گوارش و کبد
موضوعات داغ

علائم کبد چرب – بررسی انواع و راه های درمان

۰
(۰)

بیماری کبد چرب همان طور که از نام آن پیدا است بیماری است که در کبد چربی ساخته می‌شود و معمولا در افرادی دیده می‌شود که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند؛ یک کبد سالم فاقد چربی، یا حاوی مقدار اندکی چربی است؛ آمار نشان می‌دهند که از هر ۳ نفر یک نفر در آمریکا مبتلا به مرحله اولیه کبد چرب است در این مرحله مقدار کمی چربی در کبد فرد ذخیره شده است. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان راه‌های تشخیص کبد چرب و درمان آن را ارائه خواهد داد.

اینفوگرافی کبد چرب
اینفوگرافی کبد چرب

مطالب مرتبط: زخم معده

کبد چرب

مرحله اولیه کبد چرب معمولا خطری برای فرد ایجاد نخواهد کرد اما می‌تواند موجب تخریب جدی کبد شود سیروز (Cirrhosis) از جمله مشکلاتی است که در صورت بدتر شدن کبد چرب، فرد به آن مبتلا خواهد شد؛ ذخیره چربی به مقدار زیاد در کبد موجب افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی را خواهد شد از جمله دیابت، فشار خون بالا و نارسایی کلیوی؛ اگر مبتلا به دیابت هستید کبد چرب غیر الکلی، خطر ابتلا به بیماری‌ها‌ی قلبی را در شما افزایش خواهد داد؛ اگر این بیماری در مرحله اولیه شناسایی و مدیریت شود، می‌توان از بدتر شدن آن جلوگیری کرد یا میزان چربی ذخیره شده را کاهش داد.

کبد چرب

انواع کبد چرب

کبد چرب دارای دو نوع است:

کبد چرب الکلی

کبد چرب الکی در صورتی ایجاد می‌شود که فرد با نوشیدن مقدار زیادی الکل موجب ذخیره شدن چربی در کبد خود شود؛ تقریبا ۵ درصد از آمریکایی‌ها مبتلا به کبد چرب الکلی هستند.

کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی بیماری است که در افرادی که الکل مصرف نمی‌کنند ایجاد می‌شود؛ این بیماری از هر ۳ فرد بالغ یک فرد و از هر ۱۰ نفر کودک یک نفر را در آمریکا درگیر خود خواهد کرد؛ محققان هنوز دلیل اصلی ایجاد کبد چرب غیر الکلی را کشف نکرده‌اند اما عوامل بسیاری می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دیابت و چاقی اشاره کرد.

مراحل کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی دارای ۴ مرحله است:

اکثر افراد مبتلا به مرحله اول این بیماری هستند بدون این که خود آن‌ها از وجود این بیماری آگاه باشند؛ در تعداد بسیار اندکی از انسان‌ها این مرحله می‌تواند پیشرفت کند و حتی در صورتی که شناسایی و مدیریت نشود، موجب تخریب کبد می‌گردد؛

مراحل اصلی کبد چرب غیر الکلی عبارتند از:

کبد چرب ساده

در این مرحله مقدار زیادی چربی کم خطر در سلول‌های کبد ساخته می‌شود که تنها از طریق آزمایشی که برای دیگر بیماری‌ها انجام می‌شود قابل تشخیص است.

استئاتو هپاتیت غیر الکلی (Nonalcoholic steatohepatitis)

این مرحله کمی بیشتر جدی است زیرا کبد قدری ملتهب می‌شود و تخمین زده شده است که تا ۵ درصد از جمعیت بریتانیا به آن مبتلا هستند.

فیبروز (Fibrosis)

در این مرحله التهاب کبد موجب ایجاد آسیب به بافت اطراف کبد و نزدیک به رگ‌های خونی می‌شود اما کبد هنوز قادر به انجام وظایف خود به صورت عادی خواهد بود.

مراحل کبد چرب غیر الکلی

سیروز (Cirrhosis)

سیروز شدیدترین مرحله است و معمولا بعد از سال‌ها وجود التهاب در کبد ایجاد می‌شود؛ در این حالت کبد کوچک، زرد و پر از اسکار خواهد شد؛ این مرحله دائمی است و می‌تواند موجب از دست رفتن کامل کبد یا سرطان کبد گردد.

برای این که دو مرحله‌ی آخر در کبد اتفاق افتد نیاز به سال‌ها زمان است اما بسیار مهم است که برای جلوگیری از رسیدن به این مراحل سبک زندگی خود را تغییر دهید.

افرادی که در خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند

طبق بررسی‌های خانه پزشک ایرانیان افراد زیر در معرض خطر ابتلا به کبد پرب غیر الکی هستند:

 1. افراد چاق و دارای اضافه وزن به ویژه اگر مقدار زیادی چربی اطراف کمر ذخیره شده باشد
 2. ابتلا به دیابت نوع دوم
 3. بالا بودن فشار خون
 4. کلسترول بالا
 5. مبتلا به سندروم متابولیک (ترکیبی از بیماری‌های دیابت، فشار خون بالا و چاقی)
 6. سن بیشتر از ۵۰ سال
 7. سیگار کشیدن

ممکن است که فردی هیچ کدام از عوامل خطر را در خود احساس نکند اما به این بیماری مبتلا باشد از جمله کودکان که در معرض خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند.

علائم و نشانه های کبد چرب غیر الکلی

مراحل اولیه بیماری کبد چرب غیر الکلی نشانه‌‌های خاصی از خود بروز نمی‌دهد و فرد احتمالا از وجود این بیماری در خود بی‌خبر است مگر این که برای دیگر بیماری‌ها آزمایش انجام دهد؛ افراد مبتلا به فیبروز ممکن است که علائم زیر را در خود مشاهده کنند:

 1. درد زیاد و خسته کننده در قسمت بالا و سمت راست شکم
 2. خستگی شدید
 3. کاهش وزن بدون دلیل مشخص
 4. ضعف

علائم و نشانه‌های کبد چرب غیر الکلی

اگر فیبروز (مرحله پیشرفته بیماری کبد چرب غیر الکلی) پیشرفته شود فرد علائم بیشتری را در خود مشاهده خواهد کرد از جمله زردی پوست، سفیدی چشم، خارش پوست و تورم پاها، مچ پا، پاها یا شکم.

تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی

این بیماری معمولا بعد از انجام آزمایش خون تشخیص داده می‌شود که آزمایش آن تست عملکرد کبد نامیده می‌شود اما آزمایش خون همیشه وجود کبد چرب غیر الکلی را تایید نمی‌کند و ممکن است که این بیماری توسط اسکن اولتراسوند (Ultrasound scan) شکم تشخیص داده شود؛ این روش با فرستادن امواج صدا از درون بدن عکس‌برداری می‌کند و اگر با دیدن نتایج مشخص شود که بیماری، کبد چرب غیر الکلی است ممکن است آزمایش‌های بیشتری نیاز باشد تا مرحله بیماری با دقت و درستی کامل مشخص شود؛ دیگر آزمایش‌ها شامل آزمایش خون ویژه یا دیگر نوع اسکن اولتراسوند است؛ برخی از افراد ممکن است که به نمونه برداری بیوپسی (Biopsy) نیاز داشته باشند در این حالت بخش بسیار کوچکی از بافت کبد توسط سوزن خاصی برداشته می‌شود تا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار بگیرد؛ کودکان و جوانانی که خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی در آن‌ها زیاد است (افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم یا سندروم متابولیک هستند) باید هر سه سال یک بار اسکن اولتراسوند انجام دهند.

درمان کبد چرب غیر الکلی

بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی در مراحل پیشرفته آن قرار ندارند اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد بهتر است که گام به گام مراحل درمان را ادامه دهید تا از بدتر شدن شرایط جلوگیری کنید:

تا کنون داروی مشخصی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی کشف نشده است اما برخورداری از یک سبک زندگی سالم می‌تواند به بیمار کمک کند؛ درمان معمولا برای مراحل پیشرفته این بیماری که همراه با دیگر بیماری‌ها (فشار خون بالا، دیابت و کلسترول) همراه است توصیه می‌شود؛ ممکن است که نیاز باشد به طور مرتب و منظم با پزشک خود دیدار داشته باشید تا او عملکرد کبد، علائم و مشکلات جدید را مورد بررسی قرار دهد.

درمان کبد چرب غیر الکلی

داروها

تاکنون دارویی مخصوص بیماری کبد چرب کشف نشده است اما داروهای مختلفی وجود دارند که استفاده از آن‌ها می‌توانند به مدیریت بهتر دیگر مشکلات که در اثر این بیماری به وجود آمده‌اند کمک کنند به عنوان مثال پزشک ممکن است داروهایی برای درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دوم و چاقی تجویز کند.

پیوند کبد

اگر فرد در مراحل انتهایی بیماری قرار داشته باشد و کبد به درستی قادر به انجام وظایف خود نباشد ممکن است که نیاز باشد اسم خود را در لیست انتظار برای پیوند کبد بنویسد، افراد بزرگسال تا ۱۳۵ روز به طور میانگین می‌توانند در صف پیوند باشند.

 1. باید‌ها برای افراد مبتلا به کبد چرب
 2. کاهش وزن
 3. استفاده از رژیم غذایی سالم
 4. ورزش کردن به طور منظم
 5. ترک سیگار

مطالب بیشتر: کولونوسکوپی

نتیجه گیری درمورد کبد چرب

کبد چرب دارای دو نوع الکلی و غیر الکلی است که نوع غیر الکلی آن دارای چهار مرحله است و مراحل انتهایی بسیار خطرناک‌تر هستند؛ تاکنون دارویی برای کبد چرب غیر الکلی کشف نشده است اما تغییر در سبک زندگی می‌تواند در کنترل این بیماری کمک کننده باشد. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله بیماری کبد چرب و درمان آن را مورد بررسی قرار داد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
mynhs
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا