خدمات زیبایی مو

کاشت مو با سلول‌ ‌های بنیادی

۰
(۰)

کاشت مو با سلول بنیادی مشابه روش قدیمی کاشت مو است با این تفاوت که در این روش به جای این که تعداد زیادی مو را به ناحیه تحت درمان پیوند بزنند، نمونه کوچکی از پوست محل اهدایی را که حاوی فولیکول‌های مو است را جدا می‌کنند، سپس فولیکول‌های مو را در آزمایشگاه تکثیر می‌دهند و به پوست سر، جایی که دچار ریزش شده است پیوند می‌زنند و این کار به مو اجازه رویش دوباره در محل پیوند را نیز خواهد داد. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان شما را بیشتر با روش جدید کاشت مو با سلول بنیادی آشنا خواهد کرد.

سلول بنیادی برای کاشت مو چیست؟

کاشت مو سلول‌ های بنیادی مشابه کاشت موی سنتی است؛ با این تفاوت که کاشت موی سلول‌ های بنیادی به جای استخراج فولیکول مو از ناحیه بانک مو برای پیوند زدن به ناحیه ریزش مو یا طاسی، یک نمونه پوست کوچک را که داخل آن فولیکول‌های مو رشد می‌کنند، را برمی‌دارند. سپس فولیکول‌های این نمونه در آزمایشگاه تکثیر می شوند و مجددا بعد از چند روز در پوست سر و دیگر نقاط صورت و بدن کاشته خواهند شد. به این ترتیب موها بعد از مدتی همگام با رعایت نکات مراقبتی توسط فرد زیباجو، شروع به رشد می‌نمایند. کاشت موی سلول‌های بنیادی در حال حاضر فقط به صورت تئوری وجود دارد و تحقیقات و آزمایشات مرتبط با آن ادامه دارد. در حالت کلی تخمین زده شده بود که روش و نکات کلیدی برای کاشت موی سلول‌های بنیادی تا سال ۲۰۲۰ در دسترس همگان قرار بگیرد.

سلول بنیادی، سلول‌هایی هستند که پتانسیل تبدیل شدن به دیگر سلول‌های بدن را داشته باشند. این سلول‌ها، سلول‌های ویژه‌ای که وظیفه خاصی داشته باشند، نیستند با این حال این قابلیت را دارند که با قرار گرفتن در مکان جدید در بدن، خود را مشابه سلول‌های همان ناحیه کنند؛ سلول‌های بنیادی با تقسیم سلولی و تکثیری که انجام می‌دهند بافت آسیب دیده را ترمیم می‌کنند.

روش پیوند مو با سلول بنیادی

برای این که روش پیوند مو با سلول‌های بنیادی را بشناسیم ابتدا باید با سلول‌های بنیادی آشنا شد. همان طور که در بالا اشاره کردیم این سلول‌ها قابلیت ترمیم بافت‌های آسیب دیده را دارند و نقش اساسی در بهبود و رشد طبیعی مو ایفا می‌کنند. شواهد نشان می‌دهد که ممکن است سلول‌های بنیادی سبب رشد مجدد مو بعد از وارد شدن دوباره به پوست سر شوند؛ فرایند کاشت مو با سلول بنیادی اینگونه آغاز می‌شود که با برداشت بیوپسی یا نمونه اهدایی از پوست سر، سلول‌های بنیادی آن را برای ناحیه گیرنده، خارج می‌کنند، سپس سلول‌های بنیادی را وارد دستگاه سانتریفیوژ می‌کنند و با این کار آن‌ها را از بافت جدا می‌سازند و در انتها سلول‌ها را در آزمایش‌ها تکثیر می‌دهندو در قدم بعدی جراح ناحیه‌ای از سر را که موی آن به طور کامل تراشیده شده است تمیز و ضد عفونی می‌کند و سلول‌های بنیادی استخراج شده را به پوست سر تزریق می‌کند. بهترین بخش رشد مجدد مو با سلول های بنیادی این است که موها چه در ناحیه اهدایی و چه در ناحیه گیرنده سلول بنیادی شانس رشد و رویش را دارند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

درمان ریزش مو با کاشت مو سلول بنیادی

از روش کاشت مو با سلول بنیادی می‌توان برای رفع مشکلات زیر بهره برد:

جدیدترین درمان طاسی سر با سلول ها‌ی بنیادی

  1. الگوی طاسی زنانه (آلوپسی آندروژنتیک)
  2. آلوپسی Cicatricial
  3. الگوی طاسی مردانه (آلوپسی آندروژنتیک مردانه)

میزان موفقیت پیوند مو با سلول بنیادی

میزان موفقیت کاشت مو با سلول بنیادی در هر فردی متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی مانند کیفیت موی فرد، میزان ریزش مو و ژن بستگی دارد اگرچه درمان ریزش مو با سلول بنیادی هنوز در مراحل اولیه است اما نتایج آن امیدوار کننده است و مطالعات نشان داده‌اند که بعد از تقریبا ۲۳ هفته رشد ۲۹ درصدی در موها مشاهده خواهد شد. این روش درمان، برای بیمارانی که از بیماری طاسی رنج می‌برند، نیز موفقیت آمیز خواهد بود (طاسی که به دلیل عدم تعادل در هورمون تیروئید یا عوارض جانبی ناشی از درمان دارویی مانند شیمی درمانی ایجاد شده است) افزون بر این کاشت سلول بنیادی به درمان ریزش موی افرادی که به دلیل شرایط غیر پزشکی ایجاد شده‌اند مانند استرس، درماتیتیس، عفونت قارچی و دیگر موارد کمک خواهد کرد.

آیا روش کاشت مو با سلول بنیادی با روش PRP یکسان است؟

هر دو روش کاشت مو با سلول بنیادی و استفاده از پلاکت غنی (PRP) از روش‌های درمانی غیر جراحی هستند که می‌توانند رشد موی فولیکول را تحریک کنند. در روش سلول بنیادی، سلول‌های مورد نظر را از سلول‌های چربی برای درمان برداشت می‌کنند، در حالی که در روش PRP از پلاکت غنی موجود در پلاسمای خون برای رشد مو استفاده می‌شود؛ در روش PRP نمونه خون را سانتریفیوژ می‌کنند، تا پلاکت‌ غنی را از دیگر ذرات و ترکیبات خون جدا کنند. سپس پلاکت غنی شده را با سلول A ماتریکس خارج سلولی ترکیب کرده تا رشد مو را به صورت طبیعی تحریک کنند.

دوران ریکاوری بعد از کاشت مو با سلول بنیادی

با توجه به بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان، احساس درد بعد از اتمام فرایند کاشت مو امری طبیعی و قابل انتظار است و بعد از یک هفته از بین خواهد رفت نیازی به زمان ریکاوری نیست؛ اگرچه از انجام ورزش به مدت یک هفته باید خودداری کرد. در نقاطی که چربی آن خارج شده است مشاهده اسکار امری قابل انتظار است. بعد از اتمام فرایند کاشت مو، بیمار قادر به رانندگی نیست و علت آن استفاده از بی حسی موضعی است همچنین بعد از تمام فرایند کاشت مو با سلول بنیادی متقاضی ممکن است که تورم، قرمزی و تحریک شدن پوست را در ناحیه اهدایی پوست سر مشاهده کند. این عوارض بعد از چند روز از بین خواهند رفت و فرد می‌تواند فعالیت‌های خود را از روز بعد آغاز کند. نتایج درمان خود را می‌توانید در بازه زمانی ۴ تا ۶ ماه بعد از درمان مشاهده کنید. دنبال کردن توصیه‌های پزشک برای دریافت نتیجه مطلوب امری حتمی است.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش میکروفیت

بهترین متقاضی برای کاشت مو با روش سلول بنیادی

هم زنان و هم مردان می‌توانند از این روش برای درمان ریزش مو یا رفع کم پشتی موهای خود استفاده کنند، اما این روش بیشتر مناسب افرادی است که در بخش‌هایی از سرشان دارای مو باشند. افرادی که به طور کامل موهای خود را از دست داده‌اند و طاس هستند، گزینه مناسبی برای پیوند مو با سلول بنیادی نیستند. پزشک در جلسه مشاوره این موارد و روش سلول بنیادی را برای بیمار خود توضیح خواهد داد.

مزیت های کاشت مو بدون بانک مو با سلول بنیادی

کاشت مو بدون بانک مو با سلول بنیادی

  1. رشد دوباره و طبیعی فولیکول‌های مو
  2. افزایش حجم مو در نقاطی که دچار ریزش شده است
  3. قابل استفاده برای مردان و زنان
  4. افزایش حجم مو در خط مو به صورت طبیعی
  5. نتیجه حاصل از این روش ماندگاری بالایی دارد

عوارض جانبی کاشت مو با سلول بنیادی

از آنجایی که رشد مجدد مو با سلول بنیادی روشی نو و جدید است، هنوز تحقیق زیادی در مورد عوارض جانبی این روش درمانی صورت نگرفته است. با این وجود مانند دیگر روش‌های درمانی احتمال ایجاد عفونت یا خونریزی در محلی که از آن به عنوان اهدا کننده سلول بنیادی نمونه برداری شده و محلی که سلول بنیادی به آن تزریق شده است وجود دارد؛ همچنین ممکن است رگ‌ یا عصبی که زیر بافت محل نمونه برداری قرار گرفته است، دچار آسیب شود. سازمان FDA توصیه می‌کند که متقاضیان جایی را به عنوان محل انجام پیوند مو با سلول بنیادی انتخاب کنند که مورد تایید این سازمان است.

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون بانک مو

هزینه کاشت مو با سلول بنیادی

هزینه کاشت مو با روش سلول بنیادی به موارد مختلفی از جمله حجم طاسی، ابزار مورد استفاده و جراح بستگی دارد، اما به طور میانگین بین ۷ تا ۹ میلیون برآورد شده است. کاشت مو با سلول‌های بنیادی یک روش جدید است که به درمان ریزش مو می‌پردازد. در این روش به دلیل انتقال فولیکول مو از بخش دهنده به گیرنده امکان رویش مجدد موها ایجاد می‌شود. از این روش علاوه بر رفع کم پشتی موها برای درمان طاسی نیز استفاده می‌شود خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به بررسی این روش پرداخت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
njfuetampahairmdhealthline
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا