خدمات زیبایی مو
موضوعات داغ

کاشت مو به روش FUT با حداکثر تراکم و کمترین عوارض

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو به روش FUT و مزایای آن بیان و سپس به کاندیداهای مناسب این روش اشاره شده است و در ادامه نکات قبل از کاشت، فرآیند پیوند و مراقبت‌های پس از آن به طور کامل توضیح داده شده است. در انتها، برخی از عوارض جانبی احتمالی که ممکن است روی دهند، برای مخاطب تشریح و یک جمع بندی کلی از هزینه‌های مورد نیاز برای درمان را ارائه نموده‌ایم.
۰
(۰)

پیوند واحد فولیکولار یا پیوند مو به روش FUT یکی از رایج‌ترین روش‌های ترمیم مو با استفاده از جراحی است، در این روش موها به صورت یک نوار از پوست سر و از ناحیه اهدا کننده برداشته شده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپی قرار می‌گیرند، سپس نوار پوست حاوی فولیکول به قطعات کوچکتری تقسیم شده که در آن موها به صورت گروه بندی‌های طبیعی قرار دارند، گرافت‌ها در داخل میکرو برش‌های ریزی که در ناحیه گیرنده ایجاد می‌شوند، قرار می‌گیرند؛ کاشت  FUT مو باعث رشد موها به صورت یک الگوی طبیعی می‌شود. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد پیوند مو به روش FUT توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT که به آن پیوند واحد فولیکولار یا روش نواری نیز گفته می شود، یک روش مرسوم برای ترمیم موهای از دست رفته است، این روش از یک الگوی رشد طبیعی مو تقلید کرده و برای افرادی که قسمت‌های بزرگی از پوست سر آن‌ها دچار طاسی شده است، انتخاب مناسبی می‌باشد، این روش در اصل شامل استخراج کامل نوار مو از ناحیه‌ای از پوست سر که ریزش مو در آن کمتر بوده و و موها ضخیم هستند، می‌باشد، در واقع در این روش جراح نواری از پوست سر را در ناحیه اهدا کننده جدا می‌کند، سپس پوست دو طرف نوار توسط بخیه به یکدیگر متصل می‌شوند، نوار جدا شده از پوست سر که حاوی فولیکول‌های مو می‌باشد به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت تقسیم می‌شود، هر کدام از این گرافت‌ها شامل چند تار مو می‌باشد؛ سپس جراح با استفاده از یک تیغه یا سوزن، سوراخ‌های کوچکی را در ناحیه گیرنده پوست سر ایجاد کرده و گرافت‌ها را به آن پیوند می‌زند، در این روش تعداد گرافت‌ها به نوع رنگ، کیفیت موها و اندازه ناحیه گیرنده بستگی دارد، از آنجا که روش FUT یک روش تهاجمی است، به یک دوره بهبودی نسبتا طولانی نیاز دارد.

کاشت مو به روش FUT

مزایای کاشت مو به روش FUT

 1. در بیمارانی که به تعداد زیادی از گرافت نیاز دارند، روش FUT به طور معمول از عملکرد بهتری نسبت به سایر روش‌های کاشت مو برخوردار است، در واقع اگر هدف اصلی بیمار دستیابی به حداکثر حجم مو باشد، این روش در اولویت قرار دارد.
 2. پیوند مو به روش FUT نیازی به تراشیدن کل سر ندارد: با استفاده از این تکنیک می‌توان موهای موجود را به مدت طولانی‌تر نگه داشته و از آن‌ها برای پوشاندن جای زخم استفاده کرد.
 3. زمان کوتاهتر در جراحی: روند FUT بسته به اندازه ناحیه گیرنده و تعداد گرافت‌هایی که باید پیوند شوند، معمولاً بین ۴ تا ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد، این زمان نسبت به زمان مورد نیاز در سایر روش‌های کاشت مو کمتر می‌باشد.
 4. هزینه کمتر: روش FUT اغلب ارزان‌تر از سایر روش‌های پیوند مو می‌باشد.

مطالب بیشتر: کاشت مو سلول بنیادی

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای پیوند FUT مو به شمار می‌روند؟

مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک معمولاً بهترین نامزدها برای روش FUT هستند، همچنین زنانی موهای آنها در ناحیه بالای سر نازک شده یا دچار ریزش شده نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند، به طور کلی موارد زیر می‌توانند در نتایج حاصل از پیوند FUT  مو موثر باشند:

 1. سن بالای ۲۵ سال: ‏ FUT به طور کلی در افراد بالای ۲۵ سال انجام می‌شود زیرا این حداقل سنی است که پیشرفت ریزش مو متوقف شده است، در غیر این صورت با ادامه تدریجی ریزش مو نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.
 2. تراکم مو: افرادی که دارای تراکم فولیکول‌های مو هستند، به طور کلی نتایج بهتری را دریافت می‌کنند.
 3. ناحیه طاسی سر: روش FUT بیشتر برای افرادی که در ناحیه جلوی سر دچار ریزش مو شده‌اند، مفید می‌باشد.
 4. رنگ مو: افرادی که رنگ موی آنها مشابه رنگ پوستشان است، به دلیل کمتر بودن کنتراست رنگ، نامزدهای بهتری برای این روش هستند.

مراقبت‌های قبل از کاشت مو به روش FUT

قبل از انجام روش FUT ابتدا پزشک سطح سلامت جسمی و سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند، همچنین موها را برای تعداد پیوندها و اندازه نوار مورد نیاز برای پیوند مو به روش FUT ارزیابی می‌نماید، در این ارزیابی پزشک از سالم بودن موها برای پیوند اطمینان حاصل می‌کند، در ابتدا پزشک با احیای هرچه بیشتر فولیکول‌های در حال مرگ در ناحیه گیرنده پوست سر، تعداد فولیکول‌های دهنده مورد نیاز را کاهش می‌دهد، همچنین این امر ماندگاری فولیکول‌ها را در بین موهای کاشته شده افزایش می‌دهد، در برخی از موارد ممکن است بیمار قبل از انجام کاشت، به کوتاه کردن موها تا حد مشخص نیاز داشته باشد، علاوه بر این، دنبال کردن دستورالعمل های زیر نیز ضروری است:

 1. به مدت یک هفته قبل از عمل باید مصرف آسپرین‌ها و سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کرد.
 2. در صورت حساسیت به برخی از داروهای خاص، باید به پزشک یا جراح اطلاع دهید.
 3. به بیماران توصیه می‌شود که ۲۴ ساعت قبل از جراحی از مصرف سیگار خودداری کنند.

مطالب بیشتر: پروتز مو یا کاشت مو

مراقبت‌های قبل از کاشت مو به روش FUT

فرایند کاشت مو به روش FUT

تکنیک FUT شامل برداشتن یک نوار از ناحیه اهدا کننده و برش ان به قطعات کوچکتر برای گرفتن واحدهای فولیکولار است، برای آگاهی از مراحل دقیق کاشت مو با FUT با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

جدا کردن نوار حاوی فولیکول‌ها

نوار اهداکننده از ناحیه پشت سر گرفته می‌شود، این زخم حدود یک میلیمتر عرض داشته و پس از التیام توسط موها پوشانده می‌شود، در پیوندهای متعدد نوارهای جدید از کنار زخم‌های قدیمی گرفته شده تا آسیب پوست را محدود کرده و تنها جای یک زخم باقی بماند.

برش نوار به قطعات کوچک‌تر

برای تسهیل برش گرافت‌ها، نوار با استفاده از میکروسکوپ به گرافت‌های تک فولیکولی تقسیم می‌شود، سپس فولیکول‌های مو در داخل محلول نمکی قرار می‌گیرند.

آماده کردن گرافت‌ها

گرافت‌ها به کمک یک میکرو لانست خاص در برش‌های کوچک یا محل‌های گیرنده بر روی سطح پوست کاشته می‌شوند، تمام برش‌ها به صورت زاویه دار و به طور طبیعی برای کاشت‌ها آماده می‌شوند، عرض برش‌ها با اندازه پیوندها سازگار است، به طور کلی سه نوع مختلف برش وجود دارد، برش‌های کوچک که تنها یک فولیکول را دریافت می‌کنند، برش‌های متوسط که دو فولیکول را دریافت می‌کنند و برش‌های بزرگتر که سه یا چهار فولیکول را دریافت می‌کنند.

پیوند فولیکول‌ها

پیوندها به صورت دستی کاشته می‌شوند، بنابراین برای جلوگیری از آسیب رساندن به آن‌ها، عمل پیوند باید به طور دقیق انجام شود؛ پس از کاشت، پیوندها به سرعت خود را با محیط وفق می‌دهند، آن‌ها به سرعت در پوست منتقل شده و فردای روز جراحی می‌توان آن‌ها را بدون نگرانی از ریزش لمس کرد.

پس از پایان فرایند FUT

بعد از انجام پیوند FUT مو، مراقبت‌های لازم توسط جراح یا پزشک به بیمار داده می‌شود، برش ایجاد شده در پوست سر با استفاده از منگنه یا بخیه بسته می‌شود؛ با این حال، رویش مجدد موها در اطراف زخم باعث پنهان کردن جای زخم می‌شود.

جای ‌زخم توسط بانداژها و پانسمان‌ها پوشانده می‌شود، معمولا پس از پیوند به بیماران توصیه می‌شود که به مدت یک هفته به صورت نشسته بخوابند تا خطر ضربه به مناطق اهدا کننده و گیرنده کاهش یابد؛ علاوه بر این، روش صحیح شستشوی موها به بیماران آموزش داده می‌شود.

پس از انجام کاشت، لازم است از فعالیت‌های شدید، شنا کردن و انواع ورزش‌های سنگین خودداری شود، ورزش‌های سبک مانند پیاده روی برای جریان خون در پوست سر می‌تواند مفید باشد. بعد از گذشت حدود ۵ هفته از پیوند، فولیکول‌های پیوندی ممکن است دچار ریزش شده و موهای جدید شروع به رویش کنند.

دستورالعمل‌های پس از پیوند مو با FUT

 1. طی چند روز اول ممکن است ناحیه گیرنده یا اهدا کننده پوست سر، پوسته پوسته شود؛ علاوه بر این، در برخی موارد تورم صورت ممکن است رخ دهد، با این حال، این عوارض طبیعی بوده و پس از پایان دوره نقاهت از بین می‌روند.
 2. بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز بخیه‌های ناحیه اهدا کننده پوست سر خارج می‌شوند، پس از بهبود ناحیه اهدا کننده تنها جای یک زخم خطی باقی می‌ماند.
 3. انتظار می‌رود که موهای کاشته شده در یک بازه زمانی ۱۴ روز تا ۲ ماهه شروع به ریزش کنند، این امر طبیعی بوده و موها به طور مجدد رشد می‌کنند.
 4. به طور معمول موهای جدید طی ۱۰ تا ۱۵ ماه پس از جراحی به روش FUT شروع به ضخیم شدن می‌کنند.

عوارض جانبی کاشت مو به روش FUT

عوارض جانبی پس از پیوند به روش FUT بسیار نادر است، خونرسانی به ناحیه سر موجب بهبود سریع زخم و جلوگیری از ایجاد عفونت می‌شود؛ با این حال، همانند سایر روش‌های کاشت مو عوارض جانبی این روش ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. موهای غیر طبیعی
 2. برجستگی یا زخم در پوست سر
 3. التهاب فولیکول‌های مو
 4. خونریزی
 5. تورم
 6. درد
 7. بی حسی
 8. جای زخم

هزینه کاشت مو به روش FUT

هزینه کاشت مو به روش FUT

برخی از عواملی که می‌توانند میزان هزینه را تعیین کنند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. تعداد فولیکول‌های کاشته شده: بیشتر کلینیک‌ها با توجه به تعداد فولیکول‌های موی پیوندی هزینه کاشت را تعیین می‌کنند.
 2. محل زندگی: برخی از کلینیک‌ها در برخی از شهرها ممکن است هزینه بیشتری را برای جراحی FUT دریافت کنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
hair-transplant-surgeryhealthlineflymedimhrclinic
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا