خدمات زیبایی مو

کاشت مو به روش میکرو FIT – فرآیند کاشت مو به روش میکروفیت

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو به روش میکرو FIT بیان و سپس مزایای انجام این روش به طور کامل توضیح داده شده است و در ادامه کاندیداهای مناسب برای این روش مشخص شده است. سپس به انواع روش‌های پیوند میکرو FIT و فرآیند انجام آن پرداخته شده است و در انتها نکات اساسی پس از فرآیند کاشت را ارائه نموده‌ایم.
۰
(۰)

ریزش مو ممکن است به دلایل مختلفی  رخ دهد، با این حال اگر ریزش مو  شدید باشد و این امر منجر به طاسی سر یا کم پشتی موها شود، بهترین و دائمی‌ترین روش برای درمان آن کاشت مو می‌باشد، با این حال روش‌های سنتی معایب فراوانی داشته به همین دلیل روش‌های جدید با حداکثر کارایی و رضایت بیماران در حال پیشرفت هستند؛ امروزه با پیشرفت علم و فناوری، روش‌های زیبایی نسبت به گذشته راحت‌تر و دقیق‌ترانجام می‌شوند، شکوفایی علم پزشکی منجر به نتایج بهتر در بیماران می‌شود به طوری که هم پزشکان و هم بیماران نسبت به نتایج و دستاوردهای این عمل‌ها رضایت بیشتری خواهند داشت. مطالعات نشان می‌دهند که یکی از دلایل عدم رضایت بیماران از کاشت مو تراشیدن کامل موها در حین انجام فرآیند پیوند است، این امر می‌تواند اعتماد به نفس افراد را به طور موقت کاهش داده و منجر به نارضایتی آن‌ها از ظاهر خود شود، به همین دلیل روش کاشت مو بدون نیاز به تراشیدن موی سر که به آن پیوند مو با میکرو FIT نیز گفته می‌شود.

گسترش یافته و در میان بیماران به ویژه خانم‌هایی که قصد کاشت مو دارند با محبوبیت بالایی روبرو شده است، کاشت مو با روش FIT یا روش کاشت مو بدون نیاز به تراشیدن موها، مهم‌ترین نوآوری و جهش قابل توجه در درمان ریزش مو است زیرا همانطور که از اسم آن پیداست انجام آن نیازی به تراشیدن موهای بیمار ندارد. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد کاشت مو به روش میکرو FIT توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان گردآوری و ارائه شده است.

کاشت مو به روش میکرو FIT چیست؟

در روش پیوند میکرو FIT مو جراح یا تکنسین با استفاده از میکروسکوپ و دستگاه کاشت مینیاتور، فولیکول‌های مو را از ناحیه اهدا کننده درست در پشت فولیکول‌های مو خارج کرده و سپس آن را به ناحیه گیرنده پیوند می‌زند، در این روش با استفاده از مته مینیاتوری سوراخ‌های کوچکی بر روی پوست سر ایجاد شده و سپس بر خلاف سایر روش‌های سنتی کاشت مو، فولیکول‌های مو از طریق مکیدن از بافت اطراف جدا می‌شوند، در این روش نیازی به استفاده از پنس جراحی برای استخراج فولیکول‌های مو نمی‌باشد، پس از انجام کاشت میکرو FIT مو بیمار می‌تواند یک روز پس از جراحی به کار و فعالیت‌های روزمره خود بازگردد، این روش نسبت به روش‌های سنتی کاشت مو ساده‌تر بوده و از حساسیت بالاتری برخوردار است، به همین دلیل به مهارت، تجربه و تخصص فراوانی نیاز دارد.

کاشت مو به روش میکرو FIT چیست؟

مزایای پیوند مو با روش میکرو FIT

بدون جراحی، خونریزی و عدم نیاز به بخیه: روش میکرو FIT که همچنین به عنوان جدیدترین روش کاشت مو شناخته می‌شود، فرایندی با حداقل میزان تهاجم می‌باشد، در واقع این روش به دلیل ایمنی بالا و حداقل تهاجم به عنوان یک روش غیر جراحی دسته بندی می‌شود، برای آگاهی از مزایای این روش با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. خطر عوارض جانبی کمتر
 2. انعطاف پذیری بالا
 3. زمان بهبودی کوتاه: بهبودی از روش کاشت میکرو FIT مو نسبت به سایر روش‌های کاشت، سریعتر و ساده‌تر می‌باشد.
 4. کیفیت بالای پیوندها

کاشت مو به روش‌ FIT و میکرو FIT برای افرادی که قادر به انجام روش FUT نمی‌باشند مفید است، یکی از اصلی‌ترین معایب روش FUT ایجاد زخم نواری در ناحیه گیرنده یا پشت سر است.

چه افرادی کاندیداهای مناسبی برای کاشت مو به روش میکرو FIT به شمار می‌روند؟

پزشک تنها فردی است که می‌تواند مناسب‌ترین روش درمانی برای هر بیمار را تشخیص دهد، با این حال کاشت مو به روش میکرو FIT اغلب برای بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به تعداد کمی از فولیکول‌های موی پیوندی به ویژه در نواحی پیشانی دارند، برای تصمیم‌ گیری در مورد انتخاب روش کاشت مو، لازم است با پزشک مشورت کرده و از این طریق بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب نمایید.

روش‌های کاشت مو به روش میکرو FIT یا کاشت بدون نیاز به تراشیدن سر

روش کاشت میکرو FIT مو به موارد زیر تقسیم می‌شود:

کاشت میکرو FIT با اصلاح جزئی مو

این روش برای افرادی که به تعداد کمی از فولیکول‌های مو، حدود ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰، برای کاشت نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این روش پزشک ناحیه‌ای از قسمت اهدا کننده را مشخص کرده و پس از اصلاح جزئی موها، فولیکول‌های مو را با استفاده از مته مینیاتوری خارج کرده و آن‌ها را در ناحیه گیرنده که از تراکم موی پایین یا طاسی برخوردار است، پیوند می‌زند؛ میزان اصلاح موها در این روش به قدری کم است که توسط موهای مجاور پنهان می‌شود، مزایای این روش شامل دوره بهبودی کوتاه و کاهش قرمزی پوست است، علاوه بر این، بیمار می‌تواند به سرعت به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد؛ با این حال در این روش در یک جلسه تنها تعداد کمی از فولیکول‌های مو قابل پیوند هستند و اگر بیمار به تعداد بیشتری از فولیکول‌های مو برای پیوند نیاز داشته باشد، فرایند کاشت مو به چندین جلسه درمانی نیاز خواهد داشت.

کاشت میکرو FIT با اصلاح جزئی مو

کاشت میکرو FIT مو بدون نیاز به اصلاح موها

این روش پیچیده‌تر از روش قبلی بوده و به زمان و تجربه بیشتری نیاز دارد، از این روش برای پرپشت کردن موهای جلو و بالای سر استفاده می‌شود، در این روش می‌توان ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ فولیکول مو را از قسمت ریشه استخراج کرده و سپس آن‌ها را با توجه به اندازه، رنگ و کیفیت موهای ناحیه گیرنده تقسیم کرد، سپس فولیکول‌ها وارد دستگاه تزریق شده و به ناحیه جلوی سر پیوند زده می‌شوند، پس از پایان فرآیند پزشک پوست سر را تمیز کرده و از باند فشاری برای کاهش تورم استفاده می‌کند، موهای کاشته شده پس از گذشت ۵ تا ۱۰ هفته پس از فرایند شروع به ریزش می‌کنند، با این‌ حال فولیکول‌های مو در داخل پوست باقی مانده و شروع به رشد مجدد می‌کنند، گاهی اوقات رشد موهای جدید بین ۹ تا ۱۲ ماه به طول می‌انجامد.

فرایند کاشت مو به روش میکرو FIT

کاشت مو اغلب تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود، پس از بی حسی فرایند استخراج فولیکول‌های مو از ناحیه پشت سر و اطراف گوش آغاز می‌شود، در روش پیوند مو با میکرو FIT از دستگاه کاشت مینیاتور استفاده می‌شود، این دستگاه سوراخ‌هایی با قطر ۰.۵ تا ۴.۵ میلی متر را در پوست سر ایجاد کرده و فولیکول‌ها را از بافت اطراف جدا می‌کند، از آنجا که سوراخ‌های ایجاد شده بسیار کوچک هستند بنابراین نیاز به بخیه ندارند، پس از گرفتن واحدهای فولیکولی، برای جلوگیری از آسیب دیدن تا زمان پیوند، آن‌ها را در یک محلول مخصوص نگهداری می‌کنند، فرایند استخراج فولیکول‌های مو تا رسیدن به تعداد مورد نیاز ادامه می‌یابد، ابزارها و دستگاه‌های مورد استفاده در روش میکرو FIT از مزایای فراوانی برخوردار هستند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 1. کاشت مینیاتور برخلاف روش‌هایی که توسط پانچ انجام می‌شوند، می‌تواند سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف ایجاد کند.
 2. مته مینیاتوری قابل استفاده در این روش قابلیت چرخشی داشته و مانند یک دریل مینیاتوری عمل می‌کند، این عمل موجب نفوذ راحت مته به داخل پوست و ایجاد سوراخ‌های بهتر می‌شود.
 3. میکرو FIT به استخراج فولیکول‌ها با استفاده از ابزار جراحی نیاز ندارد، زیرا مته مینیاتوری با استفاده از نیروی مکش می‌تواند فولیکول‌ها را استخراج نماید.
 4. فولیکول‌های استخراج شده پس از قرارگیری در محلول مخصوص و قبل از پیوند، مورد بررسی قرار می‌گیرند، پزشک یا تکنسین مربوطه فولیکول‌ها را در زیر میکروسکوپ بررسی و آن‌ها را برای پیوند آماده می‌کند.
 5. پیوند فولیکول‌ها به روش پیوند واحد فولیکولار انجام می‌شود و در این مرحله پزشک سوراخ‌های کوچکی را در ناحیه گیرنده ایجاد و با استفاده از ابزار دستی، فولیکول‌ها را در آن‌ها قرار می‌دهد.

فرایند کاشت مو به روش میکرو FIT

نکات اساسی پس از کاشت مو به روش میکرو FIT یا کاشت بدون اصلاح

 1. پس از پایان فرآیند کاشت، پوست سر توسط بانداژ پوشانده می‌شود که برای برداشتن آن لازم است به طور مجدد به پزشک مراجعه شود.
 2. در روزهای ابتدایی پس از کاشت مو لازم است از ناحیه کاشته شده مراقبت کرده و از لمس، مالش و یا وارد کردن ضربه به آن خودداری شود.
 3. از شستشوی موها به مدت سه روز پس از پیوند خودداری کنید.
 4. از مصرف دخانیات به مدت چندین روز پس از پیوند خودداری کنید زیرا این امر باعث افزایش زمان بهبودی تورم می‌شود.
 5. برای جلوگیری از خونریزی پوست سر، به مدت چند روز پس از پیوند از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد مقاله « مراقبت های کاشت مو » را مطالعه فرمایید. 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا