جوانسازی پوست
موضوعات داغ

کربوکسی تراپی – راهکار قطعی جوانسازی و رفع ترک های پوستی

۰
(۰)

کربوکسی تراپی یک روش درمانی زیبایی غیرجراحی است که برای رفع ترک‌های پوستی، سیاهی دور چشم و … استفاده می‌شود. از آنجا که کربوکسی تراپی یک روش غیرتهاجمی و غیرجراحی است، به سایر روش‌های زیبایی تهاجمی ترجیح داده می‌شود. در این روش از تزریق گاز CO۲ برای جوانسازی صورت استفاده می‌شود. استفاده از روش کربوکسی تراپی برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ در فرانسه آغاز شد و به دنبال آن در کل جهان مورد استفاده قرار گرفت. کربوکسی تراپی معمولا بین ۶ تا ۱۲ جلسه طول می‌کشد، بنابراین هزینه کربوکسی تراپی به تعداد جلسات مورد نیاز پوست شما وابسته است. در مقاله حاضر که توسط تیم خانه پزشک ایرانیان تهیه شده اطلاعات مفیدی در ارتباط با روش کربوکسی تراپی آورده شده است که به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک کربوکسی تراپی
اینفوگرافیک کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک عملیات زیبایی غیرجراحی برای درمان سلولیت، تیرگی زیر چشم، اسکار، ترک‌های پوستی، رفع چین و چروک پوست و حتی تقویت مو صورت است. این عملیات همچنین باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شده و به ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی کمک می‌کند. در طی فرآیند کربوکسی تراپی گاز CO۲ (کربن دی اکسید) را از که خود جزیی از ترکیبات بدن است و کاملا با بدن سازگار است را توسط سوزنی به زیر پوست تزریق می‌کنند. تزریق CO۲ از طریق بهبود گردش خون باعث رفع تیرگی پوست، بهبود ترک‌های پوستی، کاهش چین و چروک‌های پوست و … می‌شود. از کربوکسی تراپی می‌توان روی صورت، پلک‌ها، گردن، معده، بازوها، پاها و باسن استفاده کرد.

علاوه‌براین‌ها برخی از پزشکان کربوکسی درمانی را برای درمان اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: موارد کاربرد ژل پرفکتا

روش کربوکسی تراپی

از روش درمان با گاز کربن دی اکسید در همه جای بدن به یک صورت استفاده نمی شود و متناسب با ناحیه مورد درمان تغییر خواهد کرد؛ منبع گاز کربن دی اکسید به لوله‌ای متصل است و تکنسین با شیر خاصی جریان گاز خروجی را کنترل می‌کند، گاز CO2 قبل از وارد شدن به لوله خروجی توسط فیلتر‌هایی، به طور کامل فیلتر می‌شود و سپس وارد سوزن‌های کوچکی که در طرف دیگر فیلتر تعبیه شده‌اند می‌شود، به این روش گاز به زیر پوست تزریق می‌شود؛ درمان با گاز کربن دی اکسید تقریبا بدون درد است اما برخی از متخصصان از کرم‌های بی‌حسی در مناطقی که قرار است تزریق ایجاد شود استفاده می‌کنند برخلاف بی درد بودن فرایند، برخی از بیماران گزارش کرده‌اند که حین انجام فرایند به صورت جزئی بخشی از تزریق را احساس کرده‌اند؛ درمان با گاز کربن دی اکسید یک روش درمانی سرپایی است و معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

روش کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی زیر چشم

سیاهی و کبودی دور چشم به علت گردش خون ضعیف ایجاد می‌شود. گردش خون ضعیف موجب می‌شود اکسیژن کافی به چشم نرسد و سبب تجمع عروق در زیر چشم شده و یک حالت کبودی ایجاد می‌کند. با تزریق گاز به زیر پوست زیر چشم، گردش خون بهبود پیدا کرده و این کبودی و سیاهی برطرف می‌شود.

عوارض کربوکسی تراپی دور چشم

کربوکسی تراپی یکی از کم‌خطر‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های درمانی زیبایی است و عوارض خاص و دائمی ایجاد نمی‌کند. عولرضی کربوکسی تراپی دور چشم شامل تورم، قرمزی، در برخی موارد محدود کبودی و گاهی به همراه درد خفیف است که همگی این موارد موقتی هستند و در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند.

کربوکسی تراپی برای لک صورت

وقتی این نوع لکه‌ها به خودی خود پاک نمی‌شوند، معمولاً به دلیل کاهش جریان خون و کمبود اکسیژن در ناحیه موردنظر است. کربوکسی تراپی درمانی است که در آن با پمپاژ کربن دی‌ اکسید به ناحیه موردنظر گردش خون و به دنبال آن اکسیژن‌رسانی بهبود می‌یابد. با افزایش جریان خون در یک نقطه خاص، ناحیه وسیعی در اطراف ناحیه تحت درمان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و پوست ترمیم و جوان می‌شود و این لک‌ها هم برطرف می‌شوند.

آماده سازی قبل از درمان با گاز کربن دی اکسید

به طور کلی بیمار به آماده سازی خاصی قبل از درمان نیاز ندارد اگرچه ممکن است که با توجه به شرایط بیمار نیاز به اقداماتی باشد که در این صورت پزشک در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

کربوکسی تراپی و نحوه عملکرد آن

گردش خون ضعیف مهم‌ترین علت ایجاد سلولیت، ترک‌های پوستی و سیاهی دور چشم است؛ کربن دی اکسید ماده زائد خروجی از سلول‌های بدن است، گلبول‌های قرمز اکسیژن دم را به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند سپس کربن دی اکسید را بیرون می‌رانند و در نهایت با انتقال آن به ریه به طور کامل این گاز از بدن خارج می‌شود؛ حال به کمک درمان با گاز کربن دی اکسید، این پیام به سلول‌های قرمز ارسال می‌شود که میزان کربن دی اکسید زیادی در ناحیه مورد نظر وجود دارد پس با سرعت بیشتری نسبت به خارج کردن آن اقدام می‌کنند در نتیجه گردش خون نیز افزایش می‌یابد این اقدام موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست، افزایش گردش خون در دور چشم و تغییر رنگ آن می‌گردد.

کربوکسی تراپی و نحوه عملکرد آن

انواع کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی صورت روشی ترمیمی برای رفع ترک پوستی، لک، سیاهی و کبودی، چین و چروک و … است که برای قسمت‌های مختلف صورت و بدن انجام می‌شود. در ادامه به بررسی انواع کربوکسی تراپی می‌پردازیم.

 • کربوکسی تراپی زیر بغل

زیر بغل یکی از نقاطی از بدن است که به دلیل اینکه نور به آن نمی‌رسد و یا دلایلی مانند چاقی، دیابت و … معمولا رنگ آن تیره می‌شود. گاهی این تیرگی ناشی از تکثیر بیش از حد رنگدانه‌های پوستی به نام ملانوسیت است. کربوکسی تراپی یکی از روش‌های رفع تیرگی زیربغل است. در این روش تزریق CO۲ به زیر پوست موجب بهبود گردش خون و تنظیم عملکرد رنگدانه‌های ملانوسیت شده و باعث رفع تیرگی زیربغل می‌شود.

 • رفع تیرگی دورچشم با کربوکسی تراپی

یکی دیگر از کاربردهای کربوکسی تراپی، رفع تیرگی دور چشم است. مکانیزم کربوکسی تراپی برای رفع تیرگی به این صورت است که تزریق کربن دی اکسید موجب بهبود گردش خون و رسیدن اکسیژن کافی به نواحی دور چشم شده و از تجمع عروق جلوگیری کرده و درنهایت موجب بهبود تیرگی دور چشم می‌شود. یکی از دغدغه‌ها در ارتباط با کربوکسی درمانی دور چشم بحث هزینه آن است. هزینه کربوکسی تراپی دورچشم به عواملی مانند تعداد جلسات مورد نیاز، شهر محل زندگی شما و کلینیک و پزشکی که مراجعه می‌کنید بستگی دارد.

 • کربوکسی تراپی ترک پوست شکم

ترک‌های شکم به دلیل بارداری و کشیدگی پوست شکم و همچنین چاق و لاغر شدن شکم ایجاد می‌شودند. وجود ترک شکم برای خانم‌ها بسیار ناخوشایند است بطوری که واقعا از آن خجالت می کشند و اعتماد به نفس آن‌ها را پایین می‌آورد. کربوکسی درمانی روشی برای رفع این ترک‌های پوست شکم است. تزریق گاز کربن دی‌اکسید موجب بهبود گردش خون و رسیدن اکسیژن و مواد مغزی به پوست شده که این امر موجب تحریک کلاژن سازی پوست و بهبود ترک‌های پوست شکم می‌شود. هزینه کربوکسی تراپی ترک پوستی متاثر از تعداد جلسات مورد نیاز برای شماست.

 • کربوکسی تراپی سلولیت

سلولست توده‌های کوچک چربی است که به صورت برآمدگی بر روی پوست قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شوند. روش‌های مختلفی برای درمان این سلولیت‌ها وجود دارد، یکی از مطمعن‌ترین روش‌های درمان آن کربوکسی تراپی است. مکانیزم اثر کربوکسی تراپی سلولیت به این صورت است که با تزریق گاز کربن دی اکسید و بهبود جریان خون، گاز با چربی‌ها تماس پیدا کرده و با وادار کردن آن‌ها به تحرک باعث شکست بافت‌های چربی و از بین رفتن سلولیت می‌شود.

 • کربوکسی تراپی مو چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش غیر جراحی است برای درمان ریزش مو است. این روش شامل تزریق‌های کوچکی از گاز دی اکسید کربن در زیر سطح پوست است. این روش درمانی با بهبود گردش خون، اکسیژن رسانی و تأمین مواد مغذی پوست سر، رشد مو را تحریک می‌کند. این فرآیند به طور موثری روح تازه‌ای را در فولیکول‌های مو می‌دمد و رشد مو را بهبود می‌بخشد. کربوکسی تراپی می‌تواند با سایر روش‌های درمانی ریزش مو مانند کاشت ترکیب شود و تاثیر بسزایی در درمان داشته باشد.

 • کربوکسی تراپی جای جوش

جوش از عارضه‌های پوستی است که افراد از نوجوانی با آن مواجه می‌شوند و عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. برخی از جوش‌ها خود بخود ازبین می‌روند و ردی از آن‌ها باقی نمی‌ماند، اما در برخی از افراد جای جوش روی صورت باقی می‌ماند. در این صورت است که باید به فکر درمان بود چرا که باقی ماندن جای جوش روی پوست بخصوص پوست صورت اصلا خوشایند نیست. یکی از کم خطر ترین و مطمعن‌ترین روش‌های درمان جای جوش، کربوکسی تراپی است. این فرایند از طریق بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی به نقاط مختلف پوست، باعث درمان جای جوش می‌شوند.

 • کربوکسی تراپی جای اسکار

کربوکسی تراپی یک روش غیرتهاجمی است که شامل استفاده دی اکسید کربن به صورت زیر جلدی از طریق نفوذهای کوچک در پوست است، که با افزایش گردش خون و سازماندهی مجدد کلاژن، بافت اسکار را بهبود می‌بخشد. اسکار بافت ضخیمی است که پوست وقتی دچار بریدگی عمیق می‌شود، ایجاد می‌کند.

مزایای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش محبوب و کم خطر برای جوانسازی پوست و رفع مشکلاتی مانند ترک پوستی، لک‌های پوستی، رفع چین و چروک و … است. مزایای این روش عبارتند از:

 1. مهم‌ترین مزیت این روش این است که روشی غیر جراحی و غیرتهاجمی است و عوارض ناشی از جراحی مانند زخم و جراحت و … ندارد.
 2. سلولیت و بافت چربی را کاهش می‌دهد.
 3. افزایش حجم مو.
 4. چین و چروک‌ها را به حداقل می‌رساند.
 5. سیاهی زیر چشم را کاهش دهید.
 6. اسکارها را کاهش می‌دهد.
 7. ترک‌های پوستی را از بین می‌برد.
 8. با پسوریازیس مبارزه می‌کند.

عوارض جانبی درمان با گاز کربن دی اکسید

این نوع درمان تقریبا روشی بی‌خطر است اما مانند هر روش درمانی دیگر عوارضی به همراه خواهد داشت، ممکن است که در برخی از بیماران بعد از تزریق کبودی ایجاد شود به ویژه در بازوها و ران‌ها اما نگران نباشید کبودی‌ها معمولا طی یک هفته از بین خواهند رفت افرادی که از گاز کربن دی اکسید برای رفع مشکل سلولیت استفاده کرده‌اند نباید تا ۲۴ ساعت پاهای خود را در آب قرار دهند به عنوان مثال باید از شنا کردن یا قرار گرفتن در وان خودداری کنند.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به زیر چشم

بعد از کربن دی اکسید درمانی

بعد از کربن دی اکسید درمانی

درمان به کمک کربن دی اکسید به فرد آسیبی وارد نخواهد کرد و اگر کمی عجیب به نظر می‌رسد به دلیل تفاوت در تکنیکی است که به درمان پلک، ترک پوستی، اسکار و دفع چربی می‌پردازد؛ وقتی پلک پایین تحت این درمان قرار می‌گیرد ورم خواهد کرد و درست مثل حالتی است که فرد تمام شب را گریه کرده است اما بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از تزریق گاز از ورم آن کاسته خواهد شد؛ درمان اسکار و ترک پوستی نسبتا بدون درد است زیرا پوست این مناطق توانایی حس درد را ندارند و فشاری که توسط گاز ایجاد می‌شود فقط حالتی مثل زمانی که ترک پوستی ایجاد می‌شود در فرد ایجاد می‌کند همچنین ممکن است که کمی احساس خارش به آن‌ها دست دهد اما این حالت نیز تنها در ۵ دقیقه ابتدایی که گاز به بدن جذب می‌شود احساس خواهد شد و اسکار عملا دردی احساس نخواهد کرد زیرا در آن هیچ عصبی وجود ندارد؛ درمان سلولیت و چربی ذخیره شده در بازوها، شکم و ران‎ها احساس ویژه‌ای خواهد داشت زیرا برای درمان این نواحی مقدار زیادی گاز به طور مستقیم به فرد تزریق می‌شود و انبساط ایجاد خواهد شد و با این عمل ممکن است که فرد در نواحی تزریق فشار احساس کند، درست مانند زمانی که با دستگاه فشار سنج میزان فشار خون اندازه‌گیری می‌شود؛ ناحیه تحت درمان برای مدت ۲۴ ساعت احساس گرمی خواهد کرد زیرا گردش خون بهبود یافته و سرعت بالایی دارد.

آیا کربوکسی تراپی دائمی است؟

یکی از سوالاتی که در رابطه با کربوکسی تراپی مطرح می‌شود این است که آیا کربوکسی تراپی دائمی است. باید بگوییم که کربوکسی تراپی یک روش زیبایی دائمی نیست و پس از مدتی این فرایند باید دوباره انجام شود.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی به عواملی مانند شرایط پوستی متقاضی، سن او و… وابسته است. مدت ماندگاری آن بطور میانگین از ۶ ماه تا یکسال است.

هزینه کربوکسی تراپی

قیمت کربوکسی تراپی علاوه‌بر محل زندگی شما، کلینیک و یا دکتری که انتخاب می‌کنید به نوع کربوکسی تراپی هم بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه کربوکسی تراپی شکم با هزینه کربوکسی تراپی دور چشم متفاوت است.

تعداد جلسات مورد نیاز

بسته به شدت مشکل تعداد جلسات بین ۶ تا ۱۲ در نظر گرفته می‌شود و معمولا به یک هفته زمان نیاز دارد.

بازگشت به زندگی عادی

بعد از اتمام درمان به کمک گاز کربن دی اکسید می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید، اگرچه پزشکان توصیه می‌کنند که تا دو هفته بعد از درمان از قرار گرفتن در برابر گرما و حرارت (حمام آفتاب، رفتن به ساحل در اوج گرما و دیگر موارد) خودداری کنید.

جایگزینی برای کربن دی اکسید تراپی

جایگزینی برای کربن دی اکسید تراپی

بسته به نوع نتیجه‌ای که از درمان انتظار دارید می‌توان روش جایگزین انتخاب کرد، در صورتی که تمایل به درمان با روش غیر جراحی داشته باشید پزشک می‌تواند به شما در این باره کمک کند؛ قبل از استفاده از هر روش درمانی نسبت به آن روش و فرد متخصص اطمینان و اطلاعات لازم را کسب کنید، تجربه و تخصص پزشک در دریافت نتیجه مطلوب بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

کربوکسی تراپی بهتر است یا بوتاکس؟

بوتاکس معمولا برای رفع چیم و چروک‌های پوست مخصوصا پین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود، اما کربوکسی تراپی کاربردهای بیشتری مانند رفع ترک‌های پوستی رفع سیاهی دور چشم، درمان جای جوش، لک صورت و اسکار، سلولیت، درمان و … بکار می‌رود بنابراین حوزه کاربرد آن بسیار گسترده‌تر از بوتاکس است.

در بوتاکس یک سم تولیدی از یک باکتری به نام Clostridium botulinum با نام تجاری بوتاکس به زیر پوست تزریق شده و باعث از کار افتادن و فلج شدن عصب‌های پوست در ناحیه مورد نظر می‌شوند که این روش می‌تواند عوارضی داشته باشد، اما در کربوکسی تراپی گاز بی‌خطر CO۲ که خود جزیی از مواد تشکیل‌دهنده بدن است تزریق می‌شود و عوارض آن کمتر است. هردو روش جز روش‌های موقتی هستند و پس از مدتی باید تکرار شوند. اما بوتاکس معمولا در یک جلسه انجام می‌شود، درحالی که کربوکسی تراپی گاهی تا ۱۰ جلسه ادامه دارد. معمولا هزینه کربوکسی تراپی بالاتر از بوتاکس است.

مراقبت های قبل و بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی مانند سایر عملیات و فرایند‌های زیبایی نیاز به مراقبت‌هایی قبل و بعد آن دارد. برای اینکه بتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم باید این کارها را قبل و بعد این فرایند انجام دهیم. از مراقبت‌های قبل کربوکسی تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنید (الکل ممکن است خون را رقیق کرده و خطر کبودی را افزایش دهد).
 2. در صورت امکان، به مدت ۲ هفته قبل از درمان، از داروهای ضد التهاب / رقیق کننده خون خودداری کنید. داروها و مکمل‌هایی مانند آسپیرین، ویتامین E ، جینکو بیلوبا، جینسینگ، خار جان، مکمل‌های روغن امگا ۳ / روغن ماهی، ایبوپروفن، موترین، آدویل، آلو و سایر NSAID ها اثر رقیق‌سازی خون دارند و می‌توانند خطر کبودی و تورم را پس از تزریق ایجاد کند.
 3. Retin-A را ۲ روز قبل و ۲ روز بعد از درمان قطع کنید.
 4. در صورت بروز بثورات، گلودرد یا لکه در محل، حداقل ۲۴ ساعت قبل وقت ملاقات خود را برنامه‌ریزی کنید.
 5. اگر سابقه تبخال دارید، به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است قبل از درمان، داروی ضد ویروسی را برای شما تجویز کند.
 6. یک صبحانه مقوی بخورید. این باعث کاهش احتمال سبکی سر در طول درمان می‌شود.
 7. اگر باردار یا شیرده هستید از انجام کربوکسی تراپی خودداری کنید.

مراقبت ها و دستورالعمل های بعد از تزریق

 1. از حرکت یا ماساژ قابل توجه ناحیه تحت درمان خودداری کنید. مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود.
 2. به مدت ۲۴ ساعت از ورزش شدید خودداری کنید.
 3. به مدت ۷۲ ساعت از استحمام پرهیز کنید.
 4. از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا گرمای زیاد خودداری کنید.
 5. برای جلوگیری از تورم زیاد از مصرف مقادیر زیاد الکل یا نمک خودداری کنید.
 6. اگر صورت شما متورم شد به مدت ۱۵ ساعت پس از درمان در هر ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
 7. اگر درد داشتید از تایلنول استفاده کنید.
 8. اگر دچار تورم شدید، رو به بالا بخوبید و زیر سر خود را بلندتر از حد معمول کنید.
 9. برای کمک به کبودی و تورم Arnica مصرف کنید. معمولا مصرف آن را از روز قبل از تزریق شروع می‌کنند.

نظرات درمورد کربوکسی تراپی

اگر می‌خواهید نظرات درمورد کربوکسی تراپی را بدانید، می‌توانید به سایت‌های علمی و یا صفحات مجازی پزشکان و یا کلینیک‌هایی که این روش را انجام می‌دهند مراجعه کنید. بطور کلی معمولا افرادی که این کار را انجام داده‌اند از آن راضی بوده‌اند و بسیاری از پزشکان آن را یک روش ایمن و موثر می‌دانند. هرچند که تعدادی از پزشکان اخیرا ادعا کرده‌اند تزریق کربن دی‌اکسید بخصوص در زیر چشم، می‌تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد. اما تاکنون نتوانسته‌اند این ادعا را اثبات کنند و همچنان کربوکسی درمانی یک روش کم‌خطر محسوب می‌شود.

نتیجه گیری درباره کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روشی است که به کمک گاز کربن دی اکسید نواقصی مانند اسکار، زخم، تیرگی دور چشم، طاسی، سلولیت را درمان می‌کند؛ کربی دی اکسید تراپی نیازی به جراحی ندارد و روشی بدون درد است و با بهبود سیستم گردش خون در بدن فرد به راحتی موارد گفته شده را برطرف خواهد کرد. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله هر آنچه که باید در مورد درمان با گاز کربن دی اکسید را بدانید در اختیار شما قرار داد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
medicinabiologicahealthlineshanghaicosmeticemetheninewimageworksmedicalspapartners
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا