جراحی زیبایی

چسب زدن بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی مرکز جراحی را با بینی پانسمان شده و آتل ترک خواهید کرد. این کار موجب حمایت از استخوان بینی و تمام غضروف‌ها خواهد شد همچنین از هر گونه حرکت و جا به جایی استخوان در هفته اول بعد از جراحی جلوگیری خواهد کرد معمولا جراحان توصیه می‌کنند که برای مدت یک هفته آتل را نگه دارید. بعد از اتمام هفته اول با مراجعه به پزشک آتل برداشته خواهد شد اما هنوز هم در دوران بحرانی به سر می‌برید بعد از این مرحله ممکن است بیندیشید که چگونه باید پل بینی را چسب بزنید تا به کاهش تورم و تغییر شکل بینی کمک کنید در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی چسب زدن بینی و مزایای آن خواهد پرداخت.

چسب بینی بعد از جراحی زیبایی

بهترین زمان برای چسب زدن به بینی شب است برخی از بیماران اجازه می‌دهند که پوست‌شان در طول روز نفس بکشد و زمانی که برای انجام امور بیرون از منزل می‌روند چسبی به بینی خود ندارند ولی در عوض عصر به بینی چسب می‌زنند و در طول شب آن را حفظ می‌کنند. از آنجایی که دوران ریکاوری هر فرد متفاوت است بعد از این که آتل و دیگر قطعات درون بینی برداشته شد پزشک جراح بهترین روش چسب زدن بینی را به بیمار آموزش خواهد داد و انتظار می‌رود که بیشتر بیماران به مدت ۱ تا ۲ ماه بعد از جراحی نیاز به چسب زدن بینی داشته باشند. بهترین موقع برای باز کردن چسب بینی صبح است، بعد از برداشتن چسب هرگونه باقیمانده چسب بر روی پوست را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل بینی

نحوه صحیح چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی

مراحل چسب زدن به بینی بعد جراحی زیبایی

ابتدا بینی را با یک صابون ملایم و آب بشویید و خشک کنید، برای مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید تا کاملا پوست خشک شود، سه تکه چسب کاغذی جراحی به طول یک، ۱.۱۲ و دو اینچ و عرض نیم اینچ تهیه کنید، چسب اول را بر روی بینی بچسبانید و باید درست تا قبل از سر بینی قرار گیرد. سپس کناره‌های آن را بر روی بینی بچسبانید در مرحله بعد چسب دوم را بر زیر سر بینی بچسبانید و بعد با فشردن، کناره‌ها را به خوبی بر روی پوست بچسبانید تا از سر بینی به خوبی محافظت کند. سپس انتهای هر دو چسب را بهم بچسبانید تا با ایجاد فشار لازم به فرم‌گیری بینی کمک کند. در انتها، چسب آخر را بر روی چسب اول بچسبانید این کار را به صورت روزانه تکرار کنید در صورتی که می‌توانید به خوبی این شرایط را کنترل کنید می‌توانید دو بار در روز چسب بینی را تعویض کنید.

تقریبا ورم بینی تا یک ماه بعد از جراحی از بین خواهد رفت اما برای رفع کامل تورم به یک سال زمان نیاز است زمانی که فکر می‌کنید بینی زیبا به نظر می‌رسد مطمئن باشید که بهتر از این هم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی گوشتی

کنترل تورم بینی با چسب زدن صحیح بعد از جراحی بینی

مزیت چسب زدن در کنترل تورم بینی بعد از جراحی

اگرچه تمام جراحان بر این باور نیستند که چسب زدن به کاهش تورم کمک خواهد کرد اما برخی بر این باورند که علاوه بر کنترل تورم به کاهش دوران ریکاوری نیز کمک خواهد کرد قبل از این که هر گزینه‌ای را تجربه کنید حتما با جراح خود مشورت کنید او حتما بهترین گزینه را به شما معرفی خواهد کرد. چسب زدن ساختار جدید بینی را حفظ خواهد کرد و بهبودی را کنترل خواهد کرد فشار ناشی از چسب زدن به کاهش تورم نیز کمک خواهد کرد. برخی از بیماران این فشار را برای مدت طولانی به خوبی تحمل می‌کنند اما برخی دیگر خیر؛ اگر قادر به تحمل علائم چسب مثل قرمزی، تحریک شدن پوست و برآمدگی چسب نیستید بهتر است که این کار را برای چند روز متوقف کنید تا پوست کمی بهتر شود سپس آن را تمیز کنید و دوباره امتحان کنید. چسب زدن را می‌توانید هر زمانی آغاز کنید اما باید فورا بعد از خارج کردن آتل باشد، بهتر است که برای مدت ۶ هفته حداقل در طول شب چسب زدن را ادامه دهید. اگر تمایلی به چسب زدن در طول روز ندارید حتما شب آن را انجام دهید بعد از ۶ هفته می‌توانید چسب زدن را متوقف کنید اما اگر متوجه شدید که دوباره تورم ایجاد شده است بهتر است که چسب زدن را از سر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که یک یا دو هفته بعد از جراحی، بینی پوست پوست خواهد شد و دلیل آن تورم و کشیده شدن پوست است. با این وجود این اتفاق برای همه رخ نمی‌دهد ممکن است که به دلیل تورم، پوست حالت آفتاب سوختگی پیدا کند اما نگران نباشید برطرف خواهد شد.

چسب زدن به بینی بعد از جراحی زیبایی امری رایج است و تقریبا همه بیماران آن را تجربه کرده‌اند چسب زدن علاوه بر کاهش تورم ناشی از جراحی به حفظ ساختار جدید بینی نیز کمک خواهد کرد در این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بررسی چسب زدن بینی پرداخته است.

منبع
8westzulianimdzulianimd
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا