خدمات زیبایی مو

کاشت مو HRT – مزایا و مراقبت های پیوند مو به روش اچ آر تی

نکات برگزیده مطلب
 • در این مطلب یک توضیح کلی در مورد کاشت مو با روش HRT  و موی بیوفیبر بیان شده و سپس کاندیداهای مناسب برای انجام این روش و مزایای انجام آن به طور کامل توضیح داده شده است و در ادامه فرآیند انجام آن و مراقبت های قل و بعد از آن ارائه شده است. در انتها، برخی از عوارض جانبی احتمالی که ممکن است روی دهند، برای مخاطب آماده شده است.
۰
(۰)

مشکل کم پشت شدن موها و طاسی سر، افراد زیادی را از هر سنی تحت تاثیر قرار داده است، درمان اصلی طاسی سر شامل جراحی کاشت مو است اما در برخی از موارد، به دلیل ناحیه اهدا کننده ناکافی پیوند مو با موهای طبیعی امکان پذیر نمی‌باشد، علاوه بر این، بسیاری از بیماران مایل به عمل جراحی برداشتن نوار اهداکننده از پوست سر نمی‌باشند، به همین دلیل کاشت مو با روش HRT برای چنین بیمارانی می‌تواند مفید باشد؛ در پیوند مو به روش HRT از موهای مصنوعی سازگار با بدن استفاده می‌شود، این موها به داخل پوست سر منتقل شده و بلافاصله نتایج مطلوب را ارائه می‌دهند. در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد کاشت مو به روش HRT و مزایا و معایب آن توسط مجله تخصصی پزشکی خانه پزشک ایرانیان ارائه شده است.

کاشت HRT مو چیست؟

ریزش مو در سنین جوانی می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد، ریزش بیش از حد موها یک مشکل شایع در بین زنان و مردان به شمار می‌رود، دلایل این امر شامل شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید، کم خونی، آلوپسی آره آتا، کمبود پروتئین و ویتامین و همچنین مشکلات کلی مانند رژیم غذایی نامناسب و استرس زیاد است، اگر ریزش مو مداوم باشد و موجب طاسی شود، بهترین راه برای درمان آن کاشت مو است؛ کاشت مو به طور کلی شامل استخراج فولیکول‌های مو از سایر قسمت‌های بدن و انتقال آن به پوست سر است، با این حال اگر بیمار از بانک موی مناسب برخوردار نباشد، برای کاشت می توان از موهای مصنوعی ساخته شده از الیاف زیستی استفاده کرد، این روش کاشت مو به عنوان کاشت HRT مو شناخته می‌شود.

کاشت HRT مو چیست؟

کاشت مو به روش HRT که به آن کاشت ‌موی بیو فیبر نیز گفته می‌شود، یک روش ابتکاری است که می‌تواند برای افرادی که دچار ریزش مو شده‌اند، موثر باشد؛ بیو فیبر به موی مصنوعی زیست سازگار با بدن انسان گفته می‌شود، این روش یک روش پزشکی ایمن و موثر برای مبارزه با مشکل طاسی در مردان و زنانی است که از بانک موی مناسب برخوردار نیستند، این تکنیک برای همه افراد به ویژه افرادی که به طور کامل کچل هستند، مناسب است؛ علاوه بر این، از روش HRT می‌توان برای افرادی که موهای کم پشتی دارند و مایل به کاشت مو برای پرپشت شدن موها هستند، نیز استفاده کرد، این روش ترمیم مو از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است زیرا بیماران می‌توانند پیوند موها را به تعداد تار دلخواه انجام دهند، این روش از کاشت مو نتیجه‌ای فوری ارائه می‌دهد و موهای مصنوعی پس از کاشت ظاهری زیبا و طبیعی به موها می‌دهند، موهای مصنوعی کاشته شده را باید مانند موهای طبیعی نگهداری کرد، موهای بیوفیبر بسیار مقاوم بوده و به راحتی شکسته نمی‌شوند.

موی بیوفیبر چیست؟

موهای بیوفیبر موهایی مصنوعی هستند که از ویژگی‌های موهای طبیعی مانند نرمی، انعطاف پذیری، ظریفی و مقاومت بالا برخوردار هستند، این موها از مواد بی اثر و سازگار با بافت بدن ساخته شده‌اند، به این معنی که از نظر بیولوژیکی با پوست سر سازگار بوده و برای بدن مضر نمی‌باشند، این موها پلاگین کراتینه تولید می‌کنند که عوامل میکروبی را از نفوذ به پوست سر محدود می‌کنند؛ این موها در برابر فشارهای خمشی و کششی مقاوم هستند، آن‌ها به راحتی نمی‌شکنند و ماندگاری بالایی دارند، موهای بیوفیبر دارای گره‌های برگشت پذیر خاصی هستند که موجب تثبیت عالی مو در داخل پوست سر می‌شوند، این موها ظاهری طبیعی داشته و در طول‌ها، رنگ‌ها و سبک‌های مختلف در دسترس هستند.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای پیوند مو به روش HRT هستند؟

کاشت مو به روش HRT که با الیاف مصنوعی انجام می‌شود، یک روش درمانی جایگزین برای ریزش موها است، برای انجام این روش باید ابتدا آزمایش‌ها و کنترل‌های لازم انجام شود تا از مناسب بودن آن برای بیمار اطمینان حاصل کرد، این روش برای افرادی که از موهای اهدا کننده در پشت سر یا بدن و همچنین از شرایط سلامتی کافی موها برخوردار نیستند، می‌تواند مفید باشد، به طور کلی بر اساس تحقیقات مجله پزشکی خانه پزشک ایرانیان، گروه‌های زیر می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند:

 1. بیمارانی که از مشکلات آلوپسی رنج می‌برند.
 2. افرادی که از بانک مو مناسب برای کاشت فولیکول‌های طبیعی مو برخوردار نیستند.
 3. افرادی که سیستم ایمنی آنها قوی است یا مشکلات لخته شدن خون را ندارند.
 4. افرادی که به دلیل شیمی‌ درمانی، سوختگی یا جراحت، دچار ریزش مو شده‌اند.
 5. بیماران مبتلا به ریزش موی سنگین یا مشکلات ضعیف شدن موها
 6. افرادی که به دنبال درمان‌هایی هستند که نتیجه فوری و با کیفیت را ارائه دهند.

به طور کلی این روش برای آن دسته از افرادی که موهای اهدا کننده کافی برای کاشت به روش FUT یا FUE ندارند، مفید است، زیرا پیوند مو به روش HRT نیازی به فولیکول‌های موی طبیعی برای کاشت ندارد.

مزایای کاشت مو به روش HRT

 1. اثر فوری: یکی از مزایای اصلی پیوند موهای مصنوعی این است که موهای جدیدی اضافه شده و اثر آن فوری است. کاشت موهای مصنوعی تنها با ضربه جزئی به پوست سر انجام می‌شود و بیمار می‌تواند بلافاصله پس از جراحی از موهای خود لذت ببرد.
 2. عدم نیاز به برش: برخلاف سایر روش‌های جراحی ترمیم مو، کاشت مو به روش HRT یک روش جراحی بسیار ساده است و نیازی به برش برای خارج کردن فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده یا برش نواری پوست سر ندارد.
 3. حفظ تراکم موها: برخلاف سایر روش‌های ترمیم مو که در آن فولیکول‌های زنده مو از ناحیه پشت سر به ناحیه گیرنده جابجا می‌شوند، این روش باعث حفظ تراکم مو در ناحیه اهدا کننده می‌شود.
 4. عدم ریزش موهای مصنوعی: موهای مصنوعی دچار ریزش نمی‌شوند، اگرچه ریزش گاه به گاه رخ می‌دهد اما موهای بیوفیبر به یکباره از بین نمی‌روند، در واقع موهای کاشته شده ماندگاری بالایی داشته و می‌توانند نتایجی دائمی ارائه دهند.
 5. امکان از سر گرفتن سبک زندگی فعال پس از پیوند مو
 6. عدم نیاز به مراقبت‌های سنگین برای نگه داشتن نتیجه پیوند

مزایای کاشت مو به روش HRT

قبل از کاشت مو به روش HRT

 1. ماساژ منظم پوست سر برای افزایش جریان گردش خون در آن
 2. عدم کوتاه کردن مو حداقل سه هفته قبل از پیوند، زیرا موهای بلند می‌توانند به پنهان کردن جای زخم کمک کنند.
 3. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت دو هفته قبل از پیوند، زیرا مصرف این داروها می‌توانند باعث خونریزی و همچنین تداخل در بهبودی پس از پیوند شوند.
 4. عدم مصرف داروهای حاوی ویتامین B و E قبل از پیوند، زیرا مصرف این داروها می‌توانند منجر به خونریزی بیش از حد در طول پیوند شوند.
 5. عدم سیگار کشیدن قبل و بعد از پیوند، زیرا این عمل منجر به تأخیر در مراحل ترمیم زخم‌های جراحی و در نتیجه رسیدن به نتایج نامطلوب می‌شود، این تاخیر به دلیل کاهش گردش خون در پوست سر رخ می‌دهد.
 6. شستشوی کامل موها و عدم استفاده از ژل و اسپری قبل از پیوند
 7. خودداری از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار قبل از پیوند، زیرا کافئین می‌تواند بر روی پوست سر تاثیر گذار باشد.

فرآیند پیوند مو با HTR

روش پیوند مو با HRT یک روش درمانی کم تهاجمی برای طاسی سر است که از موهای مصنوعی سازگار با بدن استفاده می‌کند، این روش با کاشت تک به تک موهای مصنوعی در ناحیه مورد نظر انجام می‌شود، در ابتدا موها بر اساس رنگ، طول و سبک، متناسب با بافت مو و ترجیحات بیمار انتخاب می‌شوند؛ کاشت موی HRT تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود، برای کاشت موهای مصنوعی ابتدا ۱۰۰ تا ۲۵۰ موی بیوفیبر در ناحیه گیرنده کاشته می‌شود تا هر گونه اختلال عملکرد بدن را آزمایش کرد، پس از گذشت سه تا چهار هفته و در صورت عدم واکنش، موهای بیوفیبر باقیمانده به صورت مرحله‌ای کاشته می‌شوند.

فرآیند پیوند با استفاده از قلم کاشت و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود، موهای مصنوعی در عمق ۰.۳ میلی‌متری در پوست سر قرار می‌گیرند، سپس توسط گره‌ای در داخل پوست تثبیت می‌شوند.

مراقبت‌های پس از کاشت مو با HRT

 1. به طور کلی برای بیماران در طی مراحل بهبودی داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می‌شود.
 2. اولین شست و شو پس از پیوند توسط پزشک انجام می‌شود و معمولاً روش صحیح شستشوی موها به بیمار آموزش داده می‌شود.
 3. در طول فرایند بهبودی، لازم است از انجام فعالیت‌هایی که باعث آسیب به موها می‌شوند، خودداری کرد؛ این امر شامل ورزش و هرگونه تمرین شدید در طی بهبودی است.
 4. به مدت چندین روز پس از پیوند لازم است بیمار در حالت نیمه نشسته بخوابد تا از تعریق زیاد یا لمس تصادفی محل کاشت در هنگام شب جلوگیری شود.
 5. ماساژ و پاکسازی مناسب سر برای حفظ سلامت پوست سر و جلوگیری از هرگونه عفونت ضروری است.
 6. شنا کردن در آب حاوی کلر به مدت یک هفته پس از عمل باعث نتایج نامطلوب می‌شود، با این حال شنا کردن در آب نمک توصیه می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی پیوند مو با HRT

عوارض جانبی احتمالی پیوند مو با HRT

برای آگاهی از عوارض جانبی احتمالی پیوند HRT  مو با متخصصان خانه پزشک ایرانیان همراه باشید:

 1. ناراحتی جزئی و بی حسی پس از پیوند
 2. احتمال خطر التهاب پوست سر پس از پیوند، این امر به نوبه خود منجر به ایجاد اسکار می‌شود که از نظر زیبایی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.
 3. هر ساله تقریباً ۱۵ تا ۲۰ درصد الیاف مصنوعی پیوند شده دچار ریزش می‌شوند؛ بنابراین، این تعداد از موها باید به طور مکرر پیوند شوند.
 4. از آنجا که عواملی مانند گرما و مواد شیمیایی اعمال شده به مو می‌توانند به موهای مصنوعی آسیب برسانند، باید در هنگام استفاده از آن‌ها دقت کرد.
 5. احتمال ایجاد واکنش‌های التهابی مانند عفونت و آکنه

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mayaestetikcosmeticsurgerypunedezireclinicaestheticbeautycentredrserkanayginmedhalt
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا