جراحی زیبایی

دلایل و درمان ورم شکم بعد از لیپوماتیک

۰
(۰)

لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی است و چربی‌هایی را که نمی‌توان به کمک رژیم غذایی و ورزش از بین برد، از بدن خارج می‌کند حراج پلاستیک یا متخصص پوست معمولا این جراحی را انجام می‌دهد و چربی‌های ناحیه باسن، شکم، ران، پشت، بازوها و زیر چانه یا غبغب را خارج می‌کند اما مزیتی که لیپوماتیک دارد این است که از چربی‌های خارج شده برای بهبود ظاهر دیگر نقاط بدن نیز استفاده می‌کند و چربی خارج شده را به دیگر نقاط به عنوان مثال صورت و سینه منتقل می‌کند. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی ورم بعد از لیپوماتیک خواهد پرداخت.

تورم بعد از جراحی لیپوماتیک

اگر هدف از انجام لیپوماتیک پیکرتراشی و دادن یک ظاهر زیبا به بدن با از بین بردن چربی‌های مقاوم به رژیم غذایی و ورزش بوده است اما تغییری احساس نمی‌کنید نگران باشید این تنها ورم بعد از عمل لیپوماتیک است و با رعایت مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانید به کاهش ورم بعد از لیپوماتیک کمک کنید:

بیشترین میزان تورم بعد از لیپوماتیک را طی ۴۸ ساعت بعد از جراحی مشاهده خواهید کرد اما ممکن است که به طور کامل تا ۴ ماه آینده از بین نرود کاملا آگاه هستیم که تمایلی به شنیدن این موضوع ندارید اما باید بدانید که تورم بخشی از درمان به کمک لیپوماتیک خواهد بود و به همین دلیل است که از شما خواسته می‌شود که حتما بعد از عمل لیپوماتیک برای درمان ورم آن گن مخصوص بپوشید، گن نه‌تنها به کاهش ورم بعد از لیپوماتیک کمک می‌کند بلکه به بهبود ساختار پوست نیز کمک خواهد کرد غالبا توصیه می‌شود که گن را برای مدت ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی بپوشید و بعد از این مدت می‌توانید از آن استفاده نکنید.

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، پوشیدن گن تنها توصیه برای کاهش تورم بعد از لیپوماتیک نیست و ورزش زیاد و قرار گرفتن در معرض نور خورشید مضر است زیرا با گرم شدن بدن مایع اضافی تولید خواهد شد و زیر پوست تجمع خواهد کرد. در نتیجه ورم بدن تجدید خواهد شد بنابراین انجام فعالیت‌هایی که باید در برابر نور خورشید یا گرما قرار گیرید مانند حمام آفتاب، سونا، دوش آب گرم به مدت طولانی، یوگای گرم و دوچرخه سواری را تا بهبودی کامل متوقف کنید حتی بعد از پایان اولین دوره ریکاوری مقدار کمی تورم بعد از انجام فعالیت‌های سخت و سنگین ایجاد خواهد شد در نتیجه ممکن است که بین ۶ تا ۹ ماه بعد از لیپوماتیک هنوز هم کمی تورم در ناحیه درمان شده مشاهده شود. توجه داشته باشید که جراح بهترین مشاوره شما خواهد بود و او بهترین زمان برای پایان دوره نقاهت و بازگشتن به فعالیت‌های روزانه را مشخص خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: مراقبت قبل و بعد از لیپوماتیک

راهکارهای درمانی ورم بعد از لیپوماتیک

درمان تورم بعد از لیپوماتیک با پیاده روی

برای کاهش تورم استراحت کردن یک عامل حیاتی است سه روز اول بعد از جراحی رگ‌های کوچک مانند دو لوله به هم متصل خواهند شد در نتیجه نیاز است که برای کاهش تورم فعالیت فیزیکی کم شود در غیر این صورت تورم چشمگیر خواهد بود. طی ۴۸ ساعت اولیه بیمار باید درون خانه پیاده‌روی داشته باشد و از اتاقی به اتاق دیگر در رفت و آمد باشد تا از لخته شدن خون جلوگیری شود، لخته شدن خون یکی از نگرانی‌های بعد از بی‌هوشی است و جایی که خون لخته می‌شود پاها است. بعد از اتمام این دوره بیمار می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود باز گردد به عنوان مثال دوش بگیرد و پیاده‌روی‌های طولانی‌تری داشته باشد در واقع مهم است که فعالیت‌های خود را بعد از دو روز نخست که از هر گونه حرکت منع شده‌اید از سر بگیرید و با این کار از خطر لخته شدن خون جلوگیری کنید.

محققان توصیه کرده‌اند که انجام ورزش مانند راه رفتن به کاهش تورم کمک خواهد کرد زیرا با این کار سیستم لنفاوی تحریک خواهد شد و از تولید مایع لنفاتیک جلوگیری می‌کند؛ بعد از سه روز نخست فعالیت‌ها به آهستگی و به تدریج آغاز خواهد شد با انجام حرکات ورزشی سبک طی دو هفته حرکت بهتر خواهد شد و در هفته سوم حتی می‌توان از حرکات سنگین‌تر نیز استفاده کرد.

میزان فعالیت بیمار بعد از جراحی به سطح فعالیت او قبل از لیپوماتیک بستگی خواهد داشت متخصصان پیشنهاد می‌کنند که افراد بالغ باید حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط برای حفظ سلامتی در هفته داشته باشند ورزش متوسط به حرکاتی گفته می‌شود که ضربان قلب را بالا ببرد.

کاهش تورم بعد از عمل لیپوماتیک با ماساژ

بعد از انجام جراحی در دوره ریکاوری ماساژ به منظور خارج کردن مایع لنفاتیک به طور قابل ملاحظه‌ای به کاهش تورم کمک خواهد کرد سیستم لنفاوی سومین سیستم موجود در بدن بعد از شراین و رگ‌ها است که مسئولیت خارج کردن سموم را از بدن به عهده دارد انجام ماساژ به خارج کردن مایع اضافی تولید شده در بدن که نتیجه آن ایجاد تورم است کمک خواهد کرد فراموش نکنید که باید فرد متخصص بیمار را ماساژ دهد زیرا در صورت انجام ماساژ اشتباه درد و تورم بیشتر از قبل خواهد شد می‌توانید از تراپیست خود در مورد حرکات ساده‌ای که خودتان قادر به انجام آن در خانه هستید بپرسید:

تاثیر ماساژ بر کاهش ورم بعد از لیپوماتیک

  1. تنها بر روی سطح پوست تمرکز کنید زیرا نیاز به ماساژ بافت‌های عمیق نیست در نتیجه تنها لمس ضعیف پوست کافی است.
  2. پوست را فشار و کمی بکشید نیاز به مالیدن آن نیست این کار موجب تحریک شدن رگ‌های لنفاوی زیر پوست خواهد شد.
  3. به آهستگی در جهت جریان مایع سیستم لنفاوی حرکت کنید به عنوان مثال کمر به سمت شانه‌ها و مچ پا به سمت زانوها

کبودی و تورم بعد از لیپوماتیک

هر شخصی که در دوره درمان و نقاهت بعد از درمان قرار گرفته است با این موضوع آشنایی دارد که فرآیند بهبودی آزار‌دهنده است اما نکته مهم این است که تمام مراحل ناخوشایندی که باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کرد و طبق توصیه‌های پزشک به آن‌ها عمل کرد موجب اتمام دوره ریکاوری با موفقیت و به ارمغان آوردن نتیجه مطلوب خواهند شد.

ممکن است که در بازه زمانی ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی کبودی بر روی پوست مشاهده کنید.

مقدار کمی قرمزی در ناحیه اطراف شکاف‌های ایجاد شده برای خارج کردن چربی امری عادی و قابل انتظار خواهد بود استمرار قرمزی در این ناحیه برای مدت طولانی نشان از عفونت است بنابراین در مورد این که ظاهر شکاف باید چگونه باشد حتما از پزشک خود در این‌باره بپرسید طی چند ماه آینده تمام این شکاف‌ها محو خواهند شد و نتیجه نهایی جراحی خود را خواهید دید.

لیپوماتیک مانند هر جراحی دیگر عوارض خود را دارد که باید با مراقبت صحیح دوره ریکاوری را کوتاه‌تر کرد و سریع‌تر به نتیجه دلخواه رسید از جمله عوارض بعد از جراحی تورم و کبودی است که خانه پزشک ایرانیان به ارائه راهکارهایی برای کاهش آن‌ها در این مقاله پرداخت.

مطالب بیشتر: ضرورت بستن گن بعد از لیپوماتیک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
insidersmartbeautyguidewebmd
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا