خدمات زیبایی مو

تزریق مزوتراپی مو – روش موثر جهت پرپشتی موها

۰
(۰)

تزریق مزوتراپی مو یکی از راه‌های تقویت و ترمیم موهای‌ آسیب دیده به‌ ‌شمار می‌رود. در روش مزوتراپی مو با بهره‌گیری از سرنگ مخصوص داروهای تقویت مو که در کمترین میزان ممکن حاوی اثرات تهاجمی هستند به لایه میانی پوست تزریق می‌شود. بعضی از محققان حوزه سلامت معتقد هستند که واژه مزوتراپی نیز برگرفته از این است که داروهای موردنظر که مشتمل بر انواع هورمون‌ها، انواع ویتامین‌ها و حتی عصاره‌های اثربخش گیاهی و موارد مشابه هستند نیز به درم یا لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. ولی چرا داروهای موثر در مزوتراپی برای مو صرفا باید در ناحیه میانی پوست تزریق شوند؟. پاسخ این است که به دلیل وجود پیاز مو در لایه میانی پوست، تزریق داروهای تقویتی و  موثر نیز در این ناحیه صورت می‌گیرد. تشخیص این مورد و انجام اقدامات اولیه در زمینه مزوتراپی موی سر به‌طور کلی بر عهده پزشک متخصص پوست و زیبایی بوده و در کلینیک مزوتراپی مو انجام می‌شود.

اینفوگرافی مزوتراپی مو
اینفوگرافی مزوتراپی مو

مراحل مزوتراپی مو

مراحل تزریق مزوتراپی مو را می‌توان در چهار مرحله به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

 1. معاینه توسط پزشک متخصص و انجام آزمایشات معین
 2. آمادگی اولیه فرد و مراقبت‌های قبل از تزریق مزوتراپی مو
 3. آماده سازی محلول تزریقی و انجام مزوتراپی مو
 4. مراقبت‌های بعد از تزریق مزوتراپی مو و دوران نقاهت

در ادامه این مطلب هر یک از این موارد را به ترتیب مورد بررسی قرار خواهیم داد:

اهمیت مزوتراپی بعد از کاشت مو

معاینه توسط پزشک متخصص و انجام آزمایشات معین

مرحله نخست که می‌توان آن را  مرحله مقدماتی مزوتراپی برای مو  نیز نامید پس از تعیین مراکز درمانی مرتبط و کلینیک مزوتراپی مو پزشک متخصص معاینات لازم را انجام داده و در صورت لزوم و با تشخیص پزشک مزوتراپی مو آزمایشات معینی انجام می‌شود. این آزمایشات  برای افراد دارای بیماریهای خاص، بیماران دارای اختلالات قلبی و عروقی، دیابتی، زنان باردار، افرادی که سوابق سکته مغزی و لخته شدن خون را دارند یا افرادی که به نارساییهای قلبی و کلیوی مبتلا هستند در نظر گرفته می‌شود.

مطالب بیشتر: معرفی بهترین کلینیک و دکتر کاشت مو

آمادگی اولیه فرد و مراقبت های قبل از تزریق مزوتراپی مو

در این مرحله باید تذکرات پیش از انجام مزوتراپی مو را جدی بگیرد و از مصرف هرگونه داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و هر نوع مسکن و داروهای ضد التهابی از قبیل انواع بروفن پرهیز کند. رعایت این نکات برای افرادی که به هر دلیلی قصد مزوتراپی را دارند ضروری است چرا که در صورت عدم توجه به این موارد ممکن است عوارض سوئی پس از انجام تزریق مزوتراپی مو بر جای بگذارد. استفاده از مواد شیمیایی تقویت مو و سایر محصولات مشابه دیگر نیز قبل از انجام مزوتراپی مو ممنوع است. همچنین بهتر است زمانی که تشخیص پزشک بر مزوتراپی باشد فرد از قبل موضع موردنظر را شستشو دهد.

آماده سازی محلول تزریقی و انجام مزوتراپی مو

مرحله سوم با استریل کردن محل تزریق و بی‌حسی موضعی شروع می‌شود. پزشک متخصص پس از آماده کردن محلول‌های تزریقی توسط دستگاه موسوم به دستگاه مزگان یا سرنگ مخصوص مزوتراپی این مواد را در لایه میانی پوست در عمق یک میلیمتری پوست با دقت و ظرافت خاصی تزریق می‌کند. مواد مزوتراپی مو متشکل از داروها و مواد زیر هستند:

 1. ویتامین‌های گروه A، B (B5)،H (بیوتین) و ویتامین C
 2. داروهای بی‌حس کننده از قبیل پروکائین یا لیدوکائین
 3. داروهای تغذیه‌کننده پوست مانند سیلیکون
 4. مواد معدنی پرکاربرد در محلول‌های تزریقی از قبیل زینک، روی، سلنیوم و…
 5. داروهای هورمونی قابل تزریق به پوست از قبیل سیپروترون و فیناستراید
 6. اسیدهای آمینه مجاز
 7. داروهای گشاد‌کننده عروق مانند پنتوکسی فیلین، ماینوکسیدیل و …

ممکن است پس از انجام مزوتراپی برای مو جای تزریق به صورت سوراخ‌هایی ریز یا زخم‌های کوچکی بر جای بماند که اصلا جای نگرانی نیست. در واقع این زخم‌ها پس از چند روز رفع می‌شوند. معروف‌ترین برندهای مورد استفاده در مزو که در کلینیک‌های پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 1. برند BCN
 2. برند توسکانی
 3. برند ولوو درم
 4. برند بایوسکرین
 5. برند فیوژن

مراقبت های بعد از تزریق مزوتراپی مو و دوران نقاهت

مرحله چهارم در واقع مرحله اتمام کار است. در این مرحله باید توصیه‌های پزشک در خصوص مراقبت‌های ویژه‌ا‌ی که فرد باید انجام دهد رعایت شود. برخی از این نکات که فرد باید در طی دوران نقاهت رعایت کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود  را می‌توان بدین صورت برشمرد:

 1. عدم استفاده از رنگ‌مو، سشوار، اتوی مو و محلول‌های تقویت مو
 2. عدم استحمام پس از انجام مزوتراپی مو به مدت یک شبانه روز
 3. قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب

نکته:

تزریق مزوتراپی مو با کم‌ترین عوارض ممکن صورت می‌گیرد ولی در صورتی که دچار التهاب طولانی مدت یا ریزش شدید مو بعد از مزوتراپی شدید حتما پزشک متخصص را در جریان قرار دهید.

فواید مزوتراپی مو

تزریق مزوتراپی مو می‌تواند فواید متعددی را برای افراد در پی داشته باشد که برخی از مهم‌ترین مزایای آن را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

 1. فواید مزوتراپی مو برای ریزش ارثی و برطرف کردن هر نوع ریزش‌ شدید مو و آلوپسی به اثبات رسیده و غیرقابل انکار است.
 2. تزریق مزوتراپی مو موجب ترمیم و پیشگیری از آسیب‌رساندن به موها و استحکام آن‌ها می‌شود.
 3. مزوتراپی برای مو به رفع هر‌نوع شوره سنگین موها، تنظیم چربی پوست و رفع ضایعه‌های موجود در سطح پوست کمک می‌کند.
 4. مزوتراپی با تغذیه فولیکول‌های مو به رشد موهای فرد یاری می‌‌رساند.
 5. به دلیل عدم جراحی فاقد درد بوده و در نتیجه از جای زخم خبری نیست. بی‌حسی در مزو به شکل بی‌حسی موضعی بوده که به روند تزریق و تمرکز پزشکان متخصص در کلینیک مزوتراپی مو کمک می‌کند.

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون بانک مو

تاثیرات مزوتراپی مو

 • پس از این دوره که غالبا در طی ۵ تا ۱۸ جلسه دوره مزوتراپی به طول خواهد انجامید فرد می‌تواند شاهد نتایج آن باشد. تاثیراتی را که فرد پس از تزریق مزوتراپی مو در زندگی اجتماعی مشاهده خواهد کرد بسیار ملموس بوده و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی شاهد آن باشد.
 • غیر از این که دستگاه مزوتراپی برای مو می‌تواند موجب سرعت بخشیدن به گردش خون در محل تزریق شود به‌نوعی موهای فرد تغذیه شده و در مدت‌زمان کوتاهی شادابی و لطافت مجدد موهایش را حس خواهد کرد.
 • با این که مزوتراپی یک‌نوع متد زیبایی-درمانی برشمرده می‌شود ولی قادر است تا از نظر روانی با تغییرات خلق‌وخوی فرد پس از مشاهده آثار و علایم بهبودی و توقف ریزش مو یا رفع ضایعه‌های مختلف به تجدید روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد یاری برساند. انتخاب کلینیک مزوتراپی مو و تجهیزات پیشرفته موجود در این مراکز درمانی در کنار بهره گرفتن از پزشکان متخصص و مجرب می‌تواند به پیشرفت روند بهبودی شما بینجامد.

مرحله به مرحله مزوتراپی مو در کلینیک

مزوتراپی مو بعد از کاشت

به منظور تقویت فولیکول‌های مو به خصوص در بیمارانی که از ضعف فولیکول‌ها رنج می‌برند پس از عمل کاشت مو تزریق مزوتراپی مو توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. به‌طور معمول پزشکان یک دوره دو جلسه‌ای که غالبا حدود چهل دقیقه به طول خواهد انجامید را بدین منظور پیشنهاد می‌کنند. این دوره مزوتراپی در افرادی که عمل کاشت مو انجام داده‌اند با توجه به تشخیص پزشک می‌تواند افزایش پیدا کند.

ماندگاری مزوتراپی موی سر

عوامل متعددی در ماندگاری اثرات تزریق مزوتراپی مو موثر هستند که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حفظ و رعایت نکات مراقبتی بعد از مزوتراپی برای مو
 2. انتخاب پزشک متخصص و مجرب
 3. کیفیت داروهای تزریقی
 4. نحوه انجام دقیق مزوتراپی
 5. انتخاب کلینیک مزوتراپی مو معتبر
 6. افزایش تعداد جلسات مزوتراپی

در صورت رعایت مواردی که ذکر شد مزوتراپی موی سر می‌تواند بین یک سال تا یک سال و نیم دوام داشته باشد. مزوتراپی مو پس از این دوره با تشخیص پزشک قابل تمدید خواهد بود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا