روانشناسی
موضوعات داغ

مشاوره ازدواج – ۷ توصیه برای رفع تفاوت‌ ها بین شما و همسرتان

۰
(۰)

مشاوره ازدواج که معمولا زوج درمانی نامیده می‌شود شاخه‌ای از روان درمانی است مشاور ازدواج به زوج‌ها کمک خواهد کرد که اول مشکلات خود را شناسایی کنند و سپس به حل آن‌ها بپردازند و رابطه خود را بهبود ببخشند حین جلسات مشاوره، زوج‌ها متوجه خواهند شد که می‌توانند رابطه خود را ادامه دهند و یا بهترین تصمیم این است که از هم جدا شوند؛ در جلسات مشاوره هر دو نفر حضور خواهند داشت اما گاهی یکی از طرفین انتخاب می‌کند که جلسات جداگانه داشته باشد انتخاب روش‌های خاص برای ترمیم روابط دو نفر به شرایط آن‌ها بستگی دارد. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان بیشتر شما را با مشاوره ازدواج آشنا خواهد کرد.

اینفوگرافیک مشاوره ازدواج
اینفوگرافیک مشاوره ازدواج

چرا باید به مشاور ازدواج مراجعه کرد؟

مشاور ازدواج می‌تواند اطلاعات لازم را در ارتباط با هر مشکلی که زوج‌ها و رابطه‌ی آن‌ها را تهدید می‌کند، در اختیارشان قرار دهد، از جمله از بین رفتن تدریجی تمایل به رابطه جنسی یا دیگر شرایط ازدواج؛ برخی از زوج‌ها برای تقویت روابط و بهتر فهمیدن یکدیگر به مشاور مراجعه می‌کنند. مشاور ازدواج همچنین به افرادی که قصد ازدواج دارند نیز راهنمایی‌های موثری خواهد کرد به آن‌ها کمک می‌کند که درک عمیق‌تری از یکدیگر داشته باشند و تفاوت‌های موجود را به طور واضح به آن‌ها نشان خواهد داد در دیگر موارد زوج‌ها برای رفع اختلافات خود به مشاور ازدواج مراجعه می‌کنند شما نیز می‌توانید برای حل مشکلات زیر به مشاور مراجعه کنید:

 1. مشکلات ارتباطی
 2. مشکلات رابطه جنسی
 3. ایجاد مشکل در تربیت فرزندان یا دخالت خانواده
 4. سوء مصرف مواد
 5. عصبانیت
 6. خیانت

چرا باید به مشاور ازدواج مراجعه کرد؟

دلایل مراجعه به مشاوره ازدواج

مشاور خانواده و ازدواج نیز می‌تواند در مورد آزار‌های خانوادگی به شما کمک شایانی کند اگر آزار‌ها به حدی است که شما در خطر هستید مراجعه به مشاور به تنهایی کافی نیست و باید پلیس یا دیگر مراکز حمایتی را در جریان قرار دهید.

آماده شدن برای مراجعه به مشاور ازدواج

باید یک مشاور ازدواج بیابید می‌توانید از پزشک خانواده خود در این باره اطلاعات لازم را کسب کنید یا می‌توانید از دوستان، مراکز بهداشت یا هر جای دیگری بپرسید و فرد مورد نظر را بیابید، قبل از این که هر تصمیمی بگیرید بهتر است که با چند مشاور ازدواج صحبت کنید و قبل از این که جلسات مشاوره را تنظیم کنید به این مورد توجه داشته باشید که آیا مشاور انتخاب شده برای شما مناسب است یا نه؟

انتظارات فرد از مشاور ازدواج

معمولا مشاور ازدواج از زوج می‌خواهد که به طور همزمان و با هم در جلسات روانشناسی شرکت کنند کار کردن با مشاور به شما این مهارت را آموزش خواهد داد که چگونه رابطه خود را بهبود ببخشید مانند:

 • ارتباط درست و بدون محدودیت
 • حل مشکلات
 • چگونه در مورد مشکلات با یکدیگر بحث کنید

شما در جلسه مشاوره در مورد قسمت‌های خوب و بد زندگی و رابطه‌تان صحبت خواهید کرد در نتیجه بهتر متوجه مشکلات خود خواهید شد و ریشه آن‌ها را پیدا خواهید کرد یاد خواهید گرفت که چگونه مشکلات را شناسایی کنید بدون این که کسی را سرزنش کنید و در عوض راه‌هایی را بیازماید که به بهبود رابطه‌تان کمک خواهد کرد؛ خانه پزشک ایرانیان در ادامه مواردی را یادآور خواهد شد که باید هنگام مشاوره ازدواج به خاطر داشته باشید:

صحبت کردن درمورد مشکلات با مشاور می ‌تواند بسیار سخت باشد:

ممکن است بعد از یادآوری اشتباهات و پی بردن به آن‌ها هر دو نفر عصبانی شوند و جلسه در سکوت بگذرد یا ممکن است که بر سر یکدیگر فریاد بکشند هر دو نوع واکنش طبیعی است و مشاور ازدواج می‌تواند مانند یک قاضی به شما کمک کند که چگونه با احساسات ایجاد شده کنار بیایید.

انتظارات فرد از مشاور ازدواج

می توانید به تنهایی در جلسات شرکت کنید:

اگر شریک زندگی شما از مراجعه به مشاور خودداری می‌کند می‌‌توانید به تنهایی در این جلسات شرکت کنید اگرچه مشاوره دادن تنها به یکی از طرفین کار را کمی سخت خواهد کرد اما می‌توانید بیشتر در مورد رفتار و حرکات خود اطلاعات کسب کنید.

مشاوره ازدواج معمولا کوتاه مدت است:

برخی از زوج‌ها تنها به چند جلسه مشاوره نیاز دارند در حالی که دسته‌ای دیگر ممکن است برای چند ماه به مشاور مراجعه کنند درمان انتخابی، به موقعیت و شرایط افراد بستگی خواهد داشت در بعضی از موارد در انتهای جلسات مشاوره، مشاور به این نتیجه می‌رسد که برای هر دو نفر بهتر است که از هم جدا شوند پس ممکن است جلسات به گونه‌ای پیش روند که در آن درمورد چگونگی جدا شدن به روش مسالمت آمیز بپردازند.

ممکن است که نیاز به تمرین‌ باشد:

مشاور تمرین‌هایی برای بهبود روابط پیشنهاد خواهد داد و فرد ملزم به انجام آن‌ها در خانه است در نتیجه از این طریق روش‌های آموزش داده شده و تاثیر آن‌ها وارد زندگی زوج خواهد شد به عنوان مثال هر روز برای چند دقیقه به صورت رو در رو با همسر خود در مورد موضوعی ساده صحبت کنید بدون این که شی خارجی مانند تلویزیون، تلفن یا کودکان برای شما مزاحمت ایجاد کنند.

شما یا همسرتان ممکن است که مراقبت‌ های ویژه‌ای نیاز داشته باشید:

اگر یکی از زوج‌ها مبتلا به بیماری روانی، اعتیاد به مواد مخدر یا دیگر مشکلات است، مشاور ازدواج از دیگر واحد‌های مشاوره و درمانی کمک خواهد گرفت.

مراجعه به مشاور ازدواج تصمیم دشواری است با این وجود اگر رابطه شما دچار مشکل اساسی است حتما به یک مشاور خوب مراجعه کنید زیرا کمک گرفتن از یک مشاور تاثیر قابل توجهی در بهبود روابط دارد گاهی برداشتن اولین قدم و اقرار کردن به این که رابطه شما دچار مشکل شده است سخت‌ترین بخش خواهد بود بیشتر افرادی که به مشاوره ازدواج مراجعه کرده‌اند و از جلسات درمانی بهره برده‌اند گزارش کرده‌اند که این اقدام به ترمیم رابطه آن‌ها بسیار کمک کرده است.

7 توصیه برای رفع تفاوت‌ ها بین شما و همسرتان

۷ توصیه برای رفع تفاوت‌ ها بین شما و همسرتان

 1. جو و فضای دوستانه‌ای ایجاد کنید و وقت بیشتری را با یکدیگر بگذرانید این کار به شما کمک می‌کند که بهتر و راحت‌تر در مورد مشکلات با هم صحبت کنید
 2. هرگز از اهداف خود و مواردی که به آن‌ علاقه‌مند هستید مانند سرگرمی‌ها و علایق خود دست نکشید این کار فقط موجب ایجاد کینه در شما می‌‌شود
 3. به احساسات یکدیگر احترام بگذرید و بپذیرید که همیشه همه افراد در یک حالت خاص قرار ندارند پس به همسر خود و احساساتش احترام بگذارید ممکن است که نیاز داشته باشد تنها باشد یا تعطیلات را تنها بگذراند
 4. یاد بگیرید که مشکلات را با مهارت حل کنید اجازه ندهید که کینه‌ها بر روی رابطه شما تاثیر مخرب بگذارند زوج‌هایی که از مشاجره پرهیز می‌کنند بیشتر در معرض خطر جدایی هستند
 5. به گونه‌ای با هم صحبت کنید که تمام جنبه‌های آن واضح باشد اگر جایی از مکالمه یا صحبت یکدیگر را متوجه نشدید از او بخواهید که بیشتر توضیح دهد از تهدید کردن و گفتن کلماتی که بعدا موجب پشیمانی شود بپرهیزید.
 6. مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید و قبول کنید که هر فردی ممکن است مرتکب اشتباه شود، در آینده هنگامی که از همسر خود ناراحت هستید به آنچه درون‌تان می‌گذرد توجه کنید برای مدتی مکث کنید و قبل از آنکه دیگران را مقصر بشمارید به آن فکر کنید.
 7. در مورد ایجاد تغییر واقع بین باشید، گاهی به بیش از چند جلسه مشاوره برای ایجاد تغییر در روابط زوج‌ها نیاز است.

نتیجه گیری درباره مراجعه به مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج یکی از مهم‌ترین فاکتورهای قبل از ازدواج است بهره‌مندی از این جلسات تنها محدود به دوران قبل از ازدواج نیست و یک مشاور می‌تواند به خانواده‌ها در حل مشکلاتشان نیز کمک کند گاهی پذیرفتن این که رابطه دچار مشکل شده‌است سخت‌ترین مرحله خواهد بود اما با تشخیص به موقع و مراجعه به مشاور با تجربه، به حل بسیاری از مشکلات کمک می‌کند. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به تاثیر مشاوره ازدواج در بهبود روابط پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mayoclinicgottman
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا