جوانسازی پوست
موضوعات داغ

هایفوتراپی – پدیده ای نوین در لیفت و جوانسازی صورت

۰
(۰)

بالا رفتن سن اولین چیزی را که هدف قرار می‌دهد زیبایی انسان است. در واقع با تاثیر بر روی پوست صورت و شل شدن و افتادگی آن و همچنین چین و چروک برداشتن صورت، زیبایی نشاط و شادابی را صورت ما گرفته می‌شود. انسان در طول دوره‌های مختلف در تلاش بوده که با روند پیری مبارزه کند. با پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر حاضر روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست ارائه شده است، هایفوتراپی یکی از روش‌های کارامد رفع چین و چروک و افتادگی است. هایفو در واقع به معنی استفاده از امواج متمرکز آلتراسوند با شدت بالاست. در هایفوتراپی صورت امواج هایفو به قسمت‌های مختلف پوست تابانده شده و موجب تحریک کلاژن پوست و جوانسازی آن می‌شود. هایفو یک روش کم‌‌تهاجم و تا حد زیادی ایمن است و عوارض کمی هم به همراه دارد. از اینرو یکی از روش‌های زیبایی محبوب و پرطرفدار است. اگر می‌خواهید به نتیجه مطلوب برسید یک کلینیک هایفو تراپی معتبر انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از هایفوتراپی ادامه مقاله حاضر را که توسط خانه پزشک ایرانیان تهیه شده است، مطالعه کنید.

اینفوگرافیک هایفوتراپی
اینفوگرافیک هایفوتراپی

هایفو تراپی چیست؟

درمان هایفو شامل انتقال امواج فراصوت با شدت بالا و فرکانس پایین سطوح عمیق پوست برای لیفت و جوانسازی آن است، افزایش سن باعث ایجاد تغییراتی در پوست مانند شل شدن آن و ایجاد چین و چروک در تمام لایه‌های پوست ایجاد می‌شود، روش هایفو از انرژی التراسوند متمرکز برای هدف قرار دادن لایه‌های پوست درست در زیر سطح آن استفاده می‌کند، انرژی اولتراسوند باعث گرم شدن سریع بافت می‌شود، زمانی که سلول‌های ناحیه مورد نظر به دمای مشخصی برسند، سلول‌ها پوست آسیب می‌بینند، اگرچه به نظر می‌رسد که آسیب سلولی موجب آسیب دیدن پوست می‌شود اما در واقع این آسیب، سلول‌ها را برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند، کلاژن پروتئینی است که ساختار پوست را فراهم می‌کند، افزایش کلاژن منجر به ایجاد سفتی پوست و در نتیجه کاهش چین و چروک می‌شود.

هایفو تراپی چیست؟

از آنجا که پرتوهای اولتراسوند با فرکانس بالا در یک محل خاص از بافت در زیر سطح پوست متمرکز می‌شود، در نتیجه آسیبی به لایه‌های بالایی پوست و بافت‌های مجاور وارد نمی‌کند، روش درمانی هایفو ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، به طور کلی این روش در افراد بالای ۳۰ سال که دچار افتادگی خفیف تا متوسط پوست هستند، بهترین نتیجه را خواهد داشت؛ افرادی که پوست بدن آن‌ها دچار آسیب دیدگی شده یا افتادگی پوست در آن‌ها شدید است، ممکن است به چندین روش درمانی نیاز داشته باشند، انجام هایفو درمانی برای افراد مبتلا به عفونت و ضایعات پوستی باز در ناحیه هدف، آکنه شدید یا کیستیک و کاشت‌های فلزی در محل درمان توصیه نمی‌شود.

چگونگی عملکرد هایفو تراپی

هایفو درمانی بر روی لایه‌ای از پوست به نام سیستم آپونوروز عضلانی سطحی تمرکز دارد، این سیستم شامل یک لایه فیبر پیوسته از کلاژن، الاستین، فیبرهای عضلانی و همچنین سلول‌های چربی تشکیل شده است، این لایه همچنین عضلات صورت را به لایه درمیس متصل کرده و در اعماق مختلف در قسمت‌های مختلف صورت و گردن قرار گرفته است، درمان هایفو با ایجاد انرژی گرمایی، سیستم اپونوروز سطحی عضلانی را به دمایی بیش از ۶۰ درجه سانتی گراد می‌رساند، سپس لایه مورد نظر پوست منقبض شده و از این طریق فیبرهای کلاژن موجود در آن آسیب دیده یا زخمی می‌شوند، این آسیب موجب ایجاد واکنش بهبودی توسط کلاژن شده و از این طریق تولید کلاژن جدید را تحریک می‌کند، روش اولتراسوند متمرکز با شدت بالا همچنین بر روی لایه‌های سطحی پوست مانند درمیس‌های عمیق و درمیس‌های سطحی نیز تاثیرگذار است اما از آنجا که این روش قادر به هدف قرار دادن سیستم آپورونوز عضلانی سطحی و دور زدن لایه‌های بالایی پوست است، زمان بهبودی و عوارض جانبی به حداقل مقدار می‌رسد.

انواع روش هایفوتراپی

هایفوتراپی برای قسمت‌های مختلف صورت و گردن و غبغب استفاده می‌شود. البته باید بگوییم کاربرد هایفوتراپی تنها در رفع چین و چروک و حذف چربی اضافی و افتادگی نیست، بلکه در حذف سیاهی دور چشم، جای لک، جوش و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این مقاله مبتنی بر استفاده از هایفو برای جوانسازی پوست است، لذا تنها به این موضوعات می‌پردازیم. انواع روش هایفوتراپی عبارتند از:

 • هایفو تراپی برای صورت

در ابتدا روش اولتراسوند متمرکز با شدت بالا برای هدف قرار دادن تومورها در بدن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اندکی پس از آن سازمان غذا و داروی آمریکا انجام این روش را برای صورت، به عنوان یکی از روش‌های جوانسازی پوست مورد تایید قرار داد؛ روش هایفو برای مناطق زیر که بیشترین چین و چروک در آن‌ها تشکیل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. گردن
 2. چانه
 3. ابرو
 4. قفسه سینه

دستگاه اولتراسوند علاوه بر استفاده برای صورت، می‌تواند بر روی چربی و سلولیت در سایر قسمت‌های بدن نیز مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که گفتیم یکی از روش‌های رفع چین و چروک و افتادگی صورت، هایفوتراپی است. مکانیزم اثر هایفو در جوانسازی پوست به این صورت است که HIFU از انرژی فراصوت متمرکز برای هدف قرار دادن لایه های پوست درست در زیر سطح استفاده می‌کند. انرژی سونوگرافی باعث گرم شدن سریع بافت می‌شود. هنگامی که سلول‌های منطقه مورد نظر به دمای مشخصی رسیدند‌، سلول‌ها را در تولید کلاژن (‌پروتئینی که ساختار پوست را تشکیل می‌دهد) بیشتر تحریک می‌کنند. افزایش کلاژن منجر به ایجاد سفتی پوست و کاهش چین و چروک می‌شود. از آنجا که پرتوهای اولتراسوند با فرکانس و شدت بالا در یک محل بافت خاص در زیر سطح پوست متمرکز می‌شوند، هیچ آسیبی به لایه‌های بالایی پوست آن وارد نمی‌شود.

هایفو تراپی برای صورت

 • هایفو صورت و گردن

چین و چروک، افتادگی و پوست‌های اضافه گردن از عوارض و مشکلات بالا رفتن سن است. روش‌های مختلفی برای درمان مشکل افتادگی پوست گردن وجود دارد. کسانی که تجربه هایفوتراپی را دارند می‌دانند که یکی از بهترین و کم عوارض‌ترین روش‌ها، روش هایفوتراپی است. در این روش از امواج آلتراسوند برای حذف چربی‌های اضافی و جمع کردن پوست گردن استفاده می‌شود. از آنجا که این روش کم‌تهاجمی و بدون درد است محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.

 • هایفوتراپی غبغب

غبغب به دلایل مختلفی مانند پیری و بالا رفتن سن، چاقی و اضافه وزن زیاد و یا وراثت ایجاد می‌شود. معمولا ایجاد غبغب برای افراد ناخوشایند است و زیبایی و تقارن صورت و چانه را بهم می‌زند. راه‌های مختلفی برای از بین بردن غبغب وجود دارد. هایفوتراپی غبغب از جمله این روش‌هاست. در روش از بین بردن غبغب با هایفو، آلتراسود متمرکز با شدت بالا به غبغب تابانده شده و به لایه زیرین پوست نفوذ می‌کند. در اثر برخورد اشعه هایفو و فرکانس بالای آن به بافت و چربی غبغب، چربی غبغب گرم شده و از بین می‌رود و افتادگی و شل شدن آن هم برطرف می‌شود.

مزایای استفاده از روش هایفو تراپی

بر طبق تحقیقات انجام شده توسط انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا طی چند سال گذشته، روش هایفو و سایر گزینه‌های غیر جراحی برای لیفت صورت محبوبیت فراوانی یافته است، این روش درمانی مزایای زیبایی شناختی فراوانی دارد، برای آگاهی بیشتر از مزایای آن با سایت سلامت و پزشکی خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. کاهش چین و چروک
 2. کاهش افتادگی پوست در گردن
 3. لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 4. تغییر طول فک
 5. صاف کردن پوست

نتایج این روش بسیار امیدوار کننده است و مطالعات نشان می‌دهند که پس از ۱۲ هفته درمان، قابلیت ارتجاعی پوست در گونه‌ها، پایین شکم و ران‌ها به طور قابل توجهی بهبود می‌یابند.

این روش همانند روش‌های جراحی جوانسازی پوست به برش نیاز نداشته و خطر عفونت، اسکار و عوارض جراحی را شامل نمی‌شود، درد احساس شده در برش هایفو تراپی نسبت به سایر درمان‍‌های زیبایی بسیار کمتر بوده و می‌توان با مصرف مسکن‌های معمولی آن را درمان کرد، علاوه بر این، با انجام یک جلسه درمانی، نتایج امیدوار کننده قابل مشاهده خواهند بود.

مزوتراپی یا لیفت با نخ؟

هایفوتراپی بهتر است یا لیفت با نخ؟

برای بررسی اینکه کدامیک از دو روش هایفو یا لیفت با نخ بهتر هستند باید یک مقایسه بین این دو روش انجام شود. اما درنهایت انتخاب روش به عهده شما و صلاحدید پزشک شماست.

 1. هایفوتراپی روشی کم‌تهاجمی‌تر و ایمن‌تر از لیفت است چرا که در انجام لیفت با نخ احتمال کمی خونریزی وجود دارد اما در هایفو هیچ خونریزی اتفاق نمی‌افتد.
 2. هایفو بدون هیچگونه دردی انجام می‌شود اما انجام لیفت مقداری درد دارد بطوری که قبل از انجام لیفت بی‌حسی به محل تزریق می‌شود.
 3. دوام هایفو بیشتر از لیفت با نخ است.
 4. دوران نقاهت هردو روش کوتاه است بطوری که بلافاصله فرد به زندگی عادی برمی‌گردد.

هایفوتراپی بهتر است یا تزریق چربی؟

مانند مقایسه هایفو و لیفت با نخ، برای تشخیص اینکه هایفوتراپی بهتر است یا تزریق چربی، باید یک مقایسه بین این دو روش انجام دهیم. بازهم ذکر می‌کنیم که انتخاب نهایی روش به عهده خود شما و پزشک شماست.

 1. تزریق چربی برای رفع افتادگی و چین و چروک‌های سطحی صورت انجام می‌شود. اما هایفو برای چین و چروک‌های عمیق صورت و صاف کردن پوست گردن و حذف غبغب استفاده می‌شود.
 2. انجام هایفو بدون هیچ‌گونه دردی انجام می‌شود اما گرفتن چربی از بدن و تزریق آن به صورت با مقداری درد همراه است و برای آن بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود.
 3. هایفو بدون هیچ‌گونه عوارض مانند تورم و خونریزی و کبودی انجام می‌شود اما تزریق چربی با این عوارض همراه است که البته موقتی است و برطرف می‌شود.

فرایند هایفو تراپی برای صورت

انجام این روش نیاز به هیچگونه فرآیند آماده ‌سازی ندارد و تنها لازم است ناحیه مورد نظر را از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست پاک نمود، انجام درمان هایفو شامل مراحل زیر است:

 1. استفاده از کرم بی حس کننده موضعی برای جلوگیری از احساس درد یا سوزش
 2. اعمال ژل سونوگرافی توسط پزشک در ناحیه مورد نظر
 3. تابش اولتراسوند به مدت ۳۰ تا ۹۰ دقیقه در ناحیه مورد نظر
 4. پس از پایان فرآیند، پزشک ژل سونوگرافی را پاک می‌کند.

فرایند هایفو تراپی برای صورت

در طی انجام این روش ممکن است کمی احساس سوزش و ناراحتی کنید، همچنین بلافاصله پس از درمان ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی را تجربه نمایید که طی چند ساعت آینده به تدریج از بین خواهند رفت، پس از انجام اولتراسوند متمرکز با شدت بالا افراد می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های معمول خود بازگردند.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای درمان هایفو تراپی هستند؟

به طور کلی کاندیداهای مناسب برای انجام این روش افرادی هستند که از سطح سلامتی عمومی خوبی برخوردار هستند و بدن آن‌ها می‌تواند در برابر گرمای ناشی از هایفو به خوبی واکنش نشان دهد، بنابراین افراد جوان کاندیداهای بهتری برای انجام این روش هستند، علاوه بر این، به دلیل کاهش پاسخ بدن به تولید کلاژن، بدن افرادی که چین و چروک‌های عمیقی دارند یا افراد سیگاری، پاسخ ضعیف‌تری به درمان خواهد داد.

موارد منع استفاده از هایفو تراپی

آکنه کیستیک، مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ترومبوز یا ترومبوفلبیت، جراحی ضربان ساز قلب، پروتزهای فلزی بزرگ، کاردیوپاتی، عفونت فعال، بارداری و آسیب پوستی همگی جزء موارد منع استفاده از هایفو درمانی هستند، انجام این روش همچنین برای مادران شیرده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افرادی که از داروهای تاخیر در بهبود زخم استفاده می‌کنند و سایر مواردی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شوند نیز توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی احتمالی هایفوتراپی

به طور کلی، شواهد نشان می‌دهند که روش درمانی هایفو عوارض جانبی کمی ایجاد می‌کند، اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله بعد از انجام این روش درد و ناراحتی را تجربه کنند، اما مطالعات نشان می‌دهند که هیچگونه عارضه جانبی جدی در انجام این درمان وجود ندارد، برای آگاهی از عوارض جانبی احتمالی این روش با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. تورم
 2. بی حسی
 3. قرمزی
 4. کبودی
 5. بثورات بنفش رنگ

این عوارض جانبی دائمی نبوده و معمولاً پس از گذشت چند روز از بین می‌روند.

هزینه درمان هایفو تراپی برای صورت

بهترین دکتر برای هایفوتراپی

پزشک خوب یکی از عوامل موثر در نتیجه هایفوتراپی است. بنابراین نیاز است ما ویژگی‌های پزشک خوب را بشناسیم. برخی از ویژگی های بهترین دکتر برای هایفوتراپی عبارتند از:

 1. سابقه تحصیلات: بیماران باید به دنبال پزشکان و جراحان HIFU باشند که دارای گواهینامه درجه عالی هستند و تحصیلات پزشکی خود را از دانشگاه‌های شناخته شده و معتبر به پایان رسانده‌اند. در وافع بطور کلی منظور این است که پزشک سطح علمی بالایی در این زمینه داشته باشد.
 2. تجربه کافی: در کارهای مرتبط با زیبایی پزشک هر چقدر بیشتر کار انجام داده باشد، یعنی تجربه‌ی بیشتری داشته باشد، موفق‌تر خواهد بود و مهارت بیشتری کسب خواهد کرد. بنابراین هرچقدر پزشک باتجربه‌تر نتایج رضایت بخش‌تر خواهد شد.
 3. پزشک هایفوتراپی را در بیمارستان یا کلینیک انجام می‌دهد، بنابراین کیفیت و استاندارد بیمارستان یک فاکتور مهم است. یک مرکز پزشکی معتبر اطمینان از کیفیت خوب خدمات مراقبت از بیمار و مراقبت های بهداشتی را فراهم می‌کند.
 4. بازخورد و بررسی های بیمار: یک پزشک خوب باید اخلاق‌مدار باشد و با بیمار با احترام رفتار کند و کرامت بیمار را حفظ کند.

هزینه هایفوتراپی چقدر است؟

هزینه هایفو درمانی برای صورت بسته به درجه پوست و نوع درمان، متفاوت است؛ به عنوان مثال، در برخی از موارد پوست بسیار خشک است و مشکلات دیگر نیز مانند منافذ باز پوست، لکه‌ها و جوش‌ها وجود دارند که در چنین شرایطی به درمان ترکیبی نیاز است، به عبارت دیگر، انجام روش هایفو به تنهایی برای درمان تمام مشکلات پوستی کافی نبوده و ممکن است به درمان‌های تکمیلی مانند میکرونیدلینگ نیاز داشته باشد؛ علاوه بر این، ضایعات سطحی مانند جوش و لک نیز می‌توانند هزینه روش‌های ترکیبی را افزایش دهند.

یکی از پرتکرارترین سوالات مربوط به هایفوتراپی از سوی کاربران، قیمت هرجلسه هایفوتراپی است. عوامل مختلفی در قیمت هایفوتراپی موثر است. از این عوامل می‌توان به کلینیکی که مراجعه می‌کنید، تجربه و معروفیت پزشک، محل زندگی شما و نوع هایفوتراپی، تعداد جلسات هایفو تراپی، مدت زمان هر جلسه، میزان آسیب دیدگی ناحیه مورد نظر و … بستگی دارد. قیمت یک جلسه هایفوتراپی با توجه به عوامل موثر ذکر شده از ۱۶۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰۰ تومان متفاوت است.

نتیجه گیری

هایفوتراپی یک روش ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای سفت شدن پوست به شمار می‌رود، این روش فاقد هرگونه برش جراحی بوده و در نتیجه هیچ جای زخمی به جای نمی‌گذارد، علاوه بر این روش هایفو نیاز به استراحت برای بهبودی ندارد؛ بیشتر افراد پس از گذشت سه ماه از درمان نتایج کامل را مشاهده می‌کنند، با این حال این روش برای بیمارانی که افتادگی پوست خفیف تا متوسط دارند مناسب است.

در این مطلب توضیحات جامعی در مورد روش هایفوتراپی و چگونگی عملکرد آن ارائه شده است، در ادامه به مزایای انجام این روش، کاندیداهای مناسب و موارد منع آن پرداخته شده است و در انتها عوارض جانبی و هزینه هایفو درمانی صوت مورد بررسی قرار گرفته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
justbodyvivoclinichealthlineparagonaestheticsbodysculptingclinicslyfboat
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا