پوست و مو و زیباییجراحی زیبایی

ضرورت بستن گن بعد از جراحی لیپوماتیک

۰
(۰)

لیپوماتیک نوعی عمل جراحی است که به واسطه آن چربی‌های اضافی از بدن جدا می‌شوند و بدن در ناحیه جراحی شده فرم مناسبی به خود می‌گیرد. تکنولوژی مورد استفاده در این روش به گونه‌ای است که آسیب بافتی حداقل شود تا در نهایت تاثیر بسزایی بر تغییر شکل و ظاهر بدن بگذارد. برای حصول نتیجه بهتر بعد از لیپوماتیک ضرورت دارد از نکات خاصی پیروی کنیم تا عوارض پس از آن کمتر شده و نتیجه مناسبی حاصل گردد. یکی ازموارد مهمی که بعد از لیپوماتیک به بیماران توصیه می‌شود بستن گن طبی و مخصوص است.

مدت زمان پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک در حدود  ۲ تا ۴ هفته به صورت متغیر با توجه به شرایط خاص هر فرد است تا روند بهبودی سریع‌تر پیش برود و در این مدت بدن نیز فرم مورد نظر را بگیرد. تاثیر گن بعد از لیپوماتیک بدین صورت است که سبب بهبود زخم‌ها و کنترل تورم به میزان قابل توجهی می‌شود. از این رو پیشنهاد شده تا زمانی که پزشک مربوطه پوشیدن گن را تجویز کرده است گن مخصوص استفاده شود تا عوارض نبستن گن بعد از لیپوماتیک به صورت عفونت و تورم ظاهر نشوند.

به طور کلی عوارض نبستن گن بعد از جراحی به صورت التهاب‌های احتمالی و یا ایجاد سلولیت ظاهر می‌شوند که در رسیدن به فرم دلخواه پس از عمل تاثیر منفی خواهد گذاشت. تجمع مایعات در ناحیه مورد نظر و ایجاد پوست شل و افتاده از دیگر عوارض نبستن گن هستند.

تا چند وقت بعد لیپوماتیک باید گن پوشید؟

پوشیدن گن بعد لیپوماتیک یکی از توصیه‌های مراقبتی مهم است که توسط پزشک به بیمار ارائه می‌گردد. به هر ترتیب مدت زمان پوشیدن گن با توجه به سن افراد و میزان چربی تخلیه شده متفاوت است. البته با توجه به ناحیه ای از بدن که لیپوماتیک روی آن انجام شده مدت زمان بستن گن به صورت متغیر در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی به بیماران توصیه می‌شود به مدت ۲ تا ۳ هفته از گن تنگ و حدود ۴ تا ۶ هفته نیز از گن شل استفاده کنند. البته موقع استحمام می‌توان گن را بیرون آورده و پس از آن پوشیدن گن الزامی است. بدین صورت چربی‌ها به طور کامل از بدن خارج می‌شوند و نتایج مناسبی  پس از دوران نقاهت مشاهده می‌گردد. با در نظر گرفتن خاصیت ارتجاعی پوست فرد نیز مدت زمان بستن گن متغیر است.

مطالب بیشتر: طرز صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک

گن بعد از عمل لیپوماتیک

بستن گن بعد از لیپوماتیک امری بسیار ضروری است زیرا طراحی آن به گونه‌ای است که سبب فشرده سازی مناسبی در پوست و بافت آسیب دیده می‌شود. در نتیجه فرم‌دهی بدن به شکل دلخواه صورت خواهد گرفت و زخم‌ها سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. با بستن گن بعد از لیپوماتیک افزایش جریان خون با سرعت مناسبی رخ می‌دهد و ثبات و استحکام بهتری در بافت آسیب دیده ایجاد خواهد شد از این رو دوران نقاهت سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود. با بستن گن پوست سفت و محکم شده و زیبایی خود را پس از جراحی حفظ می‌کند.

راهنمای انتخاب گن مخصوص لیپوماتیک

گن بعد از لیپوماتیک بازو

پوشیدن گن مخصوص بازو بعد از لیپوماتیک این ناحیه از موارد مهم مراقبتی برای طی کردن دوران نقاهت بدون بروز مشکل است. این گن از قسمت شانه تا ساعد را در برمی‌گیرد و به موجب آن روند ترمیم با سرعت بهتری صورت خواهد گرفت. ایجاد فشار استاندارد با استفاده از گن مناسب موجب می‌شود مایعات در زیر پوست تجمع پیدا نکنند و در نتیجه کنترل خونریزی را سبب می‌شود. با بستن گن می‌توان شاهد کاهش التهاب و درد کمتر پس از جراحی در بازو بود. طراحی این گن با انحنای مناسب برای فرم‌دهی بهتر در نظر گرفته شده است و از جنس‌های مختلف با سایزهای گوناگون تولید می‌شود.

گن مخصوص بعد از عمل لیپوماتیک

انتخاب گن مناسب بعد از لیپوماتیک به اندازه جراحی اهمیت دارد زیرا از به وجود آمدن سلولیت‌ها در ناحیه‌ای که جراحی شده ممانعت کرده و در حصول نتیجه بهتر تاثیر بسزایی دارد. گن باید از جنس مناسب انتخاب شود که ضد حساسیت است و سایز آن نیز متناسب با بدن باشد. گن‌های مخصوص لیپوماتیک اغلب در انواع پلاستیکی و کشی که دارای خاصیت الاستیکی بالایی هستند تولید شده‌اند. گن‌های مخصوص بعد از جراحی لیپوماتیک باید در اندازه‌ای انتخاب شوند که ویژگی کشسانی خوبی داشته باشند و در قسمت‌های مختلف بدن فیت شوند. همچنین انتخاب گن از نوعی که به راحتی قابل پوشیدن باشد اهمیت دارد. اگر گن به شکل درست انتخاب نشود ممکن است عوارضی مانند ایجاد فشار زیاد به ناحیه مورد نظر و عوارض خطرناک‌تری مانند ایجاد اختلال در عملکرد مویرگ‌های لنفاوی را برای فرد به همراه داشته باشد.  بهتر است در هنگام تهیه گن مخصوص بعد از لیپوماتیک دست و دلباز باشید تا محصولی با کیفیت بالا و عملکرد استندارد و مناسب را تهیه کنید.

مطالب بیشتر: ورم شکم بعد از لیپوماتیک

بستن گن بعد از لیپوماتیک غبغب

استفاده از گن مخصوص بعد از لیپوماتیک غبغب موجب می‌گردد پوست این قسمت به صورت شل و آویزان بعد از دوران نقاهت مشاهده نشود. این گن سبب فشرده‌سازی مناسبی در این ناحیه می‌شود و به موجب آن پوست جمع شده و خونمردگی نیز ایجاد نخواهد شد. در نتیجه با بستن گن در ناحیه غبغب از بروز خونریزی احتمالی جلوگیری می‌شود و پوست نیز به شکل مناسبی جمع خواهد شد و پس از دوران بهبودی پوست به صورت سفت و صاف دیده می‌شود.

دلایل استفاده از گن طبی بعد از عمل لیپوماتیک

 1. کاهش و از بین بردن تورم در ناحیه مورد نظر
 2. کاهش کبودی با ایجاد فشار مناسب که از نفود خون به پوست ممانعت می‌کند.
 3. حفظ فرم صحیح بدن و ایجاد حالت مناسب تا از افتادگی و شل شدن پوست و چروک در ناحیه مور نظر جلوگیری شود.
 4. بهبود سریع‌تر زخم‌ها و جای زخم
 5. سفت شدن و جمع شدن پوست
 6. تخلیه مکرر خونابه‌ها و جلوگیری از احتمال عفونت به میزان قابل توجه
 7. ایجاد تسهیل در گردش خون در قسمت‌هایی از بافت‌های آسیب دیده پس از جراحی و بهبود زخم‌ها با کمترین عوارض ممکن

آشنایی با انواع گن مخصوص لیپوماتیک

انواع گن های طبی مورد استفاده پس از لیپوماتیک

با در نظر گرفتن ناحیه‌ای از بدن که مورد جراحی لیپوماتیک قرار گرفته است گن‌های مختلفی طراحی و عرضه شده اند. طراحی این گن‌ها سازگاری مناسبی با انحنا و فرم قسمت‌های مختلف بدن دارد این گن‌های طبی به طور کلی شامل:

 1. گن‌های مخصوص برای شکم و پهلو
 2. گن صورت
 3. گن بازو و گردن
 4. گن پا و ران

این محصولات دارای جنس و کیفیت متنوعی هستند و در انواع ثابت و قابل تنظم تولید می‌شوند. گن‌های بدون درز از انواع گن‌های طبی هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هنگام توالت رفتن نیازی به بیرون آوردن ندارند. با توجه به جنس این نوع گن‌ها فشرده‌سازی در قسمت پوست و بافت آسیب دیده متغیر بوده و باید از انواع استاندارد تهیه شود تا به طور پیوسته فشار متعادلی را در قسمت جراحی شده ایجاد نماید.

شما می‌توانید جهت دریافت راهنمایی‌های لازم به مرکز خانه پزشک ایرانیان مراجعه کرده و از مشاوره تخصصی پزشکان این مجموعه در مورد عمل لیپوماتیک و عوارض آن بهره‌مند شوید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا