جراحی زیبایی
موضوعات داغ

پروتز سینه – جراحی افزایش و بزرگ کردن حجم سینه

۰
(۰)

پروتز سینه نوعی جراحی زیبایی برای افزایش یا ایجاد تقارن در سینه است و بزرگ کردن سینه طی فرآیند انتقال چربی از دیگر نقاط بدن یا قرار دادن پروتز در سینه انجام می‌شود؛ هدف از انجام این جراحی افزایش اندازه سینه یا افزایش حجم سینه در افرادی که بافت سینه خود را به دلایل مختلفی از  جمله کاهش وزن، بارداری یا شیردهی از دست داده‌اند، است. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان شما را بیشتر با جراحی پروتز سینه آشنا خواهد کرد.

اینفوگرافی پروتز سینه
اینفوگرافی پروتز سینه

بزرگ کردن سینه

بزرگ کردن سینه یا افزایش حجم آن یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در سراسر دنیا محسوب می‌شود و سال گذشته این جراحی رتبه نخست جراحی‌ها را در آمریکا کسب کرد، برخی از زنان که این جراحی را انجام داده‌اند و از تجربیات بعد از عمل خود سخن گفته‌اند اظهار می‌کنند که سطح اعتماد بنفس آن‌ها افزایش یافته است و بعد از جراحی احساس شادی بیشتری می‌کنند و از انجام این جراحی بسیار راضی و خشنود هستند.

بزرگ کردن سینه

از جمله عوامل انجام جراحی پروتز سینه، افزایش اندازه سینه، بازگرداندن حجم از دست رفته سینه بعد از کاهش وزن، بارداری و شیردهی و ایجاد تعادل و تقارن در بدن است به عنوان مثال برخی از زنان سینه‌های کوچک اما باسن بزرگی دارند در نتیجه برای ایجاد تعادل در بدن متمایل به انجام جراحی سینه هستند، دسته دیگر زنانی هستند که سینه‌های آن‌ها به اندازه مورد انتظار شان رشد نکرده است در نتیجه انجام جراحی سینه را به عنوان یک راه حل خوب می‌شمارند البته قبل از جراحی سینه باید از اتمام دوره رشد سینه مطمئن شد.

شکل و محل قرار دادن ایمپلنت در سینه

در حین جراحی افزایش حجم سینه، ایمپلنت یا چربی مورد نظر را از بدن فرد به هر دو سینه‌ی وی منتقل می‌کنند، ایمپلنت‌ها دقیقا پشت ماهیچه‌ها در قفسه سینه یا پشت بافت طبیعی سینه قرار خواهند گرفت این اقدام موجب افزایش اندازه سینه به اندازه یک فنجان یا کمی بزرگتر خواهد شد ایمپلنت انتخابی می‌تواند دایره‌ای شکل باشد طی این جراحی علاوه بر افزایش سایز سینه به شکل و فرم دهی آن نیز توجه خواهد شد از این طریق ناحیه‌ای از سینه که بافت خود را از دست داده است و جای خالی آن دیده می‌شود دوباره به حالت اولیه باز خواهد گشت توجه داشته باشید که جراحی افزایش سایز سینه با جراحی لیفتینگ آن متفاوت خواهد بود در جراحی لیفتینگ سینه، هدف برطرف کردن افتادگی سینه است.

ایمپلنت‌های مورد استفاده برای جراحی نرم و انعطاف‌پذیر هستند و پوسته‌ی آن‌ها از سیلیکون ساخته شده و درون‌ آن‌ها با محلول نمکی یا سیلیکون پر شده است اگرچه هنوز در مورد ایمپلنت‌های سیلیکونی اختلاف نظرهایی وجود دارد اما هنوز بین افرادی که این نوع جراحی را انتخاب می‌کنند محبوبیت دارد.

مطالب بیشتر: همه چیز درباره تزریق ژل به سینه

پروتز سینه چیست؟ جراحی افزایش حجم سینه

اگر انتخاب کرده‌اید که جراحی افزایش حجم سینه انجام دهید باید بدانید که یک جراحی کوتاه مدت است و بعد از جراحی نیاز به بستری شدن در کلینیک نیست و می‌توانید به خانه برگردید؛ جراحی تحت بیهوشی انجام می‌شود پس فرد هیچ گونه دردی احساس نخواهد کرد، بیمار نیاز دارد که با رعایت دستورات جراح از ۲۴ ساعت قبل از جراحی خود را آماده کند طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان جراح یکی از سه روش زیر را برای جایگذاری ایمپلنت سینه انتخاب خواهد کرد:

 1. زیر پستان
 2. زیر بغل
 3. در بافت اطراف نوک پستان

جراحی افزایش سینه

سپس جراح با جدا کردن بافتی از پستان که به ماهیچه‌ها و بافت قفسه سینه متصل است یک پاکت ایجاد می‌کند و ایمپلنت را در این پاکت قرار می‌دهد و در آخر آن را در مرکز سینه جای می‌دهد سپس جراح ایمپلنت‌هایی را که قبلا در سینه قرار داده است با محلول انتخابی بیمار، محلول نمکی استریل یا سیلیکون پر خواهد کرد، بعد از انجام این مرحله سینه را بخیه کرده و آن را باند پیجی می‌کند و فرد به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود بعد از به هوش آمدن می‌تواند به خانه باز گردد.

انواع پروتز سینه

بطور معمول دو نوع پروتز سینه وجود دارد. این دو نوع شامل انواع زیر می‌شوند:

 • پروتز سینه آب نمکی (سالین)

پروتز سینه آب نمکی از آب نمک پر شده است. خوبی این پروتز این است که اگر پاره شود مواد آن برای بدن ضرری ندارد.

 • پروتز سینه سیلیکونی

یکی دیگر از انواع پروتزهای سینه پروتز سیلیکونی است. این پروتز شکل و فرم طبیعی‌تری را نسبت به پروتزهای آب نمکی به سینه می‌دهد. اگر این سیلیکون‌ها پاره شوند به هیچ عنوان جذب بدن نشده و ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد کند. بنابراین فرد باید بسیار مراقب بوده و هرچند وقت یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

روش های پروتز سینه

پروتز سینه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در واقع با توجه به درخواست و انتظارات فرد، شرایط جسمی و استایل او و با توجه به تشخیص صلاحدید پزشک براساس شرایط فرد، یکی از انواع روش های پروتز سینه برای فرد انجام می‌شود. روش‌های پروتز سینه به دو دسته پروتز دائمی و پروتز موقت دسته بندی می‌شوند. در ادامه مطلب این دو روش را با جزییات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 • پروتز سینه دائمی

این روش پروتز سینه در واقع همان جراحی پروتز سینه است. در این روش برش‌هایی به زیر بغل، زیر سینه و یا اطراف ناف زده شده و و بعد پروتز مورد نظر آب نمکی یا سیلیکونی را از این محل‌های برش داده وارد قسمت سینه می‌کنند. سپس آن را ماساژ داده تا در محل خود بخوبی قرار گیرد. در نهایت برش‌های ایجاد شده بخیه می‌شود.

 • پروتز سینه موقت

در روش پروتز سینه موقت عمل زیبایی صورت نمی‌گیرد. این روش معمولا توسط افرادی که به دلایل مشکلات جسمی قادر به انجام عمل نیستند، افرادی که از عمل ترس دارند و افرادی که به دلایل مشکلاتی مانند سرطان سینه، سینه خود را تخلیه کرده‌اند و قادر به انجام عمل نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتز موقت خود به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

پروتز کامل/استاندارد

این پروتز مستقیماً به دیواره سینه می‌رود و در افرادی که تمام بافت سینه را برداشته‌اند استفاده می‌شود. اندازه، شکل و رنگ پوست می‌تواند متناسب با سینه دیگر شما باشد‌، یا اگر هر دو سینه برداشته شده‌اند، هر سایزی ممکن است انتخاب شود.

پروتز جزئی

پروتز جزئی شامل دو لایه سیلیکون با یک لایه نازک از فیلم است که به آرامی به سینه می چسبد. برخلاف پروتز کامل، می‌توان از آن در مواردی استفاده کرد که قسمتی از سینه برداشته شده است. از بافت سینه در داخل سوتین استفاده می‌شود تا ظاهر کامل‌تری ایجاد شود و نمای سینه پر شود.

پروتز پوسته

وقتی اندازه سینه‌ها با یکدیگر متفاوت است، می‌توان از این نوع پروتز جزئی استفاده کرد. یک پوسته نرم از سیلیکون در اطراف سینه کوچکتر قرار می‌گیرد تا به اندازه سینه بزرگتر مطابقت داشته باشد. آن‌ها معمولاً از جنس پلی استر با پشت پنبه‌ای قابل تنفس ساخته شده‌اند و سبک هستند.

پروتز چسبنده

این پروتز به پوست می‌چسبد و می‌تواند کامل یا جزئی باشد. زنانی که فعالیت بیشتری دارند یا مایلند وزن کمتری روی سینه خود بگذارند، این پروتز را ترجیح می‌دهند. مزیت دیگر این است که می‌توان لباس‌های بدون بند را با این پروتز پوشید.

پروتز سفارشی

برخی مراکز پزشکی فروش پروتز سینه، پروتز را متناسب با رنگ طبیعی، اندازه سینه دیگر و طرح طبیعی بدن تنظیم کنند و در واقع به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. در این نوع پروتز معمولاً از مواد سیلیکون و لاتکس استفاده می‌شود، اما این پروتزهای سفارشی گرانتر از مواردی هستند که به صورت سفارشی ساخته نمی‌شوند.

میزان ماندگاری پروتز سینه

پروتز سینه چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری پروتز سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین فاکتور موثر در ماندگاری پروتز سینه نوع پروتزی است که استفاده می‌کنید. فاکتور دوم مهارت جراح پروتز سینه است. هرچقدر جراح به کارش آشنا‌تر باشد و با مهارت بیشتری آن را انجام دهد احتمال ماندگاری آن بیشتر است. عامل مهم دیگر در ماندگاری پروتز، رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از پروتز سینه است. بطور کلی میزان ماندگاری ۱۰ تا ۱۵ سال تخمین زده شده است. که به رعایت نکات گفته شده ماکزیمم زمان ماندگاری را خواهید داشت.

کاندید مناسب برای پروتز سینه

معمولا افرادی با شرایط زیر کاندید مناسب برای پروتز سینه هستند.

 1. خانم‌هایی که دارای سینه‌های کوچک هستند و می‌خواهند سینه بزرگتری داشته باشند.
 2. خانم‌هایی که در اثر شیردهی سینه‌های افتاده دارند.
 3. خانم‌هایی که دارای سینه‌های نامتفارن هستند.
 4. خانم‌هایی که بصورت ارثی یا عواملی مانند بالا رفتن سن، کاهش وزن زیاد و … سینه افتاده دارند.

عوارض جانبی پروتز سینه

از خطرات رایج جراحی سینه این است که باید به طور کامل و طبق دستورات جراح به مراقبت‌های بعد از جراحی عمل کرد، برخی از افراد بعد از جراحی دچار تفاوت اندازه در سینه‌های خود خواهند شد یا پوست سینه‌ها بعد از مدتی دچار افتادگی خواهد شد از جمله دیگر عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خونریزی و کبودی
 2. درد در سینه
 3. ایجاد عفونت در محل جراحی یا اطراف ایمپلنت
 4. ایجاد اسکار بر روی بافت درون سینه که این اتفاق می‌تواند موجب تغییر شکل ایمپلنت، جا به جایی، درد یا حساس شدن زیاد سینه‌ها شود
 5. نشتی از ایمپلنت
 6. از دست دادن احساس البته به صورت موقت و بعد از جراحی
 7. تغییر شکل پوست زیر ایمپلنت
 8. عدم جایگذاری صحیح یا حرکت ایمپلنت
 9. جمع شدن مایع اطراف ایمپلنت
 10. دیر خوب شدن محل بخیه
 11. خارج شدن ترشحات از سینه یا محل بخیه
 12. ایجاد اسکار بر روی پوست
 13. تعریق شدید شبانه

همانند تمام جراحی‌ها استفاده از مواد بیهوشی خطرات خاص خود را دارد از جمله مرگ حین جراحی و  بی‌هوشی؛ در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. تب شدید
 2. مشاهده قرمزی درون یا اطراف سینه به ویژه لکه‌های قرمز روی پوست
 3. احساس گرما در محل بخیه

این موارد می‌تواند نشان دهنده عفونت داخلی باشد؛ بعد از بهبودی کامل در صورت احساس هر گونه درد در سینه، زیر بغل یا تغییر اندازه و شکل سینه نیاز به معاینه توسط جراح دارید؛ این علائم می‌توانند نشان دهنده نشتی از ایمپلنت باشند در برخی از موارد تشخیص نشتی بسیار راحت نیست زیرا این اتفاق به آهستگی رخ خواهد داد از دیگر عوارض این جراحی درد در قفسه سینه و تنفس‌های کوتاه است این دو مورد جز موارد اورژانسی محسوب می‌شوند و ممکن است که نیاز به مراقبت‌های پزشکی باشد؛ ممکن است که خطر ایجاد نوعی سرطان به نام لنفوم سلول بزرگ آنوپلاست (ALCL) ایجاد شود این سرطان نوع نادری است که به دلیل ماندگاری طولانی مدت ایمپلنت  به ویژه ایمپلنت سیلیکونی در پستان ایجاد می‌شود؛ معمولا بیماران مبتلا به این سرطان ۷ تا ۸ سال بعد از جراحی سینه متوجه تورم یا تجمع مایع اطراف ایمپلنت درون سینه می‌شوند این سرطان معمولا اطراف ایمپلنت خواهد ماند اما در مواردی مشاهده شده است که به دیگر نقاط سرایت کرده است؛ افرادی که جراحی پروتز سینه انجام داده‌اند باید هر چند مدت یک بار به پزشک برای معاینه و چک کردن تغییرات سینه مراجعه کنند.

بعد از جراحی افزایش سینه

بعد از جراحی افزایش سینه

بعد از جراحی افزایش سینه معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند بانداژ سینه را حفظ کند تا سینه را به خوبی فشرده کند یا از سوتین‌های اسپورت برای محافظت از سینه حین دوران ریکاوری استفاده کند و ممکن است که داروهایی برای کاهش درد تجویز کند؛ بازگشتن به سرکار بستگی به فرد و توانایی فردی او دارد برخی از افراد بعد از جراحی نیاز به چند روز استراحت دارند در حالی که برخی دیگر می‌توانند فورا فعالیت‌های خود را از سر بگیرند اگر کار شما به گونه‌ای است که باید فعالیت فیزیکی داشته باشید ممکن است که زمان استراحت بیشتری نیاز باشد؛ حداقل به مدت دو هفته از انجام فعالیت‌های فیزیکی خودداری کنید باید مراقب ضربان قلب و نبض خود بعد از جراحی باشید و از بالا رفتن آن‌ها جلوگیری کنید زیرا می‌توانند موجب درد در پستان شوند.

هزینه افزایش حجم سینه با پروتز

هزینه افزایش حجم سینه با پروتز مانند سایر کارهای زیبایی متاثر از فاکتورهای زیادی است. این فاکتورها شامل محل زندگی شما، نوع پروتز استفاده شده، اعتبار و کیفیت کلینیک، مهارت و تجربه جراح است. بطور کلی هزینه پرداختی شما صرف موارد زیر می‌شود:

 1. هزینه کلینیک یا بیمارستان
 2. هزینه بیهوشی
 3. هزینه وسایل جراحی
 4. هزینه پروتز
 5. هزینه داروها و لوازم استفاده شده مانند لباس و …
 6. دستمزد جراح

پروتز سینه و شیردهی در زنان

یکی از دغدغه‌های متقاضیان پروتز سینه این است که آیا بعد از انجام پروتز می‌توانند باردار شوند و به نوزادان خود شیر دهند؟ پاسخ کلیه جراحان این است که پروتز سینه هیچ خللی را برای شیردهی ایجاد نمی‌کند و خانم‌ها می‌توانند بعد از پروتز به فرزندان خود شیر بدهند. نحوه قرار دادن پروتز‌ها بگونه‌ای است که هیچ مشکلی برای شیردهی ایجاد نمی‌کند. البته این تا زمانی است که دکتر مهارت کافی داشته باشد و پروتز را در محل مناسب قرار دهد و برش‌ها را به سینه با مهارت و در مناطق بی‌خطر بزند چرا که اگر این نکات رعایت نشود ممکن است پروتز به بافت و غدد شیری فشار وارد کند و موجب تولید نا منظم شیر شود و یا برش‌ها ممکن است به غدد و مجرای شیری آسیب برساند. بنابراین بسیار مهم است که پروتز سینه را نزد جراحی بامهارت و با تجربه انجام دهید.

آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

یکی از رایج‌ترین سوالات افراد متقاضی پروتز سینه این است که آیا پروتز سینه باعث سرطان می‌شود؟ این یک باور غلط و کذب است و تاکنون موردی مبنی بر ابتلا به سرطان ناشی از پروتز سینه مشاهده و گزارش نشده است. فقط قبلا گفته شده است که پروتز سینه امکان تشخیص سرطان را کاهش می‌دهد زیرا ممکن است پشت پروتز باشد و امکان عبور اشعه از پروتز کم است و بنابراین تشخیص سخت می‌شود. اما حال با پیشرفت دستگاه‌های سونوگرافی و ماموگرافی، پروتز هیچ مانعی برای تشخیص ایجاد نمی‌کند.

مراقبت های لازم بعد از پروتز سینه

برای کاهش عوارض ناشی از پروتز سینه، تسریع روند بهبودی و کوتاه کردن دوره نقاهت و همچنین کمک به رسیدن به نتیجه مطلوب‌تر رعایت مراقبت‌های بعد از پروتز سینه ضروری است. در زیر به برخی از این نکات اشاره شده است:

 1. حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از عمل حمام نروید.
 2. از انجام ورزش‌های سنگین بخصوص ورزش‌های بالاتنه ۶ تا ۸ هفته بپرهیزید.
 3. تا ۲ ماه از خوابیدن به شکم جدا خودداری کنید.
 4. حداقل ۱ الی ۲ ماه شنا رفتن ممنوع است.
 5. استفاده از سوتین مخصوص
 6. استفاده به موقع داروهای تجویزی پزشک جهت جلوگیری از عفونت.
 7. استفاده از مواد غذایی مغذی.

نتیجه گیری درباره پروتز سینه

پروتز سینه نوعی جراحی است که هدف آن افزایش سایز سینه است امروزه بیشتر به دلیل زیبایی و تناسب اندام جراحی سینه طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده‌است اما همانند دیگر جراحی‌ها نیاز به کسب اطلاعات دقیق قبل از هر گونه تصمیم گیری است خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به معرفی جنبه‌های مختلف این جراحی پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
healthlineplasticsurgerymedicalnewstodayafittingexperiencebreastcancernow
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا