جراحی مغز و اعصاب
موضوعات داغ

پارکینسون – نحوه تشخیص و درمان آن چگونه است؟

۰
(۰)

پارکینسون نوعی بیماری عصبی است که بر سیستم عصبی فرد تاثیر می‌گذارد و مشکلات حرکتی برای او به وجود می‌آورد تا کنون درمان قطعی برای بیماری پارکینسون کشف نشده است اما درمان‌های موقتی برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی فرد در دسترس است که خانه پزشک ایرانیان در ادامه این مقاله شما را با درمان‌ بیماری پارکینسون آشنا خواهد کرد.

اینفوگرافیک پارکینسون
اینفوگرافیک پارکینسون

علائم بیماری پارکینسون

 1. بی اختیاری در حرکت دست، بازو، پا و فک
 2. سخت شدن عضلات یا سفت شدن بازوها، شانه‌ها یا گردن
 3. از بین رفتن تدریجی قدرت اختیار در حرکت که اغلب موجب کاهش مهارت‌های ذهنی یا تاخیر در واکنش نشان دادن نسبت به عوامل محیطی، تغییر در صدا و کاهش احساس در صورت می‌شود.
 4. از دست دادن تدریجی حرکات خودکار بدن مانند پلک زدن و کاهش قدرت فرو دادن غذا و آبریزش
 5. خم شدن آرنج، زانو و لگن
 6. راه رفتن نامتعادل
 7. افسردگی یا از بین رفتن عقل

علائم بیماری پارکینسون

تشخیص بیماری پارکینسون

تشخیص بیماری پارکینسون بر اساس علائم آن صورت خواهد گرفت و برای تشخیص آن از عکس برداری به کمک اشعه ایکس یا آزمایش خون استفاده نخواهند کرد هرچند که عکس‌ از سیستم عصبی فرد تهیه خواهد شد تا به پزشک در تشخیص صحیح کمک کند.

انواع درمان بیماری پارکینسون

درمان‌هایی که برای بیماری پارکینسون در نظر گرفته شده‌اند عبارتند از:

 1. درمان‌های حمایتی مانند فیزیوتراپی
 2. استفاده از دارو
 3. جراحی برای افراد خاص

ممکن است برای مراحل اولیه فرد نیاز به درمان خاصی نداشته باشد زیرا علائم اولیه بسیار خفیف هستند اما ممکن است که به ویزیت منظم نیاز باشد تا بیماری تحت کنترل پزشک قرار بگیرد زیرا با زیر نظر گرفتن روند پیشرفت بیماری می‌توان درمان‌هایی را که در آینده فرد به آن نیاز خواهد داشت، پیش‌بینی کرد.

درمان حمایتی

درمان‌‌های بسیاری وجود دارند که زندگی را برای فردی که مبتلا به پارکینسون است راحت‌تر خواهد کرد و به فرد کمک خواهد کرد که علائم اولیه را به خوبی تحت کنترل خود بگیرد؛ از جمله این درمان‌های حمایتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیزیوتراپی

فیزیوتراپ می‌تواند حرکات و نرمش‌هایی را با بیمار تمرین کند که نتیجه آن شل شدن عضلات و از بین رفتن درد مفاصل هنگام حرکت و ورزش کردن است، هدف فیزیوتراپ از انجام ورزش‌های خاص آسان‌ کردن حرکت و بهبود راه رفتن و انعطاف پذیری بیمار است همچنین به بیمار کمک می‌کند که بر سلامت وزن خود نظارت داشته باشد.

کار درمانی

فردی که به عنوان کار درمان انتخاب می‌شود سعی می‌کند کارهایی که بیمار در طول روز انجام دهد اما در انجام آن‌ها دچار مشکل است را بیابد به عنوان مثال لباس پوشیدن یا انجام خرید همچنین می‌تواند به او راه‌ حل‌هایی آموزش دهد تا به راحتی در بیرون از خانه به صورت ایمن و بی‌خطر ورزش کند این کار موجب می‌شود افراد بیمار ضمن حفظ استقلال در انجام امور، فعالیت‌های دلخواه خود را نیز انجام دهد و در آن‌ها هیچ محدودیتی ایجاد نشود.

زبان و گفتار درمانی

بسیاری از افرادی که از پارکینسون رنج می‌برند در غذا خوردن و فرو دادن آن دچار مشکل هستند همچنین در صحبت کردن خود دچار اختلال هستند؛ گفتار و زبان درمانی نیز می‌تواند به آن‌ها در بهبود این مشکلات کمک شایانی کند و این کار از طریق آموزش تمرین‌هایی برای صحبت و فرو دادن غذا توسط تراپیست امکان پذیر خواهد بود.

انواع درمان بیماری پارکینسون

توصیه‌ هایی برای رژیم غذایی

طبق بررسی خانه پزشک ایرانیان ایجاد تغییر در رژیم غذایی افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد این تغییرات نظیر موارد زیر است:

 1. افزایش مقدار فیبر موجود در رژیم غذایی و مطمئن شدن از این که به میزان کافی آب برای کاهش یبوست مصرف شده است
 2. افزایش میزان نمک موجود در رژیم غذایی و مصرف وعده‌های غذایی کوچک اما منظم برای جلوگیری از ایجاد مشکلات ناشی از فشار خون کم مانند سرگیجه هنگام سریع برخاستن
 3. ایجاد تغییر در رژیم غذایی برای جلوگیری از کاهش وزن

ممکن است که نیاز باشد به متخصص رژیم غذایی یا یک متخصص مراجعه کنید تا توصیه‌های لازم را به شما کند.

استفاده از دارو

داروها می‌توانند در بهبود علائم اصلی پارکینسون موثر باشند از جمله لرزش و مشکلات حرکتی اما تمام داروها برای همه افراد به یک صورت عمل نخواهند کرد تاثیرات کوتاه و بلند مدت در آن‌ها متفاوت خواهد بود؛ سه نوع دارو که برای درمان بیماری پارکینسون تجویز می‌شود عبارت است از:

 1. لودوپا (levodopa)
 2. آگونیست دوپامین
 3. بازدارنده مونوآمین اکسیداز

پزشک متخصص خطراتی که ممکن است داروها در فرد ایجاد کنند را برای او توضیح خواهد داد و بهترین گزینه را برای او انتخاب خواهد کرد همچنین پزشک تعداد دفعات مراجعه به صورت منظم و شرایط پیشرفت بیماری و ایجاد تغییرات لازم را مشخص خواهد کرد.

درمان‌های غیر خوراکی

زمانی که علائم بیماری پارکینسون بیشتر می‌شود و کنترل آن‌ها تنها با مصرف دارو امکان پذیر نیست از ترکیب درمان‌ها استفاده خواهد شد نظیر:

آپومورفین (Apomorphine)

آپومورفین نوعی دوپامین آگونیست است که می‌تواند به صورت زیر پوستی تزریق شود که یا تنها یک مرتبه تزریق صورت می‌گیرد یا آن را از طریق پمپی که بر روی کمربند نصب می‌کنند به صورت منظم و مداوم به بدن فرد دارو را وارد می‌کنند.

دودوپا (Duodopa)

اگر نوسان‌های زیادی در خود احساس می‌کنید نوعی لوودوپا که به آن دودوپا می‌گویند تجویز خواهد شد؛ این دارو به صورت ژل است که به صورت پیوسته به درون رودها  از طریق لوله‌ای که به دیواره شکم وصل است پمپ خواهد شد؛ در واقع لوله برای مدتی به فرد متصل خواهد بود و پمپ در قسمت بیرون از بدن قرار دارد و فرد باید آن را با خود حمل کند که برای راحتی آن را بر روی کمربند و در زیر لباس قرار می‌دهند تقریبا ۲۵ متخصص مرکز اعصاب انگلستان استفاده از این روش را توصیه می‌کنند؛ این درمان برای افرادی که نوسان‌های زیادی دارند و یا بر حرکت خود به درستی کنترل ندارند گزینه مناسبی است.

جراحی

اکثر افرادی که به پارکینسون مبتلا هستد به کمک دارو قادر خواهند بود بیماری خود را درمان کنند اگرچه در برخی موارد از جراحی استفاده می‌شود؛ اگر جراحی برای بیمار در نظر گرفته شود وی را در جریان مزایا و معایب آن قرار خواهند داد روشی که برای جراحی و درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد تحریک عمقی مغز نامیده می‌شود:

تحریک عمقی مغز

در روش تحریک عمقی مغز نوعی دستگاه ایجاد کننده ضربان که مانند ضربان قلب است را در دیواره قفسه سینه قرار خواهند داد سپس آن را به کمک یک یا دو سیم به ناحیه ویژه‌ای از مغز متصل خواهند کرد؛ ضربانی که دستگاه الکتریکی ایجاد می‌کند از طریق سیم‌ها به مغز منتقل می‎شود و از این طریق مغز بر بیماری پارکینسون تاثیر خواهد گذاشت؛ هر چند جراحی، بیماری پارکینسون را درمان نخواهد کرد و فقط علائم و مشکلات ناشی از آن را بهبود خواهد بخشید.

نتیجه گیری درباره بیماری پارکینسون

پارکینسون بیماری است که سیستم عصبی فرد را نشانه می‎رود و در رفتار و حرکت او اختلال ایجاد می‌کند این بیماری هنوز درمان قطعی ندارد اما راه‌هایی برای بهبود علائم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد خانه پزشک ایرانیان در این مقاله شما را با راه درمان بیماری پارکینسون آشنا کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
aansnhs
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا