تجهیزات دندانپزشکی
موضوعات داغ

یونیت دندان پزشکی – بهترین یونیت‌ های دندان ‌پزشکی در دنیا

نکات برگزیده مطلب
  • یونیت ھای دندان‌پزشکی از جمله مھم‌ترین بخش ھر مطب دندان‌پزشکی به شمار می‌روند زیرا عمده کار دندان‌پزشک بر روی این صندلی‌‎ها صورت می‌گیرد بنابراین استفاده از تجھیزات به روز و مدرن از سختی کار خواھد کاست. خانه پزشک ایرانیان در این مقاله به معرفی صندلی‌های دندان‌پزشکی معروف و ویژگی این صندلی‌ها پرداخت.
۰
(۰)

یونیت دندان‌ پزشکی نوعی ابزار پزشکی است که به گونه‌ای طراحی شده است که از تمام بدن بیمار حین معاینه یا جراحی محافظت کند صندلی دندان‌پزشکی مانند یک  تخت‌خواب است و به کمک آن پزشک قادر خواهد بود بیمار را در وضعیت‌های مختلفی قرار دهد تا دید بهتری داشته باشد؛ صندلی دندان‌پزشکی بر روی پایه‌ای قرار گرفته است و قابلیت چرخش دارد و به یک موتور دندان‌پزشکی متصل است که نیروی برق لازم را برای مکش، آب و دیگر موارد تامین می‌کند. در ادامه این مقاله خانه پزشک ایرانیان اطلاعات بیشتری در مورد صندلی دندان پزشکی در اختیار شما قرار خواهد داد.

کاربردهای صندلی‌ دندان پزشکی

همان‌طور که از نام آن مشخص است این نوع صندلی را می‌توان در مطب‌های دندان‌پزشکی یافت و از آن‌ جهت معاینه، دندان کشیدن و جراحی‌های دهانی استفاده می‌شود؛ صندلی دندان‌پزشکی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است سینک مخصوص تخلیه آب دهان، لوله‌های مکش و لوله‌های پنوماتیک که به ابزارهای دیگر مورد استفاده برای تمیز کردن و جراحی متصل هستند؛ صندلی‌های جدیدتر ترکیبی از پلاستیک و فلز هستند که به منظور کاهش خطر عفونت مواد اولیه سازنده آن‌ها خاصیت ضد باکتریایی دارند، قسمت تکیه‌گاه این نوع صندلی کوتاه است به گونه‌ای که پزشک می‌تواند به راحتی در نواحی مختلف حرکت کند و محدودیت نداشته باشد.

کاربردهای صندلی‌ دندان پزشکی

اجزای صندلی دندان پزشکی

یک صندلی ساده دندان پزشکی از اجزایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم تشکیل شده‌ است، صندلی دندان‌‌پزشکی از مهم‌ترین بخش‌های یک مطب محسوب می‌شود و برای هر دو نفر پزشک و بیمار بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل راحتی و ویژگی‌های ظاهری آن بسیار مهم است هر صندلی از بخش نشیمن‌گاه، تکیه‌گاه سر، تکیه‌ها کمر و دسته تشکیل شده است صندلی‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند تنها از یک صندلی استاندارد قدیمی یا از صندلی‌های پیشرفته تازه تولید شده باشند از جمله گزینه‌هایی که در انتخاب صندلی به آن توجه می‌شود می‌توان به سازگاری، سفتی، مواد اولیه سازنده و طراحی آن به گونه‌ای که با بدن انسان هم‌خوانی داشته باشد، اشاره کرد؛ در برخی موارد کمترین‌ ارتفاعی که صندلی دارد تقریبا ۴۰۰ میلی‌متر است و تغییر وضعیت صندلی متناسب با نوع درمان توسط پزشک و از طریق پدال‌های تعبیه شده انجام می‌گیرد.

سینک تخلیه آب دهان

سینک تخلیه درست در کنار صندلی جایی که سر بیمار قرار می‌گیرد تعبیه شده است و به او این امکان را خواهد داد که طی مراحل درمان آب دهان را تخلیه کند بدون این که نیاز باشد از جای خود حرکت کند، سینک تخلیه قابل جداسازی است و با قرار دادن آن در اتوکلاو ضدعفونی خواهد شد برای این کار با فشار دادن دکمه مورد نظر سینک جدا می‌شود و به راحتی می‌توان آن را تمیز کرد.

سیستم مکش

سیستم مکش شامل لوله کوچکی است و وظیفه آن مکیدن بزاق تجمع یافته در دهان و حفره‌های کوچک دهان است، سیستم مکش و سینک تخلیه هر دو در سمت چپ صندلی دندان پزشکی قرار دارند (البته می‌توانند در سمت راست هم تعبیه شده باشند و بستگی به انتخاب دندان‌پزشک دارد).

پدال

پدال بخشی از صندلی دندان پزشکی است که وظیفه آن چرخش ابزار مختلف از جمله تعیین ارتفاع صندلی، فعال کردن آب صندلی و دیگر موارد است البته در برخی از صندلی‌ها پدال با امواج وایرلس کار خواهد کرد و قابلیت اتصال به مودم را دارد از مزیت‌های این نوع پدال این است که هر چه راحت‌تر حرکت کنند، کاربردی‎تر، تمیز‌تر و ایمن‌تر خواهند بود همچنین طول عمر دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.

اجزای صندلی دندان پزشکی

سینی یا میز ابزار

سینی یا میز ابزار از مهم‌ترین بخش صندلی دندان‌پزشکی محسوب می‌شود از این سینی به منظور قرار دادن وسایل مورد نیاز طی جراحی یا دیگر درمان‌ها استفاده می‌شود.

لامپ

لامپ از دیگر بخش‌های ابتدایی و پایه‌ای صندلی دندان پزشکی است که با ایجاد پرتوهای نور بسیار متراکم موجب روشن شدن هر بخش تیره و تاریک درون دهان خواهد شد در نتیجه دندان‌پزشک به راحتی می‌تواند مشکل را ریشه‌یابی کند.

بهترین یونیت‌ های دندان ‌پزشکی در دنیا

توصیه خانه پزشک ایرانیان این است که قبل از استفاده از صندلی‌های دندان‌پزشکی باید به گزینه‌های زیر توجه کرد:

  1. کیفیت بالا
  2. محکم و با استقامت و قابل استفاده برای سال‌های متمادی
  3. طراحی عالی به گونه‌ای که با دندان‌پزشک، بیمار و دستیاران پزشک هم‌خوانی داشته باشد و به بهداشت در طراحی آن توجه شده باشد
  4. قابلیت استفاده برای درمان و جراحی‌های مختلف را داشته باشد
  5. علاوه بر کیفیت بالا هزینه معقولی داشته باشد

با در نظر داشتن تمام این موارد در ادامه به معرفی بهترین برند‌های دنیا خواهیم پرداخت:

مایند مارک (Mindmark)

مایند مارک برندی است که در سال ۱۹۱۵ در اوهایو پایه گذاری شد و این صندلی‌ها به کمک کارگران و تکنولوژی به صورت مشترک تولید می‌شود آن‌ها بر روی طراحی متمرکز شده‌اند همچنین هدف آن‌ها احساس راحتی بیمار، دندان‌پزشک و دیگر تکنسین‌ها است.

A-Dec

ای دک یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین برند تجهیزات پزشکی است این شرکت در سال ۱۹۶۵ کار خود را آغاز کرد و از آن زمان تا کنون به عنوان یکی از بهترین تولید کننده‌ها به حساب می‌آیند.

Danaher

این شرکت به طور کلی کار خود را از سال ۱۹۶۹ در ماساچوست آغاز کرد و از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های صندلی دندان‌پزشکی با کیفیت و مدرن محسوب می‌شوند.

Shinhung

این برند در سال ۱۹۵۵ در کره پایه گذاری شد و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی به شمار می‌رود این شرکت با توسعه و بهبود طراحی تجهیزات، راه را برای صنعت این کشور هموار کرد این موفقیت باعث شده است که شرکت شینگ‌هانگ شعبه‌های دیگری در دیگر نقاط جهان بازگشایی کند.

Morita

این شرکت از سال ۱۹۱۶ در ژاپن شروع به کار کرد و یکی از بهترین تولید کننده‌گان تولید صندلی دندان پزشکی در آسیا محسوب می‌شوند صندلی‌های تولید شده توسط این شرکت بسیار مدرن است و در آن از تکنولوژی جدیدی بهره گرفته شده است تمرکز این شرکت بر طراحی نوعی صندلی است که موجب راحتی بیمار و دندان‌پزشک طی درمان باشد.

Vic dental

ویک دنتال در سال ۲۰۰۶ در چین آغاز به کار کرد این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز جدید‌ترین تجهیزات پزشکی را روانه بازار کرده است همچنین دو نوع صندلی پزشکی سری V2 و V3 از جمله این تجهیزات هستند همچنین سری  V6 مخصوص دامپزشکان تهیه شده است.

بهترین یونیت‌ های دندان ‌پزشکی در دنیا

Planmeca

این کمپانی تمام تلاش خود را بر پایه تولید صندلی دندان‌پزشکی با استفاده از آخرین تکنولوژی و تهیه محصولات دست‌ ساز متناسب با درخواست هر مشتری و نیاز او استوار کرده‌است صندلی‌های این شرکت راحت و انعطاف‌پذیر است.

Kavo dental

این شرکت کار خود را از سال ۱۹۰۹ آغاز کرده است و تجهیزات آن به کمک تکنولوژی روز دنیا تهیه می‌شود استفاده از محصولات این شرکت راحت و متمرکز بر راحتی بیمار است.

Dentsply Sirona

این شرکت از سال ۱۸۹۹ کار خود را در نیویورک آغاز کرده است یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید تجهیزات پزشکی است طراحی صندلی‌های آن‌ها عالی و موثر است.

Takara Belmont

این شرکت ژاپنی از سال ۱۹۷۱ وارد بازار تولید تجهیزات پزشکی شده است و یونیت‌ های دندان پزشکی آن‌ به دلیل ساخت عالی و استفاده از تکنولوژی نو بسیار شناخته شده است طراحی آن جدید و استفاده از آن راحت است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. شمارش آرا: ۰

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

منبع
chairinstitutedentalcountryancar-online
نمایش بیشتر

doctor.rahnama

یک تیم متخصص ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا