فیزیوتراپی
موضوعات داغ

فیزیوتراپی چیست – نحوه توان بخشی به اندام آسیب دیده

۰
(۰)

فیزیوتراپی درمانی است که برای بازیابی، حفظ و ایجاد حداکثر حرکت و تحرک بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیزیوتراپی از طریق توانبخشی بدن، پیشگیری از جراحت، سلامت و تناسب اندام به بیمار کمک خواهد کرد و فیزیوتراپیست شخصی است که بیمار را در روند بهبود بیماری دخالت می‌دهد به عبارتی تاثیر عملکرد درست و صحیح بیمار می‌تواند در روند بهبود بیماری تاثیر داشته باشد. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان به بحث پیرامون کاربرد فیزیوتراپی در درمان بیماری‌ها و بیماری‌هایی که به کمک فزیوتراپی درمان می‌شوند، خواهد پرداخت.

اینفوگرافیک فیزیوتراپی
اینفوگرافیک فیزیوتراپی

فیزیوتراپ

طبق گفته موسسه فزیوتراپی آمریکا، فیزیوتراپ شخصی است که در زمینه تشخیص ناهنجاری‌های فیزیکی، بازیابی عملکرد‌های فیزیکی و حرکتی، حفظ عملکرد فیزیکی و بهبود فعالیت فیزیکی تحصیل کرده و متخصص است؛ این افراد متخصص در مکان‌های مختلفی مشغول به کار هستند از جمله بیمارستان‌ها، خانه‌های سلامت، مدارس، باشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی؛ یک فیزیوتراپ به بیمار کمک می‌کند و از او در تمام مراحل بیماری از تشخیص اولیه تا رسیدن به مرحله بازیابی و بهبود مراقبت خواهد کرد؛ گاهی ممکن است که از فزیوتراپی به صورت تنها باه هدف درمان استفاده کرد و گاهی ممکن است که به همراه دیگر درمان‌ها به کار گرفته شود؛ برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که فیزیوتراپی توسط پزشک‌شان انجام شود و برخی دیگر به دنبال یک فیزیوتراپ متخصص می‌گردند.

بیماری‌های قابل درمان با فیزیوتراپی

بیماری‌های قابل درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک درمان چند وجهی است که قابلیت درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها را دارد، ابتدا بر روی بازیابی و توانبخشی سیستم چرخشی و عضلانی اسکلت بدن تمرکز می‌کنند همچنین می‌توان از آن برای درمان مشکلات و جراحت‌های مختلف ناشی از ورزش، آرتروز و تنفس نیز استفاده کرد.

درد عضلانی

شایع‌ترین نوع درد، درد پشت است که درصد زیادی از افراد را درگیر خود کرده است، فیزیوتراپی می‌تواند سفتی و درد را در بیمار کاهش دهد و به جریان خون در عضلات و ماهیچه‌ها کمک کند؛ از ماساژ یا ماساژ تراپی معمولا برای کاهش تنش و استرس درد عضلات استفاده می‌شود.

آسیب های ورزشی

دردها و آسیب‌های ناشی از ورزش و فعالیت‌های ورزشی بعد از یک دوره ورزش کردن امری عادی و رایج است؛ غالبا ورزشکاران فیزیوتراپ‌های مخصوصی دارند که این متخصصان علاوه بر کمک به رفع درد‌های عضلانی و آسیب‌های ناشی از ورزش به آن‌ها کمک می‌کنند تا بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشند و سفت و سخت بودن عضلات را از بین می‌برند؛ اگر جراحتی برای ورزشکار اتفاق افتد فیزیوتراپ به او کمک خواهد کرد تا توانایی خود را بازیابد و به درمان جراحت کمک خواهد کرد.

آرتروز

هر چه افراد مسن‌تر می‌شوند بیماری‌هایی نظیر آرتروز که بر روی مفاصل تاثیر می‌گذارند و میزان تحرک آن‌ها را کاهش می‌دهند، افزایش می‌یابد؛ فزیوتراپی به این افراد کمک خواهد کرد تا از سفتی مفاصل رهایی یابند و این تاثیر مثبت زمانی انجام خواهد شد که جریان خون در عضلات افزایش یابد و در پی آن فرد قدرت تحرک و فعالیت فیزیکی بیشتری پیدا کند به عبارتی قادر به انجام طیف وسیعی از حرکات خواهد بود؛ فیزیوتراپی همچنین به آمادگی جسمانی و استقامت فرد کمک خواهد کرد، حرکاتی که برای افراد مسن‌تر در نظر گرفته می‌شوند ملایم‌تر و سختی کمتری ‌دارند.

مشکلات تنفسی

فیبروز سیستیک شرایطی است که تاثیر اولیه آن بر روی ریه‌ها و سیستم گوارش فرد است که می‌توان آن را به کمک فزیوتراپی برطرف کرد؛ معمولا فیزیوتراپ با انجام ورزش‌های مناسب به باز شدن قفسه سینه کمک می‌کند که در نتیجه نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود؛ فیزیوتراپی همچنین موجب خواهد شد که درد آرام‌تر و قابل کنترل‌تر شود و مشکلاتی را که باعث ایجاد اختلال در تنفس می‌شوند را از بین ببرد؛ افراد ممکن است که از دیگر بیماری‌ها مانند پنومونی (pneumonia)، آسم و سرطان ریه نیز رنج ببرند که استفاده از فزیوتراپی می‌تواند مزایایی برای آن‌ها نیز داشته باشد.

توانبخشی

بازیابی و توانبخشی فرایندی است که برای افراد جراحت دیده به خصوص در تصادفات یا شرایط پیچیده پزشکی بسیار مهم تلقی می‌شود؛ برنامه‌ها و تمرین‌های توانبخشی قلبی و ریوی که توسط فیزیوتراپ انجام می‌شوند به بهبود گردش خون، ایجاد عضلات قوی و بازیابی عادی عملکرد بدن کمک می‌کنند؛ در مواردی که فرد در اثر تصادفی سخت دچار جراحت و آسیب جدی شده باشد نیاز به کمک برای راه رفتن، ایستادن و گردش خواهد داشت که برای درمان این مشکلات نیاز دارد که برای یک دوره طولانی مدت تحت نظر یک فیزیوتراپ باشد، این توانبخشی ممکن است که جنبه‌های مختلف درمان را در بر بگیرد از جمله فرآیندهای درمانی و کنترل درد.

فیزیوتراپی سیستم عصبی

فیزیوتراپی سیستم عصبی

فیزیوتراپی سیستم عصبی به فرد در درمان بیماری‌هایی نظیر اختلالات عصبی و بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، آسیب‌های مغزی، بیماری لرزش دست‌ها، آسیب ستون فقرات و نخاع و سکته کمک خواهد کرد؛ هدف از انجام فزیوتراپی برای درمان این بیماری‌ها افزایش تحرک، درمان فلجی اندام‌ها و افزایش قدرت و استقامت عضلات است.

فیزیوتراپی استخوان ها

این نوع فیزیوتراپی آسیب‌های اسکلتی که شامل ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها است را در بر خواهد گرفت؛ این درمان برای شرایطی نظیر شکستگی، پیچ‌خوردگی، بروسیت، مشکلات پزشکی مزمن و توانبخشی یا بازیابی بعد از جراحی بسیار مفید و مناسب است؛ بیماران در این نوع درمان ممکن است که ورزش‌های برای تحرک مفاصل، بازیابی قدرت عضلات و دیگر حرکات انجام دهند.

درمان زخم

فزیوتراپی می‌تواند با ایجاد چرخش و گردش خوب جریان خون در بدن به درمان زخم‌ها کمک کند؛ فیزیوتراپ در این درمان از روش‌هایی مانند حرکاتی که با دست انجام می‌شوند، تحریک‌های الکتریکی، فشار و مراقبت از زخم استفاده می‌کند.

درمان دهلیز قلب

فیزیوتراپ سعی می‌کند که با انجام فزیوتراپی تعادلی در دهلیز ایجاد کند؛ این روش شامل تعدادی ورزش دستی و تکنیک‌هایی است که به بیمار کمک خواهد کرد به تعادل طبیعی در سیستم قلبی و عروق خود دست یابد.

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن به درمان بیماری‌هایی نظیر بی اختیاری در ادرار و مدفوع، تکرر ادرار، درد در ناحیه لگن در زنان و مردان به دلیل شرایط خاص کمک خواهد کرد.

فواید فیزیوتراپی

فواید فیزیوتراپی

بسته به علت استفاده از فیزیوتراپی برای درمان بیماری، فواید آن را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت:

  1. مدیریت درد
  2. جلوگیری از جراحی
  3. بهبود و افزایش حرکت و تحرک
  4. به دست آوردن دوباره سلامتی بعد از جراحات و آسیب‌ها
  5. بازیابی سلامتی بعد از سکته و فلج شدن
  6. جلوگیری از سقوط افراد به دلیل ضعیف بودن عضلات و مفاصل
  7. کمک به بهبود تعادل
  8. مدیریت بیماری‌های ناشی از کهولت سن

یک فیزیوتراپ ورزشی می‌تواند به ورزشکار کمک کند تا بدن او حداکثر عملکرد خود را در ورزش مورد نظرش داشته باشد و از عضلات خود در انجام حرکات جدید به خوبی استفاده کند؛ فیزیوتراپ می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی فرد و نوع نیازش به درمان حرکات مخصوص و ویژه‌ای برای او طراحی کند.

مطالب بیشتر: فیزوتراپی دست

نتیجه‌گیری درباره فیزیوتراپی

اگر هنگام حرکت کردن دچار درد می‌شوید یا حرکت کردن برای شما مشکل است یا حتی دیگر قارد به انجام بعضی از حرکات نیستید بهتر است که به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید؛ اگر تمایل دارید که از ایجاد آسیب‌های جسمی جلوگیری کنید مراجعه به یک فیزیوتراپ می‌تواند ایده جالبی باشد؛ فیزیوتراپ می‌تواند با ارائه توصیه‌های علمی و صحیح از ایجاد مشکلات و درد‌های فیزیکی جلوگیری کند؛ فیزیوتراپی در درمان اکثر بیماری‌هایی که به عضلات و اسکلت بدن مربوط می‌شود موثر است و طیف وسیعی از بیماری‌ها را قابل درمان کرده است؛ خانه پزشک ایرانیان به شما توصیه می‌کند قبل از انجام هر حرکت نادرست که به بدتر شدن اوضاع جسمی شما می‌انجامد به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
medicalnewstodaynsmi
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا