خدمات زیبایی مو
موضوعات داغ

کاشت مو به روش FIT – مزایا،مراقبت ها و هزینه کاشت مو (اف آی تی)

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو به روش FIT  ارائه شده است، سپس مزایای این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو توضیح داده شده است و در ادامه توصیه‌های قبل از پیوند، فرآیند پیوند و نکات مراقبتی پس از آن آورده شده است. در انتها، نکات قابل توجه که باید قبل از کاشت مورد توجه قرار گیرند را ارائه نموده‌ایم.
۰
(۰)

ریزش مو یکی از رایج‌ترین مشکلات زیبایی به ویژه در مردان شناخته می‌شود که کاشت مو موثرترین درمان برای آن است، در واقع کاشت مو تنها راه برای رشد مجدد طبیعی موها به شمار می‌رود؛ پس از کاشت، موهای پیوندی به طور دائمی و طبیعی در ناحیه طاس پوست سر رشد می‌کنند، در کاشت مو به روش FIT، فولیکول‌های سالم مو از قسمت پشت سر یا سایر نواحی بدن استخراج شده و سپس در محلول مخصوص برای آماده سازی قرار گرفته و در نهایت در قسمت های بدون مو کاشته می‌شوند، موهای کاشته شده با روش پیوند FIT مو حدود سه ماه پس از کاشت شروع به رویش کرده و به رشد دائمی خود ادامه می‌دهند، اصلی‌ترین مزیت این روش عدم نیاز به برش، بخیه و خونریزی است. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد کاشت مو به روش اف ای تی توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

روش FIT برای کاشت مو

ریزش مو ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد، به عنوان مثال آب و هوای بد، تغذیه نامناسب، عدم تعادل هورمون‌ها یا سبک زندگی نادرست می‌توانند منجر به ریزش مو شوند؛ اگر ریزش مو شدید باشد، بهترین و دائمی ترین روش برای درمان آن، روش کاشت مو است؛ در کاشت مو به روش FIT، فولیکول‌ها به روش پیشرفته از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌شوند، نواحی اهداکننده و گیرنده پس از پیوند به طور کامل بهبود یافته و جای زخم باقی نمی‌ماند، نتایج حاصل از پیوند FIT مو کاملاً طبیعی و نامحسوس است، علاوه بر این، این روش به ناحیه اهدا کننده و گیرنده آسیب جدی وارد نکرده و به عنوان روشی ایمن و کم خطر شناخته می‌شود.

روش FIT برای کاشت مو

روش FIT به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد؛ در این روش، موها اغلب از ناحیه پشت سر، کناره‌های سر یا بدن با استفاده از ابزارهای خاص و به صورت تک فولیکول استخراج می‌شوند، سپس موها به ناحیه گیرنده پیوند زده می‌شوند، در این روش موهای اهدا کننده بدون ایجاد بریدگی، بخیه و جراحی استخراج می‌شوند، این عامل مهم‌ترین مزیت این روش به شمار می‌رود، پیوند FIT مو کاربردهای بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد، زیرا نیازی به بریدن نوار حاوی فولیکول‌های مو از پشت سر نداشته و محدودیتی در تعداد فولیکول‌های پیوندی ایجاد نمی‌کند، به طور کلی FIT بهترین و جدیدترین روش کاشت موی طبیعی به شمار می‌رود.

حتما بخوانید: « کاشت مو به روش میکروفیت »

مزایای کاشت مو به روش FIT

برای آگاهی از مزایای این روش با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. بدون نیاز به جراحی، بخیه و خونریزی: این روش به عنوان جدیدترین روش کاشت مو با حداقل تهاجم و حداکثر ایمنی شناخته می‌شود، روش FIT به عنوان یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی شناخته می‌شود، تمام روش‌های کاشت مو نوعی جراحی به شمار می‌روند اما میزان تهاجمی بودن این روش به قدری پایین است که به‌ عنوان یک روش غیر جراحی در نظر گرفته می‌شود.
 2. کاهش خطر عوارض جانبی
 3. انعطاف پذیری بالا
 4. زمان بهبودی کوتاه: بهبودی پس از کاشت مو با FIT بسیار سریع و ساده است، برخلاف سایر روش‌ها، بیماران پس از کاشت مو می‌توانند فعالیت‌های بدنی سنگین را از سر گرفته و به روند طبیعی زندگی خود باز گردند.
 5. بالا بودن کیفیت پیوندها در مقایسه با سایر روش‌ها

مراقبت های قبل از پیوند با FIT

به مدت یک هفته قبل و بعد از پیوند از موارد زیر اجتناب کنید:

 1. مصرف نوشیدنی‌های الکلی، آرامبخش‌ها، تسکین دهنده‌های درد مانند آسپرین، ایبوپروفن، ایندومتاسین، قرص‌های ویتامین E و استعمال هر گونه مواد دخانی
 2. قبل از انجام پیوند، موهای خود را با شامپو به طور کامل بشویید.
 3. قبل از انجام پیوند غذاهای سالم مصرف کنید.
 4. از نوشیدن مایعات و چای به مقدار فراوان خودداری کنید.
 5. در صورت مصرف داروهای خاص و یا ابتلا به انواع خاصی از بیماری‌ها، به پزشک اطلاع دهید.

توصیه‌های قبل از پیوند با FIT

روند کاشت مو با FIT

فرآیند پیوند مو با FIT به طور کلی شامل سه مرحله زیر می‌باشد:

 1. برداشت واحدهای فولیکولی
 2. آماده‌سازی فولیکول‌ها
 3. کاشت پیوندها

برداشت واحدهای فولیکولی

کاشت مو با بی حسی موضعی انجام می‌شود؛ پس از اثر ماده بی حس کننده، روند استخراج فولیکول‌ها از ناحیه پشت سر و پشت گوش آغاز می‌شود، در کاشت مو با FIT با استفاده از دستگاه مخصوص، فولیکول‌های مو از بافت پوست جدا می‌شوند، سوراخ‌های ایجاد شده برای خارج کردن فولیکول‌ها بسیار کوچک بوده و نیازی به بخیه ندارند؛ پس از خارج کردن واحدهای فولیکولی که اغلب شامل یک یا دو تار مو هستند، آن‌ها را برای جلوگیری از آسیب دیدن در یک محلول مخصوص نگهداری می‌کنند، فرایند برداشت واحدهای فولیکولی تا دستیابی به تعداد مورد نظر به طور مکرر تکرار می‌شود.

آماده ‌سازی فولیکول‌ها

فولیکول‌های استخراج شده ابتدا در یک محلول مخصوص قرار گرفته و قبل از شروع روند کاشت مورد بررسی قرار می‌گیرند، برای این امر، پزشک یا تکنسین مربوطه فولیکول‌ها را در زیر میکروسکوپ بررسی کرده و آن‌ها را برای کاشت آماده می‌کند.

پیوند فولیکول‌ها

درمرحله پیوند، پزشک یا تکنسین سوراخ‌هایی را در پوست سر ناحیه گیرنده ایجاد کرده و فولیکول‌ها را با استفاده از ابزار مخصوص وارد آن‌ها می‌کند، قراردادن فولیکول‌ها بسته به انتخاب پزشک توسط انبر یا نگهدارنده انجام می‌شود.

مراقبت‌های پس از کاشت مو به روش FIT

کنترل درد بعد از جراحی و مراقبت درست از اسکار و جای زخم از موضوعات مهم پس از کاشت مو هستند، به طور کلی دنبال کردن موارد زیر می‌توانند به کنترل درد و ناراحتی و همچنین روند بهبودی کمک کنند:

 1. توصیه می‌شود که پس از پایان کاشت، بقیه روز را در خانه استراحت کرده و برای خوابیدن در هنگام شب از دو بالش نرم در زیر سر خود استفاده کنید، خوابیدن به صورت نیمه نشسته بهترین نوع خواب در روزهای اولیه پس از پیوند مو است.
 2. توصیه می‌شود که به مدت یک هفته پس از انجام پیوند از انجام برخی اقدامات که ممکن است باعث خونریزی در زخم‌ها شوند، خودداری شود؛ این ممکن است شامل کارهای سنگین، حرکات سریع، سرفه‌های شدید و خم شدن بیش از حد باشد.
 3. استفاده از کمپرس یخ در شب اول پس از پیوند: استفاده از کمپرس یخ می‌تواند درد و خونریزی را کاهش داده و به نوعی اثر فشاری بر روی جای زخم ایجاد می‌کند.
 4. بیمار لازم است یک روز پس از پیوند برای برداشتن پانسمان به کلینیک مراجعه کند.
 5. پس از اولین شستشوی موها در کلینیک، لازم است به طور روزانه و بدون هیچ گونه دستکاری در پوست سر موها را با شامپوی تجویز شده بشویید، روش صحیح شستن موها توسط تکنسین یا پزشک آموزش داده خواهد شد.
 6. قرمزی و التهاب سر معمولاً پس از ۳ تا ۷ روز بر طرف می‌شود، پوسته‌های موجود در ناحیه کاشت مو با شستشوی روزانه موها به طور خود به خود از بین رفته و بنابراین لازم به دستکاری یا جدا کردن آن‌ها نمی‌باشد.
 7. استفاده از هر نوع کلاه در هفته‌های اول پس از کاشت ممنوع است.
 8. از انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های شدید به مدت یک هفته پس از پیوند خودداری کنید، همچنین قرار گرفتن در هوای تازه و نور خورشید برای ناحیه گیرنده مو بسیار مفید است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد مقاله « مراقبت های کاشت مو » را مطالعه کنید. 

 

نکات قابل توجه در رابطه با کاشت مو به روش FIT

نکات قابل توجه در رابطه با کاشت مو به روش FIT

 1. ساقه‌های پیوند شده مو در روزهای اول پس از کاشت رشد کرده و بلند می‌شوند، اما این موها پس از حدود یک ماه وارد مرحله استراحت شده و به تدریج دچار ریزش می‌شوند، موهای پیوندی پس از گذشت سه ماه به مرور زمان دوباره رشد کرده و پس از شش تا هشت ماه به رشد کامل خود می‌رسند.
 2. موهای جدید ممکن است با سرعت‌های مختلفی رشد کنند، همچنین موهای پیوندی گاهی اوقات ممکن است از نظر رنگ، ضخامت و قوام با یکدیگر تفاوت داشته باشند، با این حال تمام این مشکلات قابل حل هستند.
 3. برای بیمارانی که موهای نازک دارند، موهای قبلی نیز حدود یک ماه پس از پیوند وارد مرحله استراحت شده و ممکن است دچار ریزش شوند، این ریزش مو طبیعی می‌باشد، ریزش موهای نازک موقتی بوده و پس از گذشته حالت استراحت همراه با موهای پیوندی رشد می‌کنند و به ظاهری طبیعی خواهند رسید.
 4. پس از رشد موهای جدید، می‌توان آن‌ها را شسته و با سشوار خشک کرده و فرم داد؛ پس از پیوند، موها در ناحیه طاس سر کاملاً به رشد طبیعی خود باز می‌گردند.
 5. از آنجایی که موهای پیوندی از نواحی مختلفی از بدن خارج می‌شوند که حاوی گیرنده‌های هورمون‌های مردانه نمی‌باشند، بنابراین این موها معمولاً سال‌ها دچار ریزش نمی‌شوند.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت ابرو

نتیجه گیری درباره روش اف ای تی

در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو به روش FIT  ارائه شده است، سپس مزایای این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو توضیح داده شده است و در ادامه توصیه‌های قبل از پیوند، فرآیند پیوند و نکات مراقبتی پس از آن آورده شده است. در انتها، نکات قابل توجه که باید قبل از کاشت مورد توجه قرار گیرند را ارائه نموده‌ایم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا