خدمات زیبایی مو
موضوعات داغ

همه آن چیزی که درباره کاشت مو ترکیبی باید بدانید

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو به روش ترکیبی را بیان و سپس به عواملی که باعث ریزش مو می شوند پرداخته شده است، در ادامه روش پیوند موی FUE، FUT و ترکیب این دو روش به طور کامل توضیح داده شده است، سپس مزایای انجام روش ترکیبی پیوند مو و کاندیداهای مناسب برای این روش ارائه شده است. در انتها، فرآیند انجام این روش را ارائه نموده‌ایم.
۰
(۰)

روش ترکیبی پیوند مو از مزایای روش FUE و FUT به طور همزمان بهره می‌برد، هر دو روش FUE و FUT از عملکرد مشابهی برخوردار هستند، با این تفاوت که تنها در روش استخراج فولیکول‌های مو متفاوت می‌باشند؛ هر کدام از این روش‌ها، مزایا و شایستگی‌های خاص خود را دارند، با این حال ترکیب آن‌ها می‌تواند بهترین نتیجه را ارائه دهد، روش FUE معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که ناحیه طاسی در آن‌ها نسبتاً کوچک است، با این حال روش FUT برای بیمارانی با طاسی گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترکیب این دو روش و در نتیجه استفاده از تکنیک ترکیبی پیوند مو موجب حداکثر پوشش و دستیابی به تراکم بالای موها در ناحیه طاس سر می‌شود. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد تکنیک ترکیبی کاشت مو توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی به شمار می‌رود زیرا موجب افزایش مو در زنان و مردانی که به کم پشتی موها یا طاسی سر دچار هستند، می‌شود؛ دنیای کاشت مو در مراحل تکامل خود قرار دارد و تقریباً در بهترین شرایطی است که می‌تواند نتایج کاملاً طبیعی ارائه دهد، FUT و FUE دو روش اصلی برای کاشت مو هستند، به طور کلی کاشت مو شامل استخراج فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده و پیوند آن به ناحیه گیرنده می‌باشد، با این حال هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و نتایجی موفق را ارائه می‌دهند، اما در برخی از موارد، تراکم موهای پیوند شده در این روش‌ها ممکن است قابل قبول نباشد، به همین دلیل ترکیب دو روش FUE و FUT می‌تواند تراکم بالایی از موها را با صرفه جویی در وقت ارائه دهد، روش ترکیبی کاشت مو در بیمارانی که ناحیه طاسی سر در آن‌ها وسیع است، مورد استفاده قرار می‌گیرد، علاوه بر این، این روش در افرادی که موهای اهداکننده کمتری برای پوشاندن ناحیه طاسی دارند نیز مناسب است.

کاشت مو به روش ترکیبی

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟

عوامل زیادی وجود دارند که باعث ریزش مو و طاسی می‌شوند، این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 1. استرس: پس از یک تجربه آسیب‌زا، بسیاری از افراد اغلب از ریزش موقت مو رنج می‎برند، با این حال این وضعیت ماندگار نبوده و از بین می‌رود.
 2. داروها: مصرف برخی از داروها با عوارض جانبی مانند ریزش مو همراه می‌باشند، این داروها ممکن است برای درمان بیماری‌های قلبی، افسردگی یا هر نوع بیماری دیگری مورد استفاده قرار گیرند.
 3. ژنتیک: اگر سابقه طاسی در خانواده وجود داشته باشد، ممکن است سایر افراد را نیز درگیر کند.
 4. استفاده بیش از حد از محصولات مو:‌ استفاده نامنظم و نامناسب از محصولات مو مانند ژل و اسپری، با ریزش مو در ارتباط است و یکی از علل اصلی طاسی به شمار می‌رود.
 5. رژیم غذایی نامتعادل: رژیم غذایی سالم کلید اساسی در حوزه یک سبک زندگی سالم است، با این حال رژیم نامتعادل موجب بروز مشکلات سلامتی مانند ریزش مو می‌شود.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر و مرکز کاشت مو

کاشت مو به روش FUE چیست؟

استخراج واحد فولیکولی یا روش FUE یک روش کاشت موی کم تهاجمی است که شامل استخراج واحدهای فولیکولی منفرد از محل اهدا کننده پوست سر و سپس پیوند آن‌ها به ناحیه گیرنده می‌باشد، کاشت مو با این روش نیاز به مهارت خاصی داشته و توسط پزشک انجام می‌شود، این روش درمانی  نتایج خارق العاده‌ای از جمله تراکم موی بالا، موهایی با ظاهر طبیعی و بدون ایجاد زخم خطی ایجاد می‌کند.

کاشت مو به روش FUT چیست؟

کاشت مو با پیوند واحد فولیکولار یا روش FUT شامل برش نواری پوست سر در ناحیه اهدا کننده می‌باشد، سپس پوست حاوی فولیکول به صورت گرافت‌های تک فولیکولی بریده شده و در نهایت این فولیکول به ناحیه گیرنده پیوند می‌شود.

تکنیک ترکیبی FUE و FUT

روش تکنیکی کاشت مو شامل تمام مزایای هر دو روش FUE و FUT می‌باشد، در واقع این تکنیک هر دو روش را برای دستیابی به بهترین نتیجه ترکیب می‌کند، شرایط خاصی وجود دارند که روش FUT یا FUE به طور جداگانه قادر به درمان آن‌ها نیستند، بنابراین نیاز به یک روش ترکیبی و موثر می‌باشد، از روش ترکیبی کاشت مو می‌توان برای گروه‌های زیر از افراد استفاده کرد:

 1. اگر بیمار منبع اهدا کننده کافی نداشته باشد، از روش ترکیبی پیوند مو استفاده می‌شود؛ در این روش، گرافت‌ها از قسمت‌هایی از پوست سر و بدن که رویش مو در آنها وجود دارد، استخراج می‌شوند؛ بنابراین بیمارانی که دارای رشد موی ضعیف یا ریزش مو در ناحیه گیرنده هستند، می‌توانند نتایج بسیار خوبی را از این روش دریافت کنند.
 2. اگر بیمار در مرحله پیشرفته ریزش مو باشد، این روش می‌تواند نتایج بهتری نسبت به سایر روش‌های درمان ریزش مو ارائه دهد، درجه‌های شدید طاسی اغلب با میزان بالایی از ریزش مو همراه هستند، بنابراین، این روش از کاشت مو برای آن‌ها توصیه می‌شود.
 3. اگر بیمار به تکنیک کاشت مو با تراکم بالا نیاز داشته باشد، روش ترکیبی درمانی ایده آل است؛ این روش جراحی، امکان استخراج بیش از ۴۰۰۰ گرافت را در طی یک جلسه فراهم می‌آورد، در نتیجه بیمار به تراکم قابل توجهی از موها دست می‌یابد.

مزایای تکنیک ترکیبی کاشت مو

مزایای تکنیک ترکیبی کاشت مو

برای آگاهی از مزایای انجام روش ترکیبی پیوند مو با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. روش ترکیبی امکان استخراج تعداد بیشتری از گرافت‌ها را فراهم می‌سازد، بنابراین می‌توان از آن در مواردی که بیمار دچار طاسی گسترده است، استفاده کرد.
 2. روش ترکیبی می‌تواند پیوندهای فولیکولی را با وجود استخراج تعداد بیشتری از آن‌ها، حفظ نماید؛ این امر به دلیل استفاده از روش FUT امکان پذیر است، زیرا در صورت استفاده مکرر از روش FUE، تراکم موها در ناحیه اهداکننده کاهش می‌یابد.
 3. روش ترکیبی پیوند مو از نظر زیبایی شناسی، در سطح بالاتری از سایر روش‌های کاشت مو قرار دارد، زیرا احتمال ایجاد جای زخم پس از بهبودی را به حداقل می‌رساند، بخیه زدن با تکنیک تریکوفیتیک در محل اهدا کننده در روش FUT یک جای زخم تقریبا نامرئی ایجاد می‌کند، همچنین در روش FUE فولیکول مو از ناحیه‌ای استخراج می‌شود که جای زخم را به حداقل می‌رساند، برخی از گرافت‌های فولیکولی استخراج شده با روش FUE در اطراف اسکار خطی ایجاد شده با روش FUT، برای پنهان کردن آن کاشته می‌شوند.
 4. تکنیک ترکیبی پیوند مو با برداشت یک نوار نازک به عرض ۲ سانتی متر و به دنبال آن برداشت فولیکول‌ها به روش FUE از زیر نوار ایجاد شده انجام می‌شود؛ این مزیت، تغییرات آینده در ریزش موی پیشرونده و طاسی گسترده را فراهم می‌کند.
 5. تکنیک ترکیبی پیوند مو با تراکم بالای موها در یک جلسه همراه است، این امر باعث صرفه جویی در وقت می‌شود، با استفاده از این روش بیمار به تراکم بالایی از موها در یک جلسه دست می‌یابد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای کاشت موی ترکیبی به شمار می‌روند؟

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان، تکنیک ترکیبی پیوند مو برای افراد زیر گزینه مناسبی است:

 1. بیمارانی که الگوی طاسی مردانه را تجربه می‌کنند
 2. بیمارانی که به ریزش موی ارثی یا ژنتیکی دچار هستند
 3. بیمارانی که موهای اهدا کننده در آن‌ها به اندازه کافی از سایر قسمت‌های بدن مانند ریش یا سینه استخراج نمی‌شود.

فرایند روش ترکیبی کاشت مو

فرایند روش ترکیبی کاشت مو

مانند سایر روش‌های کاشت مو، فرآیند پیوند ترکیبی مو با تزریق بی حسی موضعی آغاز می‌شود، پس از بی حسی موضعی، فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌شوند؛ استخراج فولیکول مو در تکنیک ترکیبی با هر دو روش FUE و FUT انجام می‌شود، در ابتدا برداشت با روش FUT برای استخراج حداکثر تعداد فولیکول‌های مو و به دنبال آن روش FUE برای دستیابی به تعداد فولیکول‌های مورد نیاز باقیمانده برای پیوند انجام می‌شود، در استخراج به روش FUT یک نوار نازک از پوست سر همراه با فولیکول‌های مو، به عرض ۲ سانتی متر بریده می‌شود، این روش می‌تواند ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ فولیکول را در یک جلسه استخراج نماید، سپس زخم ایجاد شده با استفاده از تکنیک تریکوفیتیک بسته می‌شود، این روش تقریباً یک اسکار نامرئی را ایجاد می‌کند، سپس برای دستیابی به تعداد فولیکول‌های مورد نیاز باقیمانده برای پیوند، از روش FUE برای استخراج فولیکول‌ها استفاده می‌شود، در این روش می‌توان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرافت را استخراج کرد.

در مرحله بعد، فولیکول‌ها به طور جداگانه در ناحیه گیرنده پیوند زده می‌شوند، چیدمان فولیکول‌های مو باید بر طبق الگوی زیگزاگ نامنظم انجام شود، زاویه‌های پیوند به طور مناسب و متناسب با زاویه‌های موهای طبیعی می‌باشند، پیوندهای ضخیم‌تر در ردیف‌های عقب‌تر کاشته می‌شوند تا جلوه‌ای کامل‌تر با حداکثر پوشش در ناحیه طاس سر ایجاد کنند.

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون بانک مو

مراقبت های بعد از کاشت موی ترکیبی

پیوند مو به روش ترکیبی یکی از بهترین روش هایی است که کمک می کند به تراکم ایده آل مو برسید. همانگونه که گفته شد در این متد، متخصص کاشت مو را به روش FUT انجام داده و سپس برای افزایش تراکم به سراغ روش FIT می رود. اما توجه داشته باشید در صورتی که مراقبت های بعد از کاشت مو به روش ترکیبی را رعایت نکنید، حتی اگر این کار توسط بهترین متخصص در بهترین کلینیک انجام شده باشد، تمامی زحمات هدر می رود:

۱- اکیدا توصیه می کنیم تا یک ماه بعد از پیوند طبیعی مو به سراغ دخانیات و مشروبات الکلی نروید. حتما به خوبی می دانید که دخانیات باعث اختلال در اکسیژن رسانی خون می شوند. از طرفی فولیکول هایی که به تازگی پیوند شده اند، به شدت به کمبود اکسیژن حساس هستند در نتیجه شما با مصرف این مواد، باعث از بین رفتن فولیکول ها خواهید شد.

۲- برخی از افراد به ویژه مردان عادت دارند بعد از حمام، موی سر را سشوار کنند. تا زمانی که متخصص اجازه نداده است، این کار را انجام ندهید. باد گرم منجر به از بین رفتن فولیکول ها خواهد شد.

مراقبت های بعد از کاشت موی ترکیبی

۳- در مورد شانه زدن یا برس کشیدن مو نیز باید از پزشک اجازه بگیرید.

۴- عزیزان توجه داشته باشید که رژیم غذایی شما بعد از ایمپلنت مو، نقش بسیار مهمی در ماندگاری فولیکول های پیوند شده دارد. نوشیدن آب کافی به افزایش خونرسانی کمک می کند که برای فولیکول ها بسیار مهم است. از سویی دیگر خوردن میوه جات و سبزیجات سرعت ترمیم زخم ها را بالا می برد.

۵- داروهای تجویز شده توسط پزشک را طبق دستورالعمل و به طور کامل مصرف کنید.

۶- به هیچ عنوان نباید محل کاشت مو تحت فشار باشد لذا از خاراندن و ماساژ دادن پوست سر خودداری کنید.

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی

مسئله بسیار مهم برای همه مراجعه کنندگان، هزینه کاشت مو به روش ترکیبی است. به طور کلی میزان طاسی سر و میزان نیاز به گرافت، قدرت بانک مو، هزینه های پایه کلینیک، دستمزد متخصص، درمان عوارض احتمالی بعد از پیوند، خرید داروها و… تعیین کننده هزینه پیوند مو به روش ترکیبی هستند. به همین دلیل است که نمی توان به طور دقیق در این مورد نظر داد و باید در جلسه مشاوره با متخصص پیرامون این موضوع صحبت کنید.

مطالب بیشتر: هزینه کاشت مو

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
medispaindiadermadentclinicfortesclinichairinfo
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا