجب افزایش خونریزی خواهند شد.
 8. قبل از انجام ماموپلاستیی یا جراحی کاهش اندازه سینه ماموگرافی انجام دهید تا در مورد هر گونه تغییری که در آینده در بافت سینه ایجاد خواهد شد آگاهی کسب کنید.

مراقبت های قبل از عمل کوچک کردن اندازه سینه

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از جراحی ماموپلاستی ممکن است که خستگی و ضعف، کشیدگی در سینه و درد برای مدت یک تا دو هفته احساس شود همچنین برای کاهش درد و بهبود ممکن است که نیاز به مصرف دارو باشد؛ برای چندین هفته ممکن است که به سرعت خسته شوید یا انرژی شما خیلی زود تخلیه شود یا احساس کنید که مایعی درون سینه حرکت می‌کند تمامی این علائم عادی است و با گذر زمان از بین خواهند رفت؛ بخیه‌ها معمولا ۵ تا ۱۰ روز بعد از عمل کاهش اندازه سینه کشیده خواهند شد؛ سینه جدید سفت‌تر و گرد‌تر به نظر خواهد آمد و این تغییر شکل، احساس سینه را تغییر خواهد داد اما به مرور زمان تمام آن حواس برخواهند گشت به یاد داشته باشید که برای عادت کردن به سینه جدید نیاز به زمان دارید، بعد از ماموپلاستی، سینه ورم خواهد کرد اما بعد از مدتی نرم‌تر و ظاهر آن بهتر خواهد شد.

فعالیت ها

 1. هرگاه که احساس خستگی می‌کنید استراحت کنید داشتن خواب کافی به کوتاه شدن دوره ریکاوری کمک خواهد کرد.
 2. تقریبا دو هفته بعد از ماموپلاستی از بلند کردن هر جسم سنگین که موجب خستگی می‌شود خودداری کنید اجسام سنگین مانند کیسه‌های خرید، ظرف شیر، کیف‌ سنگین یا کوله پشتی، بسته‌های غذای حیوانات خانگی، جارو برقی یا بغل کردن کودک به طور کلی از بلند کردن هر جسم سنگین برای مدت ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی بپرهیزید.
 3. قبل از شروع به رانندگی از پزشک خود در این باره بپرسید.
 4. از پزشک در مورد زمان مناسب برقراری رابطه جنسی بپرسید.
 5. اولین روز بعد از برداشتن پانسمان مجاز به دوش گرفتن هستید که معمولا یک هفته بعد از جراحی است؛ در برخی موارد پزشک با دوش گرفتن بعد از ماموپلاستی موافق است به یاد داشته باشید که تا ۴ هفته بعد از ماموپلاستی از قرار گرفتن در وان حمام خودداری کنید.
 6. احتمالا ۲ تا ۳ هفته بعد از ماموپلاستی، می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید البته بازگشتن به زندگی عادی به نوع شغل و دیگر درمان‌ها بستگی خواهد داشت.

رژیم غذایی

 1. نیاز به تغییر رژیم غذایی نیست و می‌توانید مثل سابق رژیم خود را دنبال کنید اگر در ناحیه معده احساس ناراحتی می‌کنید غذاهای نرم و کم چرب مانند برنج، مرغ سوخاری، نان تست و ماست استفاده کنید.
 2. مقدار زیادی مایع بنوشید.
 3. ممکن است متوجه شوید که حرکت روده به صورت معمول و مطابق قبل از انجام ماموپلاستی نیست این اتفاق عادی است، سعی کنید با مصرف غذاهای حاوی فیبر روده خود را به کار بیندازید تا از ایجاد یبوست جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از کاهش اندازه سینه

داروها

 1. پزشک در مورد زمان از سرگیری داروها به شما مشاوره لازم را خواهد داد همچنین دستور استفاده از داروهای جدید را یادداشت خواهد کرد.
 2. اگر از آسپرین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید از پزشک خود در مورد شروع مصرف بپرسید و در مورد نحوه صحیح داروها حتما مطمئن شوید.
 3. فقط داروهای تجویز شده را تهیه کنید اگر پزشک داروی خاصی را تجویز کرده است فقط همان را خریداری کنید در صورتی که داروی خاصی تجویز نشده است از پزشک در مورد بلامانع بودن مصرف داروهایی که بدون نسخه قابل دسترسی هستند نیز بپرسید.
 4. اگر احساس می‌کنید که داروهای ضد درد به معده‌تان آسیب وارد می‌کند داروهای خود را بعد از وعده غذایی بخورید مگر این که توصیه پزشک مصرف آن‌ها با معده خالی باشد و از پزشک در مورد دیگر داروهای مسکن بپرسید.
 5. به توصیه خانه پزشک ایرانیان، اگر داروی ضد تهوع تجویز شده است حتما آن را مصرف کنید.
 6. اگر آنتی بیوتیک تجویز شده است حتما آن‌ها مصرف کنید و از آن‌ها غافل نشوید و در صورتی که علائم بهبودی را در خود ملاحظه کردید آن‌ها را متوقف نکنید باید تمام آنتی بیوتیک‌ها را تا پایان دوره درمان مصرف کنید.

مراقبت از زخم ها

 1. اگر جراح دستور خاصی برای مراقبت از زخم‌ها ارائه داده است حتما از آن‌ها پیروی کنید.
 2. ممکن است که نیاز باشد از سوتین خاصی برای نگه داشتن پانسمان‌ها سر جای خود بعد از ماموپلاستی استفاده کنید پزشک، زمان مجاز عدم نیاز به پوشیدن سوتین را اعلام خواهد کرد همچنین ممکن است خواسته شود که برای چندین هفته شبانه روز سوتین بپوشید، برای مدت یک ماه از سوتین‌های سیمی استفاده نکنید.
 3. اگر بر روی زخم‌ها چسب قرار دارد آن را جدا نکنید تا خودش جدا شود یا از دستور پزشک در مورد زمان مناسب جدا کردن آن پیروی کنید.
 4. ناحیه‌ شکافته شده را هر روز با آب گرم و صابون  بشویید و آن را خشک کنید از هیدروژن پراکسید یا الکل استفاده نکنید زیرا دوره درمان را طولانی خواهند کرد.
 5. اگر ترشحاتی به لباس پس داده می‌شود می‌توانید ناحیه مخصوص را با گاز استریل پانسمان کنید و هر روز آن را تعویض کنید.

ورزش کردن

 1. سعی کنید هر روز راه بروید و هر روز زمان آن را کمی بیشتر کنید زیرا راه رفتن به افزایش گردش خون در سینه کمک می‌کند و از انقباض آن جلوگیری خواهد کرد.
 2. از انجام ورزش‌های سنگین مانند دوچرخه سواری، دویدن، بلند کردن وزنه یا ورزش‌های هوازی دوری کنید تا زمانی که پزشک این اجاره را به شما بدهد.
 3. پزشک در مورد زمان مناسب ورزش‌های کششی و از سر گرفتن ورزش‌های عادی اطلاعات لازم را به شما خواهد داد.

یخ

 • از کمپرس یخ استفاده کنید و برای ۱۰ تا ۲۹ دقیقه در هر بار آن را بر روی سینه نگه دارید این کار را هر ۱ تا ۲ ساعت یک بار برای مدت ۳ روز بعد از جراحی کوچک کردن سایز سینه ادامه دهید تا از تورم سینه کاسته شود فراموش نکنید که یخ را به طور مستقیم بر روی پوست قرار ندهید و حتما دور آن پارچه بپیچید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
webmdplasticsurgery
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا