جراحی مغز و اعصاب
موضوعات داغ

۱۲ علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟

۰
(۰)

بیماری ام اس می‌تواند دارای علائم و نشانه‌های بسیاری باشد و بر تمام بخش‌های بدن تاثیر بگذارد و در هر فرد به گونه‌ای متفاوت خود را نشان دهد؛ بیماری ام اس MS می‌تواند بر مغز و ستون فقرات تاثیر بگذارد و مشکلات متفاوتی برای فرد ایجاد کند از جمله مشکل دید، حرکت دست‌ها و پاها، ایجاد حساسیت یا مشکل در حفظ تعادل؛ این بیماری در طول زندگی برای فرد مشکلات و ناتوانی‌هایی ایجاد خواهد که البته برخی از آن‌ها می‌توانند خفیف باشند. خانه پزشک ایرانیان در ادامه این مقاله شما را با نشانه ‌های اولیه بیماری ام اس آشنا خواهد کرد.

اینفوگرافیک علائم بیماری ام اس
اینفوگرافیک علائم بیماری ام اس

نشانه‌ های اولیه بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس غیر قابل پیش‌بینی است در برخی از افراد علائم بیماری با گذر زمان پیشرفت خواهد کرد در حالی که در برخی دیگر این علائم مدام در حال رفت و آمد هستند و ثابت نمی‌مانند؛ زمانی که علائم بدتر می‌شوند بیماری در مرحله عود خود است و هنگامی که علائم بهتر شده‌اند یا به طور کامل از بین رفته‌اند بیماری در مرحله بهبود قرار گرفته است؛ برخی از متداول‌ترین علائم بیماری ام اس شامل موارد زیر هستند:

 1. خستگی
 2. مشکل دید
 3. بی‌حسی یا احساس مورمور شدن
 4. گرفتگی عضلات، سفتن شدن آن‌ها و ضعف
 5. ایجاد مشکل حرکتی
 6. درد
 7. ایجاد مشکل در فکر کردن، یادگیری و برنامه‌ریزی
 8. افسردگی و اضطراب
 9. مشکلات جنسی
 10. ایجاد مشکل مثانه
 11. ایجاد مشکل در روده
 12. ایجاد مشکل صحبت کردن و فرو دادن غذا

نشانه‌ های اولیه بیماری ام اس چیست؟

افرادی که از بیماری ام اس رنج می‌برند، تعداد اندکی از این علائم را در خود مشاهده می‌کنند اگر این علائم اولیه را در خود احساس می‌کنید و نگران هستید که به ام اس مبتلا شده‌اید حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید زیرا این علائم می‌توانند با شرایط دیگری نیز تشابه داشته باشند و لزوما علائم بیماری ام اس نیستند.

خستگی

احساس خستگی یکی از رایج‌ترین علائم بیماری ام اس است و معمولا حالتی است که فرد به شدت خسته است و حتی برای انجام فعالیت‌های ساده، مدام با خود در حال کلنجار رفتن است؛ این خستگی می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزانه بیمار اختلال ایجاد کند و در انتهای هر روز بر شدت آن افزوده شود. از جمله عواملی که سبب احساس خستگی مضاعف در فرد بیمار می‌شود عبارت است از : آب‌ و هوای گرم، بعد از هر بار ورزش کردن و یا هنگامی که فرد در طول بیماری است.

مشکل دید

 1. تقریبا از هر ۴ نفر مبتلا به ام اس یک نفر مشکل دید را تجربه خواهد کرد ممکن است که فرد به صورت موقت دید خود را توسط چشمی که تحت تاثیر بیماری ام اس است برای چند روز یا هفته از دست بدهد
 2. کور رنگی
 3. احساس درد در ناحیه چشم، که با حرکت چشم نیز بدتر خواهد شد
 4. پریدن پلک چشم هنگام حرکت دادن آن
 5. دوتایی دیدن اجسام
 6. حرکت غیر ارادی چشم مثل حالتی که یک شی جلوی فرد بالا و پایین می‌پرد و در نتیجه حرکت چشم در راستای حرکت آن بالا و پایین می‌رود

گاهی اوقات هر دو چشم ممکن است که تحت تاثیر بیماری ام اس قرار بگیرند.

بی حسی غیر عادی

بی‌حسی‌های غیر عادی می‌توانند از علائم اولیه بیماری ام اس باشند ممکن است که فرد در نقاط مختلف بدن خود از جمله بازوها، پاها یا تنه احساس بی‌حسی یا گزگز شدن کند که معمولا برای چند روز ادامه خواهند داشت.

گرفتگی عضله و ضعف

گرفتگی عضله و ضعف

ام اس قادر است که بر عضلات شما تاثیر بگذارد از جمله:

 1. انقباضات سخت و دردناک که به آن اسپاسم نیز می‌گویند
 2. سفت شدن و مقاوم شدن در برابر هرگونه حرکتی
 3. احساس ضعف

مشکلات حرکتی

ام اس باعث ایجاد مشکل در حرکت و راه رفتن می‌شود مخصوصا اگر فرد دارای ضعف عضله و گرفتگی آن باشد در این حالت فرد موارد زیر را احساس خواهد کرد:

 1. ناتوانی در حرکت صحیح
 2. عدم توانایی در حفظ تعادل
 3. لرزش پاها هنگام راه رفتن
 4. گیجی و احساس سرگیجه به گونه‌ای که فرد احساس می‌کند همه چیز اطراف او در حال چرخیدن است

درد

خانه پزشک ایرانیان بیان می‌کند که اکثر افرادی که مبتلا به ام اس هستند درد را تجربه خواهند کرد اما این احساس درد به دو صورت است:

درد ناشی از خود بیماری ام اس

این درد به دلیل تخریب سیستم عصبی فرد ایجاد می‌شود و شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. احساس درد در ناحیه صورت
 2. بی‌حسی‌های مکرر در اندام و پاها، احساس سوزش، درد و احساس مور مور شدن، احساس فشرده شدن بدن

درد ناشی از خود بیماری ام اس

گرفتگی عضلات در بعضی از موارد می‌توانند دردناک باشد.

درد در ستون فقرات

احساس درد در ناحیه پشت، گردن و مفاصل می‌تواند به طور مستقیم ناشی از بیماری ام اس باشد به ویژه در افرادی که مشکلاتی در زمینه راه رفتن یا حرکت کردن دارند این فشار و درد می‌تواند به قسمت پایین تنه بیشتر اعمال شود نظیر پاها و باسن.

ایجاد مشکل در فکر کردن، یادگیری و برنامه‌ریزی

برخی از افرادی که مبتلا به بیماری ام اس هستند قادر به درست فکر کردن و یادگیری مهارت‌های جدید نیستند یا فاقد قدرت برنامه‌ریزی برای امور خود هستند علائم و نشانه‌های این مشکل به صورت زیر است:

 1. ایجاد مشکل در یادگیری و به یاد آوردن چیزی‌های جدید، حافظه بلند مدت معمولا تحت تاثیر این بیماری قرار نخواهد گرفت
 2. اطلاعات و وظایف را به آهستگی و سرعت کم می‌تواند مورد پردازش قرار دهد
 3. قدرت توجه فرد بسیار کوتاه است
 4. در به کار بردن کلمات دچار مشکل خواهد شد
 5. قابلیت فهم اطلاعات مهم و مورد نیاز مانند خواندن نقشه را از دست خواهد داد
 6. فرد بیمار در برنامه‌ریزی و حل مشکلات عاجز است این بیماران معمولا به پزشک خود گزارش می‌دهند که می‌دانند برای حل مشکل چه باید بکنند اما در انجام آن ناتوان هستند
 7. عدم توانایی در حل مشکلاتی که به فکر نیاز دارد به طور مثال این افراد نمی‌توانند مسائل ریاضی را حل یا پازل را تکمیل کنند

در نظر داشته باشید که بسیاری از این علائم تنها نشانه بیماری ام اس نیستند و می‌توانند علائم مشکلات دیگری نیز باشند و طیف وسیعی از بیماری‌ها را در بر بگیرند از جمله افسردگی، اضطراب یا از علائم استفاده از داروها باشند.

ایجاد مشکل در فکر کردن، یادگیری و برنامه‌ریزی

مشکلات ذهنی

اکثر افرادی که مبتلا به ام اس هستند افسردگی را تجربه خواهند کرد، هنوز به طور واضح مشخص نیست که علت این افسردگی بیماری ام اس است یا به دلیل استرس ناشی از این بیماری است؛ اضطراب همچنین یکی دیگر از مشکلاتی است که افراد مبتلا به ام اس با آن درگیر هستند زیرا دائما نگران آینده غیر قابل پیش بینی بیماری خود هستند در موارد نادر این بیماران دچار تغییر حالت روحی خواهند شد به طور مثال ناگهان شروع به گریه خواهند کرد یا با عصبانیت فریاد خواهند زد که دلیل این تغییرات خلق و خو، نامشخص است.

مشکلات جنسی

ام اس می‌تواند بر عملکرد رابطه فرد تاثیر بگذارد، مردان مبتلا به ام اس از اختلال نعوظ رنج خواهند برد ممکن است که مدت زمان زیادی نیاز داشته باشند تا آماده رابطه شوند و یا به مرور احساس کنند که به کلی قدرت نعوظ خود را از دست داده‌اند؛ در زنان این مشکل با ایجاد اختلال در ارگاسم، خود را نشان خواهد داد همچنین احساس واژن و روانی حرکت در آن کاهش خواهد یافت؛ مردان و زنان مبتلا به ام اس ممکن است که به مرور متوجه کاهش میل به ارتباط را در خود احساس کنند این اتفاق می‌تواند به طور مستقیم ناشی از بیماری ام اس MS باشد یا به دلیل قرار گرفتن در شرایط این بیماری رخ دهد.

نتیجه گیری درباره بیماری ام اس

ام اس بیماری است که به مرور موجب تخریب سیستم عصبی فرد می‌گردد در نتیجه عضلات پیام‌های صحیح را دریافت نخواهند کرد و در حرکت کردن فرد را دچار مشکل خواهند کرد خانه پزشک ایرانیان علائم و نشانه‌ های اولیه بیماری ام اس را در این مقاله تشریح کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
nhs
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا